Strona 1 z 1

Slicer -ale który

: 05 paź 2017, 22:20
autor: trike3
Witajcie

Który slicer jest wg Was najlepszy z darmowych.

Ja używam jak na razie Slic3r, zero innych doświadczeń.

Co warto wypróbować ??

Pozdrawiam

Re: Slicer -ale który

: 05 paź 2017, 22:30
autor: anraf1001
Spróbuj Cura. Wiele osób jest zadowolonych. Tylko oczywiście mówimy o wersji 2.x ;-)

Re: Slicer -ale który

: 05 paź 2017, 22:36
autor: corristo25
Też używam CURA. Dość duże możliwości konfiguracji. Jedyne czego mi brak to bardziej sensownego panowania nad ustawianiem podpór.
Może kiedyś dodadzą :)

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 05 paź 2017, 22:38
autor: anraf1001
corristo25 pisze:Też używam CURA. Dość duże możliwości konfiguracji. Jedyne czego mi brak to bardziej sensownego panowania nad ustawianiem podpór.
Może kiedyś dodadzą :)
To ustawianie podpór to chyba większości brakuje, ale pod koniec tego roku może będzie wiadomo czy dodadzą w przyszłym czy może nie :D

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 05:55
autor: virgin71
anraf1001 pisze:
corristo25 pisze:Też używam CURA. Dość duże możliwości konfiguracji. Jedyne czego mi brak to bardziej sensownego panowania nad ustawianiem podpór.
Może kiedyś dodadzą :)
To ustawianie podpór to chyba większości brakuje, ale pod koniec tego roku może będzie wiadomo czy dodadzą w przyszłym czy może nie :D
Za dwa tygodnie wychodzi Cura 3.0 i mam nadzieję, że już wtedy się dowiemy:)

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 06:56
autor: anraf1001
virgin71 pisze:
anraf1001 pisze:
corristo25 pisze:Też używam CURA. Dość duże możliwości konfiguracji. Jedyne czego mi brak to bardziej sensownego panowania nad ustawianiem podpór.
Może kiedyś dodadzą :)
To ustawianie podpór to chyba większości brakuje, ale pod koniec tego roku może będzie wiadomo czy dodadzą w przyszłym czy może nie :D
Za dwa tygodnie wychodzi Cura 3.0 i mam nadzieję, że już wtedy się dowiemy:)
Noo powiedzmy. Nadzieja umiera ostatnia.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 08:53
autor: Berg
w kurze, mnie irytuje to że kiepsko robi skosy. niezależnie od liczby obrysów chce dokładać warstwy górne i dolne co objawia się jakimś dziwnym szlaczkiem, który czasem przebija przez warstwy.
Slic3r generuje bardziej proste, schludne obrysy.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 09:15
autor: Hejterro
Ja się z Curą nie polubiłem, ze względu na słabe wypełnianie górnych warstw w wąskich miejscach. Miałem bardzo nieregularny kształt i niestety zostały brzydkie dziury przy krawędziach w kilku miejscach. Overlap na 100% i nic nie dało. Jedyna rzecz, jaka dla mnie jest za Curą to ironing w momencie, gdy potrzebujemy ładny z wierzchu wydruk.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 10:34
autor: virgin71
Ja tam długo używałem Slic3ra, ale dzisiaj z Curą jestem nierozłączny:)

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 10:58
autor: Domell
Slic3r prusa edition moim zdanie lepszy od zwykłego o wiele, cura jakoś mnie wnerwia ale za to w trybie vasy jest dobra. S3d najlepszy ale płatny.

T.

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 13:18
autor: Snaggy
Domell pisze:Slic3r prusa edition moim zdanie lepszy od zwykłego o wiele, cura jakoś mnie wnerwia ale za to w trybie vasy jest dobra. S3d najlepszy ale płatny.

T.
Masz na mysli simplify 3D, tak? Pytam bo mam zamiar kupić. :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 13:54
autor: virgin71
Snaggy pisze:
Domell pisze:Slic3r prusa edition moim zdanie lepszy od zwykłego o wiele, cura jakoś mnie wnerwia ale za to w trybie vasy jest dobra. S3d najlepszy ale płatny.

T.
Masz na mysli simplify 3D, tak? Pytam bo mam zamiar kupić. :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Tak, dokładnie. Ja czekam na to co Cura ogłosi najpierw, bo tylko jak się pojawią supporty, to oszczędzę kasę;)

Re: RE: Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 14:24
autor: anraf1001
virgin71 pisze:
Snaggy pisze:
Domell pisze:Slic3r prusa edition moim zdanie lepszy od zwykłego o wiele, cura jakoś mnie wnerwia ale za to w trybie vasy jest dobra. S3d najlepszy ale płatny.

T.
Masz na mysli simplify 3D, tak? Pytam bo mam zamiar kupić. :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Tak, dokładnie. Ja czekam na to co Cura ogłosi najpierw, bo tylko jak się pojawią supporty, to oszczędzę kasę;)
Supporty prędko nie będą niestety :/

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 14:35
autor: FlameRunner
Andrzej, zdecyduj się - możesz nam takich informacji udzielać czy nie?
Bo widać, że coś wiesz i aż Cię świerzbi, żeby wszystko wygadać. xD

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 14:54
autor: anraf1001
FlameRunner pisze:Andrzej, zdecyduj się - możesz nam takich informacji udzielać czy nie?
Bo widać, że coś wiesz i aż Cię świerzbi, żeby wszystko wygadać. xD
Filip spokojnie xD Ja wiem ile powiedzieć mogę. Supporty może będą, może nie, a jak już to nie prędko. Szczegóły będą pod koniec roku. Wiem, trochę enigmatycznie, ale stoję na krawędzi xD

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 15:17
autor: S3b
virgin71 pisze: Tak, dokładnie. Ja czekam na to co Cura ogłosi najpierw, bo tylko jak się pojawią supporty, to oszczędzę kasę;)
Polecam jeszcze sprawdzić Idea Maker.
Ma już opcję manualnego ustawiania supportu.
Nie testowałem tej funkcji, ale bawiłem się trochę wcześniejszymi wersjami i dość ładnie cięło modele.

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 16:08
autor: virgin71
S3b pisze:
virgin71 pisze: Tak, dokładnie. Ja czekam na to co Cura ogłosi najpierw, bo tylko jak się pojawią supporty, to oszczędzę kasę;)
Polecam jeszcze sprawdzić Idea Maker.
Ma już opcję manualnego ustawiania supportu.
Nie testowałem tej funkcji, ale bawiłem się trochę wcześniejszymi wersjami i dość ładnie cięło modele.
Mi jakoś nie przypadł do gustu, może to kwestia ówczesnych wersji.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 16:11
autor: dragonn
Mi tez jakoś nie przypadł do gustu ale warto dodać że Idea Maker ma supporty mniej więcej jak S3D.

Re: RE: Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 16:42
autor: Snaggy
dragonn pisze:Mi tez jakoś nie przypadł do gustu ale warto dodać że Idea Maker ma supporty mniej więcej jak S3D.
Czy będzie zle jesli spytam co to znaczy support w kwestii slicera? Próbuje uczyc się terminologii, a nie znalazlem tematu ze zbiorem słówek i przydałaby mi sie taka cegiełka w postaci wiedzy. :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 16:52
autor: Boston
Chodzi o podpory. Slicery ustawiają je automatycznie, często tam gdzie nie potrzebne, a tam gdzie by się przydały to ich brak ;)

Ja używam Slic3ra. Cura bardziej mi się podoba, ale wydruki z niej jakoś mi nie wychodziły. Muszę w końcu założyć temat z walką o jakość ;)

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 17:00
autor: dragonn
No i właśnie S3D i Idea Maker umożliwiają ręcznie ustawiania supportów.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 17:00
autor: chemik72
Tylko i wyłącznie Slic3r.Pe. S3D ma braki w ustawianiu szerokościach ścieżki :thumbdown:

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 17:03
autor: dragonn
chemik72 pisze:Tylko i wyłącznie Slic3r.Pe. S3D ma braki w ustawianiu szerokościach ścieżki :thumbdown:
Jakie braki?

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 17:28
autor: MosfetN
dragonn pisze:
chemik72 pisze:Tylko i wyłącznie Slic3r.Pe. S3D ma braki w ustawianiu szerokościach ścieżki :thumbdown:
Jakie braki?
Między innymi w supportach nie da się zmniejszyć szer ścieżki co bardzo pomaga bo cała struktura jest mniej zwarta. Ogólnie S3D brakuje mnóstwo parametrów z którymi trzeba kombinować m.in dopisując trochę kodu do post processing,u (np. przyspieszenia). Dla mnie ten program nie jest wart tych pieniędzy ze względu na te drobne niedoróbki które w tej cenie nie powinny występować. Ogólnie jak na razie NIE MA slicera który będzie w stanie zrobić wszystko tak jak chcemy / tak jak należy (przynajmniej jako "stary wyjadacz" mam takie wrażenie). Sam w zależności od wydruku i parametrów / funkcji które potrzebuję poustawiać przełączam się między S3D/Slic3r PE/Cura. Każdy z tych programów ma do zaoferowania inne ciekawe funkcje których nie znajdziemy w sąsiednich programach ;) .
Przykład :
- potrzebujemy wydrukować coś z overhangami i detalami (przyda się płynny variable layer height) to bierzmy Slic3r PE
- potrzebujemy ładną górną powierzchnię (Ironing) to bierzemy Curę
- potrzebujemy ręcznie poustawiać supporty to bierzemy S3D
- chcemy się pobawić aktywną zmianą głowic podczas druku z dodatkowymi g-code,ami to bierzemy S3D

I tak można bez końca praktycznie..... ;)

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 17:57
autor: kretu
A da się w Cura wygodnie jakoś ustawiać procesy? Znaczy że od jakiejś warstwy drukuje na innych parametrach? Bo to dla mnie największa zaleta S3D choć tam to wcale nie jest zrobione idealnie bo ja bym wolał możliwość wpisania pojedynczych parametrów które mają się zmienić a nie tworzyć cały nowy profil dla danego poziomu.

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 18:19
autor: Berg
Jest takie coś "Autodesk Print Studio" fajnie się rysuje podpory. Pod warunkiem, że uda Ci się skończyć je rysować i wygenerować g-code, zanim się wywali.
https://support.ember.autodesk.com/hc/e ... int-Studio

Re: Slicer -ale który

: 06 paź 2017, 19:17
autor: Boston
Wydaje mi się, że wszystkie slicery próbują być jak najbardziej automatyczne, żeby druk 3d przypominał zwykły druk. Użytkownik ładuje model, wybiera profil i wydruk leci. Brakuje jakiejś wersji pro, która pozwalałaby na całkowitą kontrolę. Coś jak cam'y do centrów obróbczych.

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 13:31
autor: kapi
dziś, po aktualizacji oprogramowania Autodesku, "wpadło" Print Studio do Inventora.

wgląda ciekawie, trzeba posprawdzać, tym bardziej że lubię to środowisko.
PS_3.JPG
PS_2.JPG
PS_1.JPG

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 13:35
autor: dragonn
To generuje bezpośrednio g-code? Czy tylko supporty, pozycję obiektu itp?

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 15:04
autor: kapi
Muszę "prześwietlić "co to robi gdyż tylko kilka maszyn jest zdefiniowane jak np UM2 z drutem 3mm.

tapatalk

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 16:28
autor: Berg
Print Studio, od jakiegoś czasu już jest. Można sobie niezależnie pobrać. F360 też jakoś z nim gada. Fajna jest możliwość rysowania własnych podpór. Chyba zaniechali tego projektu i nie rozwijają. To dziwne, żę teraz Ci się pojawiło.

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 16:43
autor: kapi
"wskoczył" razem z wersją inventora 2018. wcześniej miałem w inventorze tylko info o druku3D (taka ikonka, nic poza tym).
teraz to trochę upraszcza "prototypowanie"bo od razu otwiera mi środowisko PS
muszę troche go pomęczyć i zobacze czy się zaprzyjaźnimy ;)
tak jak z NetFabb-em, którego odinstalowałem.

PrintStudio ma funkcję naprawy - jak zaznaczyłem na jednym z screenów.

.... walka trwa.... ;)

Re: Slicer -ale który

: 30 mar 2018, 19:17
autor: Berg
tak, ma, ale Autodesk ogłosił w ub. roku, że już nie rozwija tego softu i zachęca do przejścia na Curę alb netfabba.

Re: Slicer -ale który

: 02 kwie 2018, 17:10
autor: kapi
ok, szybkie podsumowanie dot. Print Studio "dołączonego" do pakietu Autodesku.
wersja jaka mi się pobrała to 1.6.5
chcąc zacząć cokolwiek robić z programem należy zdefiniować swoją maszynę, i tu uwaga - program raczej skupiony jest na maszynach stricte komercyjnych,
06_PS_2.JPG
aby dodać swoją maszynę, trzeba nieźle pogłówkować i przebić się przez kody GUID, w których wszystko jest zaszyfrowane....
01.JPG
tak wygląda lista plików w katalogu programu PrintStudio
a do dyspozycji mamy takie pliki :
02.JPG
których "wnętrzności" wyglądają tak : (odpowiednio dla materiału i drukarki )
03.JPG
04_drukarki.JPG
ok, jeśli przebijemy się przez te ustawienia, można zacząć myśleć o używaniu programu.
05_PS_1.JPG
05_PS_1.JPG (16.91 KiB) Przejrzano 2918 razy
tak wygląda proste menu programu po jego uruchomieniu, niewiele opcji do wyboru, ale one wiążą się z tym co pisałem wcześniej.
po kliknieciu na symbol drukarki , lub filamentu otwieraja się poszczególne menu :
06_PS_2.JPG
i tutaj dopiero można wybrać maszynę jaką się dodało w kodach.
jak widać, maszyna może iść po USB, WiFi, można też wysłać model do druku, jeśli mamy usługę w Autodesku wykupioną - ja tego dalej nie drążyłem.

idąc dalej, definiując materiał można utworzyć swój profil, ale za każdym razem trzeba go wczytywać.
07_PS_3.JPG
co jest troche upierdliwe.
08_PS_4.JPG
09_PS_5.JPG
jak widać powyżej, można zmieniać dużo opcji, ale profil to pamięta. wg moich obserwacji.
następnie, po wczytaniu modelu można go ustawić, sprawdzić, wygenerować podpory ręcznie lub automatycznie,
10_PS_6.JPG
11_PS_7.JPG
następnie mozna zobaczyć wygenerowany pocięty model, i zapisac kod na dysku lub karcie.
uważam że program jest "lekko trudny" i na starcie RepetierHost czy Cura biją go na głowe. oczywiście jak pisałem - podoba mi sie że jest w środowisku Autodesku i połaczony z Inventorem, ale chodzi o to, by te plusy ujemne, nie przysłoniły plusów dodatnich.

podsumowując - może kiedyś będę go używać jak opanuję jak dodać drukarkę :) na chwilę obecną nie jest to łatwe. nawet dla mnie.

Re: Slicer -ale który

: 02 kwie 2018, 17:12
autor: kapi
i reszta obrazków do powyższego textu .

na koniec - porównanie z CURą
12_PS_8.JPG
13_PS_9.JPG
14_CURA.JPG
Print Studio zaoferował ponad 2h druku, Cura - 1,30

ale na pewno coś miałem niedokonfigurowane, stąd moga wystąpić takie różnice.

Re: Slicer -ale który

: 02 kwie 2018, 17:16
autor: dragonn
Różnica w czasie może wynikać z samego supportu którego jest dużo więcej niż przy Curze i jest on ciekawie ułożony. Czekam na jakieś testowe wydruki!