Strona 1 z 1

Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 14:31
autor: RaV
Cześć wszystkim :wave: , mam problem z bąblami pojawiającymi się na wydruku(powstają gdy głowica przechodzi ze środka na zewnętrzny obrys i zaczyna warstwę). Drukarka to Creality Cr-10, drukuję z karty SD
IMG_20170827_180048_1503849750101.jpg
IMG_20170827_175907_1503849584514.jpg
Moje aktualne ustawienia Cura:
cura.jpg
Próbowałem:
zmienić temperaturę, retrakcję, szybkość, dyszę, wypełnienie, filament i wieeeeeeele więcej. Jakieś pomysły?

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 14:43
autor: FlameRunner
Nie wyeliminujesz tego całkowicie.
Możesz ustawić, by zaczynało warstwę zawsze z tej samej strony wydruku.
Shell -> Z Seam Alignment -> User Specified
Korzystając z Z Seam X i Z Seam Y ustalasz pozycję szwu.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 14:50
autor: Kopytko
Jest to też częściowo wina zbyt dużego podawania filamentu, ciśnienie w dyszy jest zwiększone, przy zmianie kierunku lub retrakcji , nie jest w żaden sposób zmniejszane i powoduje takie blobki. Można pobawić się jeszcze z kalibracją i zmniejszeniem flow.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 14:53
autor: MosfetN
Widzę problemy z utrzymaniem ciśnienia w głowicy po retrakcji (przy powrocie filamentu do głowicy wylatuje go minimalnie więcej niż powinno)
Wpisz do retraction prime amount na początek -0.15 mm^3

Edit : Kopytko był szybszy :D

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 14:54
autor: Berg
Na 99% jestem przekonany że akurat te bąble to co innego. To kłopot z elektroniką. JEdno z:
1. wolny odczyt z karty
2. jakiś kłopot z transmisją z komputerem lub czymś co strumieniuje g-code jeśli wydruk nie jest z karty
3. Wyświetlacz graficzny

Proponował bym jedno z:
- pociąć Slic3rem ze zmniejszoną rozdzielczością i zobaczyć czy będzie to samo
- obniżyć prędkość

- chodzić dużo po menu w trakcie wydruku i sprawdzić, czy bąbli zacznie być więcej
- po prostu przyuważyć, czy bąbel powstaje w momencie jakby zatrzymania się przypadkowego głowicy na ułamek sek.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:04
autor: Kopytko
Rafał to nie problem z zacinkami, zacinki wyglądają jak wulkany, a tu mamy końce ścieżki , wiem bo to ja zaczynałem jeszcze na reprapach poruszać jako jeden z pierwszych temat zacinek. Wówczas bąbel jest poprzedzony bąblem , robi się taka mikro przerwa pomiędzy 2 bąblami:P
A tu mamy ewidentnie koniec obrysu.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:10
autor: RaV
@FlameRunner
Shell -> Z Seam Alignment -> User Specified
Wiem, próbowałem i nie ma bąbli(jest tylko brzydki szew) ale to jest dziwne, że kilka tys ludzi ma tą samą drukarkę i nie mają tego problemu(pytałem na grupach FB).
@rafaljot właśnie też tak myślałem bo w ust zmieniałem już wszystko(z 30 razy drukowałem 3D benchy, oczywiście nie całe). Obserwowałem wydruk i właśnie wydaje mi się że to może być sprawa z elektroniką. Najprościej będzie chyba złożyć reklamacje na GB i poprosić o nową płytkę. Zmiana karty na wyższą klasę nic nie dała.
Dzięki wszystkim za propozycje

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:13
autor: RaV
@MosfetN retraction extra prime amount jak zwiększałem to bąble się zwiększały, ale gdy dawałem ujemny to nic się nie działo

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:16
autor: RaV
Kopytko to chyba nie koniec a początek. Gdy dysza wychodzi z wypełnienia na ściankę to jest mikro przerwa gdy powstaje ten bąbel i wtedy dopiero zaczyna się drukowanie zewnętrznej ściany

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:28
autor: Berg
Kopytko pisze:Rafał to nie problem z zacinkami, zacinki wyglądają jak wulkany, a tu mamy końce ścieżki , wiem bo to ja zaczynałem jeszcze na reprapach poruszać jako jeden z pierwszych temat zacinek. Wówczas bąbel jest poprzedzony bąblem , robi się taka mikro przerwa pomiędzy 2 bąblami:P
A tu mamy ewidentnie koniec obrysu.
Walczę co jakiś czas z jednym i drugiem. Łatwo to sprawdzić. Pisałem o tym już ze dwa razy. Wystarczy ustawić wszystkie prędkości dokładnie na takie same w slicerze, (zewnętrzne obrysy, wewnętrzne, wypełnienie powiedzmy na 60mm/s) w miarę duży jerk i przyspeszenie. Jeśli się znacznie poprawi albo wręcz znikinie to jest to kłopot z ekstruzją, naturalna uroda Bowdena bardziej lub mniej.

no i też widać, czy bombel powstaje przy przejściu, można to sprawdzić z g-codem. Ja na zdjęciu nie widzę, że to przy zmianie warstwy jest. Choć może i jest tam najpierw mikro dziurka a potem bąbel. Jeśli tak to @Kopytko, masz rację. JAk nie mam, to ja mam.

Ten bąbel na drugim zdjęciu mnie nie przekonuje, bo tam chyba po prostu się zatrzymał wydruk. Nie wiem co to jest.

EDIT: no i jeszcze zauważyłem, że masz, jak dla mnie, bardzo wysoko ustawione parametry retrakcji. Musisz mieć dobry silnik na bowdenie, żę daje radę. Zarówno długość, jak i prędkość. UStaw na próbę 40mm/s i 5mm

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:40
autor: Kopytko
Pytanie czy sie zacina podczas druku jak mi kiedyś:
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=dqkdMFwYWko

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:41
autor: Berg
to są bąble od zacięć elektroniki. Zrobilem walec,. każdy okrąg ma 1000 odcinków. prędkość 60mm/s silniki 128 mikrokrokow. 32bity nie dają rady.
Ale u mnie te zacięcia są tak krótkie, że na filmiku by nie wyszły. Jak obniżę prędkość do 70% nagle znikają i drukuje ładnie.

Obrazek

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:43
autor: Kopytko
Ale na zdjeciu benchy na bokach widać ,ze to zmiany warstwy . A na górnym poprostu dał stop i przesunął kolega głowice:)

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:51
autor: Berg
Kopytko pisze:Ale na zdjeciu benchy na bokach widać ,ze to zmiany warstwy . A na górnym poprostu dał stop i przesunął kolega głowice:)
Tak, masz rację, widać że to zmiana warstwy.
@RaV - ustaw te prędkości na identyczne i wyjdzie ładnie ;)

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 15:59
autor: FlameRunner
Co do prędkości, nawet nie wszystkie muszą być takie same. Widzę, że kolega drukuje obrysy zewnętrzne na koniec - wystarczy dać taką samą szybkość dla obrysów wewnętrznych.

A jeśli inni posiadacze tej drukarki przy tym samym slicerze i takich samych parametrach nie mają (aż) takiego problemu, szukałbym przyczyn mechanicznych. Jakiejś luźno zamocowanej rurki od bowdena czy coś...

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 16:39
autor: RaV
FlameRunner pisze:Co do prędkości, nawet nie wszystkie muszą być takie same. Widzę, że kolega drukuje obrysy zewnętrzne na koniec - wystarczy dać taką samą szybkość dla obrysów wewnętrznych.

A jeśli inni posiadacze tej drukarki przy tym samym slicerze i takich samych parametrach nie mają (aż) takiego problemu, szukałbym przyczyn mechanicznych. Jakiejś luźno zamocowanej rurki od bowdena czy coś...
Też tak myślałem, że to przyczyna mechaniczna dokręciłem wszystkie śruby, zmieniałem nawet rurkę teflonową, dyszę i nic to nie dało
Edit: A co do obrysów to próbowałem z ich kolejnością.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 16:46
autor: RaV
Kopytko pisze:Pytanie czy sie zacina podczas druku jak mi kiedyś:
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=dqkdMFwYWko
Nie tylko jak zaczyna się zewnętrzna ścianka i to nie na każdej warstwie

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 16:48
autor: RaV
Kopytko pisze:Ale na zdjeciu benchy na bokach widać ,ze to zmiany warstwy . A na górnym poprostu dał stop i przesunął kolega głowice:)
To nie zmiana warstwy tylko rozpoczęcie zewnętrznego obrysu.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 17:01
autor: FlameRunner
RaV pisze: Edit: A co do obrysów to próbowałem z ich kolejnością.
Rozchodzi się o zmianę szybkości ekstruzji między rodzajami ścieżek.
Jak ustawisz Outer Before Inner Walls, to zewnętrzne obrysy drukujesz zaraz po wypełnieniu, które drukujesz równie szybko jak obrysy wewnętrzne - czyli żadna zmiana.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 17:06
autor: RaV
FlameRunner pisze:
RaV pisze: Edit: A co do obrysów to próbowałem z ich kolejnością.
Rozchodzi się o zmianę szybkości ekstruzji między rodzajami ścieżek.
Jak ustawisz Outer Before Inner Walls, to zewnętrzne obrysy drukujesz zaraz po wypełnieniu, które drukujesz równie szybko jak obrysy wewnętrzne - czyli żadna zmiana.
Pewnie głupie pytanie ale jak w Curze zmienić szybkość ekstruzji między rodzajami ścieżek?

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 17:24
autor: Berg
nie można :D po prostu ustaw wszystkie prędkości takie same. Zwłaszcza inner wall i outer wall. wtedy nie będzie zmiany prędkości. Daj też Jerk przynajmniej 20, travel speed ze 100.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 18:31
autor: FlameRunner
Szybkość ekstruzji to: wysokość warstwy * szerokość warstwy * szybkość przesuwu glowicy.

Re: Bąble na wydruku

: 01 wrz 2017, 18:47
autor: RaV
Niestety bąble dalej są widoczne, ale i tak dzięki za chęci

Re: Bąble na wydruku

: 28 sty 2020, 11:24
autor: comandos21
To ja się przypnę by nie zaśmiecać.
Na wydrukach mam niedolania i na górnych warstwach robią się pęcherze jakby od spodu sie zagotowało.
Temp. 50/205st.C Plast Spaw czarny.
Warstwa 0.2
Prędkość druku 45mm/s
Tu włączone prasowanie.

Zaś na drukach innych mam wolne przestrzenie tak jakby warstwy sie po bokach ze soba nie laczyly.


Nie wiem czy to wina filamentu czy ustawien...

Re: Bąble na wydruku

: 28 sty 2020, 11:29
autor: FlameRunner
comandos21 pisze:To ja się przypnę by nie zaśmiecać.
Nie zaśmiecać?
Wyciągasz wątek sprzed trzech lat.
Inna drukarka.
Inny problem.
I to nie jest zaśmiecanie? xD

Re: Bąble na wydruku

: 28 sty 2020, 13:07
autor: mata-on
Ja mam Anycubic 4max Pro i jak ustawię warstwę 0.1mm to wychodzą bąble co jakiś czas. Prześledziłem wątek i spróbuję poustawiać równe prędkości. Być może w moim przypadku to też kwestia kalibracji ekstrudera oraz modyfikacji chłodzenia.