Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 92
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 8

Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: Bubble »

Cześć, drukiem 3d bawiłem się przez ładnych kilka lat za czasów drukarek Prusa i2/i3. Postanowiłem wrócić do tego fascynującego hobby tylko jestem sporo w plecy z nowinkami :D Mój budżet to 1500zł i rozważam zakup jednej z tych dwóch drukarek:
- Kobra 2 Pro
- Ender 3 V3 KE
Oglądałem różne porównania i w jednych pierwsza wypada lepiej, a w drugich druga(być może jeden kij, która w tej kasie? :think: :think: )
Dodam, że poza drukowaniem hobbystycznym, chciał bym spróbować zgarnąć jakieś małe zlecenia.
Ktoś może miał styczność z tymi drukarkami i jest w stanie się wypowiedzieć jako osoba użytkująca te drukarki?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1376
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: JGFTW »

Obie drukarki są bardzo dobre; szybkie, mają ABL + Auto Z Offset, Klippera (funkcje przesyłania plików zdalnie), głowice o przedłużonej strefie gorącej, magnetyczne stoły z blachą z napylanego PEI, czujniki końca filamentu i inne bajery.

Jeżeli się tak wgryźć w szczegóły to jedyna różnica to głowica all-metal w E3v3KE (K2Pro ma rurkę PTFE wchodzącą do połowy gwintu w łączniku, ale nie dotyka dyszy) i poziom głośności, gdzie K2Pro ma dużo wydajniejszy wentylator, ale jest przez to głośniej.

Jeżeli będzie duża różnica w cenie to bierz tańsze ;) Ostatnio były promocje i E3v3KE można było kupić za niecałe 900PLN, a Kobre 2 Pro za tyle można było kupić pod koniec tamtego roku. Jak się tak nie patrzysz na cene to moim zdaniem obojętnie co weźmiesz ;)
Bubble
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 92
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 8

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: Bubble »

Właśnie obie chodzą u chińczyka teraz za około 1000zł, jest może 10zł różnicy i walka z myślami która :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1376
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: JGFTW »

Obie są tożsame. Jakbym miał wybierać to pewnie wziąłbym obie ;)
Jak jesteś w mieszkaniu, więc masz mniej miejsca (Kobra zajmuje więcej miejsca) i bardziej hałas (wentylatora) będzie Ci przeszkadzał to weź Endera.
Jak masz więcej miejsca to stawiasz Kobre w pokoju obok czy garażu i ona sobie tłucze części trochę szybciej w lepszej jakości (minimalnie, nie jest to przepaść). Ma świetnie rozwiązane prowadzenie filamentu, chyba najlepsze jakie widziałem.
Moim zdaniem w Kobrze należy wymienić głowicę na TUN (allmetal) tak jak to zrobiłem tu: https://reprapy.pl/viewtopic.php?t=10652
Endera szybciej składasz i jest w sumie nic do zrobienia (ale wentylator od chłodzenia radiatora głowicy to warto mieć zapasowy ;) ).

Może podejmij twardą decyzję i weź tego Endera ;)
Bubble
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 92
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 8

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: Bubble »

Okej, dzięki za sporo sugestii. Mam dużo miejsca bo i garaż i ew pokój w domu. Więc hałas to raczej rzecz drugorzędna. Zależy mi w sumie jak każdemu na prędkości i jakości.
Rozwiązanie w Enderze ze szpula na górze trochę nie przemawia do mnie, a znów w Kobrze mowisz, że ta głowica średnio :D
Wg Ciebie to konieczność przerobienia na TUN? Chciał bym drukarkę, w której nie będe musiał grzebać co tydzień jak to było w mojej starej prusie i2. Raz na jakiś czas rozumiem serwis ale nie co tydzien :D
No wychodzi na to że wszystko jedno co wezmę to będzie dobrze :D
Co do filamentów też nie mam jakiś specjalnych wymagań - głównie PLA i PET-G, No i od czasu do czasu ABS żeby wykorzysać filament co kiedyś kupiłem bo bez komory to i tak ciężko.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1376
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: JGFTW »

Bubble pisze: 25 kwie 2024, 11:44 znów w Kobrze mowisz, że ta głowica średnio
Ogólnie mam Kobre 2 (która od wersji pro różni się tylko systemem operacyjnym - tam jest Klipper, a w zwykłej Marlin) oraz nawet Kobre 2 Neo i jak przerobiłem ten TUN, bo wolałem nie mieć ptfe w środku głowicy jak drukuję głównie PETG, więc dla pewności zrobiłem tą modyfikację i już nic poza tym, a często z nich drukuję. Grzebałem raz i z głowy ;)

To już nie jest to samo co kiedyś ;)

Bubble pisze: 25 kwie 2024, 11:44 No wychodzi na to że wszystko jedno co wezmę to będzie dobrze :D
Tak myślę ;)
Bubble pisze: 25 kwie 2024, 11:44 ABS żeby wykorzysać filament co kiedyś kupiłem bo bez komory to i tak ciężko.
PETG też może podwijać, bo jednak nie lubi przewiewów. Do ABS jak wiesz koniecznie.
Bardzo dobrze sprawuję mi się ta komora (bardziej namiot ;) ) https://www.sunlu.com/products/sunlu-3d ... emperature
Creality też takie robi, ale tu jest w dobre cenie.
Obie drukarki będą pasować do tego namiotu, ale nie zawsze idealnie ;)
e3v3ke.jpg
Bubble
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 92
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 8

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: Bubble »

Zrobiłem mały research różnic pomiędzy tymi drukarkami:

- Kobra 2 w standardzie posiada czujnik wibracji
- Ender oś X ma na prowadnicach, Kobra jest na łozyskach SG15 ( Tutaj nie do konca jestem w stanie określić które lepsze, prowadnice używa się w frezarkach CNC tylko tam też dużo większe siły działają ).
- Oś Y i Z z tego co zauważyłem mają bardzo podobne rozwiązanie
- Ender standardowo ma szpulę na samym szczycie konstrukcji co chcąc nie chcąc musi powodować, że konstrukcja jest bardziej chwiejna
- Obydwie mają ekstruder Direct Drive
- Ender posiada ciche chłodzenie (mniej wydaje) w porównaniu do Kobry ( głośne ale bardziej wydajne )

Na pewno nie objąłem chociaż połowy różnic ale tyle się dowiedziałem po szybkim researchu - może komuś się przyda.

Mój wybór chyba padnie na Kobre 2 Pro - która z złożenia już po samym wyjęciu z pudełka powinna drukować lepiej, a po kilku upgradeach powinien być kawał sprzętu ( oczywiście w tej półce cenowej :D ). No i design z profilami jakoś bardziej mi leży :D Jedyne co to rozkminiam jeszcze nad tymi łożyskami w osi X i różnicami pomiędzy nimi.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1376
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: JGFTW »

Bubble pisze: 26 kwie 2024, 00:48 Jedyne co to rozkminiam jeszcze nad tymi łożyskami w osi X i różnicami pomiędzy nimi.
Ender ma prowadnice liniową z wózkiem mgn na X, a na Y prowadnice gładkie z łożyskami LM8UU.

Kobra ma wszędzie (X oraz Y) kółka typu u-groove (tak jak pisałeś sg15) i pręt gładki wciśnięty w profil vslot ;)

Myślę, że jak są dobre podzespoły to tak oceniłbym co lepsze jak chodzi o napęd:
Prowadnica liniowa z wózkiem > kółka u-groove na prowadnicach gładkich > prowadnica gładka + łożyska liniowe > v-slot + v-wheels

Głównym kryterium w tej ocenie jest żywotność, a pomocniczym "kultura pracy", trochę ogólnie i mocno subiektywnie, ale chodzi o to jakie jest wrażenie podczas pracy - hałas, dźwięk, luzy, jak się poddaję pod naciskiem, itp. Różnice pomiędzy tym to nie jest też być albo nie być, ale raczej porównanie tego co widziałem w drukarkach do tej pory i jak to się zachowywało.

Zapewne ktoś się ze mną nie zgodzi, więc to raczej takie bicie piany bo nawet sam mam drukarki na v-slotach i działają bardzo dobrze, drukują w porządku, a wszystko zależy od jakości komponentów i montażu, chociażby jak zamieniłem w Enderze zwykłe v-sloty z POMu na kółka od Trianglelab (te co to niby kevlar jest ;) ) to też rozwiązanie przeskoczyłoby prowadnice gładkie, a prowadnice liniową też da się dać słabej jakości albo źle zamontować i będzie zacinać ;)
Kółka sg15 są tak wysoko w porównaniu, bo dobrze to działa i trudniej spierdzielić montaż albo je zniszczyć, a jednak te łożyska liniowe często można walnięte dostać albo samemu zepsuć, a to kulka wypadnie, a się coś dostanie do środka i będzie zacinać, itp

Wracając do tych drukarek to one są bardzo podobne pod względem tego jakie mają podzespoły i funkcje, mechanicznie też nie ma jasnego zwycięzcy, więc nie ma złego wyboru. ;)
Bubble
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 92
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 8

Re: Kobra 2 Pro VS Ender 3 v3 KE

Post autor: Bubble »

Dzięki za pomoc :) wybór padł na Kobrę :piwo:
JGFTW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”