Strona 1 z 1

Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 18:34
autor: diox
Temat może dziwny ale czy spotkał się ktoś z was z filamentem woskowym ? ew takim który można wytapiać do odlewów ? do tej pory kilka razy próbowałem robić odlewy metali z form pla+gips (między innymi cyną) wychodzi to różnie , ale taki wosk mógł by być Ciekawy.
co o tym myślicie ?

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 18:44
autor: pszczelaszkov
Tez kiedys o tym myslalem :D Ale wosk jest ciezki, jak zimny kruchy i tlusty. I byle jakie radelko go zmieli, jedynie jako domieszka.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 18:45
autor: dragonn
Do wosku to bardziej by trzeba było ekstuder który bierze granulki/wyciska z strzykawki.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 18:55
autor: diox
Własciwie to dało by się coś takiego zrobić , muszę pomysleć , może coś zaprojektuje
tzn nie musi być chyba koniecznie wosk , może coś celulozowego co się ładnie wypala też by zdało rezultat ?

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:05
autor: pszczelaszkov
Jakas pompa perystaltyczna by mogla byc(chcialem tak kiedys drukowac sokiem z abs XDD), tylko ze tam moze wystepowac pulsowanie.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:14
autor: diox
ja myślałem bardziej o zrobieniu faktycznie strzykawki przesuwanej śrubą trapezową

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:20
autor: kretu
Jest takie coś. Albo takie Ale nie wiem czy coś takiego w europie w normalnej cenie dostaniesz :/

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:26
autor: pszczelaszkov
Cenowo ci chyba faktycznie wyjdzie lepie na kilogramy kupic wosku i strzykawka XD

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:30
autor: diox
cenowo nie powala , ale umówmy się , flex czy inne "nie standardowe" filamenty są też drogie , o tym łożyskowym igusa nie wspomnę ...
co do strzykawki myślałem również napakować do niego czekolade i robic napis na torcie ale to już chyba było

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:32
autor: pszczelaszkov
Ale flexy czy inne niestandardowe to drukujesz raczej zeby miec finalny produkt, a tu dopiero polowa drogi i jeszcze trzeba material do odlewu liczyc.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:34
autor: diox
wiesz.... 10 kg brązu ze strzelnicy dostaje za free , wystarczy że przyjde raz w tygodniu posprzątać łuski :D

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:35
autor: dragonn
Plus brak dostępności blisko i tylko jeden dostawca/dwóch. Takiego fleksa to kupisz wszędzie, każdy trochę inny ale jak producent padnie to znajdziesz jakiś zamiennik.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:38
autor: kretu
Mi bardziej chodziło o to że za przesyłkę zapłacisz drugie tyle i dopiero wtedy cena zrobi się zaporowa 50$ za specjalistyczny filament to raczej norma.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 19:40
autor: dragonn
No tak to miałem na myśli w 'dostępności blisko'.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:18
autor: Berg
ale po co tak kombinować?
Drukujesz normalnie z ABSu odwróconą formę, zalewasz zwykłym woskiem ze stopionej świeczki na przykład ;) i masz .
Jak bardziej skomplikowany kształt z kanalikami itp no to niestety trzeba by HIPSU użyć - będzie jednorazowa.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:28
autor: dragonn
rafaljot pisze:ale po co tak kombinować?
Drukujesz normalnie z ABSu odwróconą formę, zalewasz zwykłym woskiem ze stopionej świeczki na przykład ;) i masz .
Jak bardziej skomplikowany kształt z kanalikami itp no to niestety trzeba by HIPSU użyć - będzie jednorazowa.
Ale nie tak się robi odlew, nie o to chodzi. To o czym mówisz to odwrotne o czym my mówimy, chodzi o robienie czegoś takiego https://www.youtube.com/watch?v=iKgA6xGDu_c

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:31
autor: Berg
pytanie było: jak zrobić przedmiot z wosku? tak? no to opisaną przez mnie metodą dostaniesz przedmiot z wosku.
A jak już go dostaniesz to potem możesz zrobić z niego dalej to co chciałaś, czyli go wypalić.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:32
autor: dragonn
Fakt... pod warunkiem że uda Ci się go w jednym kawałku wyciągnąć z tej formy z której odlewałeś :P, niestety nie każdy kształt będzie się dało - https://www.youtube.com/watch?v=NlKhoHOR2_Y tego raczej nie zrobisz Twoją metodą :D.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:35
autor: Berg
niw wiem jaki kształt, dlatego piszę, że bardziej skomplikowany to z HIPSU, co nie.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:36
autor: dragonn
w sensie że rozpuścić tak?

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:38
autor: Berg
ano

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:39
autor: dragonn
A to fakt, da się chociaż jeszcze nie miałem okazji rozpuszczać HIPS-u

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:43
autor: diox
well... robiłem już formy negatywowe z PET-g i próbowałem to odlewać ale to jak smarowanie chleba domestosem - można , tylko po co ..
co do wypalania wosku ma to jeszcze jedną zaletę że metal gorzej reaguje z formą np gipsową ..

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:50
autor: dragonn
No moim zdaniem tutaj dobry pomysł z formą negatywną jest z HIPS który zacytuję 'łatwo rozpuszcza się w kąpieli opartej na roztworze d-limonene (silny rozpuszczalnik oparty jest na naturalnym, w pełni bezpiecznym dla skóry, kwasie cytrynowym powszechnie dostępny sklepach ze środkami czyszczącymi). Czas całkowitego rozpuszczenia wynosi w zależności od kształtu i wielkości obiektu od 8 do 24 godzin.'

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:52
autor: diox
włąściwie to troche Hipsu jeszcze mam , zobaczę czy to coś da radę :D , aczkolwiek plus napewno dla wosku jest taki że jak potraktuję ogniem odlew to wypłynie cały albo odparuje :)

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 20:55
autor: dragonn
No ale tutaj chodzi o to żeby zrobić z HIPS-u formę do odlania wosku i z tego robić ostateczny odlew, trochę do okola ale najskuteczniej.

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 21:01
autor: Berg
Inaczej Robisz filament - drut z woskowy 1.75. czekasz aż przyjdzie zima stulecia i drukujesz na balkonie. :D

Re: Filament Woskowy

: 25 wrz 2017, 21:05
autor: diox
rafaljot pisze:czekasz aż przyjdzie zima stulecia
czyli jak co roku w Polsce ;)