Strona 1 z 1

Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 16:20
autor: Boston
Pokażcie jak wygląda u Was skrzynka z elektroniką. Próbuję ogarnąć jakoś kable, poskracałem, ale jakoś dalej jest taki bałagan, że nie mogę na to patrzeć :D. Szukam jakiegoś pomysłu, żeby było to jakoś upakowane.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 16:24
autor: anraf1001
Boston pisze:Pokażcie jak wygląda u Was skrzynka z elektroniką.
Lepiej nie :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 16:29
autor: dragonn
anraf1001 pisze:
Boston pisze:Pokażcie jak wygląda u Was skrzynka z elektroniką.
Lepiej nie :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Nooo :D. BTW ja uważam że należy kupić zaciskarkę i końcówki a kable przyciąć na długość prawidłową co planuję zrobić w Evo :P.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 16:34
autor: anraf1001
dragonn pisze: Nooo :D. BTW ja uważam że należy kupić zaciskarkę i końcówki a kable przyciąć na długość prawidłową co planuję zrobić w Evo :P.
Nie no w Evo to ja robie wszystko pieknie odpicowane. :-) ale w Garberze to mi sie nie chce tego ruszac jak dziala xD

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 16:42
autor: dragonn
Mam dokładnie to samo :D. BTW zbyt długie kable to nie tylko kwestia estetyki ale zwiększa to zakłócenia elektromagnetyczne (co może powodować zakłócenia na wyświetlaczu oraz błędy odczyty z karty SD) oraz może przekłamywać odczyt z termistorów.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 17:10
autor: Kopytko
Kable poprzycinane na maxa, w delcie mam kable od silników po 4cm, aby tylko w lini prostej sięgały do płytki, żadnych nakładek na kable, ewentualnie kable pozwijane na wkrętarce aby tworzyły linki splecione.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 17:34
autor: Boston
Czyli widzę, że to powszechny problem :D. Denerwuje mnie to, bo upchane wszystko ciasno i stepsticki będą miały gorąco.

A macie jakiś sposób na zamocowanie radiatorów na sterownikach? Mam na pascie, ale łatwo spadają.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 17:43
autor: anraf1001
Boston pisze: A macie jakiś sposób na zamocowanie radiatorów na sterownikach? Mam na pascie, ale łatwo spadają.
Znalazlem kiedys na allegro tasme termoprzewodzaca cos jak tasma dwustronna. Dziala swietnie.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 17:46
autor: FlameRunner
Boston pisze:A macie jakiś sposób na zamocowanie radiatorów na sterownikach? Mam na pascie, ale łatwo spadają.
Bo takie rzeczy się robi na kleju lub taśmie. ;)

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 17:53
autor: anraf1001
W ostatecznosci przyklej je kropelka :P

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 18:04
autor: TDI-CAD
Przykryłem wszystko płytą mleczną z ciastoramy:
Obrazek

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 18:20
autor: samezrp
anraf1001 pisze:W ostatecznosci przyklej je kropelka :P
nie proponuję, jest klej na alle, termoprzewodzący, to polecam.

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 21:08
autor: chemik72
Obrazek

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 22:05
autor: MosfetN
Ja zrobiłem u siebie porządek dzięki uchwytom samoprzylepnym do mocowania opasek zaciskowych :
14370377_1793379227601722_5021863630327883360_n.jpg
Tak to wygląda u mnie po zastosowaniu tych mocowań:
sku_217367_1.jpg

Re: Jak okiełznać kable?

: 11 sie 2017, 23:20
autor: Berg
MosfetN pisze:Ja zrobiłem u siebie porządek dzięki uchwytom samoprzylepnym do mocowania opasek zaciskowych :
spiąłeś te zasilacze HP szeregowo ?

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 sie 2017, 17:36
autor: MosfetN
rafaljot pisze:
MosfetN pisze:Ja zrobiłem u siebie porządek dzięki uchwytom samoprzylepnym do mocowania opasek zaciskowych :
spiąłeś te zasilacze HP szeregowo ?
Tak - lecz nie polecam tego robić bo można zrobić poważne zwarcie. Musiałem to zrobić bo na rynku nie ma zasilaczy o mocy ~1,2kW 24V.

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 sie 2017, 20:12
autor: Gmeracz
Boston pisze:Czyli widzę, że to powszechny problem :D.
Powiem tak - dłubię w modelach, ostatnio w dronach - racerach. Tam każdy gram się liczy, a w szczególności nadmiar kabli.
I absolutną normą jest własna zaciskarka i rżnięcie kabli na wymiar.
Nie widzę innego sposobu, żeby puścić wszystko tak jak chcesz i tam, gdzie chcesz.

Wbrew pozorom, zaciskanie nie jest takie trudne. A zdarzyło mi się, że dociskałem fabryczne końcówki.

Wybrałem tańszą wersję czegoś w tym stylu, tyle, że z dwoma rozmiarami. To poniżej to drogie jest:

Obrazek
https://sklep.avt.pl/zaciskarka-do-konc ... 5-6mm.html

Trzeba robić to na dwa kroki, najpierw w większej "dziurce", a potem ew. docisnąć w mniejszej. No i żadnego lutowania końcówek kabli przed zaciskaniem. To tylko je osłabia.

Poza tym połączenia są pewniejsze, jeżeli "trójkąciki" z końcówki zawiną się na izolacji, a nie na żyle. Kwestia wprawy. I nigdy mnie nie zawiodły własne połączenia. A kupienie końcówek z blaszkami jest banalnie proste. Taśma z 50-ma stykami kosztuje grosze. Nawet w PL.

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 sie 2017, 20:34
autor: Gmeracz
Chwilami zabija mnie pisanie na tym forum. Po 15 minutach nie mogę poprawić posta. Link powyżej jest oczywiście zły.
Admini apel - dajcie trochę więcej swobody, bo ręce opadają...


Poniżej poprawna wersja:

https://sklep.avt.pl/zaciskarka-konekto ... 5-6mm.html

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 sie 2017, 21:47
autor: morf
Pytanko poszukuje zacidkarki do konektorow co się chyba dupont nazywają (takie standardowe do wszelkiego rodzaju elektroniki np arduino, ramps etc ja na to mówię goldpiny pewnie błędnie)
Polecicie coś?

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 sie 2017, 22:17
autor: zdzban
Są kleje termoprzewodzące ale wydaje mi się że taśma klejąca jest najlepsza
Na allegro masz duży wybór zaciskarek do konektorów ja kupiłem kilka lat temu coś za 30zł i jestem zadowolony ale na początku nie za bardzo mi wychodziło zaciskanie

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 sie 2017, 10:49
autor: samezrp
morf pisze:Polecicie coś?
Ja po kupnie taniochy za 20zł zdecydowałem się na to:
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-j ... -tool.html
wtedy było za $10. I nie żałuję.

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 sie 2017, 11:06
autor: Artu
samezrp pisze:Ja po kupnie taniochy za 20zł zdecydowałem się na to:
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-j ... -tool.html
wtedy było za $10. I nie żałuję.
Też takie mam, użytkuję i nie żałuję zakupu :good:

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 sie 2017, 12:08
autor: suszykuba
Kupiłem cr-10 i wszystko mam w skrzymeczce obok :)

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 sie 2017, 12:23
autor: morf
Dzieki, przykupie chyba jak bede sciagal jakies modelarskie graty z HK

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 sie 2017, 22:19
autor: Kopytko
Polecam te z HK co podal artu. Mialem z 10 zaciskarek ktore mozna kupic na allegeo w pl do 100zl. Ale te z hk sa idealne do malych konektorow typu blc itp. Zaciskaja pieknie w 2 poloweczki u i wyglada jak bylo by robione pieknie maszynowo. Chyba nikt nie zalowal zakupu tych zaciskatek.

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 09:21
autor: samezrp
Kopytko pisze:Polecam te z HK co podal artu.
@artu zacytował :P :)

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 11:40
autor: Kopytko
Prawda:)

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 12:13
autor: Zepco
To może jakby był ktoś jeszcze zainteresowany zakupem takowych, to można by było złożyć większe zamówienie i podzieli się koszty przesyłki?

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 12:27
autor: dragonn
Zepco pisze:To może jakby był ktoś jeszcze zainteresowany zakupem takowych, to można by było złożyć większe zamówienie i podzieli się koszty przesyłki?
Ja byłbym, mam trochę inne ale wydaje mi się że te będą lepsze trochę.

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 13:47
autor: Artu
Zepco pisze:To może jakby był ktoś jeszcze zainteresowany zakupem takowych, to można by było złożyć większe zamówienie i podzieli się koszty przesyłki?
Koszt wysyłki 1szt to $3,11, więc nie wiem czy jest sens, bo później i tak trzeba to "rozesłać" w kraju. No chyba, że "odbiór osobisty"...

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 15:27
autor: Zepco
Tyle kosztuje przesyłka bez śledzenia, czyli może zaginać po drodze.

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 17:06
autor: Kopytko
Ja bralem bez sledzenia. Fakt nie wiadomo co sie dzieje ale dotarlo po 11 dniach:)

Re: Jak okiełznać kable?

: 15 sie 2017, 17:39
autor: Artu
Z HobbyKing-iem nigdy nie miałem problemów, a kupiłem u nich już za setki $ :git:

Re: Jak okiełznać kable?

: 16 sie 2017, 00:07
autor: Zepco
Dzięki! W takim razie zaryzykuję.

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 lip 2022, 17:13
autor: niefachowy
Cześć!

Wiem, że temat już stary ale chyba nie ma sensu zakładać nowego dla jednego małego pytania.

Czy przewody wszelkich wentylatorów (mam na myśli te, stosowane powszechnie w drukarkach, nie jakieś specjalistyczne) to 0.35mm²?

Nie mam teraz żadnego pod ręką żeby sprawdzić a będę miał okazję być w dobrze zaopatrzonym elektrycznym to sobie zakupię i w końcu zrobię porządek z przewodami.

Jest gdzieś w ogóle informacja, jakiej grubości przewodów najlepiej użyć w drukarkach? Mówię tu o kablach do silników, wentylatorów, krańcówek bo do zasilania grzałek i innych "grubych tematów" to łatwo znaleźć informacje natomiast do drobnicy?

Re: Jak okiełznać kable?

: 13 lip 2022, 18:23
autor: Pjoter
Temat kiedyś zgłębiałem na poziomie hobbystycznym (czyt. NIE ZNAM SIĘ TO SIĘ WYPOWIEM).
Do drukarek możesz śmiało przyjąć zasadę 1mm^2 prześle prąd o natężeniu 8A. Akurat wentylatory* to mają pobór malutki bo coś koło 0.1-0.2A więc 0.35mm^2 będzie git.

* mowa o tych 3010, 5015 itp

Re: Jak okiełznać kable?

: 14 lip 2022, 12:54
autor: panWiadr0