Strona 1 z 1

Kalibracja

: 25 sie 2017, 12:59
autor: Bubble
Z góry mówię, że jestem zielony więc proszę nie krzyczeć :P

Mam drukarkę prusa i2, co jest nie tak z kalibracją ?
https://drive.google.com/open?id=0Bzuaw ... 3Z6cm9wUGc

Re: Kalibracja

: 25 sie 2017, 13:02
autor: dragonn
Pewnie warto zacząć od tego:
viewtopic.php?f=8&t=68&view=unread#unread

Re: Kalibracja

: 25 sie 2017, 13:13
autor: Bubble
Szukałem odpowiedzi wcześniej.
Według tego postu mam wszystko jak należy.

Re: Kalibracja

: 25 sie 2017, 13:29
autor: Berg
1. wyłącz grzanie stołu w połowie wydruku
jeśli to robi różnicę to trzeba przejść na PID
2.wydrukuj druga kostkę z takimi samymi ustawieniami ale 50% większą. Jeśli paski będą w innych odstępach to albo kłopot z radelkiem na ekstruderze albo ze stabilnością temperatury.
3.Jak takiej samej to problem z prowadzeniem osi Z.
4. znowu wydrukuj taka sama kostkę ale dwa razy szybciej. jeśli paski będą rzadziej to znaczy, że kłopot ze stabilnością temp, co może być widać od razu na wyświetlaczu albo nie jeśli winny jest termistor.
5. powtórz test na innym filamencie

to raczej wyczerpuje temat pasków

Re: Kalibracja

: 27 sie 2017, 19:07
autor: Bubble
Zwiększyłem temp z 200 do 210-220 dla PLA i drukuje o niebo lepiej. Na rolce z filamentu mam napisane 190-235 stopni

Re: Kalibracja

: 29 paź 2017, 19:58
autor: Bubble
Próba wydruków z ABS i kolejny problem :D

Wydruk został przerwany ponieważ się odkleił.

Prusa i2
Slicer: Slic3r
Temp: 230(100) - 225(90) (Na filamencie napisane 255-225)
Dysza 0.4
Ustawiłem chłodzenie na 25% ponieważ poprzednie wydruki mi się rozpływały i szło zajefajnie do pewnego momentu, kiedy wychodziła taka kupa było słychać chrobotanie dyszy po wydruku więc zmniejszyłem obroty wentylatora do 2%, potem zaczęło znów iść dobrze.

Perimeters był ostawiony na 2. Jak za pierwszym razem jedzie to jedzie powoli, a za drugim szybciej. Możliwe, że podaje za dużo filamentu w tym miejscu jak jedzie powoli?

Re: Kalibracja

: 29 paź 2017, 20:33
autor: McKee
Krawędzie łuków ci się podnoszą i głowica o nie zahacza.
Efektem jest oderwanie drukowanego elementu albo przesunięcie warstw (gdyby się oderwać jednak nie dało).
Na wstępie zmniejsz temperaturę.

Re: Kalibracja

: 29 paź 2017, 20:59
autor: Bubble
już przy tej temp warstwy słabo się spajają ale spróbuje

Re: Kalibracja

: 29 paź 2017, 21:23
autor: Bubble
Przy 220st silnik gubi już kroki

Re: Kalibracja

: 29 paź 2017, 23:50
autor: Marcin1415
ABSu się nie chłodzi, dlatego wydruki Ci się odklejają. Aby nie przegrzewać zmniejsz prędkość druku do 25-30mm/s albo mniej. Ja drukuję z ABSU średnio 235stopni i warstwy są sklejone.

Re: Kalibracja

: 30 paź 2017, 08:39
autor: FlameRunner
Która wersja Slic3ra?
W 1.2.9 jest poważny problem ze znaczną nadekstruzją przy wypełnianiu szczelin, tak na oko masz właśnie z tym problem.
Spróbuj ustawić: Print Settings -> Speed -> Gap Fill: 0 mm/s, by testowo wyłączyć tę funkcję.
Marcin1415 pisze:ABSu się nie chłodzi, dlatego wydruki Ci się odklejają. Aby nie przegrzewać zmniejsz prędkość druku do 25-30mm/s albo mniej. Ja drukuję z ABSU średnio 235stopni i warstwy są sklejone.
Małe wydruki z ABS, takie jak prezentowana łódeczka, jak najbardziej można delikatnie chłodzić. Nie powinno to powodować żadnych przykrych dolegliwości jak odklejanie się wydruku w trakcie druku.

Re: Kalibracja

: 30 paź 2017, 22:17
autor: Bubble
Temp: 240(100)-235(90)

Obniżyłem prędkość dość znacząco i ustawiłem Gap Fill na 0 i lekko dmuchałem max 3%. Niezaprzeczalnie widać różnicę :D
Niestety wydruk się odkleił, smaruję stół sokiem z ABS.

Widać poziome prążki ale myślę, że lepsze to niż wyciekający filament :P

Re: Kalibracja

: 30 paź 2017, 22:40
autor: Kopytko
Daruj sobie ABS do smarowania, kup Dimafix i zobaczysz co to znaczy wygoda i oszczędności.

Re: Kalibracja

: 30 paź 2017, 22:44
autor: Bubble
Myślę, że wypróbuję kiedyś ten specyfik :D
a co do wersji Slic3ra to mam 1.2.9

Re: Kalibracja

: 31 paź 2017, 10:52
autor: FlameRunner
Dokładnie, kup Dimafix. :mrgreen:
Przy sporadycznym drukowaniu na jednej drukarce puszka wystarczy na bardzo, bardzo długo.

No to jeden problem wyjaśniony. Zmień slicera. Może być Slic3r Prusa Edition.

Re: Kalibracja

: 31 paź 2017, 22:32
autor: Bubble
Kto pyta nie błądzi :D
Pobrałem Slic3ra Prusa Edition, Gap fill mam ustawione na 10mm/s i jakościowo wychodzi troszkę gorzej niż jak było ustawione na 0 ale lepiej niż w slicerze 1.2.9 na 10mm/s tzn filament nie wycieka już bokami ale w niektórych miejscach widać jak by było go troszkę za dużo :P

W jaki sposób to dostosować?

Re: Kalibracja

: 14 lis 2017, 14:44
autor: sorgenskammer
Marcin1415 pisze:ABSu się nie chłodzi, dlatego wydruki Ci się odklejają. Aby nie przegrzewać zmniejsz prędkość druku do 25-30mm/s albo mniej. Ja drukuję z ABSU średnio 235stopni i warstwy są sklejone.
A ja mam inne zdanie niż kolega. Wydruki się chłodzi lepiej bo po prostu lepiej wyglądają zwłaszcza wszystkie "zwisy". Ja w drukarce korzystam z projektu supercoolera (Tronxy X3) - są to wiatrak 2x30mm. Jeśli abs zostanie szybko schłodzony to zniwelowany zostanie skurcz w trakcie schładzania. Który jest przyczyną rozklejania warstw. Jeśli zejdziemy za bardzo z temperaturą ekstruzji to otrzymamy ABS kruchy i łatwo rozwarstwiający się. Zastosowanie dodatkowego chłodzenia i wyższej temperatury rozwiązuje ten problem. To samo tyczy się np nylonu.

Re: Kalibracja

: 07 gru 2017, 23:36
autor: Bubble
Problem się powtarza, efekt jak na pierwszych zdjęciach statku(tak jak by podawał czasem za dużo filamentu), nie jest to zależne od wersji slicera Slic3r for prusa, Slic3r 1.2.9 i 1.3.0 ten sam efekt. Może być coś nie tak z Marlinem ?
Swoją drogą, nabyłem Dimafix, jestem w szoku :D