Strona 1 z 1

Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 21:08
autor: drakan9
Cześć wszystkim, zakupiłem jakiś czas temu do mojego bizerka tak silniczek, https://pl.aliexpress.com/item/NEMA17-S ... 0.0.Ceofcg bo jeden z moich starych padł, niestety po podłączeniu go zamiast działac normalnie to sobie cyka, pamiętam że kiedyś ktoś opisywał jak zwiększyć prądzik z poziomu softu, niestety nie mogę tego znaleźć i byłbym wdzięczny za mały poradnik :) ewentualnie może ktoś wie jakie silniki by pasowały do naszego ctc?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 21:20
autor: kretu
Jak się nie mylę to komenda "G130 X127 Y127 Z40 A127 B127" ustawia napięcia na domyślne a zakres regulacji jest od 1-256 Ale może lepiej poczekaj na głos mądrzejszych w temacie :D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 21:47
autor: samezrp
NIe wiem czy mONdrzejszy, ale ja bym kabelkologię sprawdził. Silnik nawet na minimalnym prądzie bez obciążenia powinien się kręcić, jeśli tego nie robi ma pomieszane sygnały.
W necie są poradniki jak zidentyfikować kabelki.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 22:06
autor: drakan9
Hmm, tylko że kabelków z wtyczką użyłem od starego(sprawdziłem i działają na drugim) czyżby każdy silnik miał inaczej piny ustawione na wejściu, w sumie wtyczke z kablami do niego dorzucili,to bym musiał sprawdzić.

Ah no i zapomniałem to samo się dzieje przy próbie ładowania/wyładowania filamentu, silnik po prostu gubi kroki, nie ma siły zrobić obrotu.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 22:42
autor: Old
Ja kupiłem taki silnik MOONS’ STEPPING MOTOR 17HD4063-05N. Po zamontowaniu nie wymagał żadnej regulacji prądu.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 22:57
autor: samezrp
drakan9 pisze:w sumie wtyczke z kablami do niego dorzucili,to bym musiał sprawdzić.
Mogą mieć naczej wyprowadzenia, sprawdź.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 25 paź 2017, 23:23
autor: drakan9
Jakiś link do tego motorka, bo google podaje 68$ :D co do wtyczki to sprawdze

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 00:00
autor: Old
Kupiłem na Allegro za 120zł, jako część zamienną do drukarki MakerBot; RB-Mkb-05.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 00:06
autor: drakan9
a z tego co widzę to motorek dla makerbota, i on w ctc działa ciekawe :D elektronike masz oryg od ctc mightyboard?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 00:31
autor: Old
Żeby być precyzyjnym moja drukarka to CTC Bizer 2x Pro. Elektronika w niej to jeden z mocniejszych jej punktów, dlatego nic w niej nie zmieniałem. Tak więc płyta główna to mightyboard z procesorem Atmel ATme-ga2560. Silnik 17HD4063-05N ma trochę większy moment, 0,32Nm w porównaniu do 0,28Nm w oryginalnym silniku CTC.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 09:45
autor: drakan9
Czyli w sumie tą samą elektronikę mam, jeszcze dziś pokombinuje z kabelkiem jak to nie pomoże to zamówię ten silnik co ty.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 12:00
autor: Old
Ja przed zakupem na Allegro przymierzałem się do prywatnego importu (przez syna kuzyna który mieszka w Kanadzie) silnika z takiego linku: http://www.robotshop.com/ca/en/replicat ... motor.html. Tam była cena 38,45 kanadyjskich dolarów, czyli ok. 110zł. Ale jak znalazłem na Allegro taki silnik w cenie 120zł, to zakup w Kanadzie stał się nieopłacalny.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 13:50
autor: drakan9
Sprawdzałem dziś kabelki i lipa dalej to samo, z tego co nawet widzę kabelki we wtyczce są tak samo zamontowane, na razie zamówiłem ten silnik http://allegro.pl/silnik-krokowy-nema17 ... 17662.html zobaczymy czy podejdzie parametry podobne

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 15:58
autor: drakan9
a jak nie pyknie, to zamówie ten za 30$ :D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 17:22
autor: kretu
A sprawdziłeś podłączenie silnika bo mi wychodzi na to że w tym silniku są odwrotnie wyprowadzone dwa wewnętrzne kabelki we wtyczce niż w bizerowych. Najlepiej sam sprawdź multimetrem które pary przewodów są cewkami. Drugie pytanie czy na luzie też stuka? Oraz czy zwiększyłeś prąd komendą co pisałem? Bo może można by było tylko dać ten silnik na oś Z.

Old kompletnie nie rozumiem tego że po raz któryś podkreślasz że masz bizera 2x Pro to jest dokładnie ta sama mechanika i elektronika jak każdy inny bizer on się różni jedynie plexą. Bizery mają czasem megę 1280 albo 2560 ale to nie zależy od wersji a od sprzedawcy i daty zakupu:D No i ja uważam naszą elektronikę za wadę bo jest już praktycznie kompletnie olana przez środowisko twórców jak i format pliku jaki akceptuje.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 17:59
autor: drakan9
Komendą jeszcze nie sprawdzałem, co do stukania tak dzieje się to na luzie nawet bez radełka, czyli sam goły silnik, no niestety z elektroniką jest tragedia, dlatego myślę czy by nie wymienić bebechów na mksbase, bo są w sumie całe poradniki na yt jak to zrobić.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 18:06
autor: kretu
A sprawdziłeś kable? bo jestem niemal pewny że dwa wewnętrzne są zamienione miejscami we wtyczce. Jak boisz się coś popsuć to weź multimetr i sprawdź które wyprowadzenia z silnika są ciągłe i zrób to samo na którymś z pozostałych silników i będziesz miał pewność.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 19:48
autor: drakan9
Tylko że stary kabel by raczej nie działał też na starym silniku? a na starym wszystko działa spoczko, czyli ewentualnie pozostaje pobawić się kablami w samym silniku?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:13
autor: kretu
NIE bo stary silnik miał inne wyprowadzenia. Zamiast A B' A' B miał A A' B' B a kable są pewnie identyczne. Musisz zrobić skrossowany kabel który ma zamienione miejscami wewnętrzne kabelki (z jednej strony oczywiście) Ale sprawdź multimetrem czy mam rację bo według dokumentacji na stronie twojego silnika mam rację ale ja tam chińczykom nie wierzę do końca:D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:26
autor: dragonn
Jejku... ale kombinujecie, kupcie sobie zaciskarkę i wtyczki i zrób sam kable tak jak Ci pasuje. To jest zakup którego naprawdę warto dokonać.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:26
autor: drakan9
A ok, no to go mierze :D zaciskarke gdzieś mam jak dobrze pamiętam, tylko wtyczke będe musiał zamówić bo nigdzie u siebie w mieście nie mogę dostać.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:30
autor: dragonn
Jak masz czas polecam zamówić zapas od chińczyków :P, to się akurat opłaca bardzo, ja za wtyczki goldpinowe 2000 sztuk dałem 10$ + osłonki na wtyczki 500 sztuk 5$

wrzucam linki jak by ktoś chciał:
https://www.aliexpress.com/item/2000pcs ... 56459.html
https://www.aliexpress.com/item/500pcs- ... 78086.html

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:31
autor: kretu
Na razie by wystarczyło by sprawdził czy mam rację co do wyprowadzeń i jeżeli tak to dwa ciachnięcia i dwa luty odrobinę taśmy i ma gotowe...

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 20:35
autor: drakan9
Ok pomierzone, jednak dobrze mówiliście mój błąd, okablowanie na silniku oryg ctc jest pin 1 do 3, 3 do 6 a na nowym silniku 1 do 4, 3 do 6

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 21:46
autor: Old
W moim Bizerze wtyczka jest podłączona tak.
1 - zielony
3 - czarny
4 - niebieski
6 - czerwony
@ kretu. Wyjaśniam, dlatego podkreślam typ drukarki żeby nie było nieporozumień gdyby przypadkiem jednak się czymś różniła od zwykłego Bizera (nie tylko plexą) i ktoś by mógł mieć pretensje że go wprowadziłem w błąd, bo u niego to nie działa. A przesłanek, że jednak się czymś różni jest kilka.
1. Wlutowany Mosfet do wentylatora
2. prowadniki teflonowe do filamentu
3. Wszystkie wentylatory marki Sunon
4. Elementy mechaniki (za wyjątkiem korpusu) są dobre jakościowo; wałki napędowe i prowadnice proste, Łożyska liniowe dobrze dopasowane do wałków (nic nie trzeszczy), śruba osi Z dobrze spasowana z nakrętką.
Ogólnie można powiedzieć że drukarka pracuje cicho (przy nie przekraczaniu prędkości jakie założył producent). Jeżeli zaś chodzi o ocenę elektroniki to mam odmienne zdanie. Dopóki pracuje ona bezbłędnie to "wsi mi" to że jest kompletnie olana przez środowisko twórców a format pliku jest dla mnie wystarczający.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 22:20
autor: drakan9
U mnie tak samo, tylko ten nowy silnik ma ciut inne połączenie, jutro się pobawię w zrobienie kabelka i zdam relacje :)

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 26 paź 2017, 23:06
autor: kretu
wersja 2x PRO to jest najzwyklejsza wersja do której polski sprzedawca samemu dokłada plexę rurki teflonowe i 1 wentylator i szybkę na stół. Czyli nie licząc plexy dodatki za jakieś 20-30zł. jeżeli komuś zależy na polskiej dystrybucji i FVAT to różnica 300-400zł jest powiedzmy uzasadniona bo skompletowanie tego i zrobienie ładnych drzwiczek (choć nadal bez najważniejszej i najtrudniejszej pokrywy) jest powiedzmy tego warte. ale różnica od ceny z UK czyli ponad 1300zł jest kompletnie nie uzasadniona. Dlatego nie to NIE jest inny model tylko dokładnie ten sam z dodatkami od sprzedawcy.
Istnieją prawdziwe Bizery 2 i Bizery 3 ale obie te wersje mają po pierwsze i najważniejsze metalowe obudowy.

Ja drukuję z powodzeniem na prędkościach 60/120 i obudowa mi się nie rozkręca. A z hałasem drukarki walczyłem fakt ale problemem był rezonans sklejki przy wentylatorze elektroniki

A co według ciebie ta elektronika ma czego by nie miał najzwyklejszy RAMPS. Bo NIE ma np auto kalibracji PID, nie ma regulacji obrotów chłodzenia z poziomu slicera (nie licząc slicera makerbota), wymaga dodatkowych pluginów w nowszych slicerach. Jeszcze jakbyśmy drukowali na nich z prędkością >100mm to fakt miała by przewagę bo jednak x3g mniej obciąża megę od gcodu ale poniżej takich prędkości jest to nieodczuwalne.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 27 paź 2017, 00:42
autor: samezrp
a one czasem nie są męskie, a powinny być żeńskie?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 27 paź 2017, 00:49
autor: dragonn
samezrp pisze:
a one czasem nie są męskie, a powinny być żeńskie?
To czy są męskie czy żeńskie zależy od tego metalowego kawałka który założysz na przewód, nie od samej "osłonki plastikowej". Te osłonki działają i z żeńskim i męskimi.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 27 paź 2017, 09:13
autor: samezrp
No właśnie o tym metalowym mówię, generalnie nam w 99% męskie są potrzebne :)
Ale tak czy tak dzięki za linki, na ich podstawie znalazłem sobie komplet na zapas :)

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 27 paź 2017, 09:20
autor: dragonn
A no to w drugim linku jest 1000 męskich i 1000 żeńskich, zacytowałeś drugi dlatego myślałem że chodzi CI o plastiki :D.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 13:29
autor: drakan9
No i jest ciekawie, jeszcze wtyczki etc mi nie dotarły, ale zrobiłem sobie upgrade do e3d, myślałem że przegrzewający silnik to problem bliskości dyszy, jednak po zmianie na bowden problem jest ten sam, silnik po 40 minutach pracy bez chłodzenia się przegrzewa i gubi kroki, jakieś rozwiązanie?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 15:10
autor: dragonn
NEMA 17 40mm fan mount found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:259718

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 15:26
autor: drakan9
dragonn pisze:NEMA 17 40mm fan mount found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:259718

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Tylko jak to pod względem elektronicznym rozwiązać? osobne zasilanie czy gdzieś pod płytę główną wpiąć? bo ten wiatrak co mi wcześniej chłodził ekstruder + silnik teraz chłodzi głowice, drugi mam do chłodzenia druku.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 15:27
autor: dragonn
a gdzie tam osobny zasilacz, podpiąć bezpośrednio do zasilacza głównego na 12V

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 15:29
autor: drakan9
O super, dzięki za info czyli czas się pobawić :D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 16:15
autor: tig33r
W marlinie możesz sobie zdefiniować osobno wentylatory dla chłodzenia wydruku, głowicy i elektroniki. Jak odpowiednio to ustawisz to się każdy będzie włączał w odpowiednim momencie.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 16:18
autor: dragonn
Temat jest w dziale CTC to wątpię żeby autor miał Marlina :D.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 16:51
autor: drakan9
Właśnie :D więc jedynie pozostaje wpiąć się z zasilanie, chociaż jestem zaskoczony bo inni przy tym zestawie problemu nie mają, więc może po prostu mi silnik pada?

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 16:53
autor: anraf1001
drakan9 pisze:Właśnie :D więc jedynie pozostaje wpiąć się z zasilanie, chociaż jestem zaskoczony bo inni przy tym zestawie problemu nie mają, więc może po prostu mi silnik pada?
No żeby zepsuć krokowca to trzeba się chyba postarać (nie mówię o urwaniu wałka przez zbyt mocno napięty pasek :D )

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 17:15
autor: drakan9
anraf1001 pisze:
drakan9 pisze:Właśnie :D więc jedynie pozostaje wpiąć się z zasilanie, chociaż jestem zaskoczony bo inni przy tym zestawie problemu nie mają, więc może po prostu mi silnik pada?
No żeby zepsuć krokowca to trzeba się chyba postarać (nie mówię o urwaniu wałka przez zbyt mocno napięty pasek :D )
Cały czas był dosyć mocno grzany + drukarka ma jakieś ponad 1k godzin już nabite :D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 17:20
autor: dragonn
anraf1001 pisze:
drakan9 pisze:Właśnie :D więc jedynie pozostaje wpiąć się z zasilanie, chociaż jestem zaskoczony bo inni przy tym zestawie problemu nie mają, więc może po prostu mi silnik pada?
No żeby zepsuć krokowca to trzeba się chyba postarać (nie mówię o urwaniu wałka przez zbyt mocno napięty pasek :D )
Naprawdę nie wiem co sugerujesz :D :D. Co do uszkodzenia przez przegrzanie - teoretycznie przegrzanie silnika może go rozmagnesować ale to trzeba NAPRAWDĘ mocno go przegrzać.

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 04 lis 2017, 17:31
autor: drakan9
To może jakąś lipną partie trafiłem sam nie wiem, jak pech to pech :D

Re: Zwiększenie prądu silnik ekstrudera

: 11 lis 2017, 11:59
autor: drakan9
Jak by kogoś interesowało, teraz mam ten silniczek zamontowany u siebie http://allegro.pl/nema-17-1-68a-bipolar ... 22644.html po 4h druku jest lekko ciepławy, i sprawuje się idealnie.