Strona 1 z 1

Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 11:26
autor: Zahary
Szanowni,
mam problem z wydrukiem - jak widać na załączonym zdjęciu, płaskie powierzchnie są mocno poszarpane.
Moja drukarka to Prusa i3 acrylic, użyty materiał to PLA (ale w przypadku PETG jest podobnie), temp. 220st. dysza 0,3mm.
To najprawdopodobniej kwestia kalibracji i jakichś ustawień (flow?).
Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 11:33
autor: FlameRunner
Podaj:
- wysokość warstwy
- szerokości ścieżek
- % wypełnienia
- liczbę pełnych warstw górnych

Czy wydruki Ci się podwijają? Jeśli nie, zmniejsz podawanie - tam, gdzie górna powierzchnia jakoś wyszła, widać że głowica ryje przy przejazdach.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 12:46
autor: samezrp
Na to podwijanie u mnie zawsze pomaga zwiększenie extrusion width (szerokość ścieżek), ew. mniejszy flow.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 14:09
autor: sorgenskammer
Ja miałem podobnie. Sprawdź oś Z. Najlepiej poziomicą. U mnie się okazało że jedna śruba w sprzęgle nie była dokręcona przez to ślizał się pręt. Co kilka wydruków trzeba było "kręcić" manualnie.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 15:22
autor: virgin71
No i za mało masz pełnych warstw.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 15:41
autor: samezrp
virgin71 pisze:No i za mało masz pełnych warstw.
Tu się nie zgodzę, nawet jedna tak się nie powinna układać. Co z tego, że będzie miał 5 warstw, jeśli pierwsza jest już ujowa?

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 15:43
autor: virgin71
U mnie pierwsze dwie zazwyczaj się nie układają jak mam wypełnienie 10%, dopiero 3-4 są całe, a wszystkich całych jest 8.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 16:48
autor: chemik72
sorgenskammer pisze:Ja miałem podobnie. Sprawdź oś Z. Najlepiej poziomicą. U mnie się okazało że jedna śruba w sprzęgle nie była dokręcona przez to ślizał się pręt. Co kilka wydruków trzeba było "kręcić" manualnie.
Ustawianie poziomicą :shock:

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 19:15
autor: samezrp
virgin71 pisze:U mnie pierwsze dwie zazwyczaj się nie układają jak mam wypełnienie 10%, dopiero 3-4 są całe, a wszystkich całych jest 8.
ok, ale będą dziury w dół, zwisy, a nie podwijanie. Podwijanie to typowe - u mnie - gdy extrysion width jest w granicach 100%, 150/200 zaczyna się normalnie dla dolnych i górnych warstw.
Aaa... I typowo mam max 3, 4 warstwy top/bottom.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 23:24
autor: sorgenskammer
chemik72 pisze:
sorgenskammer pisze:Ja miałem podobnie. Sprawdź oś Z. Najlepiej poziomicą. U mnie się okazało że jedna śruba w sprzęgle nie była dokręcona przez to ślizał się pręt. Co kilka wydruków trzeba było "kręcić" manualnie.
Ustawianie poziomicą :shock:
JA Robię tak :) Najpierw ustawiam oś Z. Karetka na X w lewą stronę pomiar, na prawo pomiar. Jak jest oko dopiero zabieram się za kalibrację stołu. Moim zdaniem poziomica jest nieoceniona. Moim zdaniem jesli nie ma poziomu na X między krańcowymi położeniami Xmin i Xmax to kalibracja stołu jest o kant d... :)

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 13 wrz 2017, 23:42
autor: samezrp
Pod warunkiem, że masz wypoziomowaną samą drukarkę, poziomowanie poziomNicą (BTW kto wie, ze to się tak nazywa?) nic nie da jeśli drukarka niewypoziomowana. Poza tym dokładności poziomicy w dziesiatych mm nie można liczyć na 20cm, a taka jest potrzebna do poziomowania stołu. Zgrubnie to ja mierzę odległość osi Z od wałków Y, ale potem i tak jadę czujnikiem, albo drukując wielki kwadrat i obserwując jakość pierwszej warstwy.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 00:49
autor: kretu
samezrp pisze:poziomNicą (BTW kto wie, ze to się tak nazywa?)
Poziomica http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... :poziomica chyba że coś "poziomniujesz"

Ja do kalibracji stołu używam tani chiński czujnik zegarowy z dodrukowanym uchwytem poruszającym się po wałkach karetki sprawdza się idealnie.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 01:24
autor: samezrp
Wiesz... Różne źródła różnie podają:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pozio ... ;8075.html
I znowu się off top robi :)

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 11:55
autor: virgin71
Podwijanie do góry, to wysoka temperatura i za małe chłodzenie. Tak mi się wydaje:)

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 11:58
autor: Zahary
Bardzo Wam dziękuję za pomoc i sugestie. Zmniejszyłem flow do 0,9 i wydaje się być lepiej, choć wydrukowałem inny przedmiot. Poza tym zauważyłem, że parametr "Extrusion width - First layer" miałem ustawiony na 0 - zmieniłem na domyślne 200%, może będzie kolejna poprawa jakości.

W załączniku moje ustawienia Slicer'a.

Pozdrawiam

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 12:52
autor: Marcin1415
Jaką masz średnicę dyszy? Ustaw temperaturę głowicy na 200 stopni i sprawdź.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 14:46
autor: Domell
Dokładnie, jaką masz dysze faktycznie 0.3?
Retrakcja duża i szybka (chyba że masz bowden-a)
Na zdjęciu które wkleiłeś widać za mało wypełnienia.

Powiedz nam coś więcej o drukarce, jakieś zdjęcia itp to będzie łatwiej to ogarnąć.

Skoro drukujesz z pla i petu to nawiew odpalaj, ścieżka będzie szybciej zastygać na górnych warstwach i też to zmniejszy dziury.

Proponuję dać wszystko na default a potem uzupełnić o parametry których jesteś pewny a na koniec do kalibrować resztę powoli bez pośpiechu drukując kostki testowe, słupki i np. łódkę.
Wpisując ustawienia na pałę lub biorąc od kogoś "bo jemu dobrze drukuje" tutaj się nie sprawdzi.

Skoro to akryl (jak moja) to czy masz usztywnienie tylne w niej? bez tego jest sporo za miękka a co za tym idzie wydruku będą kiepskie.

T.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 14:48
autor: virgin71
Zmiana flow to jak podstawienie wiadra pod cieknącym dachem. Niby zadziała, ale trzeba poszukać przyczyny problemu. Może dysza jest źle zrobiona i nie ma rozmiaru?

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 14 wrz 2017, 14:52
autor: Domell
virgin71 pisze:Zmiana flow to jak podstawienie wiadra pod cieknącym dachem. Niby zadziała, ale trzeba poszukać przyczyny problemu. Może dysza jest źle zrobiona i nie ma rozmiaru?
Dokładnie :git:

Może za duża temp, może temp nie trzyma, może może może, potrzeba więcej danych by pomóc.

T.

Re: Nierówne płaskie powierzchnie

: 19 wrz 2017, 15:54
autor: Zahary
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Metodą "prób i błędów" udało mi się znaleźć ustawienia, które wyeliminowały ten problem - to ustawienie wysokości warstw (Layer height).
Teraz jeszcze walczę z "paprochami i nitkami", ale to pewno kwestia retrakcji.

Pozdrawiam