Równomierność warstw - ciekawostka

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Andrzej-J
Postów w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2024, 23:57

Re: Równomierność warstw - ciekawostka

Post autor: Andrzej-J »

Mały update :)
Wyciąłem z gcode pierwszego wydruku tylko ten górny fragment i zrobiłem z niego samodzielny wydruk - wyszedł tak samo dobrze.
Postanowiłem zatem zacząć od podstaw - zrobiłem wydruki tego samego, prostego detalu:
- jeden obrys w trybie wazy,
- jeden obrys klasycznie,
- trzy obrysy,
- trzy obrysy z wypełnieniem 20%,
- j.w. ale z kolejnością drukowania obrysów od wnętrza.
Wszystkie wyszły podobie kiepsko (ten ostatni chyba najgorzej). Gdybym nie miał tego pierwszego wydruku to upierałabym się, że albo są jakieś luzy X,Y albo nierówny skok Z dla kolejnych warstw….
(oczywiście zdjęcia zrobiłem tak, żeby maksymalnie wyeksponować powierzchnię - to nie są duże nierówności ale… są :( )
Załączniki
Wydruk testowy w trybie wazy
Wydruk testowy w trybie wazy
Wydruk samych górnych warstw - nadal Ok
Wydruk samych górnych warstw - nadal Ok
Pierwszy wydruk jeszcze raz ale w powiększeniu.
Pierwszy wydruk jeszcze raz ale w powiększeniu.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Równomierność warstw - ciekawostka

Post autor: mcxmcx »

Pokaż gcode - ten odcięty kawałek.
baernie
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Andrzej-J
Postów w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2024, 23:57

Re: Równomierność warstw - ciekawostka

Post autor: Andrzej-J »

Proszę bardzo :)
(edytowałem ręcznie, więc zostały oryginalne uwagi dot. wysokości Z).
Generalnie sprawdzałem już, czy przypadkiem między tym a innymi plikami nie ma rozbieżności np. dotyczących warstw (grubość jaki i wysokość bezwzględna) ale nie...
Tego czy samo wytłaczanie E jest równomierne na każdy powiedzmy cm bieżący - nie jestem w stanie zweryfikować ale to chyba trochę tak, jakbym chciał sprawdzać, czy projektanci silnika w moim aucie dobrze zaprogramowali momenty wtrysku dla różnych prędkości :)
Załączniki
test1_gcode.txt
(246.66 KiB) Pobrany 7 razy
Andrzej-J
Postów w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2024, 23:57

Re: Równomierność warstw - ciekawostka

Post autor: Andrzej-J »

Kolejny update.
Cały czas podejrzewam problem z grubością warstw tj. powtarzalnością tej grubości.
Zrobiłem testy mikrometrem i sprawdzałem zmiany przy zadawaniu skoku o 0,1mm i nie jest tragicznie. Jeżeli jednak zadaję skoki 1mm to już wskazówka nie zatrzymuje się dokładnie w tym samy miejscu (czasem plus, czasem minus).
Sprawdziłem też jak zachowuje się stół - i tu jednak widać jego pracę w rytm włączania/wyłączania grzałki.
Zrobiłem więc wydruk na zimnym stole i jakość bocznych ścian jest wyraźnie lepsza. Na tym wydruku widać teraz jeszcze minimalne/łagodne fale na bocznych ścianach - tak co 5-7mm. Jest to 'przesunięcie globalne' tzn. jak przednia ścianka jest w moją stronę to tylna na tej samej wysokości też jest w moją stronę - będę to jeszcze 'badał'.
Wiem, że te spostrzeżenia nie pasują do informacji jakie pisałem wcześniej - też tego nie rozumiem. Może występuje u mnie kilka problemów jednocześnie i to są niezależne sprawy...
Zastanawia mnie jednak jeszcze konstrukcja stołu i jego zachowanie przy grzaniu. Jeżeli szyba jest mocowana czterema obejmami w rogach i rozgrzewana jest płyta alu pod szybą to przecież rozszerza się ona szybciej niż szyba, więc któraś obejma musi 'puszczać' żeby różnica wymiaru X Y wynikająca z rozszerzalności cieplnej 'miała ujście'. Jeżeli wszystkie obejmy są skręcone na maksa to stół przy grzaniu będzie pracował góra-dół...
Takie teoretyczne rozważania :)
W każdym razie - czy ktoś robił testy mikrometrem swoje drukarki Anycubic? A może powinienem robić jakieś okresowe mycie/oliwienie śruby trapezowej i wałków, żeby nie było jakiś nieliniowych oporów ruchu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”