Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
GCDe
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2024, 22:10

Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: GCDe »

Witajcie,
Na wstępie dodam że przeczytałem wątki związane z Prusa i3 ale nie znalazłem tam jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Otóż, zawodowo pracuje jako konstruktor 3D, od prawie 2lat posiadam Pruse i3 MK3S+.
Zastanawiam się nad otwarciem swojego sklepu z wydrukami i zabawkami typu flex (nie jakieś gotowce ale 100% własnych modeli) .
Jako że Prusa to moja druga drukarka po Anycubic i3 mega s ( przy której dużo dłubałem, niestety wyzionęła ducha) ale drukarka gdzie jak puszczałem wydruk to 99% miałem szansy na to ze bezie dobry, zastanawiam nad zmianami.

Czy lepiej wybrać zestaw modernizacji prusy do 3.9 za 549 eur i MMU# za 329 eur, czy lepiej wybrać nowość w postaci Bambulab P1S z systemem AMS?
Koszty zbliżone bo z zestaw Prusy to 878 a Babus 1033, niby 155 eur za zestawem prusy na dzisiejszy kurs eur to jakieś 670 pln.

Kwestia co wy byście wybrali na moim miejscu ?

Za Prusą przemawia (jak dla mnie) bezawaryjność i dopracowanie konstrukcji , aczkolwiek czytałem że ta nowa elektronika nie obsługuje streamingu kamery oraz ma słabe wi-fi . Ale system MMU zajmuje bardzo dużo miejsca no i słyszałem że są z nim jakieś problemy .


I za 878eur ma się bardzo dobrą drukarkę.

Za bambu natomiast przemawia to że jest to całkiem nowy sprzęt, System AMS ma swoje wady ale jest usytuowany na górze drukarki co sprawia ze nie zajmuje tyle miejsca co MMU. Co prawda sama drukarka jest dużo większa niż Prusa. Bambu może z tego co wyczytałem osiągać wyższe prędkości od prusy.

Wybierając Pruse stawiam na niezawodność a bambu na nowoczesność.

No i jest jeszcze jedne aspekt który najmocniej przemawia za bambu, za dopłatę 155 eur mam nie jedną dobrą drukarek ale 2 .

Proszę o szczere opinie :)
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 15
Posty: 416
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 537

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: fyme »

Zrobiłem upgrejd do wersji 3.5 (ta sama płyta główna) i WiFi działa bardzo dobrze. Do tego mmu wcale nie potrzebuje aż tak dużo miejsca. Ja mam upchane w szafie razem z buforem filamentu rmu. Działa na tyle dobrze ze wczoraj kupiłem mmu dla drugiej Prusy.
Odnośnie bambulab się nie wypowiem bo nie miałem przyjemności się pobawić.
Załączniki
IMG20240425202242.jpg
EG-SPOON
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 12
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: artur_n »

Posiadam obie drukarki więc coś tam mogę się wypowiedzieć. Jeśli nie drukujesz z materiałów potrzebujących komory to zdecydowanie bierz upgrade do Prusy. Z Bambu jest taki problem, że ma gorszą jakość w porównaniu do MK4 i jest mniej nie zawodne. Kilka wydruków już mi zepsuła gdzie w MK4 jak coś się zepsuło to tylko z mojej winy. Bambu jest trochę szybsze i z zalet to jeszcze ma kamerę (nędzną ale jednak ma) i oświetlenie (też słabe ale jest).
Sam właśnie zakupiłem MMU2S do MK4 i będę do ulepszał do MMU3.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1381
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 758

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: JGFTW »

Nie jestem fanem poprawiania dobrego, więc jak działa Prusa MK3s to bym nie ulepszał ;)
Rozważałeś Bambulab A1 z AMS lite? https://eu.store.bambulab.com/en-pl/products/a1
image.png
image.png (33.63 KiB) Przejrzano 1032 razy
Niedługo dostępne w sprzedaży
Sama drukarka tańsza od kitu prusy, a combo sporo tańsze od kitu prusy z mmu, może warto się zastanowić ;)
GCDe
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2024, 22:10

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: GCDe »

fyme pisze: 29 kwie 2024, 00:18 Zrobiłem upgrejd do wersji 3.5 (ta sama płyta główna) i WiFi działa bardzo dobrze. Do tego mmu wcale nie potrzebuje aż tak dużo miejsca. Ja mam upchane w szafie razem z buforem filamentu rmu. Działa na tyle dobrze ze wczoraj kupiłem mmu dla drugiej Prusy.
Odnośnie bambulab się nie wypowiem bo nie miałem przyjemności się pobawić.
A to jaki jest sens zakupu nextrdera? Podnosi on jakoś faktycznie jakość.
Ładnie kolega to upchnął 😀
artur_n pisze: 29 kwie 2024, 07:13 Posiadam obie drukarki więc coś tam mogę się wypowiedzieć. Jeśli nie drukujesz z materiałów potrzebujących komory to zdecydowanie bierz upgrade do Prusy. Z Bambu jest taki problem, że ma gorszą jakość w porównaniu do MK4 i jest mniej nie zawodne. Kilka wydruków już mi zepsuła gdzie w MK4 jak coś się zepsuło to tylko z mojej winy. Bambu jest trochę szybsze i z zalet to jeszcze ma kamerę (nędzną ale jednak ma) i oświetlenie (też słabe ale jest).
Sam właśnie zakupiłem MMU2S do MK4 i będę do ulepszał do MMU3.
Kwestia tego że ja głównie drukuje , PLA , TPU i PETG ( czasami z domieszkami carbonu) więc są to raczej materiały które nie wymagają zamykanej komory, ABS się nie tykam

JGFTW pisze: 29 kwie 2024, 08:28 Nie jestem fanem poprawiania dobrego, więc jak działa Prusa MK3s to bym nie ulepszał ;)
Rozważałeś Bambulab A1 z AMS lite? https://eu.store.bambulab.com/en-pl/products/a1
image.png
Niedługo dostępne w sprzedaży
Sama drukarka tańsza od kitu prusy, a combo sporo tańsze od kitu prusy z mmu, może warto się zastanowić ;)
No ja bym nie chciał na siłę poprawiać czegoś co już jest dobre.

Kurde skupiłem się na P1S a nie widziałem tego zestawu ...
A faktycznie ceneowo wychodzi on dużo lepiej niż upgrade Prusy +mmu ...

Może ktoś ma jakieś info na temat tej drukarki od strony użytkowania?
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 12
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: artur_n »

Przy materiałach które używasz szedł bym w pruse, pisze Ci szczerze, nie pożałujesz.
Ten sprzęt poprostu działa i jakość ma wzorową.

Wiem, że kusi P1S miałem taki sam dylemat najpierw kupiłem MK4 po przemyśleniu sprawy a później jednak skusiłem się na P1S.
To ssą rożne drukarki P1S używam do prototypów lub tam gdzie jakość nie ma znaczenia a MK4 tam gdzie potrzebuje ładnego wydruku.

Drukuje w 95% z PET a bambus przy PET ma duże dzwonienie. Był na forum o tym temat.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 8
Posty: 646
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 33

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: malyhenio1 »

Czy A1 Da się zbudować tak jak MKS3 ?
Sam się zastanawiam nad P1S, czy A1 z combo.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1803
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 767

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: Andrzej_W »

Nie to zamknięta technologia. Ale są dostępne alternatywy w wersji open source.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1381
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 758

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: JGFTW »

GCDe pisze: 29 kwie 2024, 09:27 Może ktoś ma jakieś info na temat tej drukarki od strony użytkowania?
Raczej ludzie sobie chwalą, nawet parę osób na forum ma:
https://reprapy.pl/viewtopic.php?p=160860#p160860

Była akcja serwisowa, gdzie kabel od stołu się giął i pękał, stąd drukarka obecnie niedostępna, ale w maju zaczynają wysyłać naprawione oraz dostępne w sklepie do kupna, nic poza tym stołem nie było wadliwego i jak za tą cenę to jest super sprzęt ;)
malyhenio1 pisze: 29 kwie 2024, 12:04 Czy A1 Da się zbudować tak jak MKS3 ?
A co to za problem wrzucić to do obudowy ze stolików lack albo jakiejś szafki? ;)
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 8
Posty: 646
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 33

Re: Upgrade Prusa i3 MK3S+ do 3.9 + MMU3 czy Bambulab P1S Combo

Post autor: malyhenio1 »

To jeszcze się dopyta, o łatwość projektowania elementu do druku Wiekoorowego, między A1 combo a MKS3 z MMU3.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”