Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Cześć.

Mam takie pytanko, da się jakoś połączyć z drukarką bezpośrednio przez UART? Chodzi mi o takie połączenie jak jest prze USB - by odczytać podstawowe parametry - ale bez wbudowanego konwertera UART <-> USB, a bezpośrednio do przez UART? Dodatkowo, jeśli tak, czy jest gdzieś opisany sposób komunikacji z drukarką?

Chciałbym móc odczytywać podstawowe parametry takie jak temperatury i procent wydruku tak, bym nie musiał co jakiś czas chodzić i sprawdzać czy wydruk jest już ukończony bo chcę dać drukarkę w jakieś "odludnione" miejsce by nikomu nie przeszkadzała ani dźwiękiem ani zapachem podczas drukowania :).

Puszczanie wydruków zdalnie to już w ogóle byłaby bajka ale to zapewne niemożliwe bez większych modyfikacji więc na razie odpuszczę :D.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: JGFTW »

Ogólnie da się podłączyć płytkę drukarki przez UART, bo wyświetlacze TFT tak się komunikują (zazwyczaj płyty mają tak też opisane złączę).
Najcześciej komunikuję się przez UART w przypadku podłączenia do SBC (np RPI) posiadając klippera (fluidd/mainsail). Jakbyś na niego przeszedł to miałbyś załatwione puszczanie wydruków zdanie.
Jak masz Marlina to możesz to załatwić Octoprintem (https://community.octoprint.org/t/simpl ... oard/10166).

Musisz napisać jaka płytka, jaki firmware i z czym dokładnie się chcesz połączyć poprzez UART żeby można było powiedzieć coś bardziej szczegółowo.
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Drukarkę mam oryginalną łącznie z softem.
Chcę połączyć się UART'em do np ESP32 na którym będę miał prosty web serwer wyświetlający podstawowe dane które miałyby się aktualizować co x sekund.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: JGFTW »

goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Fajne, dzięki. Ale to muszę mieć co najmniej Marlina żeby to działało razem tak?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: JGFTW »

Musisz mieć Marlina pod to ESP3D, a jak masz Klippera to tego nie potrzebujesz ;)
Masz Marlina na pewno, ale pytanie czy ten wyświetlacz dotykowy, który tam jest nie będzie gryzł się z ESP3D - pewnie najlepiej byłoby podłączyć ESP do wyświetlacza, ale nie wiem co tam dokładnie jest - możliwe, że będziesz mógł używać jedno (wyświetlacz) lub drugie (ESP), ale to do sprawdzenia.
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

JGFTW pisze: 15 kwie 2024, 10:05 Musisz mieć Marlina pod to ESP3D, a jak masz Klippera to tego nie potrzebujesz ;)
Masz Marlina na pewno, ale pytanie czy ten wyświetlacz dotykowy, który tam jest nie będzie gryzł się z ESP3D - pewnie najlepiej byłoby podłączyć ESP do wyświetlacza, ale nie wiem co tam dokładnie jest - możliwe, że będziesz mógł używać jedno (wyświetlacz) lub drugie (ESP), ale to do sprawdzenia.
W sensie mam oryginalny firmware wgrany, jeśli to co tam stockowo jest, jest oparte na Marlinie to to mam :D.
Będę próbował, dzięki wielkie.
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Żeby nie zakładać nowego tematu...
Przy okazji "grzebania" z drukarką pomyślałem, ze może warto by było wymienić drivery na tmc2209.
Aktualnie tak wygląda płyta z driverami:
plytaGlowna.png
Jak dobrze rozumiem te 2 z lewej to już fabrycznie tmc2209? Czy przy wymianie 2 kolejnych muszę coś dodatkowo robić? Pewnie trzeba ustawić prąd i jeszcze wyczytałem, że może być konieczność obrócenia wtyczki przy silnikach?

Czy daje to jakieś realne korzyści oprócz wyciszenia? Jest sens zwiększać mikrokroki bo fabrycznie jest chyba 16?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: JGFTW »

goliat26 pisze: 16 kwie 2024, 09:54 Jak dobrze rozumiem te 2 z lewej to już fabrycznie tmc2209?
Wyjmij zobacz na ozaczenia od spodu to powinno być napisane co tam jest dokładnie - TMC2208 czy TMC2209.
goliat26 pisze: 16 kwie 2024, 09:54 Czy przy wymianie 2 kolejnych muszę coś dodatkowo robić? Pewnie trzeba ustawić prąd i jeszcze wyczytałem, że może być konieczność obrócenia wtyczki przy silnikach?
Jak masz drivery w trybie standalone to musisz zmienić Vref odpowiedni dla silników, skompilować Marlina jeszcze raz z wybranymi sterownikami (jeżeli kierunek silników będzie odwrotny to możesz równiez w Marlinie to zmienić, ale obrócenie wtyczek też może być).
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

JGFTW pisze: 16 kwie 2024, 09:59 Wyjmij zobacz na ozaczenia od spodu to powinno być napisane co tam jest dokładnie - TMC2208 czy TMC2209.
Wyciągaąłem właśnie i z dołu nie było nic napisane :D. Może pod radiatorem gdzieś jest?
JGFTW pisze: 16 kwie 2024, 09:59 Jak masz drivery w trybie standalone to musisz zmienić Vref odpowiedni dla silników, skompilować Marlina jeszcze raz z wybranymi sterownikami (jeżeli kierunek silników będzie odwrotny to możesz równiez w Marlinie to zmienić, ale obrócenie wtyczek też może być).
Kurde ja dalej nie jestem przekonany, że mam Marlina (raczej nie). Mój ekran przy i po włączaniu wygląda tak:
IMG_20240416_101924.jpg
IMG_20240416_101935.jpg
IMG_20240416_101946.jpg


Nie wygląda to w sumie jak Marlin. Dla tej płyty głównej teraz polecają chyba ten firmware? https://github.com/makerbase-mks/Mks-Ro ... 0-Firmware
I teraz pytanie. Gdybym chciał to wgrać zachowując obecne ustawienia to jak powinienem to zrobić? Jakoś szczególnie dużo ustawień nie zmieniałem ale szczerze mówiąc już nawet nie pamiętam co modyfikowałem bo długo walczyłem z odklejaniem się wydruków i nie chciałbym tego powtarzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”