ender 3v3 ke, wymiana silnikow

bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

Witam serdecznie w ten piekny sloneczny niedzielny poranek :) jako ze jest to moj pierwszy post na forum, pozdrawiam drukarzy wszelkiego koloru ;)
w sumie od miesiaca posiadacz wyzej wymienionej drukarki.moja pierwsza. ogolnie przylozenie katownika do ramy skonczylo sie gruba przerobka, poprawa. profile 20x20 i usztywnienie solidne i rama, wozki na szynie 12mm na stol. i moje pytanie dotyczy glownie krokowcow. chcial bym dac mocniejszy creality 42-60 (1.5A, 4.83V) zamiast 42-40 (1A, 3.9V). Sruby Z chcialem wyposazyc w osobne silniki. W to miejsce 2 sztuki 42-40. Pytanie 1 czy silnik 4.8V moze pojsc w miejsce 3.9V?Pytanie drugie slysze doslownie drzenie silnika osi Y z odleglosci 2m gdy drukarka 'stoi na luzie' wlaczona. Silnik do wymiany raczej? Pytanie 3 - 2 silniki do Osi Z to nie za duze obciazenie? Moze 2 razy 42-34 (0.84A, 4.83V).
Ostatnie pytanie. To mozliwe by na plycie glownej nie bylo mozliwosci ustawienia pradu??
Podsumowujac drukarka jest ok, lecz ja chce miec dokladny wydruk, glownie elementow, czesci, technicznie..sporadycznie figurka..wiec jak upewnilem sie ze kostka po wydrukowaniu ma skoszona sciane o 0.5mm, nie moglem spac spokojnie..jak zobaczylem jaki luz jest na krawedziach stolu nie wierzylem. Moze majac kontakt caly czas z przemyslowymi maszynami wyposazonymi w bardzo mocne serwa prowadnice sruby kulowe na renomowanyh komponentach nie przypuszczalem ze takie odchylenia sa dopuszczalne..przekoszony pasek na napinaczy z 2 lozysk?padlem..nie rozumiem czemu chinczyk nie wrzucil 2 silnikow w osi Z, 4 a nie 2 lozysk na walkach od osi Y, i jakies 2 teleskopy zeby usztywnic rame i jednoczesnie kat ustawic. koszta byly by bardzo nieznacznie drozsze.. i pytanie ktore teraz mi sie nasunelo. Blacha pomiedzy stolem grzewczym a 'lozyskami'. Wazy 440gram. Czy wykonanie tej ze podstawy przypuscmy z petg (abs poki co u mnie odpada) w formie jak by rownie wytrzymalem aczkolwiek lzejszej??
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, gdy juz skoncze zamieszcze tu male podsumowanie. Duzo poprawiam ale jestem zadowolony zzakupu. Wiadomo ze to nie sprzet z polki 10tys i wiecej :)
Dzwiek tego silnika jest irytujacy. Zdazylo mu sie popracowac chwile na zle wpietej wtyczce (byla przekoszona i jeden przewod prawdopodobnie nie laczyl), po tym ma teraz takie objawy :/ wiec w zasadzie musial bym kupic 2 razy 42-34 do osi Z i jeden 42-60 do osi Y. Os X zostaje jak jest na 42-40. Czy ktos wie jakie tam sa stepsticki na plytce?jakie mozliwosci pradowe posiadaja?i patrzac czasem na inne watki - jak inne endery maja regulacje pradu poszczegolnych silnikow a tu nie ma?czy nie widze..;)

Jest tylko jeden stepstick do regulacji czy jeden na wszystkie?
IMG_20240428_070144748.jpg
IMG_20240428_070144748.jpg (37.78 KiB) Przejrzano 247 razy
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: Jarewa »

Ustawienie prądu pewnie przez uart, pokaż co wypluje po komendzie M503
bbacarti@gmail.com
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1380
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 757

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: JGFTW »

Ogólnie jestem za sportem poprawiania fabryki, ale czasami nie warto sie babrać, więc dziwię się, że Ci sie chce ;)
Jak robisz takie mocne przeróbki to zastanów się czy nie kupić ramy z profili 2040 lub podobnych i nie przenieść wszystkiego na nią, bo jednak w tych Enderach trzeba by robić dodatkowe otwory montażowe i rozplanować dodawanie komponentów na bazie już istniejące konstrukcji to po prostu dużo więcej zachodu niż to warte.
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 06:15 Blacha pomiedzy stolem grzewczym a 'lozyskami'. Wazy 440gram. Czy wykonanie tej ze podstawy przypuscmy z petg (abs poki co u mnie odpada) w formie jak by rownie wytrzymalem aczkolwiek lzejszej??
Całkowicie odpada, bo plastki zawsze będzie się poddawał bardziej niż aluminium.
Jak chcesz szukać oszczędności to zmień stół zamiast blachy alu 3mm na kompozyt (gołe PCB), ale i tak nie będzie cudów, bo to bedslinger.
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 06:15 To mozliwe by na plycie glownej nie bylo mozliwosci ustawienia pradu??
Tak, możliwe. Tak jak napisał kolega Jarewa.

Ustawia się to w pliku konfiguracyjnym Klippera: https://github.com/CrealityOfficial/End ... er.cfg#L97
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 06:15 Czy ktos wie jakie tam sa stepsticki na plytce?jakie mozliwosci pradowe posiadaja?
Są tam sterowniki TMC2208 / TMC2224
Silent stepper motor driver 5 to 36V, up to 1.4A
https://www.analog.com/en/products/TMC2208.html
bbacarti@gmail.com
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

komende wpisze gdy juz zaczne grzebac w firmware i roota zrobie ;) dzieki Panowie za wiedze i informacje :)) to duzo dla mnie. Czyli w zasadzie w osi Y wstawiam tego 42-60, na Z daje 2 razy 42-40 i na X zostaje 42-40 i bedzie wszystko Si??
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

czasem wiem ze nie warto, jestem z natury perfekcjonista, podchodze do tego bardziej jako wolne spedzenie czasu kosztem tego ze troche trzeba pogrzebac i poprai sie jakosc, koszta zawsze jakies sa.szyny 15 juz mialem, 12 mm mam, tylko musze jednak wozki na 12mm zalozyc na dol. Narazie jest na prowizorycznym spodzie z plexy na 2 wozkach na 15 mm i jest bardziej stabilnie niz orginale ;)
jesli cos mozna popraic zawsze warto :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: Jarewa »

1.2A lepiej nie przekraczać bo z automatu włącza jak jest powyżej spreadCycle tyczy się praktycznie wszystkich tmc22xx
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

lepiej dac silnik na wyzsze napiecie?mam takiego krokowca

moge prosic o jakis namiar na info czym jest spreadCycle i info jak grzebac w tym Kliperze?:/
Załączniki
kr.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1380
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 757

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: JGFTW »

bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 12:49 info czym jest spreadCycle
https://www.analog.com/media/en/technic ... ev1.13.pdf
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 12:49 info jak grzebac w tym Kliperze?:/
Wchodzi w to internetowe GUI i odszukujesz pliku config.cfg (w ogóle plików z rozszerzeniem .cfg), możesz je edytować tekstowo.
Tu masz co oznaczają niektóre linie/komendy:
https://www.klipper3d.org/Config_Reference.html

Zazwyczaj daję się silniki o małym napięciu (coś około 3-6V) i małym oporze biernym, żeby backemf przy szybkich ruchach nie robiło cyrków.
Żaden ze mnie specjalista, więc koledzy może dopowiedzą dokładnie, ale jak już bierzesz silnik to jakiś sensowny o podobnym parametrach nie tylko napięcia i natężenia.


Nie myślałeś, żeby na oś Z zamiast dwóch silników zostawić jeden, ale przerobić to synchroniczne napędzanie prętów trapezowych?
Trudniej, ale myślę, że lepiej; można dać silnik napędowy na górę i na środek ramy (wzmocniłeś ramę prętami gwintowanymi więc nie będzie problemu), dodać ścieżkę paska GT2 jak w osi X oraz dać przełożenie na pręty trapezowe (1:2, 1:4 wystarczy). Coś w tym stylu ;)
bbacarti@gmail.com
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

ewentualna wymiana w osi Y na orginalny 42-40?ten wydaje mi sie ze do wymiany bo to drzenie mnie irytuje :/
co ewentualnie da na sruby jakie 2 serwa rownolegle??
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

teraz troche zmienilem parametry w CrealityPrint. Filament to DevilDesign Orange PET G. Nienajgorzej. Tymczasowo zeby zrobic mocowanie pod prowadnice 12mm z wozkami. Wyciecie w laminacie PCB szkieletu stolu z laminatu jaki stosuje sie do obwodow elektr.PCB ma sens?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”