Strona 1 z 1

Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 14:27
autor: Boston
Czym może być spowodowany duży opór filamentu? Silnik gubi kroki przy wydruku głowicą 0.4 z prędkością 40. Wcześniej drukowałem nawyków 60. Dopiero przy ok 250 stopniach daje radę. Drukuję z PLA od DD. Głowicę czysciłem już wielokrotnie, wymieniłem też termistor.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 17:32
autor: Paatryk93
Zużyty teflon w głowicy?

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 18:07
autor: anraf1001
Probowales przepchnac filament reka? Czujesz jakis opor po drodze?

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 19:38
autor: kapi
Paatryk93 pisze:Zużyty teflon w głowicy?
teraz to przerabiałem.... :(
próbowałem PLA nawet w wyższych granicznych temp ale nic to nie dało.
skończyło się na wymianie "rurki" przed czym bardzo się broniłem.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 20:25
autor: Boston
Nie mam teflonu. Łącznik jak w e3d v6 i filament bezpośrednio do łącznika z ektrudera. Do tej pory działało.

Jak pcham ręką to czuć, że ciężko ma. Jak ręcznie puszczę ekstruzje to szło normalnie ale potem jak dałem szybszą to np 20mm przejdzie, a potem gubi kroki.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 20:38
autor: anraf1001
A może z filamentem coś nie tak? Zmierz w losowych punktach średnicę filamentu jak masz możliwość.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 22:28
autor: Boston
To samo na trzech różnych filamentach od DD, chociaż wcześniej drukowałem z nich i było ok. Próbowałem też jakiś, z którego drukowałem wcześniej i też stawia spory opór.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 22:34
autor: anraf1001
No to moze sprobowac rozebrac glowice i poskladac wszystko od nowa.

Re: Duży opór filamentu.

: 15 sie 2017, 23:09
autor: borek
Zajrzyj do termistora , jak użyłeś pasty to już odparowała a tobie przekłąmują wyniki temperatury.

Re: Duży opór filamentu.

: 16 sie 2017, 07:39
autor: Boston
Na termistorze nie miałem nigdy pasty.

Być może mam przyczynę. Po raz kolejny rozebrałem głowicę i wziąłem ją sobie do pracy, żeby porządnie mechanicznie oczyścić. Zdjąłem izolację z bloku i okazało się, że jest na nim skorupa na 2mm filamentu. W jakimś stopniu na pewno izolowało samą dyszę od bloku, chociaż dokręcałem ma rozgrzanym.

Re: Duży opór filamentu.

: 16 sie 2017, 07:51
autor: chemik72
co wy macie z tym skrecaniem na gorąco, :shout: Ja nigdy i to w trzech drukarkach nie skrecałem na gorąco a rozbierałem wiele razy i jeszcze się nie zdażył nawet najmniejszy wyciek :unknown:

Re: Duży opór filamentu.

: 16 sie 2017, 20:42
autor: Boston
Poskładałem i nadal ciężko idzie... Udało mi się wydrukować, ale przy 240 stopniach.

Re: Duży opór filamentu.

: 16 sie 2017, 20:45
autor: mcxmcx
Termistor do zmiany. Ale tak ogólnie temperaturę dowolną, byle filament lekko szedł i blok nie świecił.

Re: Duży opór filamentu.

: 16 sie 2017, 22:07
autor: Boston
Termistor już podmieniłem. Temperatura pokojowa się zgadza.

Re: Duży opór filamentu.

: 17 sie 2017, 16:36
autor: morf
Boston pisze:Termistor już podmieniłem. Temperatura pokojowa się zgadza.
To jeszcze nic nie znaczy, kazdy termistor ma swoja (inna)krzywa rezystancji od temperatury.
W pokojowej moze byc ok a rozjazd moze pojawic sie np na 200C

Re: Duży opór filamentu.

: 17 sie 2017, 16:51
autor: Berg
Boston pisze:Czym może być spowodowany duży opór filamentu? Silnik gubi kroki przy wydruku głowicą 0.4 z prędkością 40. Wcześniej drukowałem nawyków 60. Dopiero przy ok 250 stopniach daje radę. Drukuję z PLA od DD. Głowicę czysciłem już wielokrotnie, wymieniłem też termistor.
Ja chyba bym zagrzał jeszcze trochę bardziej. Jeśli wydruk zacznie być brzydki, jak przy przegrzanym filamencie, to znaczy, że z temp jest ok. i ostatni pomysł jaki mi przychodzi do głowy to:
Masz dyszę 0.2 a myslisz, że to 0.4 ;)

Re: Duży opór filamentu.

: 17 sie 2017, 22:51
autor: mcxmcx
Skoro koledze idzie ABS, to naprawdę najłatwiej ustawić 180 i zobaczyć ręką czy lekko idzie
I jak nie idzie dopiero podnosić temp.

Oczywiście preczyscic przez cold plug resztki ABS z głowicy.

Jak masz za gorąco to pla się blokuje i wygląda jak za zimno.

Re: Duży opór filamentu.

: 20 sie 2017, 13:57
autor: Boston
Zmieniłem blok, bo na tamtym miałem problemy z wyciekami. Nadal to samo. Chyba jednak problemem jest termistor. Co może powodować zakłócenia? Na 2 był ten sam problem.

Dysza na pewno 0.4, próbowałem na dwóch. ABS nawet nie puszczam, bo pewnie na 275 by nie poszedł.

Re: Duży opór filamentu.

: 20 sie 2017, 14:41
autor: dragonn
Boston pisze:Zmieniłem blok, bo na tamtym miałem problemy z wyciekami. Nadal to samo. Chyba jednak problemem jest termistor. Co może powodować zakłócenia? Na 2 był ten sam problem.

Dysza na pewno 0.4, próbowałem na dwóch. ABS nawet nie puszczam, bo pewnie na 275 by nie poszedł.
Wyciek z bloku nie ma nic do jego wymiany, po prostu źle skręcony. Skręcasz na gorąco + dysza musi być dokręcona do heatbreaku a nie do bloku. Co do termistora możesz mięć po prostu w sofcie zły wybrany, napisz jaki dokładnie masz typ termistora i jaki soft.

Re: Duży opór filamentu.

: 20 sie 2017, 15:59
autor: Boston
W bloku gwint był dość luźny, nie wiem czy bym go nie zerwał przy mocniejszym dokręceniu.

Termistor rzeczywiście miałem zły, bo 100k Epcos, a mam 100k NTC od Blackfroga. Zmieniłem, ale odczyt temperatury taki sam. Chyba, że znowu jakiś inny ustawiłem. Który dokładnie mam ustawić dla tego termistora: https://blackfrog.pl/termistor-ntc-100k ... p-571.html

100k NTC 3950?

Re: Duży opór filamentu.

: 20 sie 2017, 16:15
autor: S3b
Jeśli masz marlina to spróbuj ustawić nr 6 z tabeli termistorów:

6 : 100k EPCOS - Not as accurate as table 1 (created using a fluke thermocouple) (4.7k pullup)

Jakiś czas temu robiłem test przy pomocy mikrometru z termoparą i właśnie ta tabela najbardziej pokrywała się ze stanem rzeczywistym przy chińskich termistorach. Tabela nr. 1 i 11 przekłamywały nawet o 20-30 stopni.

Re: Duży opór filamentu.

: 20 sie 2017, 16:26
autor: Boston
Ustawiłem jeszcze inny termistor NTC z listy w repetierze i na 210 stopni leci z prędkością 60. Czyli wydaje się być ok. Aczkolwiek pchając ręką ciężko mam przepchnąć filament. Teraz mam ustawiony 100k 0603.

Re: Duży opór filamentu.

: 22 sie 2017, 19:32
autor: Boston
0603 pokazywał, że w pokoju mam 7 stopni... :D

Przypomniałem sobie, że mam termistor do multimetru. Tam gdzie termistor drukarki ustawiony jako 100K NTC 3950 pokazuje 240 ten z multimetru 210. Możliwe, że prze lutowany przeze mnie kabel tak cygani?

Re: Duży opór filamentu.

: 30 sie 2017, 19:22
autor: Boston
Kolejny termistor założony i nadal kicha... Wydruki jako tako wychodziły jak dobrałem takie ustawienia, że przy 215st. temperatura pokrywała się z tą z multimetru, tylko, że wtedy pokojowa wynosiła 6 stopni wg. drukarki.

Co dalej? Jakieś zwarcie? Arduino? Ramps? W Arduino mam podmieniony stabilizator napięcia na jakieś zamiennika. Może to to?

Re: Duży opór filamentu.

: 31 sie 2017, 09:22
autor: borek
Załóż epcos 100K ale kup tutaj z linków na forum allegro to wiesz hinczyk a wpiszą że epcos. Fakt 25zł trzeba położyć ale warto.

Re: Duży opór filamentu.

: 07 wrz 2017, 23:39
autor: Boston
Jakiś pewny termistor? Próbowałem już epcos z Blackfrog.pl i epcos od Anycubic z Chin.

Re: Duży opór filamentu.

: 07 wrz 2017, 23:50
autor: Kopytko
Ja używam 104gt2 i różnica z pomiarem termoparą to max 1 stopień.