Bambulab x1/p1 VFA

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 9
Posty: 431
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: denior »

No to przyszła kolej na mnie :D
Czy ktoś z was ma jakieś sukcesy z eliminacja VFA na pet-g?
Czytałem watek na
https://forum.bambulab.com/t/banding-ri ... 95?page=10
Gdzie niejaki Alkerion wymienił kola pasowe gładkie na zębate w karetce i VFA zniknęło w 98% zastanawiam się czy jeżeli to rzeczywiście pomaga to dlaczego bambulab nie wymieni tych rolek w ramach akcji serwisowej, czy ktoś z forumowiczów wymieniał rolki i może się podzielić efektami?
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: roman »

Odpowiadając na zadanie pytanie: nie :)
W zeszłym roku to męczyłem kalibrując, ustawiając, itd. ale robiłem wyłącznie maintenance. Również czytałem o tych kołach pasowych, i mam ten temat w todo. Jakoś mi chęci co do tego opadły. Może kiedyś do tego wróce. Ale jakbyś próbował / wiedział na jakie wymieć / no i o ile zwykłe kręcenie śrubkami - to mógłbym spróbować.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 3
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: RevanitaPL »

Po 5000 godzinach druku, jedną z największych wad tych świetnych drukarek, jest właśnie VFA, na które również pomimo poświęcenia tygodnia na próbę eliminacji, nie znalazłem rozwiązania.
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 9
Posty: 431
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: denior »

Widzę że bardzo nieśmiało wychodzi trup z szafy, wszyscy się tak zachwycają tymi drukarkami a o tak powszechnym problemie mało sie mówi, chyba wszyscy którzy wywalili kupe kasy na bambusa teraz siedzą cicho bo głupio się przyznać że ender ma lepsze wydruki :facepalm: :shout:
Jak narazie to duży plus tej maszyny to prędkość i...... sam nie wiem co jeszcze
morf
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1610
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 370

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: Jarewa »

Mogę ci tylko powiedzieć że w mojejej chińskiej drukarce hbot przejście kulek z gładkich na zębate nie dała żadnego efektu
denior
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 9
Posty: 431
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: denior »

Dzięki za info jest to już jakaś wskazówka
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: mcxmcx »

denior pisze: 14 kwie 2024, 14:15 Widzę że bardzo nieśmiało wychodzi trup z szafy, wszyscy się tak zachwycają tymi drukarkami a o tak powszechnym problemie mało sie mówi, chyba wszyscy którzy wywalili kupe kasy na bambusa teraz siedzą cicho bo głupio się przyznać że ender ma lepsze wydruki :facepalm: :shout:
Jak narazie to duży plus tej maszyny to prędkość i...... sam nie wiem co jeszcze
Vfa jest zawsze, małe elementy mirzesz dać na ukos, większe drukujesz szybciej.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: JGFTW »

Przeczytałem ten wątek i nie wszystkim pomogła wymiana dwóch zębatek z gładkich na ząbkowane.

Niektórzy nie zauważyli żadnych zmian / poprawy po wielu bojach.

Osoba, o której mówisz ostatecznie pisała o dodaniu zębatek, wymianie paska na ori Gates i dodaniu damperów na silniki.
Pomijam fakt, że ilość czasu na skręcaniu i rozkręcaniu to musiało być kilka dni roboczych.

Patrząc na to całościowo nie jest to problem przyczyna kompletnie nie jest łatwa do zdiagnozowania (pamiętacie jak w prusie problem 602 nie został oficjalnie rozwiązany i pomimo, że jest kilka przekonywujących teorii to prusa nie zrobiła żadnego update co ostatecznie jest rozwiązaniem), jest to bardzo skomplikowana maszyna, gdzie precyzja złożenia i ustawienia każdego elementu ma znaczenie.
Do tego pasek musi iść po odpowiedniej ścieżce zachowując prostopadłości w kilku miejscach, więc nieodpowiednie napięcie paska może całą precyzyjną robotę wywalić do kosza.
Warunki zewnętrzne też mają znaczenie, jakość filamentu, ustawienia, pogoda itp.

Czasami nie ma cudów i jak coś jest skomplikowane to łatwo nie zrobić tego idealnie i przez to otrzymać nieidealne rezultaty.

Jak sobie myślisz, że ktoś kupę kasy wydał na X1C i ma widoczne paski na ściankach to pomyśl sobie jak ktoś kupił coś o wiele droższego i ma gorzej ;)
Raise3d, Ultimaker, B3D Sigma, Zortrax za 5 cyfer wątpie, żeby były pozbawione problemów.
Endera bym nie porównywał z Bambulabem, bo jest dużo droższy, ale płaci się nie w pieniądzach, ale w czasie ;)

Ogólnie jednak to nie ma co wymagać idealnej jakości od FDM, może kiedyś się to zmieni, ale może nie i tak jak można narzekać na VFA to w ostatecznym rozrachunku za niewielkie pieniądze (taniej niż prusa w przypadku P1P) dostajesz szybką maszynę i możesz wiele na niej zrobić.
Jakość jak ze wtryskarki nie będzie możliwa na FDM, a jakość docelowa, produktu końcowego bez post-processingu nie powinna być z góry zakładana, oczywista do wystąpienia.
Może po prostu za dużo wymagacie od technologii ;)
Paski kują w oczy, ale może wystarczy się nie przyglądać :rotfl2:
Pjoter
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 509
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: roman »

denior pisze: 14 kwie 2024, 14:15 Widzę że bardzo nieśmiało wychodzi trup z szafy, wszyscy się tak zachwycają tymi drukarkami a o tak powszechnym problemie mało sie mówi, chyba wszyscy którzy wywalili kupe kasy na bambusa teraz siedzą cicho bo głupio się przyznać że ender ma lepsze wydruki :facepalm: :shout:
Jak narazie to duży plus tej maszyny to prędkość i...... sam nie wiem co jeszcze
Kolega to chyba śmie żartować, albo nietutejszy. Pół roku temu jako pierwszy zaraz po kupnie swojej p1p podnosiłem temat VFA w bambusach na forum. Niektóre wątki na forum obróciły się nawet w małe wojenki. Dla mnie było to niemałym zaskoczeniem, bo w (nie)sprzyjających okoliczonościach to boczne ścianki wydruku wychodziły niemal jak tarka. Róznież drukuje głónie w petg, który to wszelkie niedociągnięcia bardzo lubi uwidaczniać. Osobiście przedrukowałem wiele godzin na testach itp.

Także, bynajmniej nie było tak, że jest jakaś "zmowa milczenia". Ogólnie rzecz biorąc o bambu opinia (również tutaj na forum) jest taka, że drukują bardzo szybko i odznaczają się wysoką ergonomią w użyciu, ale jakość jest (tylko) OK. Chyba, że mi coś umknęło... więc nie wiem skąd takie wnioski.
morf, RevanitaPL
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Bambulab x1/p1 VFA

Post autor: JGFTW »

roman pisze: 14 kwie 2024, 17:09 Ogólnie rzecz biorąc o bambu opinia (również tutaj na forum) jest taka, że drukują bardzo szybko i odznaczają się wysoką ergonomią w użyciu, ale jakość jest (tylko) OK.
Na pewno podzielam taką opinie.

Niektórym wychodzą na tych bambusach spektakularne rzeczy (widać na mediach społecznościowych posty), ale nie jest oczywiste, że każdy ot tak będzie miał ultrasuperjakość wydruku nic nie robiąc czy klikając tylko "start". ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”