Strona 1 z 1

Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 10:54
autor: Paatryk93
Cześć,

od jakiegoś czasu zastanawiam się czego ludzie używają częściej w drukarkach 3D, Marlin czy Repetier? Mówimy tutaj głównie o reprapach bo drukarki np. Zortrax czy Ultimaker mają swoje oprogramowania :). Wiem że zarówno są fani Marlina jak i Repietier ma swoich zwolenników. Chętnie posłucham opinii obu stron :)
Ja osobiście w obu drukarkach mam Marlina, ale zastanawiam się czy nie spróbować Repetier :)

Pozdrawiam :)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:09
autor: marek91
Repetier - łatwa konfiguracja online :)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:10
autor: Artu
Repetier z powodu prostego w użyciu konfiguratora online :git:

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:13
autor: dragonn
Marlin bo wolę edytować kod niż klikać :D.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:14
autor: anraf1001
Sory, ale ja też Marlin. Według mnie kod jest czytelniejszy. :-)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:32
autor: Kopytko
Repetier, bo ma bardziej rozbudowane meny z panelu, oraz więcej przydatnych funkcji dostępnych z panelu, podczas druku z karty.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 11:39
autor: virgin71
Ultimaker ma Marlina od zawsze.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 12:29
autor: FlameRunner
Używam i Marlin, i Repetier.
Zaryzykuję stwierdzenie, że są równie dobre.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 13:04
autor: emartinelli
Nie ma to jak smoothieware ;)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 13:22
autor: Domell
Jak zawsze gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie :D

T.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 13:28
autor: Berg
trochę wczoraj pokompilowałem firmwerów. Zgłosiłem parę bugów, coś od razu naprawiłem.

I pozwalam sobie na takie podsumowanie:

Repetier, Merlin, Mk4Due, (inne mało się rozwijają) idą w stronę rozbudowy HAL (hardware abstraction layer) niby dobrze, ale postawienie tej granicy, gdzie jest HAL a gdzie konfiguracja nie jest oczywiste. Przykład z wczoraj. W Merlinie ktoś zaproponował dodać parametr FAN_INVERTED_PINS. Dla elektroniki z odwróconą logiką. No i spoko. ale w mojej akurat wentylatory nie mają odwróconej a grzałki mają. mam dwa wentylatory podpięte pod dedykowane wyjścia a trzeci podpięty po nieużywaną trzecią grzałkę ekstrudera. I własnie ten trzeci muszę odwrócić. OStatecznie raczej trzeba wywalić ten parametr lub konfigurować osobno każde wyjście. Ostatecznie ktoś odpowiedział, że da się to też ustawić gcodem, czyli całkiem nie w warstwie HAL. .... co za bałagan!

Trzeba by iść w kierunku dalszej specjalizacji na poziomie sprzętowym. Czyli coś w stylu Motion Controler odpowiedzialny jedynie za ruchy np na AVRze drugi kontroler odpowiedzialny np za grzałki, wentylatory. Wszystko sterowane przez Raspberry i kod np w Pythonie. To jest dobra strategia dla OpenSource. Zintegrowane kontrolery to ja widzę już tylko dla komercyjnych zastosowań. Społecznościowo są już nierozwojowe.
Kod znanych nam firmwarów jest tak zabagniony, że nic z niego nie będzie w dłuższym czasie. Jeszcze jakimś wysiłkiem uda się dodać obsługę TMC, może coś jeszcze.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 13:47
autor: dragonn
Czyli czas przetestować Klippera? :D, tak sobie myślę że jak by do niego dorobić obsługę wyświetlacza to to już całkiem używalne by było.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 15:54
autor: Berg
w sumie. popatrz. przy takim rozwiązaniu, było by łatwiej np dodać silniki poprzez podłączenie dwóch zwykłych arduino z RAMPSEM, gdy pomyslisz o podwójnym Z, podwójnym X i Y na przykład. Mogło by być tanio i wydajnie.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 16:34
autor: dziobu
Przy rozbiciu obsługi silników na różne uC pojawia się problem synchronizacji jazdy. Imho wszystkie silniki powinny być zawsze z jednego urządzenia.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 16:40
autor: dragonn
Też tak myślę, ale rozbicie obliczeń i sterowania na różne uC to moim zdaniem prawidłowy kierunek.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:04
autor: dziobu
Jak jest przymus korzystania z Arduino to tak. Natomiast współczesne uC typu Cortex M4 czy M7 spokojnie sobie z tym radzą na bieżąco.

Natomiast do takiej pracy wystarczy przejściówka USB<->I/O, coś typu FTDI FT4232H. Wysyłasz na głupa dane a on z zadaną częstotliwością je wystawia na linie OUT i zwraca IN. Załatwiasz tym całą jazdę. Arduino nie jest tu potrzebne.
Takie rozwiązanie ma też wady: m.in modyfikacja parametrów pracy (jak już masz wygenerowane wszystkie kroki na cały cykl pracy) na bieżąco (np flow) jest dość trudne, lub wręcz niemożliwe,

I pytanie czy takie przekombinowanie faktycznie da jakieś pozytywne rezultaty dla samego druku.

[zapomniałem ;p]
Smoothieware.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:10
autor: dragonn
dziobu pisze:modyfikacja parametrów pracy
W Marlinie jak zmienisz flow czy speed też trzeba czekać aż się buffor zwolni :P, nie jest to "od razu". Tak że nie byłby to jakiś problem. Oczywiście masz rację że takie Cortexy sobie poradzą z wszystkim ale jak mówił rafaljot łatwiej rozwijać kod w społeczności jak jest on podzielony na osobne "moduły" które tylko z sobą się komunikują.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:19
autor: Berg
dziobu pisze:Jak jest przymus korzystania z Arduino to tak. Natomiast współczesne uC typu Cortex M4 czy M7 spokojnie sobie z tym radzą na bieżąco.

Natomiast do takiej pracy wystarczy przejściówka USB<->I/O, coś typu FTDI FT4232H. Wysyłasz na głupa dane a on z zadaną częstotliwością je wystawia na linie OUT i zwraca IN. Załatwiasz tym całą jazdę. Arduino nie jest tu potrzebne.
Takie rozwiązanie ma też wady: m.in modyfikacja parametrów pracy (jak już masz wygenerowane wszystkie kroki na cały cykl pracy) na bieżąco (np flow) jest dość trudne, lub wręcz niemożliwe,

I pytanie czy takie przekombinowanie faktycznie da jakieś pozytywne rezultaty dla samego druku.
[zapomniałem ;p]
Smoothieware.
1. Sam tego firmwaru nie sprawdziłem ale zamierzam wnet. Główną zaletą, którą się chwali autor jest właśnie jakość druku. Możliwość napisania znacznie bardziej złożonych algorytmów.

2. Kłopot jaki widzę, ten o którym napisałem wyżej, fajnie było póki Merlin był na AVRa ale teraz chcą ogarnąć go na różne architektury i obstawiam że nie ogarną tak by było stabilnie. Kombinacje/permutacje architektury/wyświetlaczy/teraz jeszcze stepstików nie koniecznie tylko ze sterowaniem step-dir to o jeden rząd za dużo. PRzy takiej architekturze jak klipper. CZęść softu jest w uniwersalnym języku, który sam z siebie zapewnia przenaszalność na dowolną architekturę bez jakiegokolwiek kombinowania. A część sprzętowa jest na tyle odchudzona, że spokojnie dalej może wrócić do atmegi.

btw: coś czuję, że Prusa kombinuję w tę stronę.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:21
autor: Berg
rafaljot pisze:
dziobu pisze:Jak jest przymus korzystania z Arduino to tak. Natomiast współczesne uC typu Cortex M4 czy M7 spokojnie sobie z tym radzą na bieżąco.

Natomiast do takiej pracy wystarczy przejściówka USB<->I/O, coś typu FTDI FT4232H. Wysyłasz na głupa dane a on z zadaną częstotliwością je wystawia na linie OUT i zwraca IN. Załatwiasz tym całą jazdę. Arduino nie jest tu potrzebne.
Takie rozwiązanie ma też wady: m.in modyfikacja parametrów pracy (jak już masz wygenerowane wszystkie kroki na cały cykl pracy) na bieżąco (np flow) jest dość trudne, lub wręcz niemożliwe,

I pytanie czy takie przekombinowanie faktycznie da jakieś pozytywne rezultaty dla samego druku.
[zapomniałem ;p]
Smoothieware.
1. Sam tego firmwaru nie sprawdziłem ale zamierzam wnet. Główną zaletą, którą się chwali autor jest właśnie jakość druku. Możliwość napisania znacznie bardziej złożonych algorytmów.

2. Kłopot jaki widzę, ten o którym napisałem wyżej, fajnie było póki Merlin był na AVRa ale teraz chcą ogarnąć go na różne architektury i obstawiam że nie ogarną tak by było stabilnie. Kombinacje/permutacje architektury/wyświetlaczy/teraz jeszcze stepstików nie koniecznie tylko ze sterowaniem step-dir to o jeden rząd za dużo. PRzy takiej architekturze jak klipper. CZęść softu jest w uniwersalnym języku, który sam z siebie zapewnia przenaszalność na dowolną architekturę bez jakiegokolwiek kombinowania. A część sprzętowa jest na tyle odchudzona, że spokojnie dalej może wrócić do atmegi.
Ta uwaga nie dotyczy tego, że się nie da inaczej. Tu chodzi o to jak jest łatwiej rozwijać oprogramowanie w sposób uniwersalny, z dużym zaangażowaniem społeczności, która z natury będzie mieć różny sprzęt.

btw: coś czuję, że Prusa kombinuję w tę stronę.

ps: mam dwa repetiery, jednego merlina, niestety nie da się tego wpisać w ankiecie. Przeważa Repetier. wpisuję zatem Repetiera. Zaraz moze się to zmienić :D

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:42
autor: Berg
dziobu pisze: I pytanie czy takie przekombinowanie faktycznie da jakieś pozytywne rezultaty dla samego druku.
popatrz tu:
https://github.com/KevinOConnor/klipper ... ematics.md

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:47
autor: dragonn
Kurcze trzeba to przetestować w końcu :D.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 17:52
autor: dziobu
Wiem, czytałem ;) (Zawsze czytam bo czasem można się czegoś ciekawego dowiedzieć.)
Tyle że podobne rozwiązania stosuję w profilometrze/kształtografie bez potrzeby użycia PC i CM4 świetnie sobie radzi (a tam jest problem rozhuśtania/rezonansu igły pomiarowej). W swojej frezarce mam to samo - zawsze krokami zarządza uC. Ale fakt, jest to rozwiązanie dopasowane do sprzętu i zmiana procesora nie jest przesadnie łatwa. Z HALa też nie korzystam, bo w przypadku STMa powinno być to karalne. Ale coś za coś.

Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 18:20
autor: Berg
dziobu pisze: Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.
prawda. Jednak buforując komendy "samemu" można oddzielić komendy sterujące ruchem od innych. na przykład HALT. i taką wykonać od razu.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 18:22
autor: dragonn
Zawsze haltem można odcinać zasilanie takiemu FTDI, lub ogólnie odcinać zasilanie :D.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 18:58
autor: dziobu
rafaljot pisze:
dziobu pisze: Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.
prawda. Jednak buforując komendy "samemu" można oddzielić komendy sterujące ruchem od innych. na przykład HALT. i taką wykonać od razu.
Czyszczenie bufora daje ten sam efekt: stop w czasie <1ms. No chyba że potrzebujesz szybciej ale tego USB Ci już nie da ;)
A jak puścisz transmisję synchroniczną to z FTDI wróci dokładnie to co on zdążył wystawić na nóżki. Innymi słowy - nie ważne jaki masz bufor (scalak ma 64kB, w PC sterownik nie ma ograniczeń) i jak z niego korzystasz, zawsze dokładnie wiesz gdzie jesteś.

I kolejny plus - FTDI ma sterowniki i przykładowe programy na chyba każdy dostępny system operacyjny i nie wymaga pisania dodatkowego softu na uC. A to spore ułatwienie.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 19:23
autor: Berg
no to luz:
2x chińskie mega2560 bo one mają FTDI a nie megę na USB. ...... 2x$7
2x chińskie rampsy .....2x$4 (albo zaszalejmy ramps 1.5 za $6)
OrangePi zero .........$9

wszystko razem daje 10 gniazd na stepstiki, 6 mosfetów, wifi, bluetooth, czterordzeniowy procesor do obliczeń i interfejsu użytkownika. Kupę wolnych pinów i Wszystko za $31

Klipper obsługuje kilka strumieni danych do AVRów i ich synchronizację.

Da się czymś przebić taką konfigurację np. pod multikolor?

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 19:38
autor: S3b
Marlin - do początku zabawy z drukiem 3D - teraz z przyzwyczajenia :)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 20:40
autor: dziobu
rafaljot pisze:Wszystko za $31
Z takim podejściem nie wygram, przyznaję.

I zupełnie mi nie przeszkadza że ktoś chce tak robić - do domu można cuda wianki na tym odpalić. Po prostu jestem przeciwnikiem takiej "chały", tzn odpalania urządzenia (obojętne jakiego) na jakimś zestawie klocków co właśnie leżały pod nogami. W tym temacie jestem raczej estetą ;)
(A wkurweł maksymalny osiągam jak ktoś w przemyśle wyskakuje z arduinem lub raspberry ;p)
rafaljot pisze:Klipper obsługuje kilka strumieni danych do AVRów i ich synchronizację.
Nie ma synchronizacji. Wylicza opóźnienia bazując na zegarach.
Bardzo ciekawe rozwiązanie sztucznie stworzonego problemu ;p
(w takich sytuacjach puszcza się linię synchronizacji lub pędzi się wszystkie uC magistralą ze wspólnym zegarem)
rafaljot pisze:Da się czymś przebić taką konfigurację np. pod multikolor?
Taniej? Zapewne nie.
Tylko czy drukarka ma być tania czy ma działać? W sumie odpowiedź znam - to forum reprapów a to z definicji ma być tanie ;p Niemniej ja wolę jak coś po prostu działa i tej wersji będę się trzymać.

A sterowanie jazdą przez FTDI uznałem po prostu za technicznie lepsze, z tym że tam masz max 4 napędy (8 bitów na 1 porcie). No chyba że w nowszych jest już synchronizacja wyjść ale tu nie jestem na bieżąco; wiem że takie miało być ale wcześniej przeszedłem na ARMy i nie jest mi to potrzebne ;)).

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 20:43
autor: Berg
no wiesz. napisałem w pierwszym poście że to nie do komercyjnych rozwiązań. Ktoś kto by na to chciał dać gwarancję, CE musiał by być szalencem

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 20:46
autor: dziobu
Fak ;p
Napisałeś ;) Jakoś mi umknęło.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 20:54
autor: McKee
dziobu pisze:W sumie odpowiedź znam - to forum reprapów a to z definicji ma być tanie ;p
Nie, "reprapy" się skończyły kilka lat temu.
Teraz jest epoka chińskiej taniochy niestety, ale to nie przeszkadza (moim zdaniem), żeby od czasu do czasu dobre praktyki praktykować ;)
Nie zawsze musi być tanie. Czasem powinno być solidne, bo czas też pieniądz.
Dlaczego w przemyśle ma być solidnie? Dlaczego ci się Raspberry tam nie podoba? Bo przestój kosztuje? (a malina niejako z definicji jest awaryjna?).

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 21:16
autor: dragonn
Malina moim zdaniem jest taka awaryjna jak soft który na nią załadujesz.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 02 lis 2017, 21:51
autor: Berg
dragonn pisze:Malina moim zdaniem jest taka awaryjna jak soft który na nią załadujesz.
jest tak bezawaryjna jak daleko leży od suwmiarki ;)

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 03 lis 2017, 00:48
autor: McKee
dragonn pisze:Malina moim zdaniem jest taka awaryjna jak soft który na nią załadujesz.
Ale nie napisałeś tego chyba poważnie?

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 03 lis 2017, 08:01
autor: dragonn
McKee pisze:
dragonn pisze:Malina moim zdaniem jest taka awaryjna jak soft który na nią załadujesz.
Ale nie napisałeś tego chyba poważnie?
Do zastosowań nieprzemysłowych/nieprofesjonalnych całkiem poważnie :roll: . Przemysł to inna sprawa.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 03 lis 2017, 10:46
autor: PrzemoS
virgin71 pisze:Ultimaker ma Marlina od zawsze.
No ja wlasnie sie zastanawiam jak bede mogl edytowac Firmware w UM2 bo pewnie jak zainstaluje Standardowy Firmware z CUry dla UM2 Extended Olson Block to kroki z extrudera beda sie pewnie roznic i wiele funkcji ktore bede chcial zmienic . Nie majac Ultimakera nigdy sie nie bawilem w.w firmware (no chyba ze z panelu LCD mozna zmienic wszystko) :D

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 03 lis 2017, 16:53
autor: virgin71
PrzemoS pisze:
virgin71 pisze:Ultimaker ma Marlina od zawsze.
No ja wlasnie sie zastanawiam jak bede mogl edytowac Firmware w UM2 bo pewnie jak zainstaluje Standardowy Firmware z CUry dla UM2 Extended Olson Block to kroki z extrudera beda sie pewnie roznic i wiele funkcji ktore bede chcial zmienic . Nie majac Ultimakera nigdy sie nie bawilem w.w firmware (no chyba ze z panelu LCD mozna zmienic wszystko) :D
JAk zainstalujesz tinkergnome to wszystko wyedytujesz z LCD. Jak nie, to ustawisz gcodem.

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

: 03 lis 2017, 17:37
autor: krzaku
RepRapFirmware. Nie wyobrażam sobie ponownej kompilacji i wgrywania softu przez kabel za każdym razem gdy chcę cokolwiek zmienić. W RRF wszystkie ustawienia są zmieniane za pomocą gcode w jednym pliku na karcie SD.