Strona 1 z 1

Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 11:53
autor: Drunk_ZoZol
Witajcie!

Jako że pominąłem "Powitalnie" to teraz się przywitam.

Także raz jeszcze: Witajcie, nick mój Drunk_ZoZol, amatorsko chciałbym podrukować ;)

Powitanie mamy za sobą, teraz do rzeczy.

Chcę kupić drukarkę 3D, kwota nie za wysoka, ani nie za niska. Myślę, że 1,5-2,5 tys to budżet w sam raz na coś... hm. Budżetowego ;)

Będzie to moja pierwsza drukarka 3D, a przynajmniej pierwsza osobista z jaką będę mieć styczność na dłużej niż 15 minut.
Przejrzałem parę tematów, i tak jak kiedyś myślałem o zakupie XYZ DaVinci 1.0 Pro, tak teraz chciałbym mieć konstrukcję bardziej otwartą - wydaje się mniej problematyczna w przypadku awarii. Ale do rzeczy.

Drukarka której szukam winna mieć:

-Pole robocze powierzchni min. 3x300mm
-Podgrzewany stół
-być przystępna w budowie (Im prostsza tym lepsza)
-na prędkości wydruku mi aż tak nie zależy - jeżeli wydruki mogą być przez to ładne i w miarę dokładne (Oczywiście proporcjonalnie do wielkości, nie wymagam dokładności żywicznych w plastiku) - Jestem cierpliwy. ;)
-otwarta na modyfikacje - Np. chciałbym kiedyś dorzucić obok głowicy drukującej laser do grawerowania - może cięcia (Karton, sklejka 1mm) -co byłoby w sumie lepsze niż grawer ^^
-Jak wspomniałem ciut wyżej - by wydruki były w miarę dokładne - ostre boki w kostce, otwory tam gdzie powinny być, nie zapadające się pod swoim ciężąrem pionowe łuki (np. w znanym benchy) - widziałem że się zdarzają problemy z tymi łukami w Anetach, nie wiem jak w innych "tanioszkach"
-Fajnie by było, gdyby miała "pomocnika poziomowania stołu" - W sensie by głowica sama chodziła po stole, a ja bym tylko śrubki dokręcał ^^

Drukarka ma mi służyć zarówno do nauki, zabawy, tworzenia rzeczy dla dzieci i prototypów do odlewania w żywicy - dlatego fajnie by było gdyby można drukować z ABS'u.

I teraz tak:

Przejrzałem parę popularnych modeli na rynku, i wytypowałem jak na razie jedną drukarkę: Znanego Wam Creality CR-10 w wersji 4S - Czyli To samo co 10S, lecz o polu roboczym 400x400x400 (Im większe pole tym dla mnie lepiej, lecz nie wiem jak drukarka by sobie radziła)

I mam parę pytań co do tej drukarki:

Czy wielkość obszaru roboczego nie wpływa na "stabilność" konstrukcji? Dłuższa rama X wydaje mi się bardziej... giętka po środku - mogę się mylić, gdyż konstrukcja wygląda na solidną, zwłaszcza, że chcę zastosować "wzmocnienie ramy" - wydrukować uchwyty na górę i na przód drukarki, i metalowym prętem wzmocnić całą konstrukcję - widziałem to rozwiązanie i wydaje mi się dobre.

Czy ta drukarka wystarczy w 100% aby drukować z: ABS, PLU, TPU, - może i "carbonowe" filamenty (Słyszałem o istnieniu, nie znam dokładnej specyfiki, ponoć wzmocnione PET-G)

Nie mam dwóch lewych rąk, zajmowałem się serwisem konsol i komputerów, także wydaje mi się, że technicznie w miarę wszystko ogarnę - w razie czego się poduczę, ale czy w tym modelu MOSFET jest wymagany do podgrzewanego stołu?

Czy drukarka na wstępie wymaga "instant" wymiany jakichś poszczególnych elementów? I nie mówię o czymś takim jak:
-dodrukowanie napinaczy pasków;
-dodrukowanie wzmocnienia ramy;
-dodrukowanie "posuwaczy kabli" (Te śmieszne korytka w stylu gąsienicy czołgu)
ogólnie dodrukowanych elementów.

Chodzi mi bardziej o np. głowicę drukującą, czy same dysze (Różne rozmiary i tak raczej dokupie)

Czy istnieje ewentualnie coś innego do kwoty 2,5 tys. zł, co byłoby lepsze niż owy CR 10-4S? I czy ktoś kojarzy - Czy ta drukarka (CR-10 4S) była kiedyś na jakiejś promocji? Bo wszędzie widzę kosztuje średnio 800$, a zwykły 10S kosztuje 600$ - Warto dopłacać te 200$ do dodatkowych 10cm pola roboczego w dwóch osiach, czy jednak patrzeć na zwykłą 10s?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi! :)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 12:16
autor: Artu
Najpierw przemyśl, i poczytaj jakie są problemy z tak dużymi wydrukami. Pomijam już fakt, że wydruk wielkości 300x300x300mm będzie trwał grubo powyżej 100h :mrgreen:

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 12:19
autor: Drunk_ZoZol
Artu - Dziękuję za odpowiedź.

Tak jak napisałem - jestem bardzo cierpliwą osobą ;) Wydruki o tej wielkości drukowałbym raczej bardzo rzadko, potrzebne mi są takie wielkości tylko w celu bezpośredniego zrobienia odlewu silikonowego. na pewno nie wypełniłbym nigdy pełnego pola 30x30x30cm - Raczej 28x29x10cm - i już tak strasznie to nie wygląda ;) Zamierzam drukować maski mojego pomysłu - łatwiej jest mi je robić w programie niż w glinie ;)

Edit - Domyślam się, że są problemy, lecz w przypadku masek nie powinno być większych problemów - mało krzywizn i ostrych "zakrętów" ;)

Oraz te 28x29x10cm - 10cm to chodzi mi o wysokość, nigdy nie pamiętam którą wielkość podaje się jako wysokość :D Ale chyba w ten sposób powinien wyglądać zapis :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 12:37
autor: Artu
Taki wydruk to kilka dni i nocy się będzie drukował :mrgreen:

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 12:51
autor: Drunk_ZoZol
Artu - Widzę, że się upierasz co do czasu ^^ Także wziąłem model jednej z "cięższych" masek, sprawdziłem w CURA - podaje 14h 20 min. Możliwe, że dłużej, ale nawet jak 20godzin by to trwało, to dalej mi to nie przeszkadza. ;)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 12:57
autor: dragonn
Najprawdopodobniej będziesz taka maskę malował czy poprawiał inaczej po wydruku. Moim zdaniem śmiało weź sobie dodatkowo dyszę 0.8mm, to mocno przyśpieszy wydruk.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 13:06
autor: Artu
Drunk_ZoZol pisze:...
Twoja racja, mój spokój :mrgreen: Czekam więc na Twoje wydruki :git:
Co do modelu drukarki, to nie pomogę, bo jak na razie jedną sam "wystrugałem", a druga "się robi"... też moimi rękami :P

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 13:36
autor: Drunk_ZoZol
Artu - Ależ nie chodzi o to, że "moja racja" tylko napisałem - Dla mnie nawet tydzień może drukować, byle dobrze wydrukować. Stąd pytanie czy da radę, czy też nie ;)

Dragonn - Tak, będę poprawiać wydruki tego typu, ale nie aż tak, by sobie pozwolić na "duże rowki", gotowy element ma służyć za kopyto do kopiowania 1:1. ;)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 14:00
autor: kretu
Ja bym pomyślał na twoim miejscu jeszcze o nowej TEVO (wariacja CR-10) pole co prawda 3x300 ale stół grzany z 230V a nie 24V. A jeżeli planujesz ABS to nagrzanie stołu 400x400 do 100*C z 24V może trwać sporo czasu i dać niezły wycisk zasilaczowi (a obstawiam że Chińczyki przewidują grzanie głównie na 60* pod PLA) Ale nie widziałem na żywo żadnej z tych drukarek.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 15:10
autor: Drunk_ZoZol
Kretu - Celna uwaga. Myślisz że można jakoś ewentualnie zmienić podgrzewanie na opcję 220V i sterowany z tej samej skrzynki? ;>

I widzę o jakiej napisałeś - Tevo Tornado. Lecz nie widzę wersji w stylu 10S - Czyli - dwa silniki w linii Z, brak czujnika filamentu i pewnie inne drobne zmiany.

Bo tak to bym nad nią pomyślał ^^

Swoją drogą - jako że dalej średnio się orientuje - Jest możliwość założenia modułu lasera obok głowicy? Bo widzę że do 8 wersji mają coś takiego, ale do 10 już nie bardzo - Pewnie to samo, ale wolę mieć pewność. Inna sprawa - jest możliwośc zamontowania innego ekstrudera? Np. na dwa kolory filamentu etc. w takiej S10? ^^

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 15:24
autor: Kopytko
Jeżeli drukowanie z ABS dużych powierzchni , to tylko i wyłącznie zamknięta komora. Na CR można drukować z PLa ew jak się dobrze postara PET. ABS ASA będzie pękało ze względu na zbyt duze naprężenia i różnice temperatur. Jeżlei PLA to wydaje mi się ,ze CR-10 to dobry wybór. Tym bardziej ,ze wydruku będą obrabiane więc małe niedoskonałości w warstwach w niczym nie przeszkodzą.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 20:17
autor: Drunk_ZoZol
Nie wiem czy z ABS'u będę robić duże powierzchnie, wiem że chcę zbudować komorę pod drukarkę, także to też raczej nie byłby problem ;)

I dalej nie wiem czy opłaca się dopłacać do tych 10cm te 200 dolarów czy nie lepiej zainwestować tych pieniędzy w resztę komponentów do zwykłej 10S :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 20:17
autor: dodi
Ja kupiłem CR-10 w wersji standardowej, za 1400 zł na GB wyrwiesz z chin albo 1600 zł z Anglii . Tez będę drukował prototypy.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 20:36
autor: Drunk_ZoZol
Standardowa mnie kompletnie nie interesuje niestety, nie ma paru istotnych u mnie funkcji - wykrywanie filamentu, możliwości wznowienia na wypadek braku zasilania, oraz dodatkowy silniki linii Z. Ale myślę właśnie nad "zwykłym 10S" albo 10 4S które ma pole robocze 3x400mm ;)

W ogóle zadowolony z zakupu? Nie masz uczucia "Cholera, mogłem wziąć coś lepszego" czo coś? :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 21:46
autor: virgin71
Drunk_ZoZol pisze: I widzę o jakiej napisałeś - Tevo Tornado. Lecz nie widzę wersji w stylu 10S - Czyli - dwa silniki w linii Z, brak czujnika filamentu i pewnie inne drobne zmiany.
Do czego owe 2 silniki, czy też czujnik filamentu?
To są bajery.
Co do wielkości, też się zastanów, bo nie czas jest problemem (ja puszczam dużo wydruków co trwają nawet 36h), a to, że sam druk jest problematyczny. Sprawdź co w kubaturze 21cm możesz zrobić, a co nie. Jak kupowałem pierwszą drukarkę to myślałem, że w polu 20x20 nic mi się nie zmieści - później okazało się, że do większości rzeczy wystarczy mi 12x12 (bo w przekątnej wyjdzie więcej), choć były rzeczy, które wchodziły na styk.
Oczywiście, jeśli masz już teraz projekty na tak duże pole, to nie ma co dużo myśleć.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 21:58
autor: Drunk_ZoZol
2 silniki dla stabilizacji posuwu, czyż nie? ;> A czujnik filamentu to również jest fajna rzecz. Podobnie jak wznowienie pracy po utracie prądu (zdarza się u mnie w okolicy dość często krótkie przerwy w dostawie energii niestety - Warszawa, Praga PD - kto mieszka w okolicach Gocławia wie, że czasem potrafią od tak prąd wyłączyć. ;)

Co do ewentualnego "cięcia" wydruków - na poczatku samym o tym myślałem że to nie problem - dalej nie jest to jakiś większy problem, choć wolałbym mieć gotową całość by zdjąć, i móc od razu poprawiać i wrzucać w silikon, a nie dodatkowo kleić :D Po prostu pewna wygoda ;)

Co do samego "problematycznego" wydruku - Wiem że nie jest to proste, ale jak już wspomniałem - raczej nie będę mieć skomplikowanych wzorów na tyle, by mogło się coś samo zepsuć. A widziałem parę wydruków ze zwykłej CR10 i wyglądają całkiem nieźle. :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 22 paź 2017, 22:16
autor: virgin71
Wiesz, nic tak nie działa jak UPS (wydruk nawet wznowiony, to nie to samo, bo dysza zatrzymana w obrysie, zepsuje go w miejscu zatrzymania). Są na świecie różne fajne rzeczy, ale zwykle nie są budżetowe.
Na razie mam takie wrażenie, że napisałeś coś w stylu: chciałbym kupić Dacie, tę najtańszą opcję, tylko wiecie, fajnie jakby silnik był ten mocniejszy, była komunikacja satelitarna, a czujnik deszczu też fajna rzecz...
Tak trochę nie do końca budżetowo się nagle zrobiło, a pojawiają się bajery, które, owszem są fajne, ale to tylko bajery.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 01:04
autor: Drunk_ZoZol
o UPS też myślałem przy zerkaniu na samo CR-10 ;) Nie widziałem jak to działa w praktyce (Wznowienie druku) i nie wiem czy faktycznie może zepsuć wydruk w taki sposób, że będzie nie do naprawy - jeżeli tak to faktycznie zbędny bajer i tak czy inaczej UPS postawię, rzadko się zdarzają przerwy na godzinę, więc taki dwugodzinny powinien wystarczyć ;)

Raczej szukam Forda Galaxy wśród tanich i sprawdzonych aut rodzinnych, co czasem i pociągnąć przyczepę może. Tak, podgrzewana przednia szyba to jest to. ;) I nie napisałem że szukam TANIEJ opcji, szukam budżetówki, ale która byłaby niezła - jak na budżetówkę..

Dlatego zadałem dość szczegółowe pytania, forum wydaje mi się odpowiednie do zadawania takich pytań, gdyż macie jakieś doświadczenie. Jestem laikiem i tak prosiłbym mnie traktować - nie wiem jak źle mogą wyglądać zepsute wydruki, mogę się tylko domyślać.. Teoria a praktyka to dwie różne rzeczy.

Inaczej zapytam - Znając moje wymagania co do drukarki - uważacie że dobrym zakupem będzie ta drukarka w wersji S4, czy lepiej zaoszczędzić te 200 dolców, dołożyć je do dodatków (Lepszy grzany stół) i starać się zmieścić wydruki na tych 30cm - choćby drukując w pionie i po przekątnej?

Prawdę mówiąc i tak miałem zamiar dokupić parę rzeczy, po celnej uwadze Kretu co do zasilania i jakości stołu - choćby samo grzanie bym wymienił - jeżeli by się fabryczne nie sprawdziło.

Stać mnie na to, by kupić tego Creality 10 S4 oraz by pobawić się w modding. Tylko jeszcze jest kwestia - nie kupię gotowej drukarki o podobnych parametrach jak owy CR-10-S4, tyle że gotowej, przemyślanej i dobrze zrobionej przez producenta? Na ten moment całkowity budżet na samą drukarkę, jej modyfikację i parę próbek filamentów to ok. 3400zł - Jeżeli znajdzie się coś lepszego, o podobnych parametrach - byłoby fajnie gdyby ktoś się tym podzielił ^^

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 09:06
autor: McKee
Posiadając 3500pln i żadnej drukarki (jeszcze) brałbym raczej tą: http://allegro.pl/drukarka-3d-ultimaker ... 91903.html#
Tylko ja mam nieco inne potrzeby i duże wydruki mnie tak nie kręcą (czołg w skali 1:1 obecnie drukują na mniejszych drukarkach :rotfl:).
Nie spodziewaj się przemyślanej konstrukcji i solidnego wykonania od Chińczyka - oni tego nie sprzedają charytatywnie - muszą zarobić - idą na ilość i ładne parametry w reklamach (do tego jeszcze dochodzą youtubowe recenzje z magicznym "za tą cenę" to bardzo dobra drukarka).
Wydaje mi się że oczekiwania masz właściwie ustawione - jeżeli tylko trochę szpachli na te maski zamierzasz dawać to bierz to Creality. UM byłby bardziej uniwersalny ale pole druku dużo mniejsze.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 09:12
autor: SQ9KRD
Drunk_ZoZol niechce abyś moją wypowiedź potraktował jak atak raczej jak dobrą radę lub dalsze wskazówki.

Generalnie CR 10 czy to w wersji S czy nie jest ciekawym wyborem pamiętaj jednak iż zaczynasz zabawę z drukiem 3D i musisz przebrnąć przez szereg problemów. Od dobrej kalibracji stołu poprzez zapychającą się dyszę na odklejających się wydrukach. Moim zdaniem im większy ( cięższy ) model drukujesz tym mnie rozsądny jest stół poruszany w płaszczyźnie Y ( rodzina Prusa ). Może jednak warto poszukać czegoś ze stołem w osi Z.
Kolejny problem to drukowanie z ABS`u o którym wspominasz. Jest to materiał bardzo !! bardzo podatny na wszelkiego rodzaju przeciągi. Nawet jeśli nie odklei się od stołu przy otwartej obudowie to szansa iż nie rozwarstwi się maleje wraz ze wzrostem wysokości druku. Tu z ratunkiem może przyjść PET-G który jest mniej podatny na to zjawisko przy zachowaniu zbliżonych parametrów plastiku. Na forum co jakiś czas pojawiają się naprawdę dopieszczone drukarki kolegów które sporo problemów mają za sobą.

Jeśli chodzi o sam UPS to nie wiem jaki musiałbyś wsadzić aby wytrzymał 2h brak zasilania przy ciągłym grzaniu/podgrzewaniu stołu do 100 C ( ABS ).
Sam mam drukarkę podpiętą pod NOVA 1100 AVR i kilka razy uratował mi wydruk tylko że zasilania nie miałem może max 30 min.
Kiedyś pewnie znajdę czas by sprawdzić max czas pracy.

Licz się z tym iż apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 09:55
autor: Drunk_ZoZol
O. I to są porady!

McKee - Może to głupio zabrzmi, ale nie podoba mi się ten klocek Ultimaker - Nie bez powodu zrezygnowałem z XYZ :D Ale podobnie pewnie w wyglądzie skończy i CR-10. Ogólnie już się na model zdecydowałem, tylko teraz myślę którą wersję wybrać, by potem nie było "Cholera, mam te 40cm, a faktycznie wydruki mieszcze po przekątnej w 30cm" ;D

SQ9KRD - Domyślam się iż będą problemy ;) I tak, masz rację apropo stołu - długo się nad tym zastanawiałem czy na pewno to będzie dobry pomysł, i uważam posuw stołu jako jeden z minusów samej konstrukcji. Dlatego też pomyslałem o zredukowaniu prędkości poruszania - jeżeli tylko będą z tym problemy - Ale to dopiero po testach. Co do ABS - Raczej będę unikać, pracuję z tym plastikiem i wiem jak się zachowuje jak jest choć delikatny przeciąg. Mam warunki by móc olać obudowę (Osobne pomieszczenie z możliwością zamknięcia ruchu powietrza) ale bez niej i tak podchodzić nie będę - choćby by utrzymać temperaturę. O PET-G też myślałem, tylko jeszcze nie widziałem testów owego materiału. Podobnie "Carbon Fiber" mnie zastanawia - co to, czy jest dobre i czy drukarka ogarnie taki materiał :D

Co do UPS - Żartuję z tymi 2h, mam gdzieś w pracy starego UPS, ale nie mam zielonego pojęcia co to, czy dalej działa i ile ew. wytrzyma, kiedyś coś tam przez godzinę trzymał, tylko nie do końca pamiętam co - wydaje mi się że laptopa bez baterii, bo pamiętam że z komputerem związane :D Tak czy inaczej - faktycznie wznawianie wydruku może być problematyczne przy zastosowaniu takiego "zabezpieczenia" ? Nie wiem jak wygląda wydruk "przerwany w trakcie" i "wznowiony po czasie " - domyślam się że ciepła dysza zatrzymana w miejscu może narobić problemów, gdyż dalej jest nagrzana przez parę sekund. Ale jak to wygląda - nie wiem. Przynajmniej się nauczę ^^ Jak coś będzie nie tak ze starym UPS to pomyślę nad nowym, na razie liczę na to że stary zadziała :D

Co do apetytu - Jeżeli drukarka się sprawdzi - na razie powinna wystarczyć. Ma po prostu zastąpić ręczne rzeźbienie elementów do termoformierki ;)

No i jakąś fajną figurkę jakby wydrukowała też by było fajnie ^^

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 10:20
autor: SQ9KRD
Drunk_ZoZol pisze: Mam warunki by móc olać obudowę (Osobne pomieszczenie z możliwością zamknięcia ruchu powietrza).
To nie tak że możesz olać obudowę jeśli w pomieszczeniu nie będzie "rucho powietrza". Z jakiejś przyczyny powstały drukarki z dodatkowym grzaniem komory. Pamiętaj iż drukujesz 220-240 stopni. On powinien stygnąc w jednorodnym srodowisku.
Drunk_ZoZol pisze: Podobnie "Carbon Fiber" mnie zastanawia - co to, czy jest dobre i czy drukarka ogarnie taki materiał :D
Mam. Drukowałem. Drukuje się dobrze.
To o czym musisz pamiętać bezwzględnie to dysza. Koniecznie o małej podatności na ścieranie. Moja mosiężna po ~75m z 0.4 stała się 0.6-0.8.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 10:37
autor: Drunk_ZoZol
"ale bez niej i tak podchodzić nie będę - choćby by utrzymać temperaturę" - dalsza część zdania apropo obudowy ;)

Ano właśnie. Zapytałem ciut wyżej apropo elementów które można na start wymienić. Właśnie myślałem też o dyszach. Rozumiem że do PLA styka fabrycznie zamontowany. Ale do innych materiałów jak widze już nie bardzo. Masz coś co możesz polecić by dokupić? ^^ Jestem bardzo otwarty na propozycję, ale widzę że moje pytania z pierwszego posta są hm... albo pomijane, albo przemilczane :D A wydaje mi się że dobrze je sformułowałem :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 11:56
autor: virgin71
Co do włókien węglowych, to najlepsza będzie dysza rubinowa. Tam ścieranie nie występuje i można normalnie drukować. Niestety stalowe dysze powodują duże spowolnienie wydruku.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 11:58
autor: dragonn
virgin71 pisze:Co do włókien węglowych, to najlepsza będzie dysza rubinowa. Tam ścieranie nie występuje i można normalnie drukować. Niestety stalowe dysze powodują duże spowolnienie wydruku.
A to ciekawe, pierwszy raz słyszę, jak spowalniają wydruk? Co do dyszy rubinowej tańszą alternatywą może być dysza z wolframu.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 12:06
autor: virgin71
Na stalowej dyszy nie polecisz setką, musisz zdecydowanie zwolnić. To jest jeden z powodów dla którego dysze nie są stalowe.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 12:09
autor: McKee
Nie marnuj czasy swojego jak i innych - kupuj! (Nikt za ciebie nie odpowie na pytanie jakie pole Tobie jest potrzebne - a chyba tylko to cię powstrzymuje?).
To są standardowe drukarki ze standardowych komponentów.
Dokupisz każdą pierdółkę w razie potrzeby.
To co kupisz będzie drukowało lepiej lub gorzej (tylko nie wymagaj od długich pasków i prowadnic dużej dokładności).

W sprawie "klocek Ultimaker": nie porównuj europejskiego wyrobu do chińskiego gniota. To naprawdę inna klasa. Jeżeli masz możliwość to odwiedź jakiś stacjonarny sklep obejrzyj / porównaj budowę / pracę / głośność itp. Jeżeli nie to po prostu: kupuj!

PS.: Virgin: mam wrażenie że jak masz UM-a to "nie rozumiesz" prędkości podawanych na forum jako "bardzo szybkie" :rotfl:
To, co dla Ciebie jest normalne, dla innych jest nieosiągalne po prostu :rotfl: (nawet w marzeniach).

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 12:12
autor: rmatysiak
Jak ktoś kiedyś powiedział, jak chce się kupić dobrze i tanio trzeba kupić dwa razy :)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 12:14
autor: dragonn
virgin71 pisze:Na stalowej dyszy nie polecisz setką, musisz zdecydowanie zwolnić. To jest jeden z powodów dla którego dysze nie są stalowe.
Wiesz się pytałem bo chcę znać przyczynę :D, a nie bo nie xD. Jedyne co mi przychodzi do głowy to gorsza przewodność cieplna, ale nie da się tego nadrobić drukując w wyższej temperaturze? Filamentowi to różnicy nie powinno zrobić różnicy bo na dyszy z względu na tą gorszą przewodność cieplną będzie ciut chłodniej.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 13:36
autor: virgin71
Przewodność cieplna jest mniejsza i podniesienie temperatury nie rozwiązuje problemu niestety (jak zakładasz stalową dyszę, to musisz dołożyć 10-15'C, żeby nie było kiszki). Nawet na dyszach typu ICE prędkość nie jest optymalna. W stali po prostu plastik nie chce płynąć - nie tylko ja to testowałem. Wcześniej czytałem o tym 3ders i forum ultimakera. Myślałem, że to bujda i spróbowałem. Natomiast dysza rubinowa działa wybornie.
Dodatkowo dochodzi fakt, że stal też się wyciera, wolniej, ale się wyciera. Rubin się nie wyciera wcale.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 14:00
autor: rmatysiak
testowałeś dysze rubinową ?

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 15:02
autor: Drunk_ZoZol
Chętnie się dowiem co nieco o tej dyszy "rybinowej" widziałem jakieś zdjęcia owej, wygląda zacnie - cena w sumie jak 20 miedzianych. Teraz pytanie czy bardziej się opłaci kupić jedną taką dyszę do "nietypowych" materiałów, czy też odpuścić i wymieniać co chwila miedziane dysze :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 15:07
autor: SQ9KRD
Drunk_ZoZol pisze:Chętnie się dowiem co nieco o tej dyszy "rybinowej" widziałem jakieś zdjęcia owej, wygląda zacnie - cena w sumie jak 20 miedzianych. Teraz pytanie czy bardziej się opłaci kupić jedną taką dyszę do "nietypowych" materiałów, czy też odpuścić i wymieniać co chwila miedziane dysze :D
Najpierw kup drukarkę

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 15:45
autor: Drunk_ZoZol
Toć chce sobie skompletować zestaw na początek. Na ten moment się nie spieszę z zakupem, może będzie jakieś promo na gearbest ;) a co do dyszy rubinowej - wyczytałem iż kosztuje 90 dolarów na dzień wydania artykułu. Na dziś 129$ także już nie tak kolorowo..

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 15:45
autor: virgin71
rmatysiak pisze:testowałeś dysze rubinową ?
Si, seńor.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 23 paź 2017, 20:13
autor: emartinelli
Pamiętaj, że wymiana dyszy wcale taka szybka i łatwa nie jest...
A jak już masz zamiar testować różne materiały to na rubinowej pójdzie wszystko bez konieczności jej wymieniania.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 09:40
autor: Drunk_ZoZol
Też racja. Są jakieś testy gdzie sprawdzano długość "życia" takiej dyszy przy zastosowaniu różnych materiałów?

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 11:07
autor: Artu
Rubin raczej będzie wieczny, o ile nie ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, na przykład od uderzenia w stół :mrgreen:
Tak patrzę na tą CR-10, i zastanawiam się, co jest takiego w niej "innowacyjnego" :roll: Kilka profili, i praktycznie żadnej różnicy w porównaniu do na przykład i3 Haribo :P
Myślę, że można spokojnie taką zbudować za jakieś 75-80% ceny, i to z "wyselekcjonowanych" (czytaj lepszych jakościowo) elementów :smile2:

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 11:32
autor: SQ9KRD
Artu pisze: Myślę, że można spokojnie taką zbudować za jakieś 75-80% ceny, i to z "wyselekcjonowanych" (czytaj lepszych jakościowo) elementów :smile2:
Pewnie że można tylko należy umieć, mieć chęci , czas. Za wiedzę się niestety płaci. Tu dostajemy pełen skompletowany przez kogoś zestaw wraz z obudowami itd. Oczywiście nie liczysz kosztów związanych z "obsługą" i oczywistym zarobkiem.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 11:34
autor: virgin71

Kod: Zaznacz cały

After 2 months of almost 24/7 testing, this nozzle seems to have 0 wear.
https://3dprinterchat.com/2017/05/olsson-ruby/
Stalowa ściera się z 0.4 do 0.5 po kilogramie, a wzmacniana przy 4kg (zwykła już pod koniec pierwszego wydruku jest do dupy).

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 15:03
autor: Drunk_ZoZol
Artu - Bardzo możliwe że można zbudować lepszą w tej samej cenie, ale na razie z DIY robię termoformierkę o polu 60x50cm, także starczy mi innych projektów, a ta wygląda na dobrze zrobioną. Nie wiem jak poszczególne elementy CR-10, ale prawdopodobnie jak stwierdzę że trzeba coś w niej zrobić/wymienić to to pewnie zrobię - pewnie do tego czasu zdążę się z nią bardziej "zaprzyjaźnić" :D

Virgin71 - Dziękuje za podlinkowanie, szukałem jakichś info szerszych i nie mogłem znaleźć o.0 Dziękuję! Wygląda na porządną, i faktycznie jeżeli po 2 miesiącach niemal ciągłego drukowania 0 widocznych śladów zużycia brak to faktycznie warto w to zainwestować. :D Tylko trzeba faktycznie będzie uważać na uszkodzenia mechaniczne ^^

Powiedzcie mi jeszcze - czy w przyszłości jeżeli będę chciał doczepić owy laser do grawerowania, czy wymienić głowicę drukującą na np. dwudrożną - nie będzie z tym problemów? Wygląda na uniwersalne urządzenie, ale - jak widzicie nie wiem wszystkiego, a właściwie nic nie wiem :D

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 24 paź 2017, 21:32
autor: McKee
Drunk_ZoZol pisze:Powiedzcie mi jeszcze - czy w przyszłości jeżeli będę chciał doczepić owy laser do grawerowania, czy wymienić głowicę drukującą na np. dwudrożną - nie będzie z tym problemów? Wygląda na uniwersalne urządzenie, ale - jak widzicie nie wiem wszystkiego, a właściwie nic nie wiem :D
To już było. Druga i trzecia linia w tej odpowiedzi: viewtopic.php?f=4&t=1483&start=20#p24474

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 25 paź 2017, 11:26
autor: Drunk_ZoZol
Faktycznie, musiałem inaczej zrozumieć tę odpowiedź :D

No to jak na razie mam zrobiony komplet, jeszcze tylko się rozeznam w testach filamentów, skompletuje całość, poszukam konkurencyjnej ceny i nie pozostaje nic innego jak zamówić :D

Btw. Na oficjalnej stronie znalazłem za 699$ wysyłka z EU, chyba taniej nie znajdę, a widzę że cena od paru dni się nie zmienia, widział ktoś to ciut taniej czy to już jest dobra oferta?

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 30 sty 2018, 19:10
autor: Drunk_ZoZol
Napiszę krótko i na temat:

Drukarka zakupiona 3 tygodnie temu, po tygodniu dostarczona (Kupiona w PL od osoby prywatnej, ale to na osobny temat ;) )

I tak jak napisałem wyżej - zrobię o niej osobny temat. Pole robocze robi wrażenie - Ale... też są pewne związane z tym minusy. Wszystko będzie w temacie, który niedługo założę. Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję za wszelką pomoc! :)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 30 sty 2018, 19:26
autor: dziobu
To bardzo czekam na jakieś cokolwiek bo przymierzam się do zakupu właśnie tej drukarki ;)

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 06 sty 2019, 22:38
autor: Jakub
Ale jak stół jest zasilany 220V/230V to lepiej tam rąk nie pchać.

Re: Creality CR-10 S-4 - Prawidłowy "zachwyt"?

: 06 sty 2019, 22:44
autor: FlameRunner
O co chodzi?
Jak się to ma do tego wątku?
I co to wnosi dostatecznie nowego, by wykopać wątek sprzed roku?