Kompiluję Marlina

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1608
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Jarewa »

Michał_L pisze: 09 kwie 2024, 19:42 Dziękuję Panowie za zainteresowanie - zworki są na miejscu. Po pierwsze wczoraj wymieniałem drivery więc bym zauważył,
To szukaj uszkodzeń na PCB
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: TDI-CAD »

Pamiętam jak z tym walczyłem. Trzeba odpowiednio ustawić kierunki ruchu osi i do tego logikę enstopów. Nie umiałem tego zrozumieć i musiałem sobie rozpisać wszystkie możliwe konfiguracje. Wyszło ich 16-cie. Zgadnij która zadziałała ;-)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1608
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Jarewa »

Tu ma dobrze bo dobrze się kręcą, jak mi nie wierzy niech na ściągniętym pasku założy jakąś taśmę punkt odniesienia prędkości i zobaczy że jeden silnik się wolniej kreci od drugiego i to będzie 2x niech zada wolne działanie z prędkością F5 to będzie widać elegancko.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 635
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Rozarh »

Michał_L pisze: 09 kwie 2024, 19:42 Potwierdźcie proszę czy jeśli prąd ustawiony na driverach się różni jakoś znacząco to objawem może być takie diagonalne poruszanie się karetki? Jeśli tak to jak zmierzyć/ustawić ten prąd na driverach?
Zmierz miernikiem napięcia pomiędzy masą płytki a małymi potencjometrami na stepstickach X i Y - muszą być identyczne albo bardzo zbliżone.

Napięcie powinno się zgadzać do setnych części wolta.

Jeśli jeden ma mniej, to zapnij na dodatnią sondę miernika śrubokręt, który będzie w stanie poruszyć tym potencjometrem i mierząc stale to napięcie i kręcąc tym potencjometrem wyrównaj napięcie tego co ma mniej do tego co ma więcej.

Zbyt niskie napięcie VREF (bo o nim mowa) przekłada się na zbyt niski prąd silnika i może doprowadzić do gubienia kroków na silniku.

Tylko skąd rozregulowanie wartości u Ciebie? Ale skoro pytałeś to może coś wiesz ;)
Najbardziej bezpiecznie było by dobrać prądy do silników - blisko znamionowego, ale do tego musisz poszukać wzoru na przeliczanie tego napięcia na prąd silnika i takie napięcia ustawić na obu stepach.
Silnik który hałasuje może mieć już zbyt duży prąd, ale na pewno nie gubi kroków ;)
Michał_L
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Rozebrałem drukarkę do ostatniego kabelka, po złożeniu zaczęła niby działać, tyle że osie X i Y mają zamienione kierunki. Skompilowałem Marlina po raz kolejny zmeniając

Kod: Zaznacz cały

#define INVERT_X_DIR TRUE
#define INVERT_Y_DIR TRUE
na

Kod: Zaznacz cały

#define INVERT_X_DIR FALSE
#define INVERT_Y_DIR FALSE
Niestety kierunek osi X i Y się nie zmienił. Czy jest jakieś dodatkowe ustawienie czy powyższe powinno wystarczyć do zmiany kierunku ruchu?

P.S. Coraz bardziej zaczynam wierzyć że elektronika nie istnieje, a wszystkie niespodzewane efekty jakie możemy zaobserwować to wynik pracy grupy krasnoludków, którzy czasem mają bartdzo silny "syndrom następnego dnia"...
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: jakubperson »

A to nie musisz usunąć #?
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Masz na myśli że te linie są zakomentowane? Nie, komentarze są oznaczane albo podwójnym ukośnikem -> // to jest komentarz,
albo jeśli komentowany jest cały blok to umiesczany jest pomiędzy /* i */ -> /*to jest komentarz*/
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: jakubperson »

Ach, mój błąd.

Ogólnie to ustawienie powinno zmienić kierunek.
Tam jeszcze było coś w rodzaju x_home_dir ale to tylko przy home'owaniu miało znaczenie.

Na próbę zamieniłbym jeszcze kabelki we wtyczce, zmiana musi nastąpić ;).
Michał_L
Postów w temacie: 12
Posty: 194
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Michał_L »

Zaczynam się bać mojej własnej drukarki. Wszystko działa, wziąłem konfig z przedwczoraj i wszystko wróciło do normy, nawet pierwszy probny wydruk mam za sobą.
Dziękuję wszystkim udzielającym się w moich ostatnich dwóch wątkach i próbujących pomóc. Czegoś się od Was nauczyłem. Jednak jeśli drukarka zacznie znów stawać dęba to naprawę zacznę od rozebrania na części i złożenia jej ponownie.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1796
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Kompiluję Marlina

Post autor: Andrzej_W »

Może cos z przewodami. Pogrzebałeś i poruszałeś trochę nimi i połączenie się poprawiło.
Czyli na razie drukować obserwować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”