Strona 1 z 1

Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 12 lip 2017, 23:05
autor: papkie
Cześć!

Ostatnio sporo pytam o wymianę części itp na czacie, postanowiłem założyć temat.
Ze względu na to, że lubię mieć rzeczy opensource'owe i popularne (dzięki temu mieć możliwość łatwego wydrukowania lub dostania części zamiennych), planuję przebudować całą oś Z wraz z osią X.

Zastanawiam się nad tą głowicą:
http://allegro.pl/glowica-j-head-hotend ... 80014.html

Oraz ekstruderem (zaproponował @Domell):
https://www.thingiverse.com/thing:715496

Wózek raczej będzie standardowy od prusy i3 rework (teraz jest jakieś niewiadomo co :p).

Aukcja z której pochodzi drukarka:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/druk ... 40062.html
Z kilkoma przeróbkami poprzedniego właściciela.

Aktualne zdjęcia wózka w załączniku.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 12 lip 2017, 23:11
autor: dragonn
Jeśli chodzi o ekstuder to myślę że ok jest. Jeśli chodzi o głowicę to ja bym dołożył do takiej jednak http://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hotend/hotend_v6_dir wiem że dużo osób tutaj te chwali.

Wcześniej pytałeś na czacie o bowdena. Główną zaletą bowdena jest większa możliwa szybkość oraz mniej wibracji na ramie, wadą są oczywiście retrakcja którą trudniej dobrze dobrać i ewentualnie tendencja do czopowania się ale to zazwyczaj się dzieje jak głowica jest zbyt słabo chłodzona. Żadnej opcji nie polecę bardziej, sam przerobiłem swoją LUME na bowden już na samym początku i długo tak już drukuje. Ogólnie bowden dobrze nadaje się do dużych wydruków, na mały obszarach zdarza się że ekstruzja jest nierówna z względu na napięcie filamentu w rurce.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 07:20
autor: Domell
dragonn jak zwykle dobrze prawi :)
Ja tylko dodam że ta głowica od tdi cad podobno jest spoko (sam nie wiem bo nie miałem) ale ma wentylator 30x30 ja mam z takimi problemy dla tego kopytko polecił mi viewtopic.php?f=34&p=17494 .
Musisz przemyśleć jaki tym ekstrudera chcesz mieć i każdy powie ci co innego dla tego decyzję podejmij sam później tylko pytaj o szczegóły.
Faktycznie rzeźbiona ta twoja drukarka :)

( głowica którą zaproponowałem to pierwsza lepsza, by pokazać że nie trzeba z chin ściągać i czekać )

T.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 08:16
autor: dragonn
Co do wentylatora 30x30 to one dają radę pod warunkiem że mamy dobry 30x30 :P. Tylko że dobry 30x30 kosztuje 30zł xD (np. Sunon), jeśli mamy opcję wsadzić 40x40 to taniej wsadzić taki (przy czym niech to też nie jest pierwszy lepszy najtańszy, też polecam Sunona).

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:29
autor: papkie
dragonn pisze:Jeśli chodzi o ekstuder to myślę że ok jest. Jeśli chodzi o głowicę to ja bym dołożył do takiej jednak http://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hotend/hotend_v6_dir wiem że dużo osób tutaj te chwali.

Wcześniej pytałeś na czacie o bowdena. Główną zaletą bowdena jest większa możliwa szybkość oraz mniej wibracji na ramie, wadą są oczywiście retrakcja którą trudniej dobrze dobrać i ewentualnie tendencja do czopowania się ale to zazwyczaj się dzieje jak głowica jest zbyt słabo chłodzona. Żadnej opcji nie polecę bardziej, sam przerobiłem swoją LUME na bowden już na samym początku i długo tak już drukuje. Ogólnie bowden dobrze nadaje się do dużych wydruków, na mały obszarach zdarza się że ekstruzja jest nierówna z względu na napięcie filamentu w rurce.
Pytanie totalnego laika, czym się różni ta v6 od v5 jeśli chodzi o jakość druku?

No i co do wibracji na direct, duża jest różnica jeśli chodzi o wydruki? Bo jeśli nie jest to aż tak odczuwalne, to wziąłbym directa.
Dla bowdena będę musiał kolejne dziury w ramie robić w takim przypadku, a chciałbym ją troszkę oszczędzić :p
Domell pisze:dragonn jak zwykle dobrze prawi :)
Ja tylko dodam że ta głowica od tdi cad podobno jest spoko (sam nie wiem bo nie miałem) ale ma wentylator 30x30 ja mam z takimi problemy dla tego kopytko polecił mi viewtopic.php?f=34&p=17494 .
Musisz przemyśleć jaki tym ekstrudera chcesz mieć i każdy powie ci co innego dla tego decyzję podejmij sam później tylko pytaj o szczegóły.
Faktycznie rzeźbiona ta twoja drukarka :)

( głowica którą zaproponowałem to pierwsza lepsza, by pokazać że nie trzeba z chin ściągać i czekać )

T.
Wolałbym 40x40 - mam takie akurat zamontowane, świeżo kupione, a dokupywać kolejne żeby te 40x40 leżały to tak niefajnie, bo nie mam żadnego warsztatu żeby tak sobie gromadzić te duperele :D

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:31
autor: dragonn
v6 lepiej brać bo jest popularniejszy, więcej jest do niego mocowań itp. v5 pewnie niedługo zniknie z rynku. Co do wibracji wszystko zależy od ramy oraz szybkości którą drukujesz, u mnie przy 60mm/s różnica była dość znaczna.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:53
autor: papkie
dragonn pisze:v6 lepiej brać bo jest popularniejszy, więcej jest do niego mocowań itp. v5 pewnie niedługo zniknie z rynku. Co do wibracji wszystko zależy od ramy oraz szybkości którą drukujesz, u mnie przy 60mm/s różnica była dość znaczna.
Z tego co patrzę po ofertach, to v6 jest głównie w wersji bowden, także chyba będę musiał wziąć bowdena, może i lepiej :p

Jaki polecałbyś ekstruder do bowdena, wtedy kupiłbym zestaw części od razu.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:55
autor: dragonn
Link który dałem przecież jest direct :P. Zresztą to się nie dużo różni, jak wykręcisz złączkę pneumatyczną z bowdena masz direct :P.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:57
autor: papkie
dragonn pisze:Link który dałem przecież jest direct :P. Zresztą to się nie dużo różni, jak wykręcisz złączkę pneumatyczną z bowdena masz direct :P.
Na allegro przeglądam sobie oferty:
http://allegro.pl/glowica-j-head-hotend ... 79986.html

No i przekonuje mnie argument, że przy 60mm/s widać różnice jakąś :)

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 09:58
autor: dragonn
Nie wiem jak głowice z allegro, nie miałem z nimi styczności. Ale biorąc od TDI-CAD masz sprawdzoną przez wiele osób tutaj a wcale nie jest droga, zobacz ile kosztuje oryginalna E3D V6 xD.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:03
autor: papkie
dragonn pisze:Nie wiem jak głowice z allegro, nie miałem z nimi styczności. Ale biorąc od TDI-CAD masz sprawdzoną przez wiele osób tutaj a wcale nie jest droga, zobacz ile kosztuje oryginalna E3D V6 xD.
Uuuu, ktoś tu dostaje prowizje za polecanie tdi-cad :rotfl:

No dobra, zaufam Ci, ale i tak będzie bowden :D

Do tego rurka PTFE jako prowadnica filamentu, tak?

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:13
autor: dragonn
Powinna być w zestawie jak weźmiesz zestaw bowden.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:25
autor: papkie
dragonn pisze:Powinna być w zestawie jak weźmiesz zestaw bowden.
No i fajnie :D
Jaki ekstruder używasz/polecasz? :)

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:27
autor: dragonn
Do bowdena? Cokolwiek z przełożeniem xD, ja używam Titana, jeśli chce CI się drukować to są wersję Wade (tego z pierwszego posta) do bowdena.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:46
autor: papkie
dragonn pisze:Do bowdena? Cokolwiek z przełożeniem xD, ja używam Titana, jeśli chce CI się drukować to są wersję Wade (tego z pierwszego posta) do bowdena.
Z ciekawości, po co przełożenie? Dokładniejsze wypluwanie filamentu? :p

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 10:48
autor: dragonn
Tak ale główny powodem jest to że duża mniejsza szansa że będzie CI silnik gubił kroki. U mnie prędzej zrobi dziurę w filamencie niż ekstuder zgubi krok.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 11:14
autor: papkie
Jednak jestem uparty, zamówiłem e3d v6 na AliExpress, bo aż tak mi się nie śpieszy.
Ekstruder raczej będzie taki (wygląda na najprostszy):
https://www.thingiverse.com/thing:1246951

W międzyczasie wezmę się za upgrade osi Z, albo chociaż zaprojektowanie uchwytu u góry, żeby śruba mogła się swobodnie obracać, aby zniwelować ten efekt: viewtopic.php?f=8&t=1083

Chciałbym dodatkowo wywalić śrubę pod silnikiem (bo teraz silnik wisi w powietrzu przykręcony do ramy uchwytem, przez co pewnie też delikatnie zakłócony jest druk. I zrobić tak, aby silnik stał bezpośrednio na ziemi.

Zdjęcia mojej osi Z są w tym wątku:
viewtopic.php?f=9&t=1043

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 11:18
autor: dragonn
Najprostszy xD Oo, nie powiedziałbym i to jest direct.

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 11:21
autor: papkie
dragonn pisze:Najprostszy xD Oo, nie powiedziałbym i to jest direct.
No tak mi to wygląda. Dlaczego direct? Może mi się pojęcia mylą :o

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

: 13 lip 2017, 11:25
autor: dragonn
Zobacz sobie na zdjęcia, jest montowany cały na wózku X. https://www.thingiverse.com/thing:529128 jak dla mnie takie coś jest dużo prostsze.