Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Post autor: alucard321pl »

Przechodziłem przez ten temat, gdy budowałem swojego pierwszego robota na RPi. Najlepiej użyć dedykowanej kamery z dedykowanym złączem, ale jeśli tak się nie da, to musimy zastosować kamerkę USB która na wyjściu będzie dawała obraz skompresowany. Najlepiej MJPEG. Pamiętam, że uzywałem Logitech H920 i opóźnienia jakby nie było, ale zastosowanie też było inne. Ogólnie lepiej nie zmuszać RPi do samodzielnej kompresji obrazu.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Breyger
Postów w temacie: 6
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Post autor: Breyger »

alucard321pl pisze: 19 kwie 2024, 16:35 Przechodziłem przez ten temat, gdy budowałem swojego pierwszego robota na RPi. Najlepiej użyć dedykowanej kamery z dedykowanym złączem, ale jeśli tak się nie da, to musimy zastosować kamerkę USB która na wyjściu będzie dawała obraz skompresowany. Najlepiej MJPEG. Pamiętam, że uzywałem Logitech H920 i opóźnienia jakby nie było, ale zastosowanie też było inne. Ogólnie lepiej nie zmuszać RPi do samodzielnej kompresji obrazu.
[media]https://www.mediaexpert.pl/komputery-i- ... F8QAvD_BwE[/media]

O tą ci chodzi? Jeśli tak to myślałem o niej bo już chyba czytałem o niej ale niestety kasy brakło i miałem aby 100 przeznaczone na ten miesiąc i kupiłem tego Tracera. Tą dedytkowaną to trochę nie mam jak taśmy puścić z samego dołu do samej góry, to by z 70 cm taśmy było chyba.

I tak teraz patrzę to niby ta co mam ma kompresje MJPEG.
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 183
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Post autor: Garreth »

Breyger pisze: 19 kwie 2024, 15:38 RTSP chyba nie próbowałem. Powiem szczerze że już sam nie wiem bo różne opcje próbowałem, ale jak to się włącza? Mam pewien poradnik ale jest tam akurat z tym pomieszane coś i nie działa mi albo źle robie.

Kod: Zaznacz cały

[crowsnest]
log_path: /home/pi/printer_data/logs/crowsnest.log
log_level: debug                      # Valid Options are quiet/verbose/debug
delete_log: true                       # Deletes log on every restart, if set to true
no_proxy: false

[cam 1]
mode: camera-streamer                         # ustreamer - Provides mjpg and snapshots. (All devices)
                                        # camera-streamer - Provides webrtc, mjpg and snapshots. (rpi + Raspi OS based only)
enable_rtsp: true                      # If camera-streamer is used, this enables also usage of an rtsp server
rtsp_port: 8554                         # Set different ports for each device!
port: 8080                              # HTTP/MJPG Stream/Snapshot Port
device: /base/soc/i2c0mux/i2c@1/imx708@1a                    # See Log for available ...
resolution: 2304x1296                    # widthxheight format
max_fps: 15                             # If Hardware Supports this it will be forced, otherwise ignored/coerced.
custom_flags: --camera-snapshot.height=2592,--camera-width=1296,--camera-height=2304--camera-video.height=1296,--camera-stream.height=1296,--buffers=3,--encoder=omx,--workers=3,--resolution=2304x1296                      # You can run the Stream Services with custom flags.
v4l2ctl: videobitrate=25000000,compressionquality=100,try-fmt-video=1,set-parm=24,AeMeteringMode=0,HdrMode=3,AfMode=1,AfSpeed=1,NoiseReductionMode=2,AeExposureMode=1,AwbEnable=true,h264level=15,h264profile=4,Sharpness=8,AeFlickerPeriod=100000,AeFlickerMode=1,videobitratemode=1                     # Add v4l2-ctl parameters to setup your camera, see Log what your cam is capable of.
Zrzut ekranu 2024-04-19 220157.png

Tak jest u mnie, zwroc uwage na linie "enable_rtsp". Ja co prawda mam raspi cam v3 wide, ale może coś pomoże. Zmiana rozdzielczosci mi nie dziala, zarowno snapshoty jak i video limituje mi do 1920x1056 (nie wiem dlaczego). Z flagami też możesz się pobawić (ale dopisuj flagi uprzednio mając obraz, żeby wiedzieć co psuje). Nawet nie wiem ile FPS mam, ale jest nieporównywalnie płynniej od Ciebie, dlatego też chciałem wyciągnąć z kamerki jakąś lepszą rozdzielczość bo ewidentnie mam zapas.

Możesz przez ssh sobie wpisać żeby wylistować możliwości kamerki i jej dostępne flagi.:

Kod: Zaznacz cały

sudo service crowsnest stop
sudo ./crowsnest/bin/camera-streamer/tools/libcamera_camera.sh --camera-list_options
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 6
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Post autor: Breyger »

Dzięki, jutro sprawdzę bo robię jakiegoś dziwnego jaszczura na zamówienie dla kolegi (jego dziecka) z 3 kolorowego filamentu 23h druku więc nie chce przypadkiem zawiesić sprzętu ;D

Ale już to włączyłem zanim zacząłem drukować i po przełączeniu jak na screenie, nie mam w ogóle obrazu.

Ogólnie to czasem działa tak fajnie mega płynnie że sam jestem pod wrażeniem (ale to tak z 3 sek) i obraz jest zarąbisty, ale jak zacznie sie zawieszać to 3, 5, 10 klatek i tak se skacze pomiędzy... :(
Zrzut ekranu 2024-04-19 222121.png
Garreth
Postów w temacie: 3
Posty: 183
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Kamera pod Klipperem - wolno działa.

Post autor: Garreth »

ok, jak tamto nie dziala, to wroc do tego co bylo wczesniej i spróbuj jeszcze w crowsnest dać:
custom_flags: --format=mjpeg
(jak coś się zmieni mozesz jeszcze raz spróbować tego rtsp)
Breyger
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”