Strona 1 z 1

HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 16:20
autor: Berg
gotowe.
https://youtu.be/mh3tYevU7HM

https://www.thingiverse.com/thing:2440398


podsumowanie, uwagi z budowy
1. zwykłe profile 30x30 spokojnie wystarczają jest z tym więcej zabawy i trzeba przemyśleć gdzie się wierci dziurę.
2. Niektóre części lepiej poprzerabiać by miały owalne otwory tak by się dało przesuwać, regulować. Zwłaszcza mocowania silników, nakrętek trapezowych oraz tylnych rolek (jaj mam tak, żę lewą reguluję góra dół a prawą na boki)
3. Zapewne złożenie HC z profili kwadratowych 30x30 zajmuje znacznie więcej czasu niż V-slotów a oszczędności finansowe nie rekompensują tego czasu - zależy o co komu chodzi.
4. Okleina PCV zamiast malowania była świetnym pomysłem, nie uniknąłem jej uszkodzenia w paru miejscach, ale pewnie porysowania czarnych profili też bym nie uniknął. Łatwo naprawić oklejając na nowo
5. Dałem zasilacz 24V 350W slim. nawet jest spoko, mało się grzeje przy pełnym obciążeniu,
6. dwie dodatkowe przetwornice DC-DC jedna na 5V (może nie potrzebnie) do zasilenia Rasberry, druga 12V do wentylatorów. Silnik zasilam 24V ale chyba zmienię na 12
7. Stół jest zrobiony z aluminium 3mm+grzałka kaptonowa+korek+gąbka+szyba 3mm
8. śruby trapezowe tr8-4 zwykłe nakrętki mosiężne,
9. wałki chromowane 12ki na Z, 10ki na Y, aluminiowe wałki 8 Igus DryLine na X+łożyska Igus
10. nie dałem autolevelingu. Są niezależnie sterowane silniki Z oraz podwójne, niezależne endstopy optyczne Z z regulacjami. Działają perfekcyjnie.
11. elektronika Arduino Due + RAMPS-FD, tmc2208 na XY reszt A4988

próbne wydruki, pierwsze wrażenia
1. mega stabilna, mogę ją przenosić w trakcie druku i nie widać śladu na wydruku tej akcji
2. duża kultura pracy, cicho, tylko mi stuka turbinka w dmuchawie przy szybkich ruchach jak się nie kręci
3. stół 250x250 grzej mi się do 60'C w 3 minuty, a do 100 w 10 i to jest trochę słąbo. mimo, że zaizolowałem
4. Największym rozczarowaniem jest to, że krawędzie wydruku nie są ostre. W porównaniu z Vertexem, jest słabo. Może to te czarne zwykłe paski. Na białych też było słabo. Z tym, że czarne się rozciągają a białe mają luz na zagięciach na rolkach i pewnie na to samo wychodzi.
5. Podwójne endstopy działają dobrze, raczej nie widzę potrzeby autolevelingu
6. mam wrażenie, że zacinają, może przegrzewają się tmc2208 przy napięciu pow 25V
7. wałki alu 8ki Igusa są dość elastyczne jednak ku mojemu zaskoczeniu nie widzę tego na wydruku

todo

1. wałki węglowe zamiast aluminiowych Igus, albo inne patenty o których myślałem wcześniej, np rurka alu z rdzeniem węglowym.
2. przeróbka na direct
3. coś będę myślał o szybszym grzaniu stołu. Może zasilacz 36V
4. nakrętki bezluzowe z POM w drodze
5. oryginalne E3D + termopara (teraz jest oryginalna guma tylko) ;)
6. chłodzenie wydruku ("oryginalne" chłodzi blok a nie wydruk)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 16:41
autor: dragonn
Co do pasków właśnie dostałem Twój i faktycznie to jest sztywne strasznie.... zamówiłem 3 róże paski z Chin - stalowy czarny, biały stalowy ale od niby CONTITECH oraz zwykły czarny też od CONTITECH. Zobaczymy jak przyjdą, wszystkie wziąłem 10m to będę mógł się podzielić :P. Co do termopary to masz teraz na myśli faktycznie termoparę czy PT100 :D?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 17:31
autor: Berg
1. a widziałeś ten żółty kawałek paska, co dołączyłem?
2. mam na myśli oryginalny zestaw E3d

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 18:35
autor: anraf1001
Gratuluję Rafał!!! :git:

Ja dalej czekam na stół, aż mi łaskawie w ogóle odpiszą :/

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 19:20
autor: dragonn
rafaljot pisze:1. a widziałeś ten żółty kawałek paska, co dołączyłem?
2. mam na myśli oryginalny zestaw E3d
PT100 też jest oryginalnym rozwiązaniem :P.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 19:27
autor: dragonn
A co do paska żółtego oczywiście że widziałem i ten jest naprawdę superrr.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 19:37
autor: Kopytko
Super robota! :)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 20:03
autor: morf
Jaaaa nie spodziewałem się że dozyje! Super gratulacje! Zazdroszczę szczerze mówiąc :) :) :)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 20:04
autor: Kopytko
Czekamy na fotki , co wypluwa:)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 20:12
autor: MosfetN
Kopytko pisze:Czekamy na fotki , co wypluwa:)
Ciekaw jestem jak ten wertykalny układ osi X poradzi sobie z przekaszaniem w układzie coreXY :eh: .
Planujesz dodać ścianki boczne z plexi aby zamknąć komorę - fajnie by to wyglądało :) ?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 20:43
autor: dragonn
MosfetN pisze:
Kopytko pisze:Czekamy na fotki , co wypluwa:)
Ciekaw jestem jak ten wertykalny układ osi X poradzi sobie z przekaszaniem w układzie coreXY :eh: .
Planujesz dodać ścianki boczne z plexi aby zamknąć komorę - fajnie by to wyglądało :) ?
Mówisz o nierównoległości osi względem siebie tak?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 20:49
autor: Kopytko
A te przekoszenia to h-bot chyba tylko, nie w corexy , bo tu oba paski ciągną jednocześnie.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 22 sie 2017, 21:00
autor: MosfetN
Tak ,w coreXY ciągną oba silniki obie strony osi X jednocześnie, przy ruchu w osi Y , teoretycznie nie potrzeba tak dużej sztywności X-endów jak w układzie typu H-Bot , lecz w praktyce bywa różnie - dlatego też jestem ciekaw jakości ścianek zewnętrznych :) .

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 15:18
autor: dragonn
MosfetN pisze:Tak ,w coreXY ciągną oba silniki obie strony osi X jednocześnie, przy ruchu w osi Y , teoretycznie nie potrzeba tak dużej sztywności X-endów jak w układzie typu H-Bot , lecz w praktyce bywa różnie - dlatego też jestem ciekaw jakości ścianek zewnętrznych :) .
Przy ruchu karetki X też pracują oba silniki, w CoreXY tylko przy ruchu XY pod kątem 45 stopni pracuje tylko jeden silnik o ile dobrze rozumiem. BTW tak mnie zastanawiało to przykaszanie, bo Tobie chodzi o to że jak ciągnie jeden pasek przekrzywia tak? To czysto teoretycznie taka konstrukcja karetki i całej osi X jak w Evo jest mnie podatna na przykaszanie ponieważ oba paski są w jeden osi i to jeszcze w jeden osi z wałkami. Oczywiście jak będzie coś krzywo to będzie przykaszać, jest to dość oczywiste.

EDIT

Chodzi o to że dużo osób robi konstrukcje tego typu
Obrazek
co moim zdaniem jest złym pomysłem, dużo lepiej może to dzialać jak wałki będą w jeden osi.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 17:44
autor: Berg
eeee. w sumie to nie rozumiem o czym mówicie. Drukarka wyłączona, silniki luźne. kręcę ręką jedne silnik głowica porusza się 45'C drugi silnik nawet nie drgnie. jakieś siły ew które mogły by coś psuć to zgniatanie, rozciąganie wałków X. Nie no nie wiem o czym mowa.
Co mogę zrobić? Wydrukować jakiś większy kwadrat i sprawdzić kąty. tak ?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 18:07
autor: dragonn
Zrobiłem profesjonalny rysunek :D.
device1.jpg
Sytuacja na rysunku to sytuacja kiedy porusza się tylko X, czyli tylko jeden pasek ciągnie karetkę. Teoretycznie w tej sytuacji jeśli paski nie są równo w osi z środkiem karetki może Ci się całą oś X przekrzywić jeśli oczywiście są takie luzy na łożyskach (tylko chyba strzałka pokazująca w którą stronę powinna być na odwrót). Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle myślę :D.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 19:04
autor: Berg
ychy. Za to zauważyłem w trakcie wydruku, który teraz idzie (duży kwadrat) taki zjawisko, że jak karetka jedzie w X po długiej prostej, to minimalnie porusza się w Y cała oś i ewidentnie jest to efekt nierównej którejś rolki (część rolek mam wydrukowanych) ale to raczej zębatka na silniku. Nie ma dużego znaczenia, bo na całej odległości w zasadzie nie mogę znaleźć tego na wydruku.

EDIT: no i nie skończyłem bo mi się róg odkleił słabo tam popstykałem Dimafixem no i jest kłopot z grzaniem na rogach. W każdym razie nie ma kłopotu z kątem prostym.

Obrazek
Obrazek

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 19:08
autor: dragonn
Rolki są dość istotne w CoreXY też, ale jak widać u Ciebie nie wychodzi to wcale źle.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 20:40
autor: MosfetN
W coreXY raczej nie ma problemów z kątami na wydrukach , takie problemy występują w deltach przy nie prawidłowej kalibracji. Chodzi głownie o sprawdzanie czy warstwy nie są poprzesuwane względem siebie tzn. Layer shifting , coś podobnego jak na tym obrazku (Wydruk z nie-przezroczystego materiału , 1 obrys lub dwa , podświetlony pod kątem i powiększony) objawy tzn. wygląd może się nieco różnić:
zdj.JPG
IMG_0884.JPG
Powyższe przykłady są raczej takie ekstremalne - jeśli powyższy problem w ogóle nie występuje można uznać iż z tą implementacją mechaniki w układzie coreXY jest wszystko w porządku :)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 20:44
autor: dragonn
MosfetN pisze:W coreXY raczej nie ma problemów z kątami na wydrukach , takie problemy występują w deltach przy nie prawidłowej kalibracji. Chodzi głownie o sprawdzanie czy warstwy nie są poprzesuwane względem siebie tzn. Layer shifting , coś podobnego jak na tym obrazku (Wydruk z nie-przezroczystego materiału , 1 obrys lub dwa , podświetlony pod kątem i powiększony) objawy tzn. wygląd może się nieco różnić:
zdj.JPG
IMG_0884.JPG
Powyższe przykłady są raczej takie ekstremalne - jeśli powyższy problem w ogóle nie występuje można uznać iż z tą implementacją mechaniki w układzie coreXY jest wszystko w porządku :)
A z czego to dokładnie wynika? Z tego co pisałem wcześniej czy coś innego?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 sie 2017, 22:24
autor: DanyQsh
Ja mam hbota i przekoszenia osi X mogą występować jak są luzy na łożyskach wózków Y. Występują przy nawrotach osi X. Wtedy w paski poruszając wózek X w danym kierunku ciągną w przeciwleglych rogach osi X i z powodu luzów na łożyskach cała oś się poddaje. Wynikiem jest brak kątów oraz elipsy zamiast okręgów :-D

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 15:43
autor: Berg
Ktoś już pokazywał kostkę forumową z HC evo, czy to pierwsza ;) ? warstwa 0.2, 40mm/s acc 3000, jerk 20
Krawędzie powinny być bardziej ostre i zdecydowane. Paski?

EDIT: zachęcam by kliknąć fotkę i powiększyć :cool2:

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:30
autor: dragonn
Równość warstw wymiata :P, tylko trochę wolno :D, zrób tak może z 80mm/s?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:34
autor: Berg
ale to większy model jakiś. na kostce o boku 20mm rozpędzanie do 80mm/s słabo się udaje. chyba, że dam Jerk 80. W corexy zdaje się jest tylko ten kłopot, że przy kątach prostych to w praktyce silnik nie tylko musi się zatrzymać ale zapodać w drugą stronę. Czyli obciążenie jest dwukrotne. Dobrze kombinuję?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:38
autor: dragonn
rafaljot pisze:ale to większy model jakiś. na kostce o boku 20mm rozpędzanie do 80mm/s słabo się udaje. chyba, że dam Jerk 80. W corexy zdaje się jest tylko ten kłopot, że przy kątach prostych to w praktyce silnik nie tylko musi się zatrzymać ale zapodać w drugą stronę. Czyli obciążenie jest dwukrotne. Dobrze kombinuję?
a nie jest tak że rozkłąda się obciążenie na dwa silniki :D?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:39
autor: Berg
nie. przy zmianie kierunku o 90'. jeden silnik musi, przykładowo z - 40mm/s przejść do +40mm/s. drugi cały czas jedzie tak samo, co nie

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:42
autor: dragonn
rafaljot pisze:nie. przy zmianie kierunku o 90'. jeden silnik musi, przykładowo z - 40mm/s przejść do +40mm/s. drugi cały czas jedzie tak samo, co nie
aaa fakttt

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 16:46
autor: Berg
inaczej mówiąc. To całkowicie fikcja, że zaletą Core jest to, że dwa silniki ciągną. Siła jest potrzebna przy zmianie kierunków najbardziej. A tu, w corexy siłę dówch silników na raz jedynie można uzyskać przy zmianie kierunku o 180' a to się w praktyce nigdy nie dzieje. Eee dobrze kombinuję, czy źle?

EDIT: ale ciekawe czy krawędzie wyjdą ostrzej przy skręceniu kostki o 45'

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 17:37
autor: DanyQsh
Wydaje mi się, że zawsze ciągną dwa silniki, ale z różnymi prędkościami gdy kierunek druku od danej osi ma kat między 0 a 45 stopni. Oprócz ruchów pod kątem 45 stopni - w tym momencie jeden silnik stoi. 0 stopni - dwa silniki ciągną z tą samą prędkością. W normalnym układzie jest chyba odwrotnie. Popatrz na schemat core xy i wyobraź sobie ruch po osi X - ciągną obydwa silniki.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 24 sie 2017, 18:43
autor: Berg
pisałem o tym co się dzieje w momencie zmian kierunku

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 26 sie 2017, 21:24
autor: Berg
no to co by tu wydrukować dla testu. coś większego może.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 07:40
autor: morf
Smoka jakiegoś :) adalinde czy tego na postumencie, duży będzie robić wrażenie :)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 11:06
autor: Kopytko
to https://www.thingiverse.com/thing:1811143 jest bardzo ciekawym wydrukiem, jak się uda, znaczy kalibracja drukarki w porządku, skala musi zostać 100 aby sprawdzić czy wyjdzie:) JA delte tym katowałem zaraz po złożeniu:)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 11:40
autor: Marcin1415
Wydrukuj kostkę kalibracyjną jeden obrys 20x20 na cały zakres w Z.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 11:55
autor: Berg
tak wyszedł wczoraj lisek, Cura draft quality, 0% infill, PLA, bez dotykania reszty parametrów. Filament pewnie poznajecie jaki.
Bez wypełnienia to ta płaska powierzchnia ogona trochę się zmarszczyła. Chłodzenie lepsze dopiero czeka na wolną chwilę. Duwamperowy Sunon na razie w szufladzie, więc dół pyszczka też tak sobie, choć i tak lepiej niż się spodziewałem.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 20:37
autor: Berg
niestety padł druk Adalinde na retrakcjach. Muszę poprawić głowicę. Za to coś małego. Wsadziłem Sunona by lepiej wyszedł brzuszek. Ciągle nie to bo źle tunel jest zaprojektowany ale śmieszne było to, że pod koniec wydruku, jak kończyło się sklepienie czaski, to marwin zaczął gwizdać :rotfl: :rotfl: :rotfl: :

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 27 sie 2017, 23:10
autor: Marcin1415
Gratulacje! Jakość pierwsza klasa. Widać że w XY jest precyzja. Wydrukuj moją kostkę to sobie sprawdzisz precyzję konstrukcji w osi Z.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 28 sie 2017, 20:15
autor: Berg
No udało mi się zwalczyć gada, znaczy się głowonoga. :D na Orange Pi lite.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 03 wrz 2017, 12:42
autor: Berg
Zrobiłem małe porównanie wydruków HyperCube i Vertexa. W HyperCube warstwy dzięki solidnej platformie i fobrej głowicy bez zarzutu. Jednak Vertex moim zdaniem jest lepszy jeśli chodzi o detale, ostre krawędzie wychodzą bardzo dobrze. HyperCube wszystko zaokrągla, dzięki temu tak ładnie wychodzą ściany. Na Vertexie widać niby więcej różnego rodzaju echa, drgań silnika itp ale wydaje mi się, że w rzeczywistości to te ściany są bardziej precyzyjne nie są tak jakby miękko wygładzone.

niebieska z HC, zielona z Vertexa (Vertex ma jakiś kłopot z głowicą poza tym ale nie mam na to czasu). Nie poradziłem sobie najlepiej ze zdjęciem by to wyszło. Może macie pomysł na lepszy model oddający detale.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 03 wrz 2017, 12:51
autor: Berg
Śpiewający Smok z HyperCuba 1:1 . PLA, warstwa 0.15, 5% infill, 3 obrysy 60mm/s, Slic3r.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 03 wrz 2017, 13:45
autor: morf
Ładnie skrzydła wyszły, dobre chłodzenie :)

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 04 wrz 2017, 15:37
autor: dragonn
@rafaljot https://www.thingiverse.com/thing:2469902 o czymś takim mówiłeś raz żeby wzmocnić mocowanie wałków X co nie?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 04 wrz 2017, 16:10
autor: Berg
acha, kurcze, jakbym sam to narysował. wystarczyło poczekać :D

zastanawiałem się też, czy zamiast przerabiać tę część, to nie dołożyć wzmocnienia na tej samej zasadzie ale jako dodatkowy element.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 10:42
autor: Berg
przyszły nakręty Tr8-4, ale chyba ich nie wsadze. Te, co są działają dobrze, jeszcze się coś popsuje....

Obrazek

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 10:45
autor: dragonn
rafaljot pisze:przyszły nakręty Tr8-4, ale chyba ich nie wsadze. Te, co są działają dobrze, jeszcze się coś popsuje....

Obrazek
A ja myślałem że Ty tych już używasz dlatego wziąłem te same :rotfl:. Jeszcze nie poskłądałem, musiałem parę razy wiertarką przegonić śrubę żeby chodziła lekko ale już jest ok, fajnie że do środka można nawalić smaru i będzie samo się smarować.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 11:13
autor: Berg
bo miałem tego typu wcześniej ale nie 8-4, a takie śruby wsadziłem ostatecznie

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 11:21
autor: dragonn
Aaa ok, ja mam TR8-2, zobaczymy. Przyszedł dziś też jeden pasek - czarny z rdzeniem stalowym. Nie mam teraz porównania ale wydaje się ciut mniej sztywny od tego białego, jak będę w domu sprawdzę dokładnie. Plus jest również taki że żeby wydają się być dużo lepsze, te w tym białym jakoś słabo wyglądały.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 17:57
autor: dragonn
Dostałem dziś jeden z trzech pasków które zamówiłem:
P8070175.JPG
Nie wiem na ile to na zdjęciu będzie widać ale ogólnie w porównanie do tego białego to zęby są jakieś inne lepsze, ten biały ma jakieś takie mocno trójkątne (patrz niżej):
P8070176.JPG
Oba paski są wykonane z PU i mają rdzeń stalowy. Jeśli chodzi o sztywność to moim zdaniem ten czarny jest mniej sztywny ale nie jakoś bardzo. Się zastanawiam czy wsadzać ten czarny czy czekać na pozostałe dwa. Tak ogólnie to ten biały (z allegro on jest o ile dobrze wiem) to jest gorszej jakości jak dla mnie.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 18:00
autor: Artu
GT2 powinien mieć zaokrąglone zęby...

Obrazek

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 18:00
autor: Berg
biały jest o majfrenda, o ile wiem.
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 22822.html

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 18:02
autor: dragonn
No ten czarny ma, ten biały to tak słabo. Może stąd rafaljot masz problemy z backslashem? Czarny też jest od majfrenda :P https://www.aliexpress.com/item/10M-lot ... 49764.html

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 18:11
autor: Berg
nie. on po prostu jest za sztywny i nie układa się idealnie na łukach, tylko tworzy, jak to mówiliśmy w szkole, na geodezji, krzywe przejściowe (https://en.wikipedia.org/wiki/Track_transition_curve ), wg spriali Eulera btw, gdy silnik szarpie to jej długość się zmniejsza i stąd pogorszenie jakości kształtu. Nie backlash tylko zaokrąglone kąty.

a szpiczaste ząbki chyba takie nie powinny być ale nie wiem czy ma to na coś wpływ.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 18:17
autor: dragonn
Aaa to rogi, pomyliło mi się. A co do ząbków jestem przekonany że z jakiegoś powodu nie mają one być spiczaste :P, jak by mogłby być spiczaste to by były bo takiej pewnie taniej zrobić.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 21:51
autor: Berg
nie miałem tych rolek z ząbkami. i sobie wydrukowałem z PLA na łożyskach, normalne okrągłe. Dzisiaj w końcu przyszły. Pozamieniałem i wyszły pionowe prążki :(

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 21:58
autor: dragonn
Wat Oo, ale wszystkie wymieniłeś czy te przy wózkach XY zostawiłeś gładkie?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 22:36
autor: Berg
w sumie 6 z ząbkami i dwie bez

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 22:41
autor: dragonn
4 powinny być gładkie, te na wózkach XY, nie pamiętam teraz dlaczego ale było jakieś sensowne wytłumaczenie tego :D.

Re: RE: Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 22:50
autor: anraf1001
dragonn pisze:4 powinny być gładkie, te na wózkach XY, nie pamiętam teraz dlaczego ale było jakieś sensowne wytłumaczenie tego :D.
Tylko 2 powinny być bez z tego co mi wiadomo :/

Re: RE: Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 wrz 2017, 22:52
autor: dragonn
https://myhub.autodesk360.com/ue28de06e ... zQBfEAF0gA aaa masz rację, tylko dwa mają być.. hmmm ja chyba dałem 4 xD.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 11 wrz 2017, 22:40
autor: Berg
wydaje mi się że kiedyś nie było tej długości:
http://pl.rs-online.com/web/p/paski-zebate/4745252/

a to jest tyle ile potrzebuję na styk, zero zapasu.
+ markowe rolki:
http://pl.rs-online.com/web/p/kola-paso ... u/0744508/
tylko kto mi je ładnie rozwierci...

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 12 wrz 2017, 08:53
autor: Berg
:( żle pamiętałem potrzebuję 145mm na styk.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 12 wrz 2017, 23:05
autor: dragonn

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 13 wrz 2017, 00:58
autor: Berg
ta, pewnie linka stalowa by robiła. też gdzieś widziałem taką drukarkę.

zastanawiałem się co to jest w kategorii "Home > Pneumatics, Hydraulics & Power Transmission > Power Transmission - Belts"

"Round Polyurethane Belts"

http://uk.rs-online.com/web/c/pneumatic ... ion-belts/

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 13 wrz 2017, 08:46
autor: kapi
Są to paski o przekroju okrągłym. Stosowane np w przenośnikach rolkowych gdy główny wał napędowy jest równoległy do kierunku transportu i z niego każda rolka jest napędzana.
Rolki do wału są np pod kątem 90*.
Rozwiązanie używane w szybkich przenośnikach i lekkich ładunkach .
Tutaj działa tylko siła tarcia zależna od naciągu paska.

tapatalk

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 13 wrz 2017, 09:30
autor: tig33r
dragonn pisze:rafaljot a może by się tak całkiem pasków pozbyć https://www.youtube.com/watch?v=JFOXgfbH_gM xD

http://richrap.blogspot.com/2014/11/sli ... up-on.html
Eliminujemy niedokładności na paskach, ale robimy ramę z pleksi. :rotfl2:

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 13 wrz 2017, 09:33
autor: dragonn
rok666 pisze:
dragonn pisze:rafaljot a może by się tak całkiem pasków pozbyć https://www.youtube.com/watch?v=JFOXgfbH_gM xD

http://richrap.blogspot.com/2014/11/sli ... up-on.html
Eliminujemy niedokładności na paskach, ale robimy ramę z pleksi. :rotfl2:

W drugim linku masz na profilach alu :P.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 13 wrz 2017, 20:11
autor: Berg
teoretycznie istnieje taki pasek. Jest w katalogu dł 1475mm
http://www.spruit.nl/catalogi/spruit_tr ... roflex.pdf
str. 20 tabelka po prawej

kilka stron dalej jest jeszcze coś co mnie zainteresowało K 1,5 / 1671,5

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 28 paź 2017, 14:30
autor: Berg
miałem się dziś zająć rolkami ale wymieniłem w końcu nakretki na śruby trapezowe. Zwykłe mosiężne działały nieźle. Jednak czasem zdarzało im się zrobić jakąś większą/mniejszą przerwę między warstwami w normalnym trybie. W Vase mode zazwyczaj szło idealnie.
Jakkolwiek zamieniłem na te z POM i puściłem kostkę 30x30 w normalnym trybie. Jedna warstwa 0.1mm, dzysza 0.2mm, filament miedziany - z "brokatem" stąd pod światło takie kropeczki.
(pliki duże to trzeba powiększyć)
:cool2:

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 06 gru 2017, 23:54
autor: Berg
ponaciągałem jeszcze mocniej paski, "podgrzałem" silniki i mam wrażenie, że mniej zaokrągla.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 06 gru 2017, 23:56
autor: dragonn
A możesz podzielić się parametrami jakimi drukujesz? Szybkość, jerk i akceleracja?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 00:03
autor: Berg
a mogę.
warstwa 0.12
dysza 0.2
print 20mm/s, acc 2000, jerk 20
travel, 200, acc 3000

musiałem wywalić a4988 z ekstrudera bo przy wolnym druku, małej dyszy i warstwie rzadko kroki robił :D Wsadziłem LV8729

w każdym razie napis na rufie jest czytelny.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 00:07
autor: dragonn
print 20mm/s?? To ale tak dla testów tak? Tak się zastanawiam czy w takiej sytacji jerk w ogóle działa, czym w zasadzie jest jerk? Bo gdzieś kiedyś czytałem że to minimalna prędkość jaką ma zachować przy zmianie kierunku.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 00:10
autor: Berg
no tak, wolno bo sprawdzam, czy się porusza precyzyjnie i nie chciałem by mnie drgania wałków czy czegoś zmyliły.

jerk to prędkość do której się zbiera bez obliczania stosowania akceleracji.
Czyli od zatrzymania od razu liczy pierwszy krok i kolejne jak dla prędkości 20mm/s

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 00:13
autor: dragonn
Hmmm czyli tak jak by w tym przypadku jak prędkość wydruku = jerk to akceleracja/deakceleracja nie ma miejsca? Dobrze myślę?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 00:16
autor: Berg
dokladnie

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 08:34
autor: geepard
rafaljot pisze:a mogę.
warstwa 0.12
dysza 0.2
print 20mm/s, acc 2000, jerk 20
travel, 200, acc 3000

musiałem wywalić a4988 z ekstrudera bo przy wolnym druku, małej dyszy i warstwie rzadko kroki robił :D Wsadziłem LV8729

w każdym razie napis na rufie jest czytelny.
LV8729 masz ustawione na 1/128 ?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 10:04
autor: Berg
@geepard tak mam na 128 na X/Y, 32bitach. Ale na ekstruder dałem 1/32. Bez powodu po prostu taki pamiętałem ustaw zworek do 1/32 i mniej mi się gałką chciało kręcić by ustawić też 1/128.

Wrrr. spieprzyła się warstwa :(
btw: ciekawy filament. Chiński Red Copper. W zasadzie nadaje się tylko do Benchy, czy Marvina :D JEst bardzo kruchy ale za to ma zero skurczu i jakby to powiedzieć... zostaje tam gdzie się go nałoży i wygląda nieźle ale raczej przy prostych kształtach. Ma chyba bardzo dużą zawartość b. drobnego wypełniacza. PRzez co nawet warstwa 0.1mm jest już nieprzezroczysta. Nadał by się do zrobienia liter na nagrobku. :D

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 10:08
autor: dragonn
Kurcze wygląda dobrze :D. Trzeba jeszcze dociągnąć paski xD.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 10:14
autor: Berg
dociągać != urywać

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 10:39
autor: morf
Fajnie wyszlo ale ta jedna warstwa psuje efekt, musisz druknac jeszcze raz jak nic :-P
Podrzucisz linka do majfrenda? Mialem kiedys chyba 3-4 roznego typu filamenty ala miedziane na ali upatrzone, ostatecznie nie kupilem.
TERAZ ZALUJE!

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 11:10
autor: Berg
kupiłem go w pl z jakiejś wyprzedaży, zapytam, czy ziom ma jeszcze.
jednak na 99% to jest ten filament:
https://www.amazon.com/SainSmart-Copper ... B017SGCWZE
i ten pod inną marką:
http://172.3dedge.eu/en/filaments/188-3 ... m-1kg.html
I pewnie tu to samo:
https://pl.aliexpress.com/item/SunDcrea ... 47538.html

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 07 gru 2017, 11:12
autor: Berg
@Marek91 a Ty próbowałeś zrobić takie coś?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 31 sty 2018, 10:38
autor: Berg
ktoś zremiksował moje uchwyty. - fajnie.
https://www.thingiverse.com/thing:2776110

choć celowo nie dałem łożysk. w K8400 mam łożyskowane szpule i jak filament jest sztywny to lubią się same odkręcać. Wolę jak jest opór.
Bowden radzi sobie z tym raczej bez problemu.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 01 lut 2018, 20:53
autor: McKee
Popieram. Może napisz temu gościowi, że łożyska to nie najlepszy pomysł (jeżeli nie chce mieć poplątanego filamentu).

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 01 lut 2018, 21:24
autor: Berg
a tam, nie będę gasił twórczości :D

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 25 lut 2018, 18:29
autor: Berg
Zrzut ekranu 2018-02-25 o 18.27.13.png

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 kwie 2018, 23:03
autor: Berg
Zmieniłem parę rzeczy i parę rozgrzebałem:
1. dodałem gniazda i wtyki do głowicy i silników ektruderów, tak by można było zmianiać:
- głowica PTFE
- głowica full metal
- głowica direct
- Chimera
20180408_224447.jpg
2. przerobiłem stół na magnetyczną szybę. Fajnie zero klipsów i łatwo operować Dimafixem poza drukarką. Czyli kanapka:
- korek
- grzałka kaptonowa
- alu 3mm
- folia magnetyczna z klejem 0.5 (0.4 byłła by lepsza, bo za ciężko oderwać)
- folia ferromagnetyczna z klejem 0.5 (0.4 jak wyżej)
- szyba zwykła matowa (matowa strona pomalowana srebrną farbą od spodu, farba do 650'C) szyba jest 5mm większa w jednym kierunku, by było za co złapać. 8mm było by lepiej.
20180408_224350.jpg
20180408_224425.jpg
3. elektronika jest w środku

4. Rozgrzebałem oś X ale to musi poczekać. Poszedłem do marketu z jednym łożyskiem Igus i wybrałem taką rurkę 10mm co fajnie siedzi. JEdnak latają i te wymiary. W środek wchodzi fajnie pręt węglowy 7.9mm.
20180408_224324.jpg

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 kwie 2018, 23:32
autor: dragonn
Dasz radę wziąć to rozgrzebaną oś X na targi? Chciałbym 'poodtykać' :lol: :lol:

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 gru 2018, 09:34
autor: Berg
Znalazłem ciekawe profile. Zakładam, żę jak gdzieś są w sprzedaży, to nie powinny być drogie, skoro robią z nich balustrady.
Fajnie by się nadawały na ramę.
20181208_095030.jpg

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 gru 2018, 10:12
autor: Pajacyk0v
Co w nich fajnego? Wygląda na jakiś tani stop.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 gru 2018, 10:27
autor: kapi
fajne jest to, że mają gniazda pod śruby. łatwo je łączyć.
Tez je gdzieś spotkałem na budowie ale nie wiem co to za producent.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 gru 2018, 12:46
autor: jagus
Takie profile ma miedzy innymi firma http://plexal.com.pl/?aluminium,15
Ale o ceny to trzeba wysłać zapytanie chodź czy ja wiem czy takie fajne są lepiej chyba wydrukować juz mocowania dla zwykłych profili tu i tak z jednej strony trzeba wiercić i czy na takich dwóch otworach będzie to tak fajnie trzymać ? Cena i tak pewnie będzie podobna do tych konstrukcyjnych a przynajmniej dają większy manerw mocowań jak choćby kontowniki w narożnikach itp.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 08 gru 2018, 16:26
autor: Berg
rama z profili alu jak w początku tego wątku to cena poniżej 100zł ze wszystkim. Rama z profili konstrukcyjnych, łączniki to ok. 400zł.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 15 gru 2018, 09:20
autor: Olson
Jak sprawdza się oś x z tymi rurkami alu z perspektywy Czasu? Gdzie kupowałeś te wałki z włókna jeśli można wiedzieć?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 15 gru 2018, 12:56
autor: Berg
działa bez zarzutu. JEdnak nie widzę specjalnej różnicy w porównaniu z wałkami Igusa 8mm, Mimo, że moja hybryda jest znacznie sztywniejsza.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 15 gru 2018, 13:13
autor: Berg
teraz jakbym to robił dał bym , by się tyle nie bawić, wałki 10ki od Igusa +łożyska Igusa w obudowie alu, ew te tulejki.
Zrzut ekranu 2018-12-15 o 13.10.49.png

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 09 lut 2019, 23:17
autor: Berg
Zrzut ekranu 2019-02-09 o 23.01.40.png

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 09:40
autor: Cosik
a ja zadam pytanie: "a dlaczemu?"

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 10:59
autor: szendo
Krótsze paski większa dokładność z większymi prędkościami?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 11:17
autor: anraf1001
Oo kolejny napęd bloczkowy tak jak w twoim Lume? :D

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 11:40
autor: dragonn
szendo pisze:Krótsze paski większa dokładność z większymi prędkościami?
Większe prędkości na pewno nie, dochodzi masa silnika X która będzie zasuwać po Y.
Większa dokładność już tak

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 12:06
autor: Zepco
O jakiej maksymalnej prędkości przy takim rozwiązaniu mowa?

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 12:09
autor: dragonn
Zepco pisze:O jakiej maksymalnej prędkości przy takim rozwiązaniu mowa?
To raczej coś co trzeba ustalić eksperymentalnie i tak naprawdę to nie ograniczy max prędkość ale wartości jerk i acl czyli jak mocno trzeba będzie zwalniać na zakrętach i jak szybko da się osiągnąć max prędkość.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 12:20
autor: szendo
Hm ale w takich rozwiązaniach stosuje się dwa silniki dla osi Y więc chyba nie będzie aż tak źle z masą silnika ( hmm direct daje rade to silnik dla X też da rade )

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 12:35
autor: dragonn
Ilość silników nie ma tutaj znaczenia przecież, echo nie powoduje zbyt mały moment na silniku ale zbyt małą sztywność pasków i rezonanse które powstają przy zmianie kierunków. A im większa masa która się porusza tym gorzej zawsze będzie z echem przy ostrym przyśpieszaniu i hamowaniu.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 10 lut 2019, 13:53
autor: Berg
@anraf1001 - yhy
@cosik - by "udźwignęło" cięższą głowicę.
@szendo - krótsze w sensie: krótsze niż w CoreXY ? tak.
@zapco - moja bloczkowa Lume daje radę z prędkością 200 i akceleracją 5000 na małych silnikach 1.2Amp i a4988 , 8bit + repetier z quadstepping

w K8400 też zrobiłem przełożenie ale na przekładni z małym zamkniętym paskim, zębatkami różną ilością ząbków, wyszło jakieś 1 : 1.5 i wydaje mi się, że tam też się to dobrze sprawdza przełożenie. Długo się zastanawiałem czy dać takie bloczki, czy ośkę i zamknięty pasek. zabaczymy jak tak będzie.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 paź 2020, 19:02
autor: hyperon
Jaki koszt wyniósł całej drukarki z tymi profilami 30x30 ( grubość ścianki 2 ?)
Mam ochotę zbudować drukarkę hypercube, żebym miał bazę porównawczą do P3Stel do pracy inżynierskiej- XD, czytałem wątek "Drukarka 3D jako Praca Inżynierska."
Na razie mam taki temat pracy : " Poprawa jakości wydruku 3D w technologii
Fused Deposition Modeling (FDM) na przykładzie Drukarki 3D RepRap Prusa i3 Steel"

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 23 paź 2020, 20:21
autor: Berg
rama mniej niż 100zł

a reszty nie da się policzyć.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 20 gru 2020, 21:29
autor: Berg
Mały remont HC:
1. Wymiana ESP na ESP-07s z zewnętrzną anteną. Mam nadzieję, że będzie zauważalnie lepiej ze stabilnością wifi na zewnętrznej antenie. Niestety po fakcie znalazłem taki sposób na wylutowanie ESP. HotAirem trochę się męczyłem, pewnie dlatego, że nie podgrzałem od spodu. Nie znam się.
https://www.rosspeter.org (zdjęcia na końcu)
2. Upgrade RRF firmware do 3x Niestety configi trzeba zrobić na nowo
3. Pasek 9mm
4. Wzmocnione plastiki
5. Poprawiona karetka X
6. Poprawa upalonego pinu silnika Z.
7. Mini silniczek na ekstruder
8. LDO 0.9 2Amp na XY

zostało:
- nowe mocowania silników,
- wymiana szyby, na tej ciągle widać ślady przyłbic z PETG, które odeszły ze szkłem.
IMG_20201220_211429.jpg
IMG_20201220_195138.jpg
IMG_20201220_195152.jpg
IMG_20201220_195220.jpg

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 20 gru 2020, 23:56
autor: Pjoter
Jak uważasz, warto robić upgrade RRF do 3.X? Bo odpycha potrzeba pisania nowego configu (choć w obecnym i tak mam burdel związany z wielokrotnymi zmianami ekstrudera itp i muszę to ogarnąć).

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 21 gru 2020, 00:14
autor: Berg
jeszcze nie wiem przelutowałem to ESP to i tak musiałem wgrać. Stary dział i niczego mi w nim nie brakowało.
Jednak mam wrażenie, że jakby kulturalniej chodzi. Może przez to że domyślnie aktywował s-curve.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 21 gru 2020, 08:07
autor: dragonn
Pjoter pisze:Jak uważasz, warto robić upgrade RRF do 3.X? Bo odpycha potrzeba pisania nowego configu (choć w obecnym i tak mam burdel związany z wielokrotnymi zmianami ekstrudera itp i muszę to ogarnąć).
W wersji która niedługo wyjdzie czyli 3.1 będzie wizualizacja g-codu online i podgląd zdjęcia wydruku w liście g-codów.
Chyba warto? Do tego wersja 3.X jest dużo bardziej elastyczna, szczególnie jak ktoś odpala nietypowe rzeczy jak np. laser.
A samo przepisanie konfiguracji to wcale nie jest tak dużo roboty, szczególnie jeśli masz tam tylko podstawowe rzeczy.

Re: HyperCube Evolution ST 250

: 21 gru 2020, 09:37
autor: Pjoter
Dzięki :thumbup:, mam zajecie na święta...