Strona 1 z 1

Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 15:38
autor: kretu
Wydruk w trybie wazy powoli.
Materiał ABS temp 235*C
Drukarka Bizer
Objaw kropki coś jak echo ale niezależne od elementów na ściance tylko stałe "kropki" na prostych odcinkach w stałych odległościach.
Co próbowałem:
Zmniejszenie flowrate
Zmniejszenie prędkości i temperatury wydruku
Wygląda mi to na to że ekstruder nie podaje płynnie filamentu tylko na każdej lini w którymś momencie kroku "przelewa"

Zdjęcie i światło potęguje efekt w rzeczywistości ścianka jest prawie gładka jedynie ma dziwną fakturę.

Myślę nad parametrem steps per mm w FW drukarki może aktualne ustawienie powoduje że w obliczeniach nie wychodzą pełne kroki? tylko ewentualnie jak policzyć jakie wartości będzie lubić bo teraz ma wręcz pełną liczbę 98 która daje dokładnie 10cm podczas kalibracji więc wydaje sie bardzo dobra do obliczeń.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 15:46
autor: Kopytko
Sprawdzałeś osiowość ekstrudera i otworu wejścia do rurki głowicy ? To standaRD W ctc ,ZE NIE SĄ WYOSIOWANE I TRZEBA DAC PODKŁADKI POMIĘDZY SILNIK A TEN ALUMINIOWY BLOK.

edit sorki za duze capslock sie wcisną:P

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 15:54
autor: kretu
Już mam tam podkładki więc osiowość raczej jest. Choć z pewnym kompromisem bo na oko miały iść 3 podkładki ale potem zmieniłem na 2 bo "płynniej" wchodził filament do otworu (oceniałem to oczywiście na czuja). Może dodam te trzecie podkładki ale poczekam na jeszcze jakąś inną propozycję "co robię źle"

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 16:03
autor: Berg
śruba dociskowa od radelka o coś zahacza, wpadło coś między zębatki przekładni jeśli jest przekładnia albo coś w tym stylu.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 16:10
autor: FlameRunner

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 17:15
autor: kretu
Niby pasuje to do objawów z posta FR i zgadza się z moimi podejrzeniami. To teraz pytanie do innych posiadaczy bizerów wymiana stepstica rożni się u nas czymś? niby napięciami sterujemy z poziomu drukarki jak się nie mylę więc co z potencjometrem? No i na co najlepiej wymieniać aby działało?

Ale zanim wymienię stepstick zrobię pełny serwis czytaj rozkręcę przedmucham naoliwię wszystko co się da (to nie kosztuje).

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 18:00
autor: FlameRunner
Dla pewności wydrukuj jeszcze prostą kostkę z jednym obrysem. Jeśli to faktycznie od sterowania silnika ekstrudera, wzorek powinien wyjść tak równiutko jak u mnie, co najwyżej pod innym kątem.
Warto też policzyć w jakiej odległości powinny być zgrubienia (jaki odcinek ścieżki o danej szerokości i wysokości przypada na jeden pełny krok silnika) i porównać z uzyskanym wydrukiem.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 18:21
autor: kretu
Już się grzeje pod zwykłą kostkę. W międzyczasie przypomniałem sobie o takim czymś. Może takie coś mogłoby wystarczyć?

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 18:27
autor: FlameRunner

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 19:00
autor: kretu
Zwykła kostka w trybie wazy. Jak rozumiem pasuje to do objawów stepsticka. Jaki polecacie do bizera bo w polsce ceny tych wygładzaczy są trochę przesadzone jak na 8 diod i nie wiem czy lepiej mi od razu pójść w stepsticki nowe

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 19:28
autor: FlameRunner
Tam są chyba A4988? Spróbuj ustawić na stałe mixed decay: http://forums.reprap.org/read.php?336,4 ... 689,page=2
Wygładzacz możesz sobie sam sklecić w razie potrzeby.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 20:46
autor: pszczelaszkov
Ale ze to tak nagle ci sie stalo? U mnie tylko zorro rysuje jakies kreski. Sa jakies krostki, no ale to bizer ;D
zorro.jpg

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 16 sie 2017, 20:55
autor: kretu
No właśnie to jest dziwne bo jeżeli to stepsticki to powinno być od początku i zawsze a mam wydruki gdzie gładka powierzchnia jest idealna:/ narazie wygrzebałem stepstick z drukarki i zastanawiam się czy czuję się na siłach przerabiać go według poradnika po Niemiecku tłumaczonego przez google :D Mam jeszcze jeden dziwny pomysł co mogło to spowodować zaraz przetestuję. Bo to teoretycznie nie powinno mieć wpływu ale zmniejszyłem ostatnio napięcie na XY może jakimś cudem to to

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 17 sie 2017, 23:00
autor: Berg
a nie zwiększyłes czasem napięcia na zasilaczu?

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 17 sie 2017, 23:17
autor: kretu
Nie nie ruszałem zasilacza. Już liczyłem że winne było to że zmieniłem napięcie Vref nie jedynie na XY ale na ekstruderach również ale zmieniłem z powrotem i żadnej poprawy:/ Ale spokojnie jutro pierwszy urlop od 3 lat więc wracam do problemu dopiero za tydzień będę miał siły na walkę. Bo dodatkowo coś skrzypieć zaczęło paski coś się poluzowały itd czytaj muszę ją znowu rozebrać i złożyć ponownie a na to na pewno potrzebuję nowych sił.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 18 sie 2017, 01:40
autor: pszczelaszkov
Skrzypiec to ci moze obudowa XD Mi bizer jak wysechl to halasuje jak okret XD

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 29 sie 2017, 22:23
autor: kretu
Po urlopie czas na walkę o idealny wydruk:D
Naciągnąłem luźny pasek rozkręciłem i wyczyściłem ekstruder. Próbowałem też wydruk drugą głowicą efekt identyczny :/
Już mi się kończą pomysły co jeszcze może być przyczyną.
Ostatni pomysł to że full metal zwiększył opory i silnik ekstrudera przestał wyrabiać z mikrokrokami. Czy ma to sens? Bo skoro wcześniej działało to przecież niemożliwe że w obu głowicach coś się skopało. Zamówiłem nowy łącznik z teflonem i te diodowe wygładzacze. W międzyczasie macie może jeszcze jakiś inny pomysł co sprawdzić/zmienić?

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 30 sie 2017, 11:00
autor: Kopytko
Ja takie cos mialem jak uzywalem lame3d i jej wentylator. Ktory tak drzal przy pracy ze cala glowica tez i byl taki wowczas efekt na wydruku.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 30 sie 2017, 11:01
autor: Kopytko
Ale mozesz miec tez zatarte lozysko i one nie pracuje plynnie.

Re: Systematyczne "kropki" na płaskich powierzchniach

: 30 sie 2017, 12:00
autor: FlameRunner
Kopytko pisze:Ja takie cos mialem jak uzywalem lame3d i jej wentylator. Ktory tak drzal przy pracy ze cala glowica tez i byl taki wowczas efekt na wydruku.
Coś w tym może być, między innymi dlatego od jakiegoś czasu do Lama3D dodaję wentylatory Sunon, z tymi ich fajnymi łożyskami MagLev. ;)