Grzałka hotendu 12V pod 24V

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

Rozumiem. Trochę ironizowałem. że nagle skoczy do 400 a ja nie będę nawet wiedział kiedy bo tak szybko nie zdąży termopara i płyta ogarnąć.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

O widzisz, odbiór ciepłoty z grzałki nie trwa w mikrosekundach ona zdąży się nagrzać dużo więcej niż nastąpi reakcja czujnika. Dlatego masz problem z wyższymi temperaturami poza robionym pid-em. A grzałka zimna to startuje z pełną mocą, chociaż masz klipera to można ograniczyć moc mosfeta bez dużej rzeźby w programie,jak wyżej pisał da to jakieś lepsze bezpieczeństwo i ograniczy moc grzałki bardziej do zalecanej.
mpk pisze: 22 kwie 2024, 21:35 nie próbowałem, więc teoretyzuję:
przy 24V zamiast 40W grzałki masz 160W.
PWM zatem trzeba dzielić na 4, zatem cały zakres sterowania PWM to 64 wartości. I to wszystko przy bodajże 7.62Hz...
Także sądzę, że jakośtam działać może. ale na precyzję nie ma szans
Breyger
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 183
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Garreth »

Po pierwsze pomyśl jak może być zbudowana sama grzałka, prawdopodobnie jest to drut nawinięty na coś, na nim masz położony materiał izolujący elektrycznie, dopiero na to przychodzi puszka (pierwszy interfejs cieplny). Potem puszka musi oddać ciepło do bloku (drugi interfejs). Ciepło po bloku musi się rozejść, trochę szybciej się w miedzi rozejdzie, trochę wolniej w alu (trzeci interfejs), potem ciepło z bloku musi zostać oddane na termistor (4 interfejs). Także zanim termistor się nagrzeje i elektronika zareaguje, grzałka we wnętrzu może być już czerwona.

Ogranicz moc softwarowo tej grzałki, ale jak nie możesz się wstrzymać z drukiem to na pewno tego nie zostawiaj bez nadzoru i planu czym w razie czego będziesz gasić.
Breyger
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

W klliper ta funkcja nazywa się "max_power" pewnie jej nie masz w konfiguracji "extruder" to musisz dodać, 1 to 100% z wyliczeń musisz dać 0.25 czyli "max_power 0.25"
atom1477, Breyger
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 642
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 264

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Rozarh »

Standardowa grzałka 40W to opór rzędu 3,6Ω
Znamionowy prąd tej grzałki to 3,6A

Po zapodaniu na nią 24V prąd rośnie do 6,6A. Bez ograniczenie mocy na grzałce będzie się ona szybciej zużywać. Ponadto jej izolacja jest przewidziana na 12V - możliwe, że ktoś to testował na wyższe napięcia ale gwarancji na 24V producent nie daje.
PWM ograniczy moc grzałki: wartość skuteczną - czyli będzie kontrolować ilość wydzielanego ciepła. Ograniczy wartość skuteczną prądu i napięcia, ale amplitudy (wartości maksymalne) tych parametrów będą nadal wysokie (6,6A i 24V) co może doprowadzić do przebicia izolacji lub zwarcia wewnątrz grzałki co zmniejszy jej opór jeszcze bardziej i w efekcie spali MOSFET'a na płycie.
Wydaje mi się, że one są projektowane dla 160W, ale mogę się mylić - trzeba sprawdzić ten konkretny przypadek płyty i MOSFET. Jeżeli jest tak jak myślę, to ten MOSFET pracuje na swoim znamionowym obciążeniu - jakakolwiek zmiana w górę spali go.
Breyger
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

Mosfety są projektowane max 80W wytrzymałość mają sporo większą ale nie przewidzieli większej mocy i chłodzenia jego.
Breyger
matikyle
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 25

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: matikyle »

W urbicumie sterownanym przez dueta wifi, producent aby przyspieszyć dostawę dał nam grzałkę 12V zamiast 24V. Nie było z nią żadnych problemów i fajnie szybko grzała (grzałka była ustawiona na połowę mocy). Zorientowałem się w momencie gdy producent przysłał nową grzałkę na 24V i miałem problem ustawić pida.
Breyger
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 642
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 264

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Rozarh »

matikyle pisze: 23 kwie 2024, 11:10 W urbicumie sterownanym przez dueta wifi, producent aby przyspieszyć dostawę dał nam grzałkę 12V zamiast 24V. Nie było z nią żadnych problemów i fajnie szybko grzała (grzałka była ustawiona na połowę mocy). Zorientowałem się w momencie gdy producent przysłał nową grzałkę na 24V i miałem problem ustawić pida.
To, że miałeś szczęście nie oznacza, że kolega je również będzie mieć. Może, ale nie musi.
W mojej poprzedniej wypowiedzi chciałem uwypuklić fakt, że grzałka pracuje poza zakresem swojej pracy znamionowej i należy się liczyć z możliwymi tego konsekwencjami.
Breyger
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

Ok. Dzięki. Sproboje dziś to ogarnąć.
Awatar użytkownika
ppiszc
Postów w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2021, 17:54
x 2

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: ppiszc »

Szeregowo z grzalka wlaczyc zarowke samochodowa 12V 50W (siakies H7 czy cos) ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”