Kompiluję Marlina

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Najnowsza wersja, dla Sapphirepro.
Niby się udaje, ale jeśli w ProntFace kliknę żeby karetka presunęła się w lewo ( x --> 0) to ona idze w prawo i do tyłu, tak po skosie. Co dziwniejsze jeśli kliknę by przesunąć kartkę w stronę frontu drukarki (Y --> 0) to ruch karetki jest również w prawo-tył, tyle że chyba pod innym kątem.
Dzieje się tak bez względu co wstawię w configuration.h w ustawieniach odnośnie ruchu...
Ruch w osi Z jest prawidłowy tyle że ektremalnie wolny.

Podpowiecie co jest nie tak? W załączniku configuration.h

Z góry dziękuję.
Załączniki
Configuration.h
(135.62 KiB) Pobrany 19 razy
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 799
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: majek »

Przy ruchach w X lub Y muszą chodzić 2 silniki jednocześnie. Pewnie jeden z nich nie chodzi i dlatego jeździ po skosie. Sprawdź który, kable do niego, stepsticka, zamień tymczasowo podłączenie silników X<>Y i zobacz czy nie będzie się ruszał drugi czy dalej ten sam. Sprawdź też czy na tym nieruszającym się 'robaczek' dobrze trzyma zębatkę na osi.
dziobu, Michał_L
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: dziobu »

Albo wyłącz w konfigu CoreXY i sprawdź normalnie który (X/Y) nie jedzie. Inaczej ciężko posterować z palca jednym napędem.
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Dziękuję Panowie,
bez zdejmowania pasków trudno sprawdzić, który nie chodzi, a na razie tego chciałbym uniknąć.
Po wyłączeniu #define COREXY w configu mogę przesuwać karetkę w obu osiach ale nadal po skosie, a jeden z silników chodzi dużo ciszej, prawie go nie słychać, drugi zaś brzmi tak, jak zawsze. Odnoszę jednak wrażenie jakby był silniejszy - może dlatego że działa głośniej i z jakby większym szarpnięciem,
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Przed zamaną kabelków X < > Y to silnik X był ten głośniejszy, po zamianie także. Czyli to chyba silnik Y trzeba podmienić.
Spróbuję jutro choć w domu mam tylko takie:
45BYG45040-24
17HS15-1704S
i nie wiem czy któryś się nada.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3239
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: morf »

Nie wiem co to za płyta i konfiguracji fizycznej ale może po prostu prąd na stepsticku jest większy dla tego silnika który jest głośniejszy
Michał_L
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Jarewa »

Ale raczej ma być głośny bo tam zwykle stepy a4xxx, raczej podejrzenie pada na tego co cicho. Zmieniał kabelki x-y cichy silnik nie zmienił głośności więc to nie wina prądu. Raczej silnika zatarte łożysko albo wpadł opiłek metalu jakość do środka i blokuję lub uszkodzony kabelek bo nie powiedział gdzie zmieniał wtyczki przy silniku czy przy płycie
Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Płyta to MKS Robin Nano v.1.2. Wszystkie drivery to TMC2209 V3 (choć niekompletny nadruk na driverze pokazuje S2209 v.3) . Kabelki zamieniałem przy płycie.
Jak mógł się zmienić prąd? Drukarka przez 25 godzin drukowała i druk zakończył się bez problemów. Dopiero następnego dnia po włączeniu okazało się że coś jest nie tak.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Jarewa »

Podmień kabele w silnikach
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Podmieniłem, W Prontaface jak klikam na oś X to silnik jest głośny, a jeśli w Y to cichy.
Dodatkowo wydaje mi się, że ruch karetki jak klikam w ten cichy jest krótszy, tak było i przy poprzednich próbach tylko zapomniałem o tym napisać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”