Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: piernik »

Czołem!
Mam pytanie początkującego.
Jakie ustawilibyście parametry dla przedmiotu przedstawionego na zamieszczonym rysunku.
Średnica zewnętrzna 160 mm, wysokość 30 mm, grubość ścianki 3 mm, grubość wypustów 2 mm.
To jest element klosza lampy, nie musi być bardzo mocny ale też nie może być łamliwy. Lampa będzie LEDowa, więc nie będzie grzała mocno.
Mam już kilka wydruków próbnych z PLA i PETG wg standardowych ustawień programów Cura i Prusa (niektóre rezultaty bardzo frustrujące, cześć poszła od razu do kosza).
Najbardziej mnie zastanawia jaki dać procent i rodzaj wypełnienia bo przestrzeni na wypełnienie jest tak mało, że ... no właśnie...
--
piernik
Artillery SW X2
Załączniki
obrecz-160-3dview.jpg
obrecz-160-3dview.jpg (8.72 KiB) Przejrzano 576 razy
--
piernik
Artillery SW X2
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3239
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: morf »

Może po prostu daj na tyle duzo obrysów żeby nie było klasycznego wypełnienia....
A czemu rezultaty poszły do kosza? Może problem jest w drukarce/kalibracji niż ustawieniach druku
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: majek »

No i też zależy co chcesz uzyskać. Czy to ma być transparentne i problem polega, że widać wypełnienie, czy może to ma nie przepuszczać światła.
Pokaż te złe wydruki i napisz co wg. Ciebie jest w nich złe.
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: piernik »

majek pisze: 20 kwie 2024, 15:43 No i też zależy co chcesz uzyskać. Czy to ma być transparentne i problem polega, że widać wypełnienie, czy może to ma nie przepuszczać światła.
Pokaż te złe wydruki i napisz co wg. Ciebie jest w nich złe.
Fajnie by było gdyby przepuszczało światło jak coś w rodzaju szyby mlecznej. Zamieszczam zdjęcia. Mam jeszcze pytanie (mam ich mnóstwo): jeśli się przyjrzeć, to walec nie ma przekroju koła lecz wielokąta foremnego (mniej więcej 140 boków). Czy to tak ma być?
--
piernik
Artillery SW X2
Załączniki
Stopa, linie poziome, pionowe na pow. bocznej
Stopa, linie poziome, pionowe na pow. bocznej
Bez komentarza ;)
Bez komentarza ;)
PETG. "Burchle", smugi na powierzchni bocznej.
PETG. "Burchle", smugi na powierzchni bocznej.
PETG. "Burchle", smugi na powierzchni bocznej.
PETG. "Burchle", smugi na powierzchni bocznej.
PETG. Nierównomiernie przepuszcza światło.
PETG. Nierównomiernie przepuszcza światło.
PETG. Widać nierównomierne przepuszczanie światła.
PETG. Widać nierównomierne przepuszczanie światła.
To samo z PLA: światło przechodzi równomiernie, nie widać fluktuacji wewnątrz materiału. Jest bardzo równomiernie.
To samo z PLA: światło przechodzi równomiernie, nie widać fluktuacji wewnątrz materiału. Jest bardzo równomiernie.
--
piernik
Artillery SW X2
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3239
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: morf »

Tak więc "burchle" to kwestia ustawienia szwu i odpowiedniej retrakcji.
No chyba że w trakcie wykonywania ruchu zatrzymuje Ci się głowica ale zakładam że elektronika 8bitowa w drukarkach już odeszła w niepamięć.

Odnośnie "boków" to kwestia eksportu bryły do STL lub 3mf
Trzeba ustawić lepsza "jakość" upraszczając sprawę. Opcja STL refinement na High

Odnośnie zmian kolorów zobacz sobie np na podglądzie gcode jak wygląda prędkość druku na poszczególnych warstwach
Done is better than perfect.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: lukk »

To ostatnie foto wyglądało całkiem ok, więc nie wiem czy to był przykład dobry czy zły :)

-obrys składający się z wielu prostych - tak jak koledzy pisali, kwestia eksportu do STL, jeśli Ty robiłeś, a jeśli gotowy model to ktoś tak eksportował. Może plugin arc-welder by pomógł.
-wypełnienia tu nie powinno być, silniki w slicerach (arachne) powinny tak dopasować grubość linii, aby nie rysować tu wypełnienia. Np ustaw 4 obrysy i powinno być ok przy ściance 3mm.
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: piernik »

lukk pisze: 21 kwie 2024, 21:21 To ostatnie foto wyglądało całkiem ok, więc nie wiem czy to był przykład dobry czy zły :)

-obrys składający się z wielu prostych - tak jak koledzy pisali, kwestia eksportu do STL, jeśli Ty robiłeś, a jeśli gotowy model to ktoś tak eksportował. Może plugin arc-welder by pomógł.
-wypełnienia tu nie powinno być, silniki w slicerach (arachne) powinny tak dopasować grubość linii, aby nie rysować tu wypełnienia. Np ustaw 4 obrysy i powinno być ok przy ściance 3mm.
Ostatnie foto jest właśnie ok (może oprócz niewielkiej stopy) - światło przechodzi przez materiał równomiernie. Ale to jest PLA (pomarańczowe) w przeciwieństwie do PETG (kremowe) - z błędami.
Tak, ja robiłem projekt w programie Freecad. Wyeksportowałem bezpośrednio do *.obj. Teraz podejrzewam, że najpierw powinienem stworzyć siatkę, nadać jej lepsze parametry a potem eksportować. Czy dobrze myślę? Arc-welder - zapoznam się.
--
piernik
Artillery SW X2
--
piernik
Artillery SW X2
J.A.
Postów w temacie: 1
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: J.A. »

Tak, dokładnie. We FreeCadzie nie ma opcji eksportu odnośnie jakości. To musisz zrobić siatką i siatkę eksportować.
I jeszcze jedna uwaga na boku. Te wypusty wewnątrz modelu da się scalić.
Załączniki
Screenshot 2024-04-22 o 08.27.04.png
Screenshot 2024-04-22 o 08.27.04.png (7.05 KiB) Przejrzano 342 razy
Screenshot 2024-04-22 o 08.26.56.png
Screenshot 2024-04-22 o 08.26.56.png (13.21 KiB) Przejrzano 342 razy
Screenshot 2024-04-22 o 08.26.24.png
Screenshot 2024-04-22 o 08.26.24.png (7.91 KiB) Przejrzano 342 razy
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 493
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 168
Kontakt:

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: Igor »

Eksportuj do STEP i korzystaj ze slicera który przyjmuje STEP. PrusaSlicer i chyba Orca. Każdy CAD ma swoje narowy, choć niektóre hurtem. W Creo z którego często musze korzystać, eksport do STL jest wadliwy (artefaktogenny) i domyślnie "low poly", nie da się zapisać parametrów eksportu o większej dokładności, za każdym "zapisz jako STL" trzeba je wprowadzać ręcznie. Walec zostaje graniastosłupem jeśli przeoczysz ręczną zmianę parametrów przy eksporcie.

W pionowych narożnikach i na ostrych krawędziach (tak jak u Ciebie te żeberka) używaj minimalnego zaokrąglenia, choćby o promieniu pół dyszy. Nawet jak tak nie zrobisz, to z powodu rozdzielczości druku nie będą to "ostre kanty" ale jeśli w modelu będzie minimalne zaokrąglenie, drukarka dużo gładziej wykona prosty odcinek ściany za nim bo nie będzie szarpnięcia od nagłej zmiany kierunku.
J.A.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
piernik
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2024, 13:44
Drukarka: Artillery SW X2

Re: Jakie dalibyście parametry dla takiego przedmiotu?

Post autor: piernik »

J.A. pisze: 22 kwie 2024, 08:29 Tak, dokładnie. We FreeCadzie nie ma opcji eksportu odnośnie jakości. To musisz zrobić siatką i siatkę eksportować.
I jeszcze jedna uwaga na boku. Te wypusty wewnątrz modelu da się scalić.
Zrobiłem we Freecadzie siatkę i dałem mały kąt graniczny - nie wiem czy to jest prawidłowo. W każdym razie teraz jest ok. 2 razy więcej powierzchni niż było wcześniej (było ok. 2,5 tys., teraz jest ponad 5). Właśnie się drukuje.
Wypustów na razie nie scalam bo może będą poprawki, może dam zaokrąglenia na niektórych krawędziach.
--
piernik
Artillery SW X2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”