Strona 1 z 1

Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 13:13
autor: Berg
Wgrałem testowo do Lume
https://github.com/KevinOConnor/klipper

użyłem oryginalnego RAMPSA + raspberry zero wifi

Nawet bez większych problemów zgodnie z instrukcją wszystko odpaliłem. Coś tam jedynie chyba więcej restartów niż jest opisane musiałem zrobić.
Nie trzeba nawet mieć Arduino. sama kompilacja i wgranie firmware przebiega z poziomu Raspberry.

kilka zmian w przykładowym pliku konfiguracyjnym. Od razu zaproponowałem lekkie rozszerzenie opisu i pullrequest na gitthubie, bo nie wszystko było intuicyjne.

Na przykład, że "!" obraca kierunek ruchu

[stepper_x]
step_pin: ar54
dir_pin: !ar55

..... i leci kosmonauta. Faktycznie słychać, że drukarka wydaje na tym firmware inne dźwięki w trakcie druku. Nie ma Jerku. ciekawe.
Widać że jeszcze muszę podkalibrować. Potem się dokładniej poprzyglądam różnicom

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 13:17
autor: dragonn
Nie ma jerku w sensie że w tym sofcie nie powinno być tak? Bardzo ciekawe.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 13:25
autor: Berg
tak. jerk, jak ja rozumiem, jest tylko potrzebny gdy firmłer nie wyrabia z gęstą zmianą, prędkości na początkowym krótkim odcinku ruchu. Jak wyrabia to normalna płynna, dynamiczna akceleracji powinna być lepsza.

W klipperze nie ma czegoś takiego jak jerk.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 13:37
autor: dragonn
może wrzucisz jakiś filmik? chętnie bym to zobaczył. Klipper nie ma obsługi LCD? Tego mi trochę brakuje. oczywiście jak najbardziej obsługa wyświetlacza powinna być po stronie Pi

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 13:42
autor: Berg
nie ma obsługi LCD. inna filozofia. Ekran dotykowy + jakaś apka na raspberry. Patrząc na moje aktualne problemy w HC 1/128 kroku a chce dać 1/256 native na tmc2130. to widzę że to ma sens. Szybsze CPU,32bity niby mam w HC ale co z tego jak go spowalnia obsługa wyświetlacza i najlepsze co można zrobić, to wywalić.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 14:03
autor: dragonn
No ale jak by dodać obsługę wyświetlacz może nawet nie do killipera tylko do octoprint. Oczywiście można dotykowy ale mi jakoś się podobają takie monochromatyczne. I dodatkowo tanie to jest. Jeszcze jedna rzecz, ma klipper autoleveling? Jak ostatnio patrzyłem chyba nie było.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 14:35
autor: Marcin1415
Mógłbyś opisać jak to zainstalować i skonfigurować? Może jakieś zdjęcia porównanie jakości wydruku?

Re: RE: Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 14:37
autor: Berg
dragonn pisze:No ale jak by dodać obsługę wyświetlacz może nawet nie do killipera tylko do octoprint. Oczywiście można dotykowy ale mi jakoś się podobają takie monochromatyczne. I dodatkowo tanie to jest. Jeszcze jedna rzecz, ma klipper autoleveling? Jak ostatnio patrzyłem chyba nie było.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
w zasadzie to bez kombinowania dużo chyba dało by się użyć mks tft

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 16:16
autor: morf
Wreszcie coś nowego :)
Taka hybryda trochę w sumie... Trochę słabo jakby ten demon klippera sie powiesił albo brakowało zasobów np przez ffmpeg z octoprinta :) ale może jakiś nice niski by rozwiązał sprawę.
Fajne czekamy na efekty testów

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 16:19
autor: dragonn
ffmpeg nie działa przecież w trakcie wydruku, jedynie po jego zakończeniu.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 16:32
autor: Berg
jakkolwiek wyświetlaczem na razie się nie przejmuję chce sprawdzić czy:
1. łatwiejszy może być kod w dorobieniu czegoś. Na oko wygląda na mniej linii i bardziej czytelne
2. czy faktycznie jest szybszy
3. czy przekłada się to na jakość druku

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 20:55
autor: Berg
jakby co, to nie było nigdzie w przykładach ani doku PIDu dla stołu
mam kanapkę: 3mm korek+MK2b+2mm szkło :

Kod: Zaznacz cały

[heater_bed]
heater_pin: ar8
sensor_type: EPCOS 100K B57560G104F
sensor_pin: analog14
control: pid
pid_Kp: 53.40
pid_Ki: 0.56
pid_Kd: 1271.58
min_temp: 0
max_temp: 120
PID tuning działa ale zapisuje wynik w logu /tmp/klippy.log i można znaleźć wynik na przykład tak:

Kod: Zaznacz cały

cat /tmp/klippy.log |grep Autotune 
no mogło by być bardziej user friendly ale mniejsza o mniejszość.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 20:57
autor: dragonn
Nie odpowiedziałeś co z autolevelingiem :D, nie widzę nigdzie nic na github :/.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:13
autor: Berg
nie odpowiedziałęm, bo nie mam autolevelingu i nie sprawdzałem.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:17
autor: dragonn
rafaljot pisze:nie odpowiedziałęm, bo nie mam autolevelingu i nie sprawdzałem.
:sad: :sad: wiem że nie masz, ale myślałem że mogłeś wiedzieć jakaś opcję.

EDIT

Ok na 99% nie ma jak pisze "Unfortunately the support for z-probe hardware has not been written yet.". Ale podobno ma coś być nie długo :D.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:38
autor: Berg
o kurde... szkoda że tego nie widzicie. Lume na 200mm/s z napędem bloczkowym , czyli przełożeniem 2:1 i 16u ząbkowych rolkach. (To tak jak by w HyperCube było 500mm/s) i przyspieszenie 3000.
na a4988, na małych silniczkach ze złomu i Arduino Mega+RAMPS. w dodatku cicho jak na lv8729 :D

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:42
autor: dragonn
Ooo nie wpada Ci nic w rezonans :D? U mnie łożyska na stole zaczynają wydawać dziwne dźwięki powyżej 100mm/s xD, chociaż może z 200mm/s to znowu przestrzeliłeś daleko poza to :D.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:43
autor: Berg
nic, cichutko. ale przesmaruje, dawno tego nie robiłem :D

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 21:51
autor: dragonn
https://www.youtube.com/watch?v=X2bYn47-snU znalazłem, jedyne chyba na youtube :P. Coś czuję że zaraz będę próbował na LUME xD.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 22:07
autor: morf
rafaljot pisze:o kurde... szkoda że tego nie widzicie. Lume na 200mm/s z napędem bloczkowym , czyli przełożeniem 2:1 i 16u ząbkowych rolkach. (To tak jak by w HyperCube było 500mm/s) i przyspieszenie 3000.
na a4988, na małych silniczkach ze złomu i Arduino Mega+RAMPS. w dodatku cicho jak na lv8729 :D
Movie or it didn't happen :)

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 22:44
autor: Berg

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 22:51
autor: dragonn
OMG za to Pi Zero w folio antystatycznej masz mistrza :rotfl: :rotfl: :rotfl: . A jak to zasuwa :shock: :shock: i pomimo tego nie ma jakiś szarpnięć ani nic, jejku mega :D.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:02
autor: Berg
zauważ, że podniosłem do 300 i przyspieszenie 4000

powtórzę, przełożenie 2:1 i zębatki 16zębów. dla silników to jest tak jak w HyperCube bez przełożenia i 20o ząbkowe by było 750mm/s
Wszystko na Mega2560 i zwykłym A4988 :cool2:

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:05
autor: dragonn
Zauważyłem :D. A tak z ciekawości, możesz odpalić top w trakcie wydruku na Pi? Ciekawy jestem ile CPU to bierze.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:07
autor: Berg
niemal nic. Całe pi chodzi na 11% z czego chyba procesy kwork to są te od Klippera . odpalone są cztery i każdy poniżej 1%
Octopi jest na pierwszym miejscu

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:08
autor: dragonn
Wha nice :D, to cieszy. To jest Zero W co nie?

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:23
autor: Berg
tak. Zero Wi-fi.

Re: Klipper Firmware

: 04 lis 2017, 23:32
autor: dragonn
Ok to super bo właśnie go planowałem wziąć, nawet mam już przygotowane miejsce na niego w obudowie RAMPS-a w Evo.

BTW

Korzystając z tego softu myślę że byłby dużo łatwiej ogarnąć TMC2130 - SPI podepniesz pod Pi i na Pi możesz napisać sobie nawet całkiem osobny program do konfiguracji 2130 :git:

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 08:46
autor: Garreth
Widze, ze w ToDo ten firmware ma wpisane zrobienie zabezpieczen przed zle dzialajacym termistorem.
Także radzę ostrożność :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 09:09
autor: Berg
"experimental"

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 13:44
autor: Marcin1415
Czy trzeba by dużo kombinować aby to zainstalować na laptopie z linuxem?

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 14:23
autor: Berg
normalnie to bym odpowiedział że spoko. Jednak skoro zadales takie pytanie to znaczy że raczej sporo kombinowania.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 14:25
autor: dragonn
Hmmm jeszcze nie instalowałem ale moim zdaniem tyle samo roboty co instalacji na np. Pi.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 14:45
autor: Berg
no tak. trzeba tylko przeczytać instrukcję instalacji octoprinta i klippera. ew. dodać brakujące pakiety, pewnie od avr-tool-chaina.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 15:47
autor: morf
Rafał masz jakąś kostkę dla porównania repetier/marlin VS klipper?
Na filmiku lume śmiga nieziemsko

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 15:50
autor: dragonn
Właśnie, jakieś zdjęcia gotowych wydruków :D?

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 15:56
autor: morf
Najlepiej jakąś benchy chociaż żeby nie było że tylko kostki potrafi drukować :)

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 16:13
autor: emartinelli
Zapowiada się bardzo dobrze, oby było systematycznie rozwijane.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:08
autor: dragonn
rafaljot pisze:no tak. trzeba tylko przeczytać instrukcję instalacji octoprinta i klippera. ew. dodać brakujące pakiety, pewnie od avr-tool-chaina.
Wrzucisz swoje printer.cfg do LUME? Zaczynam się powoli bawić :D.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:40
autor: Berg
Konfig w załącznkiu.
coś zepsułem i Klipper nie gada ze swoim firmwarem. Wrrrrr nie wiem co.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:46
autor: dragonn
Log coś mówi?

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:49
autor: Berg
żadnego śladu w logu :/

ps konfig dla:
- a4988 czyli 1/16
- silniki 200 kroków, ale bloczki czyli tak jakby były 400 kroków
- ekstruder titan
- standardowa trapezówka skok 8mm.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:51
autor: dragonn
Kroki dostosować to nie problem, po prostu chciałem mieć całość jak to wygląda na początek :D, dzięki.
A port jest widoczny w systemie? Może coś rozłączyło.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:53
autor: Berg
jest, ale jakby były błędy w transmisji.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 21:55
autor: dragonn
A w dmesg widzisz coś z rozłączaniem USB? Mi czasem LUME rozłącza z octoprint jak podłączam zasilacz stołu lub przekaźnik włącza główny zasilacz, zakłócenia lecą.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 22:03
autor: Berg
zanim wgrasz, chyba że już wgrałeś wydrukuj kostkę. Na przykład tę, tylko 150% boki a 50% wysokość (szkoda czasu)
https://www.thingiverse.com/thing:1278865

na dość dużej prędkości. 80mm/s - 100mm/s

zauważ, że w konfigu coś zacząłem kombinować z tym preasure advence. Powinno być widać róznice na rogach kostki.
Na razie ustawiłęm je tak jak w przykładzie ale na pewno to trzeba dobrać.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 22:05
autor: dragonn
Wiem że to trzeba dobierać praktycznie pod każdy typ filamentu, czyli ABS, PET-G, PLA będą mieć inny parametr bo to zależy od sztywności filamentu.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 22:17
autor: Berg
tak sobie pomyślałem teraz, że skoro silniki krokowe wraz ze wzrostem prędkości obrotowej (czy częstotliwości jak inni wolą) mają coraz mniejszy moment,to przyspieszenie nie powinno być stałe, tylko spadać wraz ze wzrostem prędkości. Wtedy można by zacząć od większego przyspieszenia.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:14
autor: Berg
Po lewej Marlin, po prawej Klipper. Lume 80mm/s. głowica 0.4, 4 obrysy.

Widać wyraźnie działanie dwie rzeczy:
- działanie preasure advence - mniejsze albo wręcz brak zgrubień na krawędziach
- mniejsze echo dzięki mniejszym wibracjom

Coś popsułem wcześniej trapezówkę, przez co na obu kostkach warstwy nie są równe

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:19
autor: dragonn
No nooo różnica naprawdę niezła. Trzeba zacząć popularyzować ten firmware bo to chyba najlepsze co jest na rynku, ja to wręcz się zastanawiam czy nie napisać gościowi żeby założył patronite czy coś w tym stylu. Mam ochotę go wesprzeć :D, popatrzę też w kod może uda mi się coś samemu zrobić ^^, tak ogólnie jak wstępnie patrzyłem to wydaje się to dużo bardziej czytelne niż w Marlinie :lol: :lol:

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:26
autor: Berg
dokładnie.

sprawdzisz, czy masz podobne wyniki. Wygląda na prawdę obiecująco.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:31
autor: Berg
popatrzcie. Na kostce z lewej wyraźnie widać, że na warstwach, na których nie było Y głowica przesuwała się szybciej i filament wypływał przez to szybciej. W konsekwencji powstaje większa grucha na rogu niż tam, gdzie za Y rozpędziła się mniej bo odcinek krótszy.
Mimo, że to Direct. Głowica leciała od lewej do prawej.
Na Bowdenie pewnie było by bardziej.
Klipper sobie z tym elegancko poradził. Może nawet za bardzo poprawił bo rogi są jakby wklęsłe na tych samych warstwach. Kwestia dobrania parametrów zapewne.

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:57
autor: mcxmcx
To teraz podstawowe pytanie:

Czy Ramps i atmega pociągną 128 kroków na XY z kliperem?

Re: Klipper Firmware

: 05 lis 2017, 23:58
autor: Berg
mysle ze tak

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 00:16
autor: dragonn
rafaljot pisze:tak sobie pomyślałem teraz, że skoro silniki krokowe wraz ze wzrostem prędkości obrotowej (czy częstotliwości jak inni wolą) mają coraz mniejszy moment,to przyspieszenie nie powinno być stałe, tylko spadać wraz ze wzrostem prędkości. Wtedy można by zacząć od większego przyspieszenia.
Czyli należało by porzucić trapez z tego https://github.com/KevinOConnor/klipper ... ematics.md a stworzyć coś jak układ RC? Dobrze myślę?

EDIT

Jak byś był ciekawy to kod za to odpowiedzialny jest tu https://github.com/KevinOConnor/klipper ... ead.py#L70 xD

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 02:26
autor: Berg
no tak, czytac do konca, potem gadać.....

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 09:42
autor: dragonn
rafaljot pisze:no tak, czytac do konca, potem gadać.....
co masz na myśli? Wrzuciłem coś głupiego xD?

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 10:15
autor: Berg
nie no, teraz źle popatrzyłem na ten trapez. Jakoś tak pomyślałem że na osi Y jest przyspieszenie. Tak też by mogło być.

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 10:43
autor: FlameRunner
Mam pytanie za 100 punktów. ;)
Czy Smoothieboard (lub coś innego z podobnym procesorem) + Smoothieware nie będzie mieć takich samych zalet i nie da takiej samej poprawy pracy drukarki jak Arduino + komputerek jak malinka + Klipper?

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 10:44
autor: dragonn
Może, smoothie też nie ma chyba Jerku. Tylko znajdź tak elastyczną platformę w tej cenie :P. MKS SBASE nie liczę, z względu na wbudowane DRV jej nie kupię.

Re: RE: Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 10:52
autor: mcxmcx
dragonn pisze:Może, smoothie też nie ma chyba Jerku. Tylko znajdź tak elastyczną platformę w tej cenie :P. MKS SBASE nie liczę, z względu na wbudowane DRV jej nie kupię.
MKS base ma wyprowadzone piny do zewnętrznych stepstickow. I wspinasz się po prostu w ramps-a.

Smoothie ma coś w rodzaju jerk.

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 10:57
autor: dragonn
Coś rodzaju, z tego co wiem właśnie to się różni od typowego jerku i działa podobnie jak w Klipperze.

Re: RE: Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 11:04
autor: emartinelli
mcxmcx pisze:
dragonn pisze:Może, smoothie też nie ma chyba Jerku. Tylko znajdź tak elastyczną platformę w tej cenie :P. MKS SBASE nie liczę, z względu na wbudowane DRV jej nie kupię.
MKS base ma wyprowadzone piny do zewnętrznych stepstickow. I wspinasz się po prostu w ramps-a.
Smoothie ma coś w rodzaju jerk.
Smoothie ma jerk, nazywa się to:
junction_deviation 0.03
# Similar to the old "max_jerk", in millimeters, see : https://github.com/grbl/grbl/blob/master/planner.c#L409
# and https://github.com/grbl/grbl/wiki/Configuring-Grbl-v0.8 . Lower values mean being more careful, higher values means being faster and have more jerk

A tu fajny przewodnik jak podłączyć zewnętrzne stepsticki:
http://www.instructables.com/id/Setup-E ... se-12-Con/

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 11:08
autor: dragonn
W Klipperze też jest właśnie coś takiego https://github.com/KevinOConnor/klipper ... tion&type= i właśnie o ile wiem to to różni się w działaniu od takiego jerku z Marlina.

EDIT

Nawet identyczna opcja jest junction_deviation

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 11:17
autor: dragonn
http://forums.reprap.org/read.php?1,739819 tutaj można zobaczyć porównanie, przy czym jeszcze się nie wczytałem. W sumie to nie porównanie, ale wyjaśnienie co to.

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 11:21
autor: Berg
FlameRunner pisze:Mam pytanie za 100 punktów. ;)
Czy Smoothieboard (lub coś innego z podobnym procesorem) + Smoothieware nie będzie mieć takich samych zalet i nie da takiej samej poprawy pracy drukarki jak Arduino + komputerek jak malinka + Klipper?
Nie sądzę, by Smoothieboard dało sobie radę. Myślę, że głównym problemem jest brak koprocesora arytmetycznego.
Poza tym to też nie jest w mojej ocenie kwestia tego, czy się da. Ale tego by to zrobić w miarę skończonym czasie. Jednak programowanie w Pythonie, jest o rząd wielkości mniej złożone i dostępne dla ludzi niż C. Jedynie prosty firmware realizujący komendy w lewo , w prawo jest w C a cała rzesza zapaleńców nie koniecznie znających się na automatyce teraz może dalej kombinować. Tu widzę zaletę.

Jeszcze tego nie sprawdzięłem, ale autor Klippera robił jakiś symulator, ruchu, który można podpiąc zamiast płytki. Debugować to w normalnym środowisku, na symulatorze, czy na drukarce, bez wgrywania co chwilę firmware, ryzyka upalenia pinów przy pomyłce. Sporo argumentów przemawia mi za takim podziałem zadania jakim jest tworzenie oprogramowania dla drukarki.

Tu też gość pisze, ża na AVR pojechał przyspieszenie

Re: Klipper Firmware

: 06 lis 2017, 11:26
autor: dragonn
Tak dla ścisłości Smoothieboard2 będzie miało podobną strukturę jak Klipper, będą dwa CPU, jeden od wykonywania ruchów a drugi od obliczeń a wersja Pro dla ruchów będzie miało FPGA, to już w ogóle full wypas.

A jak komuś się nie podoba opcja RAMPS + Rassberry Pi to może klippera załadować na BeagleBone Black które poza głównym procesorem posiada dodatkowo wbudowane PRU http://beagleboard.org/pru które w tej sytacji wykorzystuje klipper. A do tego można kupić płytkę CRAMPS która jest nakładką typu RAMPS na BeagleBone.

Re: Klipper Firmware

: 07 lis 2017, 22:10
autor: Berg
HaHa, chłopak dzielnie walczy.

https://github.com/KevinOConnor/klipper ... -342300085

Nie wypada nie przetestować.

jakieś inne życzenia ? :D

Re: Klipper Firmware

: 07 lis 2017, 22:16
autor: dragonn
No ja czekam na autoleveling :P, ale nie poganiam bo wiem że to jest na to do list :D.

Re: Klipper Firmware

: 10 lis 2017, 09:06
autor: bielawa
Czekamy na 3d BENCHY!

Re: Klipper Firmware

: 10 lis 2017, 11:07
autor: Berg
wyjechany jestem, to trochę poczekacie :D ale wiesz na Benchy nie spodziewam się jakiegoś efektu. Benchy wolno się drukuje, kształt nie jest zrobiony z bardzo drobnych odcinków. Poza tym Lume, na której testowałem ostatnio ma jakiś kłopot z Z. A jak już robię benchy to ma być dobre :D
Następnym razem sprawdzę jak idzie Klipper na Hypercube i czy działa podwójne Z.

Re: Klipper Firmware

: 12 lis 2017, 12:07
autor: dragonn
https://github.com/KevinOConnor/klipper/pull/45 naprawdę zaczynam lubić jak ten soft jest napisany :D. Dorobienie tego zajęło mi jakieś 3-4h a zaczynałem niewiedząca nic :D.

Re: Klipper Firmware

: 18 lis 2017, 19:54
autor: anraf1001
Jak myślicie? Raspberry Pi Zero uciągnie Klippera i transmisję wideo przez OctoPrinta?

Re: Klipper Firmware

: 29 lis 2017, 10:47
autor: morf
Jak tam Panowie po paru tygodniach? Macie nadal klippera "onboard"?
Chetnie wyslucham opini a niestety nie mam drukarki z brancha dev obecnie :-)

Re: Klipper Firmware

: 29 lis 2017, 10:49
autor: dragonn
Ja może dziś podepnę z powrotem do Evo, miałem niestety pewne pechowe zdarzenie z Zero (magic smoke :D) i muszę przenieść na Rassberry Pi 2 które akurat miałem pod ręką.

Re: Klipper Firmware

: 29 lis 2017, 11:40
autor: morf
Dzieki :-)
Swoja droga sprawa nad ktora sie nie zastanawialem
step_pin: ar54
dir_pin: ar55
...
jak sobie zmapowac definicje pinoutu majac input z repetierowego pins.h

Kod: Zaznacz cały

*****************************************************************
* DUE3DOM MINI Board
* http://www.due3dom.pl
******************************************************************/
#if MOTHERBOARD == 411
#ifndef __SAM3X8E__
#error Oops! Make sure you have 'Arduino Due' selected from the 'Tools -> Boards' menu.
#endif

#define KNOWN_BOARD
#define CPU_ARCH ARCH_ARM

#define ORIG_X_STEP_PIN       17
#define ORIG_X_DIR_PIN        16
#define ORIG_X_MIN_PIN        38
// on expansion port
#define ORIG_X_MAX_PIN        36 
#define ORIG_X_ENABLE_PIN     22

#define ORIG_Y_STEP_PIN        2
#define ORIG_Y_DIR_PIN         3
#define ORIG_Y_MIN_PIN        34
// on expansion port
#define ORIG_Y_MAX_PIN        32 
#define ORIG_Y_ENABLE_PIN     26

#define ORIG_Z_STEP_PIN       64
#define ORIG_Z_DIR_PIN        63
#define ORIG_Z_MIN_PIN        30
// on expansion port
#define ORIG_Z_MAX_PIN        28 
#define ORIG_Z_ENABLE_PIN     15

#define ORIG_E0_STEP_PIN      61
#define ORIG_E0_DIR_PIN       60
#define ORIG_E0_ENABLE_PIN    62

// on expansion port
#define ORIG_E1_STEP_PIN      -1 
// on expansion port
#define ORIG_E1_DIR_PIN       -1
// on expansion port
#define ORIG_E1_ENABLE_PIN    -1

// on expansion port
#define ORIG_E2_STEP_PIN      -1 
// on expansion port
#define ORIG_E2_DIR_PIN       -1 
// on expansion port
#define ORIG_E2_ENABLE_PIN    -1 

// hotend1 heater
#define HEATER_0_PIN          13 
// bed heater
#define HEATER_1_PIN           7
// on expansion port 
#define HEATER_2_PIN        -1 

// hotend1 thermistor
#define TEMP_0_PIN             7 
// bed thermistor
#define TEMP_1_PIN             6 
// thermo fan thermistor
#define TEMP_2_PIN             5 
// onboard thermistor NTC100K Beta3950
#define TEMP_3_PIN             2 
// on expansion port
#define THERMOCOUPLE_0_PIN     3 
// on expansion port
#define THERMOCOUPLE_1_PIN     4

#define SDSUPPORT              1
#define SDPOWER               -1
#define SDSS                   4
#define ORIG_SDCARDDETECT     14
#define SDCARDDETECTINVERTED   0
#define LED_PIN               -1

// hotend1 cooler
#define ORIG_FAN_PIN           9 
// print fan
#define ORIG_FAN2_PIN         11 
// thermo fan
#define FAN_THERMO_PIN        12 
// 4-pin header FAN0 - only for 4-pin fans !!!
#define FAN_BOARD_PIN          8 

#define ORIG_PS_ON_PIN        40
#define KILL_PIN              -1
#define SUICIDE_PIN           -1

#define SDA_PIN               20
#define SCL_PIN               21

//servo pins 5, 6, 13

#define E0_PINS ORIG_E0_STEP_PIN,ORIG_E0_DIR_PIN,ORIG_E0_ENABLE_PIN,
#define E1_PINS ORIG_E1_STEP_PIN,ORIG_E1_DIR_PIN,ORIG_E1_ENABLE_PIN,
#define E2_PINS ORIG_E2_STEP_PIN,ORIG_E2_DIR_PIN,ORIG_E2_ENABLE_PIN,

#define TWI_CLOCK_FREQ 400000
// see eeprom device data sheet for the following values these are for 24xx256
#define EEPROM_SERIAL_ADDR 0x50   // 7 bit i2c address (without R/W bit)
#define EEPROM_PAGE_SIZE 64     // page write buffer size
#define EEPROM_PAGE_WRITE_TIME 7  // page write time in milliseconds (docs say 5ms but that is too short)
// specify size of eeprom address register
// TWI_MMR_IADRSZ_1_BYTE for 1 byte, or TWI_MMR_IADRSZ_2_BYTE for 2 byte
#define EEPROM_ADDRSZ_BYTES TWI_MMR_IADRSZ_2_BYTE
#define EEPROM_AVAILABLE 1
#endif
//End DUE3DOM MINI Board

Re: Klipper Firmware

: 21 gru 2017, 16:24
autor: Berg
@dragonn, skoro przyglądałeś się możliwości implementacji S-shape acceleration, to może wiesz też, czy była by możliwość implementacji w hoście korekty nierówności stepów DVR8825 ?
Nie wiem jak wygląd ramka, czy coś wysyłane do uC więc nie potrafię sobie odpowiedzieć.
To by dało jakieś nadzieje dla takich płytek jak sbase.

EDIT: już wiem. Tak sobie.

Kod: Zaznacz cały

queue_step oid=%c interval=%u count=%hu add=%hi : This command schedules 'count' number of steps for the given stepper, with 'interval' number of clock ticks between each step. 
Znaczy tak ale bardzo by to zwiększyło komunikację. Count zawsze musiało by być =1. Prędzej po stronie uC jednak.

Re: Klipper Firmware

: 21 gru 2017, 17:05
autor: dragonn
Hmmm nie no to byś musiał robić raczej w hoście, przecież do uC wysyłasz jakiego kroki chcesz zrobić. Wystarczy że wyślesz już skompensowane wartości. Myślę że możliwość zrobienia tego na pewno jest.

Re: RE: Re: Klipper Firmware

: 21 gru 2017, 17:22
autor: mcxmcx
rafaljot pisze:@dragonn, skoro przyglądałeś się możliwości implementacji S-shape acceleration, to może wiesz też, czy była by możliwość implementacji w hoście korekty nierówności stepów DVR8825 ?
Nie wiem jak wygląd ramka, czy coś wysyłane do uC więc nie potrafię sobie odpowiedzieć.
To by dało jakieś nadzieje dla takich płytek jak sbase.

EDIT: już wiem. Tak sobie.

Kod: Zaznacz cały

queue_step oid=%c interval=%u count=%hu add=%hi : This command schedules 'count' number of steps for the given stepper, with 'interval' number of clock ticks between each step. 
Znaczy tak ale bardzo by to zwiększyło komunikację. Count zawsze musiało by być =1. Prędzej po stronie uC jednak.
Ale sbase ma wyjścia na stepsticki i zamiast mnożyć problemy wkładasz zewnętrzne na plytce, jakie życzysz, na dowolne napięcie etc.
Jedynie tracisz ustawianie prądu, ale potencjometr albo serial i naprzód.

Re: Klipper Firmware

: 21 gru 2017, 17:42
autor: Berg
@mcxmcx ależ właśnie chodzi o to by mnożyć problemy - by móc je potem rozwiązywać.
Przynajmniej w tym wypadku.

Re: Klipper Firmware

: 21 gru 2017, 18:56
autor: tig33r
Bez sensu grzebać cokolwiek z tymi parchowatymi drv. Szkoda zachodu.

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 15:08
autor: morf
Bedzie ta benchy z klippera? :-) :-) :-)
korci mnie zeby wyprobowac ale nie mialem czasu ogarnac pinout pod due3doom mini, probowal ktos cos?

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 15:19
autor: Olson
Też chętnie zobaczę benchy najlepiej z porównaniem pod avr. Jeśli robi dużą różnicę to przesiadam się na klippera i zasiadam do klepania kodu do niego ;]

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 16:46
autor: Berg
do mnie to pytanie?! :P

no dobra... będzie. Puszczam na tym samym profilu najpierw na Marlinie 1.1.8
Jednak Benchy to akurat nie jest jakiś mega dobry model testowania tego co daje Klipper. główne zalety spodziewam się zobaczyć na narożnikach 90' czy na fragmentach, co robią echo. W Benchy zakładam będzie to widać głównie przy futrynie drzwi, krawędziach kluz.

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 17:02
autor: dragonn
Tak z czystej ciekawości - zapisz sobie czas wydruku na Marlinie i Klipperze.

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 17:58
autor: Marcin1415
Czekam z niecierpliwością na porównanie.

Re: Klipper Firmware

: 27 gru 2017, 23:57
autor: Berg
no i co mam powiedzieć. Największa różnica polega na tym, że lewe Benchy, ma zielony daszek, bo się skończył filament.

z lewej Klipper:
acc 3000 (ustawia się tylko przyspieszenie)

z prawej Marlin 1.1.8
jerk 20, acc 1500

parametry z Cury:
warstwa 0.2
dwa obrysy
dysza 0.35
speed 40, zewnętrzna 20, travel 140
jerk,acc - kontrolowane przez drukarkę

drukarka:
Lume z przełożeniem bloczkowym na X i Y
tmc2100 na X i Y
RAMPS
Titan
dysza 0.35


1. Widać, żę klipper nieco bardzeij podgrzał filament. Pewnie inny termistor ustawiłem, inną tabela.ale bez żartów:
2. trzeba się bardzo przypatrzeć, by zobaczyć jakiekolwiek echo na obu. Ale jak się uprzeć, to na Klipperze mniejsze
3. Mam wrażenie, żę z Merlina nieco bardziej ostre krawędzie. W obu napis na rufir jest całkiem czytelny. OStrość krawędzi może jednak wynika z temperatury
4. Marlin wydrukował szybciej. No i w sumie nie dziwne. Za małe prędkości dałem jerk 20 i prędkość 20/40, no to wiele akceleracja się nie na akcelerowała.
5. Największa różnica była w tym, czego nie widać na fotkach. kultura pracy, dzwięki z drukarki mega na korzyść Klippera

Trzeba by puścić coś większego i szybciej. Wklejałem wcześniej zwykłą kostkę kalibracyjną na niej było widać większe różnice na korzyść Klippera.

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 00:16
autor: dragonn
W kliperze też da się ustawić "jerk" tylko nazywa się to junction_deviation o ile mnie pamięć nie myli - wyższa wartość ma ten sam skutek co wyższa wartość jerku na Marlin. Ustaw sobie 0.1 to zobaczysz różnice.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 00:28
autor: Berg
w zasadzie czemu nie miało by być wsparcia dla kontrolera z LCD i pokrętłem.
wystarczyło by:
1. w trakcie druku by działał przycisk halt. Na ekranie może być napisane tylko "printing", po zakończeniu "end, print time:...."
2. za to jak nie drukuje to mogły by być wszystkie funkcje związane z przygotowaniem:
- homeing,
- ruchy osiami,
- preheat,
- zmiana parametrów,
- status połączenia z hostem i Pi z wifi.

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 09:52
autor: Marcin1415
rafaljot pisze: drukarka:
Lume z przełożeniem bloczkowym na X i Y
Czy możesz napisać o co chodzi?

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 09:55
autor: dragonn
rafaljot pisze:w zasadzie czemu nie miało by być wsparcia dla kontrolera z LCD i pokrętłem.
wystarczyło by:
1. w trakcie druku by działał przycisk halt. Na ekranie może być napisane tylko "printing", po zakończeniu "end, print time:...."
2. za to jak nie drukuje to mogły by być wszystkie funkcje związane z przygotowaniem:
- homeing,
- ruchy osiami,
- preheat,
- zmiana parametrów,
- status połączenia z hostem i Pi z wifi.
Nadal uważam że obsługą wyświetlacza powinno się zajmować Pi a nie AVR. A przycisk halt też da się wtedy obsłużyć.

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 10:10
autor: Berg
Marcin1415 pisze:
rafaljot pisze: drukarka:
Lume z przełożeniem bloczkowym na X i Y
Czy możesz napisać o co chodzi?
nie. :D Bo już 10 razy pisałem, wrzucałem foty itd :D wiem, trudna sprawa trzeba znaleźć w zamkniętym wątku o Lume, sam się nie podejmuję :D.

Re: Klipper Firmware

: 28 gru 2017, 10:30
autor: Berg
@Marcin1415
https://www.thingiverse.com/thing:2155595 aktualnie jest wersja z Titanem i i tulejkami z brązu.

Re: Klipper Firmware

: 22 mar 2018, 19:23
autor: Marcin.KnD
Mam Klipper. Jest świetny. Oczywiście gdyby nie Dragon to nie ustawił bym go.

W moim wątku viewtopic.php?t=2359 wrzuciłem zdjęcia 3dBenchy drukowanego 100mm/s. Wydruk trwał 58 min.

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 08:26
autor: tig33r
Pytanie dla obeznanych w temacie. Czy ten pr będzie wykorzystywał podobny algorytm do tego w klipperze? https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/10337

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 09:46
autor: dragonn
tig33r pisze:Pytanie dla obeznanych w temacie. Czy ten pr będzie wykorzystywał podobny algorytm do tego w klipperze? https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/10337
Na dany moment nie, dyskusja o czymś zbliżonym jest tutaj https://github.com/KevinOConnor/klipper/issues/57 wrzuciłem im linka do tego co Ty znalazłeś też.

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 15:00
autor: tig33r
Czyli ten algorytm z marlina jest krok dalej przed klipperem rozumiem? To byłby chyba duży krok jeśli chodzi o kulturę pracy drukarek.

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 15:22
autor: dragonn
tig33r pisze:Czyli ten algorytm z marlina jest krok dalej przed klipperem rozumiem? To byłby chyba duży krok jeśli chodzi o kulturę pracy drukarek.
No tak, udało im się szybciej zaimplementować.
Trochę mnie wkurza ta cała sytuacja z tym algorytmem bo podobnie jest w Duet, wiele ludzi się wypowiada i dyskutują czy w teorii ma to w ogóle sens ale nikt jeszcze tego nie sprawdził :roll: . Propsy dla Marlina że to zaimplementowali :piwo: może w końcu ruszy też to w innych firmware a nie będą się tylko zastanawiać :fool:

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 16:42
autor: mcxmcx
Panowie, ten marlin jest na razie na etapie geekow, a ja jestem konsumentem.

Ale zapytam, i wszystkie pytania dotyczą MKS sbase 1.3

Że chodzi na plytkch smoothie to wiem,
tylko czy obsłuży 3 termopary na spi i wyświetlacz 12864?

Czy jakiś konfigurator jak w repetier jest, czy zmieniamy wiele wpisów w setce plików?

Czy ma web serwer?
Czy obsługuje wyświetlacz 2004 i kartę ad z niego? Ten najpopularniejszy (reprapdiscount)

Czy upgrade oznacza skopiowanie plików i zachowanie konfigu, czy trzeba od nowa wszystko klikać.
Czy ma obsługę wentylatora od przewietrzania obudowy?

Ktoś coś wie?

Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 16:48
autor: dragonn
mcxmcx pytasz teraz o Marlina czy o Klippera? Jeśli o Marlina to FlameRunner wydziel to :D, bo to aż nooo wiadomo :D.

Re: RE: Re: Klipper Firmware

: 07 kwie 2018, 18:05
autor: mcxmcx
dragonn pisze:mcxmcx pytasz teraz o Marlina czy o Klippera? Jeśli o Marlina to FlameRunner wydziel to :D, bo to aż nooo wiadomo :D.
No oczywiście o Marlina.

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 00:09
autor: Marcin.KnD
Czy klipper na thermal runaway? Żeby nie trzeba było dla ramps gaśnicy trzymać.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 11:10
autor: dragonn
Ma. Przynajmniej według kodu, możesz łatwo przetestować włączając grzanie bez podpietej grzałki

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 11:43
autor: Marcin.KnD
Właśnie ostatnio coś często mam problem z wybudzeniem.

Po wybraniu pliku do druku po chwili error bo nie grzeje. I muszę robić restart.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 11:47
autor: dragonn
Robiłeś PID Tune?

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 12:46
autor: Marcin.KnD
Tak ale już chwilę temu. Pewnie trzeba powtórzyć. Po aktualizacji nie robiłem

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 17:19
autor: malyhenio1
Jak malinkę połączyć z rampsem?

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 17:38
autor: anraf1001
malyhenio1 pisze:Jak malinkę połączyć z rampsem?
Kablem USB :-)

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 18:06
autor: malyhenio1
Czyli nadal przez arduino?

Re: Klipper Firmware

: 03 maja 2018, 18:26
autor: Marcin.KnD
No tak ale jest tylko jako tak jakby przekaźnik

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Klipper Firmware

: 20 maja 2018, 11:00
autor: tig33r
Czy klipper ma już wszystkie "core" funkcje, o których była tu wcześniej w wątku mowa? Przeglądałem trochę github i widzę, że tmc2130, lpc176x i bezier jerk są już w osobnych branchach czyli są wstępnie napisane i pewnie prędzej czy później wejdą do kodu.

Re: Klipper Firmware

: 21 maja 2018, 15:43
autor: Marcin.KnD
Jakby kogoś interesowało to ogarnąłem już Filament RunOut sensor i mam w Octoprint już zrobioną wymianę filamentu tak jak w repetier

Re: Klipper Firmware

: 21 maja 2018, 19:06
autor: dragonn
tig33r pisze:Czy klipper ma już wszystkie "core" funkcje, o których była tu wcześniej w wątku mowa? Przeglądałem trochę github i widzę, że tmc2130, lpc176x i bezier jerk są już w osobnych branchach czyli są wstępnie napisane i pewnie prędzej czy później wejdą do kodu.
TMC2130 o ile widzę właśnie wpadły do głównego brancha.

Re: Klipper Firmware

: 21 maja 2018, 21:23
autor: tig33r
Już się rozejrzałem w temacie i wygląda na to, że fork cruwallera jest dużo bardziej obfity w zaawansowane funkcje.

Re: Klipper Firmware

: 21 maja 2018, 21:27
autor: Kopytko
Coraz bardziej mnie to interesuje, ale poczekam na instrukcje instalacji , bo to nie na moje siły :(

Re: Klipper Firmware

: 21 maja 2018, 21:28
autor: anraf1001
Kopytko pisze:Coraz bardziej mnie to interesuje, ale poczekam na instrukcje instalacji , bo to nie na moje siły :(
Instalacja nie jest taka straszna jak się wydaje. Nawet ja dałem jakoś radę :rotfl:

Re: Klipper Firmware

: 23 lis 2018, 10:46
autor: Marcin.KnD
Widzę zę temat ucichł, a ja się dalej bawię KLipperem.

Obecnie mamy menu ekranowe do podstawowych funkcji, mamy plugin do octopirnt https://plugins.octoprint.org/plugins/klipper/

no i ciągle jest rozwijany

Re: Klipper Firmware

: 04 gru 2018, 09:51
autor: brinx
Czy ktos wie jak w klipperze ustawic bltouch na enderze 3 - podpiete mam przez pin27 lcd board i chcialbym uzwyac go jako z endstopa i do mesh bed levelingu

Re: Klipper Firmware

: 04 gru 2018, 10:22
autor: Marcin.KnD
Teraz ci nie powiem, ale jest przykładowy config dla ender to szukaj, wieczorem może będę miał więcej czasu

Re: Klipper Firmware

: 05 gru 2018, 17:15
autor: brinx
mój config niby BLtouch działa ale tylko do zerwoania osi z mam problem jak sie zaczyna wydruk bo wysuwa sie nozka i wadzi o stol :/

https://gist.github.com/banolka/870b5a3 ... 20f6d89f30

Re: Klipper Firmware

: 05 gru 2018, 19:58
autor: Marcin.KnD

Kod: Zaznacz cały

# Define the BLTouch servo
[servo bltouch]
pin: ar11
maximum_servo_angle: 180
minimum_pulse_width: 0.0006
maximum_pulse_width: 0.0024

# Define a probe using the BLTouch
[probe]
pin: ar18
z_offset: 0.15
activate_gcode:
    SET_SERVO SERVO=bltouch ANGLE=10
    SET_SERVO SERVO=bltouch ANGLE=60
    G4 P200
deactivate_gcode:
    SET_SERVO SERVO=bltouch ANGLE=90
    G4 P100


# Mesh Bed Leveling. One may define a [bed_mesh] config section
# to enable move transformations that offset the z axis based
# on a mesh generated from probed points. Note that bed_mesh
# and bed_tilt are incompatible, both cannot be defined.
[bed_mesh]
speed: 120
#   The speed (in mm/s) of non-probing moves during the
#   calibration. The default is 50.
horizontal_move_z: 10
#   The height (in mm) that the head should be commanded to move to
#   just prior to starting a probe operation. The default is 5.
samples: 1
#   The number of times to probe each point.  The probed z-values
#   will be averaged.  The default is to probe 1 time.
sample_retract_dist: 5.0
#   The distance (in mm) to retract between each sample if
#   sampling more than once.  Default is 2mm.
min_point: 30,10
#   An X,Y point defining the minimum coordinate to probe on
#   the bed. Note that this refers to the nozzle position,
#   and take care that you do not define a point that will move
#   the probe off of the bed. This parameter must be provided.
max_point: 295,260
#   An X,Y point defining the maximum coordinate to probe on
#   the bed. Follow the same precautions as listed in min_point.
#   Also note that this does not necessarily define the last point
#   probed, only the maximum coordinate. This parameter must be provided.
probe_count: 5,5
#   A comma separated pair of integer values (X,Y) defining the number
#   of points to probe along each axis. A single value is also valid,
#   in which case that value will be for both axes. Default is 3,3
#   which probes a 3x3 grid.
fade_start: 300.0
#   The z-axis position in which to start phasing z-adjustment out.
#   Default is 1.0.
#fade_end: 300.0
#   The z-axis position in which phase out is complete. If this
#   value is less than or equal to fade_start then phasing out
#   is disabled. Default is 10.0.
split_delta_z: .025
#   The amount of Z difference (in mm) along a move that will
#   trigger a split. Default is .025.
move_check_distance: 5.0
#   The distance (in mm) along a move to check for split_delta_z.
#   This is also the minimum length that a move can be split. Default
#   is 5.0.
mesh_pps: 2,2
#   A comma separated pair of integers (X,Y) defining the number of
#   points per segment to interpolate in the mesh along each axis. A
#   "segment" can be defined as the space between each probed
#   point. The user may enter a single value which will be applied
#   to both axes.  Default is 2,2.
algorithm: bicubic
#   The interpolation algorithm to use. May be either "lagrange"
#   or "bicubic". This option will not affect 3x3 grids, which
#   are forced to use lagrange sampling.  Default is lagrange.
bicubic_tension: .2
#   When using the bicubic algorithm the tension parameter above
#   may be applied to change the amount of slope interpolated.
#   Larger numbers will increase the amount of slope, which
#   results in more curvature in the mesh. Default is .2.
u mnie jest tak porównaj

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 16:07
autor: Olson
Mam pytanie bo właśnie konfiguruję klippera pod due i napotkałem na problem że nie mogę ustawić 2 pinów jako te samo wyjście- 2 mosfety, 2 maty od heatbeda.
Błąd który wywala

Kod: Zaznacz cały

Recv: // Printer is halted
Recv: !! Unknown pin chip name 'multi_pin
W configu mam to opisane tak jak znalazłem na githubie że powinno być

Kod: Zaznacz cały

heater_pin:  multi_pin:my_heater_pin
[multi_pin my_heater_pin]
pins:  PC8, PA19
Ktoś miał okazję korzystać z multi pinów i mógłby pomóc?

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 16:15
autor: dragonn
A czy to czasem nie jest dodatkowy moduł który trzeba sobie najpierw włączyć?

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 16:31
autor: Olson
Nigdzie nie widziałem takiej opcji.
Info z przykładowego configa

Kod: Zaznacz cały

# Multiple pin outputs (one may define any number of sections with a
# "multi_pin" prefix). A multi_pin output creates an internal pin
# alias that can modify multiple output pins each time the alias pin
# is set. For example, one could define a "[multi_pin my_fan]" object
# containing two pins and then set "pin=multi_pin:my_fan" in the
# "[fan]" section - on each fan change both output pins would be
# updated. These aliases may not be used with stepper motor pins.
#[multi_pin my_multi_pin]
#pins:
#   A comma separated list of pins associated with this alias. This
#   parameter must be provided.
Wariant pin=multi_pin:my_fan sprawdzałem też nie działa i na którymś issue na githubie znalazłem zapis jak u mnie

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 16:53
autor: dragonn
A jesteś pewny że masz najnowszą wersję softu?

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 17:24
autor: Olson
Tak, wczoraj instalowane octopi i klipper prosto z repo + aktualizacja octopi.

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 17:30
autor: dragonn
https://github.com/KevinOConnor/klipper ... ppy/extras to jest w extras, nic z tego nie jest domyślnie włączone. Gdzieś na pewno pisze jak włączać rzeczy z extras.

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 19:59
autor: Olson
Tmc2130 też są w extras i tak jak w przykładowym configu tylko dodałem linijkę ze stepperem i działa więc nie wiem za bardzo o co chodzi.

Re: Klipper Firmware

: 07 gru 2018, 20:08
autor: dragonn
Doczytałem i faktycznie powinno ładować automatycznie jak znajdzie daną sekcję w configu, sugeruję najlepiej zapytać na githubie czemu nie działa.
Wrzuć od razu wtedy cały swój config.

Re: Klipper Firmware

: 08 gru 2018, 19:29
autor: Olson
Dobra przespałem się z tym i udało mi się dojść o co chodzi.
W pierwszej kolejności ustala się definicję multi pinu, a potem jego wykorzystanie (co w sumie jest logiczne :P) , a nie jak jest napisane na githubie że wykorzystanie, a potem definicja.
W moim przypadku

Kod: Zaznacz cały

[multi_pin my_heater_pin]
pins:  PC8, PA6
[heater_bed]
sensor_type: EPCOS 100K B57560G104F
sensor_pin: PB19
control: pid
pid_Kp: 76.60
pid_Ki: 8.27
pid_Kd: 177.27
min_temp: 0
max_temp: 130
heater_pin: multi_pin:my_heater_pin
Postanowiłem że podzielę się tym tak dla potomnych, co by ktoś inny nie musiał się męczyć ;)
PS. Jeśli ktoś będzie sobie dziergał config na smart ramps na due to nie przypisujcie pinu D42(PA19) do czegokolwiek, bo pomimo że jest wyprowadzony na złącze aux to powoduje reset uC i bootloop.

Re: Klipper Firmware

: 08 gru 2018, 19:32
autor: dragonn
A no tak, ładowanie modułów extra polega na tym że jak znajdzie sekcję danego modułu to go ładuje. Jak masz użycie modułu przed jego definicją to się wyspie :D.

Re: Klipper Firmware

: 08 gru 2018, 20:22
autor: Olson
Ogólnie to miałem jeszcze problem z tmc2130 i dziwnymi zachowaniami pinów - sygnałowe wejścia endstopów łapały same z siebie stan wysoki jak by były wyjściem (mierzone multimetrem) i już byłem gotów rzucić to w diabły, zainstalować marlina 2.0. Ale udało się wszystko włącznie z wyświetlaczem ustawić. A na piny pomógł reset maliny zamiast samego FW cholera wie czemu.

Re: Klipper Firmware

: 04 lut 2019, 06:54
autor: Marcin.KnD
Cały dzień spędziłem na dłubaniu i nic.

Po kilkunastu minutach error i staje.

Wymieniłem kanapkę, sprawdziłem wszystkie połączenia.

Pozostaję sprawdzić termistor, albo to wina softu, aktualizowałem kilka dni temu. PID robiony przed wydrukiem.

Re: Klipper Firmware

: 04 lut 2019, 16:27
autor: Zepco
To jest druk z PLA? Chłodzenie na 100%? Spróbuj owinąć blok taśmą kaptonową albo załatwić jakąś osłonę silikonową. Bo wygląda tak jakby nadmuch chłodził dyszę a ta nie wyrabiała z grzaniem.

Re: Klipper Firmware

: 04 lut 2019, 17:12
autor: Berg
temperatura stołu też zaczęła spadać w tym samym czasie.
jeśli nie to co pisze @Zepco to może problem z zasilaczem. Możesz sprawdzić napięcie na zasilaniu elektroniki w momencie gdy przestaje grzać?

Re: Klipper Firmware

: 04 lut 2019, 19:19
autor: Zepco
Stół raczej przestał grzać, bo przez błąd hotendu wszystko zostało wyłączone.
Możesz puścić wydruk bez chłodzenia wydruku i zobacz co się dzieje. Wydruk wyjdzie paskudny ale przynajmniej będziesz wiedział co się dzieje.
Zasilacza raczej nie brałbym pod uwagę, bo widać że coś ewidentnie jest nie tak z temperaturą grzałki. Te wahania mają na moje oko więcej niż 5st.

Re: Klipper Firmware

: 04 lut 2019, 21:27
autor: Marcin.KnD
Robiłem pid bez nadmuchu, to popierwsze, pod drugie muszę sprawdzić jak tam ułożenie kanału czy się nie przestawiło i wali prosto na blok.

To wydruk z pla, a ze sunon daję 10m3/h to tak wychodzi.

Zrobię jeszcze raz pid z chłodzeniem i jeszcze mam gdzieś wełnę to owine blok

Stół przestał grzać po błędzie, bo cały wydruk przerwało

Re: Klipper Firmware

: 05 lut 2019, 10:12
autor: Marcin.KnD
Ok. Pid z nadmuchem nie został ukończony bo złapał błąd.

Przyjrzałem się hot endowi i zobaczyłem że termistor wystaje z bloku
IMG_20190205_090107.jpg
Poprawiłem termistor, owinąłem bawełną
IMG_20190205_100906.jpg
IMG_20190205_100915.jpg

Re: Klipper Firmware

: 05 lut 2019, 14:46
autor: Marcin.KnD
Mój problem rozwiązany.
problem tkwił w niedomaganiach grzałki ekstrudera. wsztsko działało dopóki nie włączył się wentylator chłodzenia wydruku. Grzałka nie miała doś mocy aby utrzymac temperaturę, poprostu sie zurzyła. Wymiana na nową rozwiazła problem. Teraz ekstruder trzyma temperaturę.

Re: Klipper Firmware

: 05 lut 2019, 15:21
autor: dragonn
Czyli wychodzi na to że akurat aktualizowałeś soft jak padła grzałka :D.
Ah ta złośliwość rzeczy martwych :roll:

Re: Klipper Firmware

: 25 lut 2019, 15:37
autor: dragonn
Tak jak by ktoś był ciekawy:
https://github.com/Stephan3/dwc2-for-klipper

Re: Klipper Firmware

: 25 lut 2019, 15:46
autor: Marcin.KnD
@Dragon możesz mi przybliżyć co to jest dwc2?

Re: Klipper Firmware

: 25 lut 2019, 16:15
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:@Dragon możesz mi przybliżyć co to jest dwc2?
Duet Web Control prosto z RepRapFirmware/DuetWifi. Moim zdaniem wygodniejszy od Octoprinta (pomijając brak wtyczek).

Re: Klipper Firmware

: 25 lut 2019, 17:22
autor: tig33r
Znikoma szansa, żeby to weszło w główny branch, więc sprawa do pominięcia.

Re: Klipper Firmware

: 25 lut 2019, 19:36
autor: dragonn
tig33r pisze:Znikoma szansa, żeby to weszło w główny branch, więc sprawa do pominięcia.
Jeśli będzie w miare rozwijane wraz z rozwojem samego klippera to nie widzę problemu w tym że będzie to poza główny repo. To było pewno że czasem pojawią się zewnętrzne wtyczki do klippera i możliwe też że klipper jeśli zacznie się ich pojawiać więcej postara się o ustabilzowanie API do tego typu rozszerzeń.

Re: Klipper Firmware

: 06 mar 2019, 11:57
autor: Marcin.KnD
czytam że jest już wsparcie dla "filament runout senso"r oraz "bed screw" do ustawienia śrób stołu na kartkę

spoko. soft się rozwija

Re: Klipper Firmware

: 16 maja 2019, 17:32
autor: damianqx
Da się to połączyć z enderem 3 ze stockową płytą? I gdzie szukać instrukcji?

Re: Klipper Firmware

: 16 maja 2019, 17:37
autor: tig33r
W pierwszym linku z google.

Re: Klipper Firmware

: 18 lis 2019, 21:40
autor: Berg
Wie ktoś jak zrobić by na wyświetlaczu znakowym 20x40 w menu SD Card wyświetlały się pliki z jakiegoś katalogu? Jest to menu ale nie rozumiem jak działa jak miało działać. U mnie zawsze jest puste.

Re: Klipper Firmware

: 18 lis 2019, 22:23
autor: Berg
hmm. chyba to jest jakieś niedorobione. Zmieniłem:
1. w pliku web_dwc2.py w linni 61:

Kod: Zaznacz cały

#<-----><------>self.sdpath = self.configfile.getsection("virtual_sdcard").get("path", None)
<------><------>self.sdpath = config.get( 'sd_path', self.configfile.getsection("virtual_sdcard").get("path", None))
Zrzut ekranu 2019-11-18 o 22.21.02.png
2 w pliku konfiguracyjnym:

Kod: Zaznacz cały

[virtual_sdcard]
path: /home/pi/sdcard/gcodes
3. w sekcji web_dwc2 nowy parametr "sd_path:"

Kod: Zaznacz cały

[web_dwc2]
printer_name: Prusa mk3s
listen_adress: 0.0.0.0
listen_port: 4750
web_path: dwc2/web
sd_path: /home/pi/sdcard

Re: Klipper Firmware

: 02 lis 2020, 21:55
autor: $A$F
Małe pytanie ogarnął ktoś może komendę M600 i/lub M500 w klipperze i chciałby się podzielić ustawieniami? Bo M600 trochę ogarnąłem:

Kod: Zaznacz cały

[pause_resume]
recover_velocity: 50

[gcode_macro M600]
default_parameter_X: 200
default_parameter_Y: 170
default_parameter_Z: 10
gcode:
    SAVE_GCODE_STATE NAME=M600_state
    PAUSE
    G91
    G1 E-.3 F900
    G1 Z{Z}
    G90
    G1 X{X} Y{Y} F3000
    G91
    G1 E-50 F1000
    RESTORE_GCODE_STATE NAME=M600_state
Ale działa tak średnio. Raz zatrzymuje się we wskazanym miejscu, a raz jakby to ująć? O! Odpływa z powrotem nad wydruk.
A m500 - niby jest SAVE_CONFIG ale chyba nie działa. Na końcu pliku printer.cfg nic nie dopisuje.

Re: Klipper Firmware

: 03 sty 2021, 19:41
autor: Berg
pobawiłem się dzisiaj:
1. upgrade Klippera w K8400
2. instalacja Mainsail zamiast dwc2-for-klipper
3. tuning shapingu https://www.klipper3d.org/Resonance_Compensation.html

druk 80mms, kostka 150%, 30x30

Kod: Zaznacz cały

[printer]
kinematics: cartesian
max_velocity: 200
max_accel: 3500
square_corner_velocity:10
max_z_velocity: 5
echo przed i po dodaniu:

Kod: Zaznacz cały

[input_shaper]
shaper_freq_x:25.5
shaper_freq_y:25.5
shaper_type: mzv
IMG_20210103_181147.jpg
Zrzut ekranu 2021-01-3 o 19.10.32.png

Re: Klipper Firmware

: 03 sty 2021, 19:49
autor: Marvin27
@rafaljot używałeś ADXL345 akcelerometru ?

Re: Klipper Firmware

: 03 sty 2021, 19:51
autor: Berg
nie. Zrobiłem tuning tak jak tu opisano. https://www.klipper3d.org/Resonance_Compensation.html

z tym, najpierw robiłem ten wydruk testowy. Jednak on jest wielki i bez sensu. Można równie dobrze użyć dowolnego detalu, np forumowej kostki powiększonej 200% w trybie wazy i na parametrach na których wiemy, że wychodzi wyraźne echo. Nie ustawiać tej komendy od testów typu tower - TUNING_TOWER, czyli pominąć krok 1,2 i 6
Po prostu wydrukować i zmierzyć echo. obliczyć częstotliwość ze wzoru.

U mnie lepsze echo wychodzi na square_corner_velocity:10 . Inaczej niż napisał gość w instrukcji, a acc 7000 drukarka nie wytrzymuje

Re: Klipper Firmware

: 03 sty 2021, 21:02
autor: mie3yslav
O co chodzi z tym "shaper_type"? To są różne modele "dzwonienia"?
Tam powinna być częstotliwość, amplituda i współczynnik tłumienia, może nawet bez amplitudy, ale drgania mogą być bardzo złożone przy różnych konstrukcjach.

Re: Klipper Firmware

: 03 sty 2021, 21:04
autor: Berg
@mie3yslav wszystko jest opisane w artykule, który wrzuciłem powyżej i zawartych w nim linkach.

Re: Klipper Firmware

: 04 sty 2021, 01:17
autor: mie3yslav
No patrzyłem na to, ale z praktyki - testowałeś na różnych shaper_type?
A na różnych prędkościach? Bo ja rozumiem, że przy konkretnej prędkości może być dobrze... żeby się nie okazało, że wolniej będzie gorzej, bo nie jest idealnie zamodelowane i będzie chciał tłumić drgania, których nie ma.
Generalnie na zdjęciach wygląda spoko, denerwuje mnie tylko ta linia od góry Y - też często tak wychodzi mi na wydrukach. Czy to są luzy, czy mniejszy wypływ po "uwolnieniu" materiału w "dziurze"?
Jedno i drugie też można by kompensować (rozumiem, że pressure advance tego nie rozwiązuje?)

Re: Klipper Firmware

: 04 sty 2021, 11:55
autor: Berg
zdziwiłem się taż że to tak od starła zadziałało. Nie testowałem innych typów shapera skoro wygląda że pierwszy zadziałał.
Korekta robiona jest na podstawie częstotliwości, która z założenia powinna być stała.
Można się pobawić i porobić wieże testowe z różnymi prędkościami albo np stożek.

ta linia od góry Y to błąd slicera. Cura w tym miejscu odwala jakiś przejazd mimo, że ma tryb wazy.
Slic3r robi ładnie.

Inna sprawa, że jak są luzy (szukaj tematu "backlash tower") to też wychodzi podobna kreska, tylko trochę inna przesunięcie potem ciągnie się na kolejnych warstwach. Niestety w Klipperze umarł temat korekty backlash. W Repetierze była od zawsze a w Marlinie od jakiegoś czasu.

EDIT: przecież nawet to opisałem tu: viewtopic.php?t=1069 pkt. 1.

Re: Klipper Firmware

: 04 sty 2021, 12:05
autor: etet100
Nie widać żadnego negatywnego wpływu tego tłumienia (brak szczegółów, zaokrąglone rogi) ? Ja miałem podłączony ADX345 i po skonfigurowaniu wszystkiego nie zauważyłem żadnego pozytywnego działania. Wydawało mi nawet, że jest nieco gorzej.

Re: Klipper Firmware

: 21 sty 2021, 09:12
autor: dragonn

Re: Klipper Firmware

: 21 sty 2021, 14:44
autor: Berg
to mi przypomniało, że gdzieś powinienem mieć czujniki wstrząsu, które dawno temu używałem jako detektor próby włamania do skrzynki z automatyką.
Może dało by się też je użyć.

Re: Klipper Firmware

: 24 sty 2021, 11:44
autor: mie3yslav
@Berg kilka pytań przy okazji:

Jak startuję drukarkę, to za każdym razem muszę zrobić "restart firmware" - też tak masz? Podejrzewam, że coś startuje za późno i się nie dogadują - włączam jednocześnie Pi i płytkę drukarki. Później jest już wszystko OK, do następnego włączenia.

Ten interfejs co masz to jest Fluidd?,
Ja mam Fluidd - wygląda podobnie, ale chciałbym sobie zmienić parę rzeczy, np ostatnia aktualizacja zmieniła sposób bazowania osi (Home), i trzeba teraz najechać na domek, potem w prawo i wybrać oś. A ja mam deltę, więc wsio ryba - nie potrzebuję tego.
Druga sprawa to chciałbym sobie zmienić kolorki (wyróżnić co nieco) tego co jest wyświetlane. Próbowałem zmieniać to w css, ale nic to nie daje.

I jeszcze Orange Pi - którą masz płytkę i czy miałeś jakieś problemy z długoterminową stabilnością? Ja próbowałem używać Orange Pi Zero do innego projektu i niestety poległem. Prędzej czy później (godzina... kilkanaście dni) miałem zwiechę. Nic się nie dało ustalić - ot po prostu zamarzał.

Re: Klipper Firmware

: 24 sty 2021, 11:52
autor: Berg
1. OrangePi - nie mam problemów ze stabilnoscią,
2. ale najbardziej jestem zadowolony z BananaPi Zero,
3. nie, to nie jest normalne, że trzeba restartować,
4. interfejs - teraz używam MainSail.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 18:19
autor: cyfron
1. Czy jeżeli w Marlin'ie włączę DIRECT_STEPPING, to będzie to działało równie dobrze jak gdybym wgrał na płytę firmware od Klipper'a?
2. Które UI są godne zainteresowania? Na chwilę obecną korzystam z Octoprint, ale chcę zaprząc do roboty stary telefon, który będzie "przypięty" na stałe do drukarek, a Octoprint na małych ekranach jest średnio wygodny.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 20:01
autor: jakubperson
2. Mainsail na komórce działa fajnie.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 21:33
autor: Holgin
1. Absolutnie nie.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 21:37
autor: cyfron
A to szkoda strasznie, więc muszę zaczekać aż dodadzą do Klippera obsługę wyświetlaczy TFT.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 21:50
autor: Holgin
Hm, Klipper obsługuje niejeden ekran... sprawdź czy na pewno nie obsługuje.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 21:52
autor: cyfron
Nie znalazłem MKS TFT 35 v1.0 - chyba, że jesteście w stanie mi pomóc.

Re: Klipper Firmware

: 02 mar 2021, 22:39
autor: Robin
cyfron pisze:A to szkoda strasznie, więc muszę zaczekać aż dodadzą do Klippera obsługę wyświetlaczy TFT.
Nie ma i nie będzie (w/g twórcy) Kilppera.
Mi udało się podłączyć TFT do Rpi a nie do płyty. Mam "pełną" funkcjonalność choć wydruki z karty są trochę "kwadratowe" z powodu ograniczeń transmisji, ale na tym mi zbytnio nie zależało. Jest na forum gdzieś wątek gdzie to wstępnie opisałem ale z powodu zerowego zainteresowania dawno nie aktualizowałem.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 09:47
autor: dragonn
cyfron pisze:Nie znalazłem MKS TFT 35 v1.0 - chyba, że jesteście w stanie mi pomóc.
Dokładnie, obsługi tego nie będzie. Cały kłopot z tym wyświetlaczami jest taki to to że one wcale nie działają jak wyświetlacz a bardziej jak taki octoprint, wysłają one g-code do drukarki i odbierają odpowiedzi a przy drukowanie z karty SD to już w ogóle, wyświetlacz czyta g-code z sd i wysyła do drukarki.
Wywraca to do góry nogami całą architekturę klippera.
Jeśli koniecznie musisz mieć fancy wyświetlacz w drukarce to popatrz na https://github.com/jordanruthe/KlipperScreen

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 18:43
autor: cyfron
MKS TFT35 v1.0 nie ma czytnika kart - to tylko wyświetlacz na ILI9341.

Nie chodzi o bajerancki wyświetlacz, tylko o to, że taki już mam razem z Robin nano do którego zwykłego LCD12864 nie ma jak podłączyć. Nie wiem jak to jest z wyświetlaczami TFT w Klipper ale Marlin sobie z nimi radzi i rozpoznaje je jako FSCM - cokolwiek to znaczy. Generalnie Klipper na chwilę obecną chyba nie obsługuje natywnie żadnego wyświetlacza TFT? Szukałem też obsługi wyświetlacza do Alfawise U30 i również nie znalazłem.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 18:49
autor: Berg
@Cyfron , był osobny wątek poświęcony TFT+Klipper viewtopic.php?f=14&t=7399&p=121675
Ja tak jak koledzy uważam, że podłączanie MKS TFT do Klippera nie ma sensu. Lepiej go po wywalić do kosza i za 35zł kupić zwykły tekstowy 2004 a za kolejne 60zł elektronikę która będzie z nim działać (skoro Robin nie potrafi).

Jakkolwiek dalszą dyskusję na temat tego TFT sugeruję prowadzić w tamtym wątku.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 18:56
autor: cyfron
No nie lepiej, bo drożej, biorąc pod uwagę że mam jeszcze Alfawise U30, którą również chciałbym pogonić na Klipper'ze. Nie da się, to się nie da, więc zostanę tymczasem przy Marlin'ie, nad czym niestety ubolewam, bo w moim Złomku Klipper pozytywnie mnie zaskoczył.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 19:00
autor: Berg
@cyron, a czytałeś co napisałem wyżej i ten wątek co podlinkowałem?

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 22:49
autor: cyfron
Czytałem. O ile dobrze zrozumiałem wyświetlacz podpina się do malinki. Nie urządza mnie takie rozwiązanie, ponieważ do jednej malinki mają być podpięte 3 drukarki (3 instancje klippera), więc każda drukarka musi mieć swój wyświetlacz.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 22:56
autor: Berg
trzy seriale trzeba zdefiniować na malince. Tez się da.

Re: Klipper Firmware

: 03 mar 2021, 23:07
autor: cyfron
Jak dla mnie robi się z tego rzeźba w kupie.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 12:20
autor: cyfron
Za pomocą KIAUH mam zainstalowanego Klipper+Moonraker+Mainsail, 3 instancje dla 3 drukarek. Niby wszystko działa ale borykam się z dwoma niedogodnościami.
1. Mainsail nie zapamiętuje dodanych drukarek. Po każdym nowym uruchomieniu muszę dodawać drukarki od nowa. Fluid zachowuje się tak samo.
2. Nie można wyłączyć systemu z poziomu WebUI, nieważne czy Mainsail czy Fluid. Wcześniej w Octoprint wpisałem komendę zamykania w ustawieniach (sudo /usr/sbin/shutdown) i było OK.

Użytkownik który u mnie uruchamia klippera nazywa się klipper :) - jest dodany do sudoers, dla /usr/sbin/shutdown oraz /usr/sbin/reboot ma dodane NOPASSWD, z konsoli użytkownik klipper zamyka system bez podawania hasła. Sprzęt to OrangePi lite z Armbian Debian.

Zna ktoś rozwiązanie na w/w dolegliwości?

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 13:05
autor: etet100
cyfron pisze:MKS TFT35 v1.0 nie ma czytnika kart - to tylko wyświetlacz na ILI9341.

Nie chodzi o bajerancki wyświetlacz, tylko o to, że taki już mam razem z Robin nano do którego zwykłego LCD12864 nie ma jak podłączyć. Nie wiem jak to jest z wyświetlaczami TFT w Klipper ale Marlin sobie z nimi radzi i rozpoznaje je jako FSCM - cokolwiek to znaczy. Generalnie Klipper na chwilę obecną chyba nie obsługuje natywnie żadnego wyświetlacza TFT? Szukałem też obsługi wyświetlacza do Alfawise U30 i również nie znalazłem.
Dla siebie robiłem takie coś (akurat nie pod MKS tylko działający na podobnej zasadzie BigTreeTech 3.5).

https://github.com/KevinOConnor/klipper/pull/3885

Ale jest to gotowe w 10% i nie zapowiada się żeby poszło dalej. Choć u siebie używam i jeśli się nie powiesi to nawet działa.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 15:10
autor: cyfron
Obecnie bardziej dokuczają mi w/w niedogodności niż brak wyświetlacza.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 16:19
autor: 1kamil
cyfron pisze: 2. Nie można wyłączyć systemu z poziomu WebUI, nieważne czy Mainsail czy Fluid. Wcześniej w Octoprint wpisałem komendę zamykania w ustawieniach (sudo /usr/sbin/shutdown) i było OK.
Pokaż `/etc/ sudoers`. Może być tak, że te polecenia masz przypisane do grupy `sudo`, ale uruchomiony proces nie ma tej grupy przypisane. Opcje są dwie:

- zmienić z grupy na użytkownika w `/etc/ sudoers` (prostsze, zalecane)
- zmienić definicję usługi w systemd dodając `SupplementaryGroups=sudo` do procesu (niezalecane)

Co ciekawe, nie można postować jak się wpisze: `/etc/ sudoers` bez spacji.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 21:01
autor: cyfron
plik w /etc/ sudoers.d/

Kod: Zaznacz cały

klipper ALL=(ALL) NOPASSWD: /sbin/poweroff, /sbin/reboot, /bin/systemctl
komendy pisane w konsoli przez urzytkownika klipper działają jak należy, w Octoprint też działały.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 21:24
autor: 1kamil
Możesz jeszcze spróbować:

Kod: Zaznacz cały

/usr/bin/sudo /sbin/reboot
. Może kwestia jest przypisanych `PATH` do procesu.

Masz jakiś output z Monsail z wykonania sudo?

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 21:40
autor: cyfron
zmienna PATH:

Kod: Zaznacz cały

echo $PATH
/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/games
log moonraker po naciśnięciu shutdown w WebUI:

Kod: Zaznacz cały

[shell_command.py:_check_proc_success()] - Command (sudo shutdown now) exited with return code 1
chętnie bym podał ścieżkę bezpośrednią do polecenia, ale nie wiem gdzie to zrobić w Moonraker lub Mainsail - być może to by pomogło?

Jeszcze jedna rzecz, która mi przychodzi do głowy, to że Moonraker działa w przestrzeni wirtualnej pythona i dlatego nie zamyka systemu? Jak wyjść poza python-env?

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 21:58
autor: 1kamil
OK, ale powyżej masz: `/sbin/poweroff, /sbin/reboot, /bin/systemctl`, a tu jest wykonywane `sudo shutdown now` :)

Według tego skryptu: https://github.com/Arksine/moonraker/bl ... _fix.sh#L3

Kod: Zaznacz cały

Cmnd_Alias REBOOT = /sbin/shutdown -r now, /bin/systemctl "reboot"
Cmnd_Alias SHUTDOWN = /sbin/shutdown now, /sbin/shutdown -h now, /bin/systemctl "poweroff"
Cmnd_Alias APT = /usr/bin/apt-get
Cmnd_Alias SYSTEMCTL = /bin/systemctl
  
%GROUPNAME ALL=(ALL) NOPASSWD: REBOOT, SHUTDOWN, APT, SYSTEMCTL
User `klipper` jest nadal OK.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 22:10
autor: 1kamil
Generalnie zakochałem się w Klipperze :) Aż zacząłem dodawać skrypty pythonowe z dodatkowymi funkcjami.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 22:20
autor: cyfron
Faktycznie głupia sprawa. Patrzyłem i nie widziałem, że w sudoers mam poweroff a w logach jest shutdown :oops: dodanie NOPASSWD: /usr/sbin/shutdown załatwiło problem zamykania systemu.

Pozostał jeszcze problem nr 1, czyli gubienie adresów drukarek przez Mainsail po każdym restarcie.

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 22:29
autor: 1kamil
Nie wiem. Logi? Jak wygląda konfiguracja, itd.?

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 23:13
autor: cyfron
Konfiguracja mooraker'a taka jak mi zrobił KIAUH:

Kod: Zaznacz cały

[server]
host: 0.0.0.0
port: 7126
enable_debug_logging: True
config_path: /home/klipper/klipper_config/printer_2
klippy_uds_address: /tmp/klippy_uds-2

[authorization]
enabled: True
api_key_file: ~/.moonraker_api_key
trusted_clients:
    127.0.0.1
    192.168.0.0/16
    ::1/128
    FE80::/10
cors_domains:
    http://*.local
    https://*.local
    http://my.mainsail.xyz
    https://my.mainsail.xyz
    http://app.fluidd.xyz
    https://app.fluidd.xyz
    http://192.168.1.55
    http://192.168.1.55:*

[update_manager]

[update_manager client mainsail]
type: web
repo: meteyou/mainsail
path: ~/mainsail

[update_manager client fluidd]
type: web
repo: cadriel/fluidd
path: ~/fluidd

#[update_manager client KlipperScreen]
#type: git_repo
#path: /home/klipper/KlipperScreen
#origin: https://github.com/jordanruthe/KlipperScreen.git
#env: /home/klipper/.KlipperScreen-env/bin/python
#requirements: scripts/KlipperScreen-requirements.txt
#install_script: scripts/KlipperScreen-install.sh
w logach tym razem nie bardzo wiem czego mam szukać?

Re: Klipper Firmware

: 10 mar 2021, 23:22
autor: 1kamil
Zakładam, że raczej musisz mieć wiele moonrakerków z wieloma konfigami skonfigurowanych. To jest jeden z nich.

Zakładam, że jeden może obsługiwać jedneo Klippera.

Re: Klipper Firmware

: 11 mar 2021, 08:06
autor: cyfron
Instalacja Klippera i Moonraker'a jest jedna, po prostu są uruchomione w osobnych procesach dla każdej drukarki z indywidualnymi konfiguracjami. Mainsail jest wspólny dla wszystkich i odwołuje się każdej instancji Moonrakera po różnych portach. Zasadę działania rozumiem, tylko nie wiem czego szukać w logach, żeby znaleźć przyczynę gubienia adresów drukarek w Mainsail. Klipper i Monraker uruchamiają się poprawnie, to Mainsail ma problem z zapamiętaniem konfiguracji.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 11:20
autor: cyfron
Czy jest jakaś wymierna korzyść z połączenia malinki z mcu bezpośrednio przez UART zamiast przez USB?

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 11:23
autor: Berg
nie ma

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 11:31
autor: dragonn
Berg pisze:nie ma
w teorii nie ma. W praktyce jak spotkałem się z dwoma:
- SKR 1.4 Turbo, z jakiegoś powodu połączenie bezpośrednie USB zrywało bardzo często, testowane różne kable itd. połączenie bezpośrednie UART + FT232RL działa stabilnie
- "mniejsze kable" przy samej elektronice

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 11:54
autor: cyfron
Jeżeli użyłeś FT232RL to to już nie jest połączenie bezpośrednie UART-UART. W jakim celu i gdzie użyłeś FT232RL?

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 12:05
autor: dragonn
cyfron pisze:Jeżeli użyłeś FT232RL to to już nie jest połączenie bezpośrednie UART-UART. W jakim celu i gdzie użyłeś FT232RL?
Bo Klipper nie działa na Rassberry Pi tylko na starym tablecie Lenovo Mix jakiś tam który nie ma wbudowanego UART. Tak że było to najbardziej "bezpośrednie" połączenie jakie dało się uzyskać z wykorzystaniem UART.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 12:25
autor: cyfron
Czyli nic nie zmieniłeś w samej idei połączenia, jednie zamieniłeś konwerter CH340 na FT232RL - w jednym i drugim przypadku transmisja idzie przez konwerter USB-UART.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 12:30
autor: cyfron
Pytanie drugie. Czasem Klipper zrywa mi połączenie - połączenie jest na stosunkowo długim kablu USB i podejrzewam, że to może być przyczyną. Czy jeżeli obniżę baudrate z 250000 na 115200 to UART nadąży za poleceniami klippera, czy będzie się zapychał?

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 13:02
autor: dragonn
cyfron pisze:Czyli nic nie zmieniłeś w samej idei połączenia, jednie zamieniłeś konwerter CH340 na FT232RL - w jednym i drugim przypadku transmisja idzie przez konwerter USB-UART.
Zmieniłem, SKR 1.4 nie ma konwertera CH340, usb jest tam obsługiwane bezpośrednio przez procesor LPC na którym leci firmware drukarki.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 13:52
autor: cyfron
Nie zagłębiałem się w budowę tej płyty, co nie zmienia faktu, że w chwili obecnej masz połączenie przez konwerter UART.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 13:56
autor: dragonn
To zmienia mocno fakt, bo wcześniej w połączeniu USB nie było żadnego co skutkowało wywalanie "Input / Output Error" jak drukarka próbowała cokolwiek zrobić więcej niż się połączyć. Pewnie jakiś błąd w obsłudze USB po stronie firmware drukarki lub problem z jakimś zakłóceniami elektromagnetycznymi.
A teraz działa.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 14:40
autor: cyfron
Zrobiło Tobie różnicę, ponieważ masz indywidualny przypadek ale nie odpowiada na postawione wcześniej pytanie, czy jest różnica w połączeniu:
PC-USB<->Converter-USB-UART<->UART-MCU
PC-UART<->MCU-UART

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 15:25
autor: 1kamil
Nie ma.

Re: Klipper Firmware

: 05 sie 2021, 19:22
autor: dziobu
1kamil pisze:Nie ma.
Nie do końca.
Różnica JEST i polega na tym, że:
  • jeśli port szeregowy jest sprzętowy (wychodzi z mostka) a nie emulowany (*1) to masz do dyspozycji znacznie krótsze czasy dostępu (*2),
  • w przypadku gdy po drodze jest USB nie masz konkretnej władzy nad faktycznymi opóźnieniami wysyłanych paczek.
Wątpię żeby to miało tu znaczenie, ale warto wiedzieć bo czasem jednak ma.

(*1)
Wiele nowszych komputerów ma port szeregowy ale jest on po prostu przejściówką wbudowaną w MB czy jakieś peryferia.

(*2)
USB jest fajne jak masz przesłać dużą ilość danych, ale raster obsługi to max 1ms. Czyli wysłanie 1 bajtu jak i 1kB zajmuje 1ms, nigdy mniej. Przy sprzętowym porcie da się to znacząco skrócić i to w Windowsie.

Re: Klipper Firmware

: 06 sie 2021, 22:30
autor: S3b
Panowie, czy ma ktoś doświadczenie w konfiguracji RpiZeroW z czymś typu RAMPS/MKS Gen po UART?
Już sobie w zasadzie ustawiłem konfigurację drukarki w kliperze po USB, ale za cholerę nie jestem w stanie spiąć malinki przez GPIO z moim MKS'em.
W MKS wpinam się pod AUX1 (Piny D2 i D1) i nie wiem który UART mam wybrać z make menuconfig dla mojej płytki.
Generalnie po stronie malinki mam zdaje się wszystko ustawione co trzeba w plikach /boot/config.txt oraz /boot/cmdline.txt (czyli odpięcie BT i wyłączenie konsoli szeregowej), ale ustawienie w pliku konfiguracyjnym drukarki [mcu]serial: /dev/ttyACM0 nie daje połączenia z MCU a moja (nie)znajomość linuxa nie pozwala mi zlokalizować właściwego portu po którym by to w końcu zagadało.
Poległem na maxa :cry:

Re: Klipper Firmware

: 06 sie 2021, 23:07
autor: dragonn
ttyACM0 to jest typowo urządzenie USB w trybie portu CDC.
Port wbudowany w PI nazywa się ttyAMA0
Podpowiedź, w linuksie wszystko jest plikiem/folderem.
Czyli możemy po prostu wpisać np:

Kod: Zaznacz cały

ls /dev/
I zobaczyć co mamy dostępne :)

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 10:34
autor: Berg
nie specjalnie śledziłem wątek powyżej, tak że sorry jeśli odpowiedź jest od czapy ale poza tym, że w configu trzeba ustawić odpowiedni port, to jeszcze firmware musi być skompilowane z tym portem co podłączony.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 13:20
autor: 1kamil
dziobu pisze:
1kamil pisze:Nie ma.
Nie do końca.
Różnica JEST i polega na tym, że:
Praktycznie to nie ma różnicy :) Klipper nie potrzebuje komunikacji czasu rzeczywistego, tylko ma bufor poleceń, który pełni rolę kolejki. Polecenia są wysyłane do kolejki, a każde polecenie ma swój znacznik czasowy, który jest konwertowany na cykle procesora urządzenia docelowego. Dlatego Klipper wysyła zawsze polecenia z zapasem, i stara się utrzymywać bufor ruchów ~2s w pamięci hosta, a do mcu wysłać max tego co pozwala druga strona.

Jest jedna zasadnicza różnica między własnym UARTem a USB. UARTa zazwyczaj używa się bez bitów parzystości. Skutkuje to przy cieńszych/nieekranowanych kablach które dość zakłóceń, szczególnie jeśli kabel idzie gdzieś w okolicy silnika lub kabli silnika krokowego. USB (najlepiej bezpośrednio) ale nawet przez mostek ma generalnie dużo lepszą skuteczność transmisji (kable są jednak ekranowane) ale też dlatego że mostek ma lepsze połączenie elektryczne. W moim przypadku to był główny powód przejścia z UARTa na EinsyRambo (MK3S+) na rzecz UART po USB. Moje problemy z błędami transmisji się rozwiązały. Oczywiście klipper ma zaimplementowany mechanizm retransmisji, ale przy małym buforze docelowym 8bitowej płytki czasem to powodowało błędy.

Tak więc wybór UART a USB w przypadku Klippera to jest raczej kwestia preferencji, a nie wydajności. Z perspektywy wydajności nie ma to wielkiego znaczenia.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 13:26
autor: dragonn
Jeśli chodzi o UART i zakłócenia to można użyć dwóch MAX488 i zrobić transmisję różnicowa na 4 żyłach, jestem przekonany że to byłby zdecydowanie bardziej odporne na zakłócenia niż USB (z względu na -15/+15V poziomy napięć i dużo niższą częstotliwość transmisji).
Tak że jak by ktoś potrzebował pociągnąć 100m kabel miedzy MCU na Pi/czy na czym tam klipper stoi to w ten sposób mogłoby się udać xD.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 14:04
autor: Jarewa
To nie prościej sięgnąć po rs484?

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 14:20
autor: dziobu
To że sygnał różnicowy jest lepszy to nie podlega dyskusji (sami przeważnie używamy RS485; mały scalak a i połączenie szybkie) ale nie wiem jak badziewne okablowanie trzeba mieć żeby pojawił się zakłócenia przy RS232 :D Poważnie.

A odnośnie do wytrzymałości USB na zakłócenia - tutaj bardzo dużo zależy od kontrolerów po obu stronach i sterowników od strony hosta. Wykryć błędy to jedno, ale prawidłowo na nie zareagować to drugie.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 14:35
autor: dragonn
Jarewa pisze:To nie prościej sięgnąć po rs484?
RS485 pewnie miałeś na myśli, nie bo RS485 jest half duplex, do kllippera potrzebujesz full-duplex. MAX488 to tak naprawdę dwa razy RS485 w jednym układzie każdy w innym kierunku, tyle.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 14:43
autor: Jarewa
No tak pomyłka, ale na duże odległości i odporne na zakłócenia.
dziobu pisze: ale nie wiem jak badziewne okablowanie trzeba mieć żeby pojawił się zakłócenia przy RS232 :D Poważnie
Wszystko zależy od prędkości i nie tylko interfejsu jak i procka. UBRR

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 14:49
autor: dragonn
Jarewa pisze:No tak pomyłka, ale na duże odległości i odporne na zakłócenia.
No to tak jak napisałem MAX488 robi to samo tylko że jest full duplex....

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 16:13
autor: 1kamil
Teraz już rozmawiamy o kombinacjach alpejskich. Jak ktoś chce ciągnąć 100M to raczej ma kasę aby zrobić to dobrze i niechałupniczo. I ostatnią rzeczą pewnie jakiej taka osoba by używała to jakiś custom made interfejs. RS485 przy 100m powinien dać radę pociągnąć 115.2k.

Reasumując dla zwykłego użytkownika czy to użycie USB czy UART nie ma praktycznej różnicy, oprócz tego, że USB działa out of box, a z UARTem trzeba trochę więcej się pobawić. Czasem łatwiej podłączyć UARTa jeśli wszystkie komponenty są w jednej obudowie. Oczywiście są niuanse typu użyty chip do konwersji, co nadal nie zmienia faktu, że generalnie USB-UART jest na tyle dobrze rozgryzionym zastosowaniem, że raczej bym szukał przyczyny problemów gdzie indziej.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 16:26
autor: dragonn
1kamil pisze:Teraz już rozmawiamy o kombinacjach alpejskich. Jak ktoś chce ciągnąć 100M to raczej ma kasę aby zrobić to dobrze i niechałupniczo. I ostatnią rzeczą pewnie jakiej taka osoba by używała to jakiś custom made interfejs. RS485 przy 100m powinien dać radę pociągnąć 115.2k.
Wiem że rozmawiamy o " kombinacjach alpejskich", ale czy do was nie dociera że RS485 nie zadziała z klipperem choćby dawał radę 1Gpbs.... jest half duplex czego klipper nie obsługuje, musi być full-duplex. Koniec, kropka, RS485 nie jest opcja bo nie będzie działał w tym o czym rozmawiamy.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 17:21
autor: S3b
Berg pisze:nie specjalnie śledziłem wątek powyżej, tak że sorry jeśli odpowiedź jest od czapy ale poza tym, że w configu trzeba ustawić odpowiedni port, to jeszcze firmware musi być skompilowane z tym portem co podłączony.
A czy pod AUX1 w elektronikach opartych na Mega 2560 jest domyślnie przypisany jakiś konkretny UART, który powinienem wybrać podczas kompilacji firmware dla takiej płytki w kliperze? W menuconfig po zaznaczeniu opcji zaawansowanych mam do wyboru aż 4 uarty. Zakładam, że pierwszy jest zarezerwowany dla USB, nie mam natomiast pojęcia jak sprawdzić który port jest powiązany z AUX1.

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 17:32
autor: Jarewa
Tak jest przypisany.. A jaki to dokumentacja powinna powiedzieć sterownika. Bo 2560 ma chyba 4 porty..

A jak nie masz dokumentacji to sprawdź miernikiem.

A tak propos to Uart0 jest przypisany przeważnie dwóm portom USB i LCD host czyli AUX1. Tylko to teraz zależy od producenta bo MKS np. ma jedno wejście TFT jako AUX-1 i potem dwa wejścia jako LCD EXP-1 EXP-2..

Re: Klipper Firmware

: 07 sie 2021, 17:43
autor: dragonn
Jeśli Uart jest przypisane również do USB to użycie go do bezpośredniej komunikacji UART najprawdopodobniej nie zadziała, tak że trzeba użyć jakiegoś co faktycznie jest wolny.

Re: Klipper Firmware

: 11 sie 2021, 23:19
autor: S3b
Dla potomnych (i noob'ów jak ja w dziedzinie Klippera).

Konfiguracja Klippera pod elektronikę 8bit opartą o mega2560 (RAMPS/MKSGen) w połączeniu z PiZeroW przez UART:
  • Instalujemy Klipera z wybranym interfacem na PiZero zgodnie z instrukcją wybranej metody (MainsailOS, KIAUH czy inne)
  • łączymy malinkę z mcu po USB i całą wstępną konfigurację robimy 1:1 zgodnie z instrukcją Klippera (copy/paste z oficjalnego poradnika)
  • firmware pod MEGE kompilujemy na domyślnych ustawieniach
  • flashujemy MCU zgodnie z poradnikiem Klippera - po USB
  • sudo nano /boot/config.txt i dodajemy na końcu pliku dtoverlay=pi3-miniuart-bt - save
  • sudo nano /boot/cmdline.txt i kasujemy z początku pliku console=serial0,115200 - save
  • sudo raspi-config - wybieramy pozycję Interface Options -> Serial Port -> No -> Yes -> Ok -> Finish -> Yes :rotfl:
  • Odpinamy przewód USB od malinki i MCU
  • Kabelkiem 4 żyłowym z GPIO z PiZero (Piny: 4(5V), 6(GND), 8(TX), 10(RX) ) wpinamy się pod piny 5V, GND, TX(D2), RX(D1) w złączu AUX1 w RAMPS/MKSGen
    (Tx i Rx krossujemy - Tx z malinki do Rx na MCU i Rx z malinki do Tx na MCU - Sprawdzić kilka razy czy na pewno dobrze wpięte przed włączeniem zasilania)
  • W Mainsail/Fluid tworzymy lub wgrywamy z szablonu plik printer.cfg a w nim w pod znacznikiem [mcu] dodajemy serial: /dev/ttyAMA0 oraz restart_method: command
  • Robimy Firmware Restart w Mainsail/Fluidd
  • Gotowe! Z racji tego, że MEGA na tym samym UART ma USB i AUX1 nie trzeba przekompilowywać firmware (na co straciłem masę czasu sugerując się tutorialami w necie).
Dzięki Panowie @dragonn, @Jarewa, @Berg za podpowiedzi!

Re: Klipper Firmware

: 12 sie 2021, 08:44
autor: artusiek
:clap: :piwo:
Fajna wersja skrócona … aż grzech za klippera nie zabrać

Re: Klipper Firmware

: 11 wrz 2021, 18:17
autor: aniol310
i tak nie wiem jak to wgrać do mega skąd pliki.
Przydałby się krok po kroku

Re: Klipper Firmware

: 11 wrz 2021, 18:50
autor: cyfron
aniol310 pisze:i tak nie wiem jak to wgrać do mega skąd pliki.
Przydałby się krok po kroku
Zacznij od tego:
https://www.youtube.com/watch?v=wJHcsUcfsQA

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 07:43
autor: aniol310
wygenerowałem pliki a pokazuje się to
/dev/serial/by-id/usb-Arduino__www.arduino.cc__0042_7543931353735151A031-if00

jak próbuję wgrać do mega 2560 A SOFT MainsailOS-master

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 13:00
autor: artur_n
Dobrze pokazuje. Wgrywaj według instrucji.

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 14:39
autor: Berg
aniol310 pisze:wygenerowałem pliki a pokazuje się to
/dev/serial/by-id/usb-Arduino__www.arduino.cc__0042_7543931353735151A031-if00
jak próbuję wgrać do mega 2560 A SOFT MainsailOS-master
Pisałeś wcześniej, że przydała by się instrukcja krok po kroku... Jeśli oczekujesz że ktoś Ci pomoże, to może by tak zacząć od siebie i napisać krok po kroku co robiłeś.
Ja nie rozumiem co Ci nie zadziałało. Chciałem pomóc ale za mało jestem domyślny. Nawet nie wiadomo jak i do jakiej elektroniki to wgrywałeś.

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 15:18
autor: aniol310
Drukarkę mam samoróbkę. Oparta na ramps 1,4 i mega 2560. Do PI wgrałem soft mainsail. Nie chciał generować plików do rampsa. Znalazłem w necie program na K… tylko niepamiętający co dalej to było, dzięki interfacowi graficznemu wygrało się. Teraz zostało tylko skopiować plik konfiguracyjny drukarki.

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 16:48
autor: aniol310
hura udało się skomunikować, przydał się ten program na K...
teraz mam taki komunikat
"MCU 'mcu' shutdown: ADC out of range
This generally occurs when a heater temperature exceeds
its configured min_temp or max_temp.
Once the underlying issue is corrected, use the
"FIRMWARE_RESTART" command to reset the firmware, reload the
config, and restart the host software.
Printer is shutdown"

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 16:56
autor: artur_n
Teraz czas zacząć zabawę z konfiguracją pod swoją drukarkę.

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 17:19
autor: aniol310
jeszcze zastanawiam się nad zmianą płyty i nie wiem na jaka. Układ drukarki jak CREALITY Ender 3

Re: Klipper Firmware

: 12 wrz 2021, 17:22
autor: artur_n

Re: Klipper Firmware

: 18 paź 2021, 12:43
autor: sztander
Panowie, czy jest sens stawiać klippera na Raspberry B v1. 2 (1GB RAM, 4 rdzenie 900) i czy malina pociągnie sterowanie drukarka i przesył obrazu z kamery?

Re: Klipper Firmware

: 18 paź 2021, 13:01
autor: cyfron
Sterowanie bez problemu, co do kamery nie wypowiem się, bo nie używam.

Re: Klipper Firmware

: 18 paź 2021, 13:15
autor: artur_n
Mam klippera na Rpi Zero i działa świetnie. Z kamerą może być już problem.

Re: Klipper Firmware

: 18 paź 2021, 13:48
autor: Garreth
Tu dochodzi jedynie kwestia komfortu pracy z daną malinką. Do podstawowych funkcji jak najbardziej niska wersja malinki wystarczy, ale jak ktoś często skleja timelapsy, albo chce być na bieżąco z aktualizacjami, albo dodaje jakieś większe ilości funkcji (na przykład chce aby malinka też robiła jako dodatkowe MCU w klipperze), to warto w coś szybszego. Teraz mam RPI4 i nawet apt upgrade jest przyjemniejsze w użyciu:) Bootowanie też mam wrażenie, że jest znacząco krótsze od poprzedników.

Re: Klipper Firmware

: 18 paź 2021, 16:42
autor: jakubperson
Na Rpi Zero miałem okazjonalne problemy z Input Shaper - obciążenie dochodziło do 100% i parukrotnie druk został przerwany.
Można wyłączyć tą funkcję i działa bezproblemowo - sprawdzone na paru wydrukach (te same elementy, które przerwało wcześniej).

Przesiadka na 3B rozwiązała problem przy zachowaniu Input Shaper.

Re: Klipper Firmware

: 02 lis 2021, 19:09
autor: artur_n
Po update klippera mam błąd:
Pin 'ar17' is not a valid pin name on mcu 'mcu'
Za nic nie mogę ogarnąć o co chodzi.

PS. Znalazłem: https://github.com/Klipper3d/klipper/bl ... liases.cfg

Re: Klipper Firmware

: 02 lis 2021, 20:05
autor: 1kamil
artur_n pisze:Po update klippera mam błąd:
Pin 'ar17' is not a valid pin name on mcu 'mcu'
Za nic nie mogę ogarnąć o co chodzi.

PS. Znalazłem: https://github.com/Klipper3d/klipper/bl ... liases.cfg
Wkleisz config z tym pinem? Jakie masz MCU (model)?

Re: Klipper Firmware

: 02 lis 2021, 20:09
autor: artur_n
Mam arduino mega wkleiłem całą sekcje: [board_pins arduino-mega] i problem zniknął.

Chłopaki trochę zmian zrobili. Musiałem dodatkowo przerobić makra.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 12:11
autor: $A$F
Czesć!
Jest nowa wersja firmware v0.1 ja siedzę na 0.9.1. I tu takie pytanie - zmienili sposób wyliczania rotation distance. -
Klipper now uses rotation_distance to configure stepper motor travel distances.
Pytanie czy będę musiał od nowa robić kalibrację kroków?

P.S. Jak w klipperze/octoprincie sprawdzić ile godzin pracowała drukarka?

Pozdrawiam!

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 12:18
autor: dragonn
Nie, 1s szukania w google:
https://www.klipper3d.org/Rotation_Distance.html
wszystko jest napisane.
Opcji z tym ile godzin pracowała nie znam, watpię żeby była.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 12:33
autor: $A$F
Szkoda że nie ma po naszemu. Bo niby mam w konfigu rotation distance, a w historii zmian jest to od wersji 0.1 i boję się że jak upgrejduje firmware to wymiary się porozjeżdżają.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 12:44
autor: 1kamil
dragonn pisze:Opcji z tym ile godzin pracowała nie znam, watpię żeby była.
Generalnie moonraker ma historię. Teoretycznie można tego użyć.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 12:58
autor: dragonn
$A$F pisze:Szkoda że nie ma po naszemu. Bo niby mam w konfigu rotation distance, a w historii zmian jest to od wersji 0.1 i boję się że jak upgrejduje firmware to wymiary się porozjeżdżają.
To polecam translator google, coś da się zrozumieć.
Moim zdaniem nawet nie próbowałeś tego przeczytać.
Patrz, wkleję CI:
Or, if you have an older Klipper configuration and know the step_distance parameter you can use this formula:


rotation_distance = <full_steps_per_rotation> * <microsteps> * <step_distance>

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 13:37
autor: $A$F
Właśnie próbowałem. Inaczej zadam pytanie.
Czy ktoś z Was przechodził z firmware 0.9.1 na 0.10 i miał jakieś przejścia?

Porównałem configi i jednak trzeba robić od nowa. Trzeba było mi tak od razu zrobić.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 13:59
autor: Cosik
Eeeee nie jest od nowa. Ja przechodziłem, tak sam jak na bierząco aktualizuję klippera. Większych problemów nie było. Ten soft sam mówi co go boli.

Re: Klipper Firmware

: 28 sty 2022, 14:25
autor: 1kamil
$A$F pisze:Porównałem configi i jednak trzeba robić od nowa. Trzeba było mi tak od razu zrobić.
Nic nie trzeba. Jakieś fixy pewnie tak, ale nic strasznego.

Re: Klipper Firmware

: 10 kwie 2022, 18:49
autor: corradoskj
Testuje klippera na dwóch drukarkach Ender 5 i Ender 5 plus na prowadnicach liniowych i hotend Dragonfly HF z dyszą 0.8. Malinka to Pi Zero 2 bez kamery, czysty Fluidd. Dotąd nie modyfikowałem specjalnie drukarek będąc zdania że producent wie lepiej i nie będę się z nim kłócić. Znajomy mnie namówił na klippera. Ok do rzeczy. Wszystkie kalibracje zrobione, osi, extrudera. Pressure advance ustawiony i kwadratowe wydruki o nie dużej wielkości wychodzą świetnie. Problem pojawia się przy moich regularnych wydrukach, na tej drukarce gdzieś od dwóch lat drukuje może 4 modele, nie modyfikowane przez ten czas, cały czas to samo. Na zewnętrznej ścieżce widać i delikatnie czuć nie regularne nierówności i różnicę matowości. W ruchu widać i czuć delikatne przycięcia jakby coś się działo z połączeniem. Przycięcia widoczne w ruchu zarówno na y jak i x. Filament to PLA świeże. Problemy z extruzją wykluczam bo ten hotend przepala wszystko i testowałem nawet na 150mm/s i bez problemu przetapia. Krokowiec jest zaraz nad nim, retrakcja 0.75mm przy 30mm/s. Extruder klon BMG. Silniki standardowe. Dwie płyty główne sprawdzone, obydwie to ciche Creality 2.2.1.
Filmik w albumie z pracy, widać te przycięcia.
https://photos.app.goo.gl/YnzBNunhmpxyRhdt5
Pod linkiem model 3d, gcode i config drukarki w razie czego:
https://1drv.ms/u/s!AhjYOz8p4ebmiJUXkUU ... g?e=ipIant

Mi już zbrakło pomysłów, co sądzicie ?

Re: Klipper Firmware

: 10 kwie 2022, 19:48
autor: cyfron
1. Czy to miejsce to zmiana obrysu lub warstwy?
2. Jakie masz przyspieszenia i suqare corner velocity?
3. Jakim slilcerem ciąłeś?

Re: Klipper Firmware

: 10 kwie 2022, 20:01
autor: corradoskj
1. No właśnie nie, to jedna ścieżka
2. Wg Fluidd to przyśpieszenie ograniczone do 500mm/s2, accel to deccel 750mm/s2, square corner velocity 5mm/s, prędkość druku wg Cury 100mm/s, testowane też 80 i 60, travel speed 250mm/s. Acceleration control wyłączone
3. Cura

Re: Klipper Firmware

: 10 kwie 2022, 20:53
autor: cyfron
1. Zmiana warstwy?
2. Dlaczego Accel to deccel masz mniejsze od Accel? Ustaw deccel na 50% accel
3. Spróbuj innego Slicera, który ma natywną obsługę Klippera, np. SuperSlicer.

Re: Klipper Firmware

: 10 kwie 2022, 21:31
autor: corradoskj
1. Nie, to jedna ciągła ścieżka ściany zewnętrznej, są 3
2. Zmienione ale mam wrażenie że to pogłębiło problem. Zmieniłem to w trakcie druku w Fluidd
3. Próbuję go od godziny ale nie jestem w stanie go ustawić, szczególnie że potrzebuję supporty z "dachem" z wypełnieniem 100%

Re: Klipper Firmware

: 11 kwie 2022, 14:40
autor: cyfron
Zdecyduj się czy są 3 obrysy czy 1? Raz piszesz, że jedna ściażka, później, że są 3 ściany. Niezależnie od ilości obrysów gdzieś musi się zmieniać warstwa i czy to się pokrywa z miejscem, w którym drukarka zwalnia?

Re: Klipper Firmware

: 11 kwie 2022, 22:46
autor: corradoskj
1. 3 ścieżki ściany zewnętrznej. Nie, to nie są miejsca zmian warstwy czy też ścieżki, spowolnienia są w losowych miejscach.

Dzisiaj zrobiłem aktualizację klippera, moonrakera wszystkiego co się dało w FLUIDD i niestety zaczęło sypać błędami.
Ale się z nimi już uporałem, aktualizacja wprowadza "nowe porządki"

Re: Klipper Firmware

: 11 kwie 2022, 22:56
autor: konradsdev1
corradoskj pisze:Zacząłem od config path, było ~/klipper_config zmieniłem na /home/pi/klipper_config niestety nic to nie dało
Przenieś te ustawienia do odpowiednich sekcji w pliku moonraker.conf:

Kod: Zaznacz cały

[file_manager]
config_path: ~/klipper_config
log_path: ~/klipper_logs

[data_store]
temperature_store_size: 600
gcode_store_size: 1000

Re: Klipper Firmware

: 11 kwie 2022, 22:58
autor: corradoskj
Dzięki, wczytałem się przed chwilą w aktualizację

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 10:42
autor: Adinfo
Klipper to konieczność, dopiero teraz zrozumiałem, że to kolejny krok aby zerwać z nałogiem Marlina ;p

Podepnę się do tematu:
- RPi B+ (karta SD 32GB Kingstone, Fluidd),
- Fluidd najnowszy obraz + wgrane wszystkie update systemowe, dostęp przez WiFi TPlink z USB,
- karta SD Kingstone class 10 - odczyt średni, zapis słaby - będę też próbował z inną kartą bo ta w Rpi B+ jest bardzo wolna,
- płyta Trigorilla podpięta przez USB - udało się ją zaprogramować z poziomu Rpi bez problemu,
- konfiguracja printer.cfg przykładowa dla Trigorilla i delty jaką znalazłem w necie https://www.lpomykal.cz/anycubic-kossel ... iguration/
- na ten moment podpięta sama płyta bez endstopów, czujników - tylko zasilanie 12V oraz USB z Rpi.

Po wgraniu firmware klippera i zrestartowaniu usług mam taką informację:

Kod: Zaznacz cały

MCU 'mcu' shutdown: Timer too close
This often indicates the host computer is overloaded. Check
for other processes consuming excessive CPU time, high swap
usage, disk errors, overheating, unstable voltage, or
similar system problems on the host computer.
Once the underlying issue is corrected, use the
"FIRMWARE_RESTART" command to reset the firmware, reload the
config, and restart the host software.
Printer is shutdown
Wcześniej zanim wgrałem firmware do płyty przy poleceniu TOP mam proces pythhon, który cały czas zajmuje CPU od 25-50% - czy to może być powód problemów, albo coś zupełnie innego.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 11:10
autor: dragonn
Czy po wduszeniu FIRMWARE_RESTART parę razy czasem łapie?
Na słabych Pi czasem mi się zdarzało że po starcie musiałem parę razy to wdusić bo przy bootowaniu dużo usług wstaje i przeciąża CPU malin co skutkuje tym, jak już złapało połączenie po wduszeniu FIRMWARE_RESTART to działało stabilnie.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 11:20
autor: Adinfo
dragonn pisze:Czy po wduszeniu FIRMWARE_RESTART parę razy czasem łapie?
Raczej nie łapie wcale, jeszcze powduszam kilka razy do pewności. Co do obciążenia to @majek mi podpowiedział o wduszeniu "c" przy top i to mi zżera procka cały czas (od początku jak fluidd postawiłem 25-50% CPU):

Kod: Zaznacz cały

/home/pi/moonraker-env/bin/python /home/pi/moonraker/moonraker/moonraker.py -c /home/pi/klipper_config/moonraker.conf -l /home/pi/klipper_logs/moonraker.log

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 11:40
autor: annon
Ja na RPi zero też miałem takie komunikaty.przejście na RPi zero drugiej generacji rozwiązało problem. @Berg może mieć racje, że problem może być po stronie słabszych RPi.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 12:04
autor: dragonn
Adinfo pisze:
dragonn pisze:Czy po wduszeniu FIRMWARE_RESTART parę razy czasem łapie?
Raczej nie łapie wcale, jeszcze powduszam kilka razy do pewności. Co do obciążenia to @majek mi podpowiedział o wduszeniu "c" przy top i to mi zżera procka cały czas (od początku jak fluidd postawiłem 25-50% CPU):

Kod: Zaznacz cały

/home/pi/moonraker-env/bin/python /home/pi/moonraker/moonraker/moonraker.py -c /home/pi/klipper_config/moonraker.conf -l /home/pi/klipper_logs/moonraker.log
To normalne, na takim Pi moonraker generuje takie obciążenie.
Spróbuj tego, wedytuj plik
/etc/systemd/systemd/klipper.service żeby wyglądał tak:

Kod: Zaznacz cały

#Systemd service file for klipper

[Unit]
Description=Starts klipper on startup
After=network.target

[Install]
WantedBy=multi-user.target

[Service]
Type=simple
User=pi
RemainAfterExit=yes
ExecStart=/home/pi/klippy-env/bin/python /home/pi/klipper/klippy/klippy.py /home/pi/klipper_config/printer.cfg -l /home/pi/klipper_logs/klippy.log -a /tmp/klippy_uds
Restart=always
RestartSec=10
Nice=-20
Chodzi o linię Nice=-20 na końcu pliku, następnie zrestartuj Pi.
Wywal też usługę webcamd.service, nie wiem czy ona coś w tle nie robi jak nie używasz kamery.

EDIT

To samo możesz zrobić w moonraker.service z tym żeby tam dać nie -20 tylko 20

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 12:19
autor: Adinfo
Doczytałem w Internecie takie zdanie "mainsail is a dynamic gui and data is streamed from moonraker in 200ms intervals! the consumption MUST be higher than with a static website." - to już rozumiem powód obciążenia.
dragonn pisze:Spróbuj tego, wedytuj plik /etc/systemd/systemd/klipper.service
U mnie klipper.service jest tu: /etc/systemd/system/klipper.service

Poprawiłem w klipper.service i moonraker.service - dalej CPU między 30-50 (w większości 50%).

Dzisiaj jeszcze wymiana karty SD na szybszą albo przerzucenie partycji z danymi na szybki pendrive z USB, zobaczymy czy to coś zmieni bo na pewno karta SD przymula.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 12:41
autor: tig33r
Na zero W działał Mainsail czy Fluidd bez problemów.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 12:48
autor: Adinfo
Na Rpi 3B+ (przełożyłem kartę już mam inne komunikaty). Część z nich wynika z tego, że nie mam karty/wyświetlacza z kartą i braku termistorów (jest podpięta goła płyta Trigorilla).

Kod: Zaznacz cały

MCU 'mcu' shutdown: ADC out of range
This generally occurs when a heater temperature exceeds
its configured min_temp or max_temp.
Once the underlying issue is corrected, use the
"FIRMWARE_RESTART" command to reset the firmware, reload the
config, and restart the host software.
Printer is shutdown
Podpiąłem dwa termistory pod T0 i T1 i i zostały tylko te warningi z Mooonraker.

Kod: Zaznacz cały

fluidd warnings found.
[virtual_sdcard] not found in printer configuration.
[pause_resume] not found in printer configuration.
CANCEL_PRINT macro not found in configuration.
Moonraker warnings found.
Missing PolicyKit permisions detected. See the PolicyKit Permissions section of the install documentation at https://moonraker.readthedocs.io/ for details.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.systemd1.manage-units], System Service Management (start, stop, restart) will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.power-off], The shutdown API will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.power-off-multiple-sessions], The shutdown API will be disabled if multiple user sessions are open.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.reboot], The reboot API will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.reboot-multiple-sessions], The reboot API will be disabled if multiple user sessions are open.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.system-sources-refresh], The Update Manager will fail to fetch package updates
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.package-install], The Update Manager will fail to install packages
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.system-update], The Update Manager will fail to update packages
Fluidd setup requirements can be found here.
Podpiąłem na próbę RepRapDisplay Graphics Controller - po naciśnięciu STOP pojawił się komunikat

Kod: Zaznacz cały

Shutdown due to kill button!
Once the underlying issue is corrected, use the
"FIRMWARE_RESTART" command to reset the firmware, reload the
config, and restart the host software.
Printer is shutdown
Co do powyższych warningów Moonraker poczytam to https://moonraker.readthedocs.io/en/lat ... tallation/

Na LCD nic się nie wyświetla. Tylko podświetlenie jest. Konfig mam taki na tę chwilę:

Kod: Zaznacz cały

[board_pins]
aliases:
    # EXP1 header
    EXP1_1=P1.31, EXP1_3=P0.18, EXP1_5=P0.15, EXP1_7=P1.0,  EXP1_9=<GND>,
    EXP1_2=P1.30, EXP1_4=P0.16, EXP1_6=P0.17, EXP1_8=P1.22, EXP1_10=<5V>,
    # EXP2 header
    EXP2_1=P0.8, EXP2_3=P3.25, EXP2_5=P3.26, EXP2_7=P0.27, EXP2_9=<GND>,
    EXP2_2=P0.7, EXP2_4=P0.28, EXP2_6=P0.9,  EXP2_8=<RST>, EXP2_10=<NC>
    # Pins EXP2_1, EXP2_6, EXP2_2 are also MISO, MOSI, SCK of bus "ssp1"

[display]
lcd_type: st7920
cs_pin: EXP1_7
sclk_pin: EXP1_6
sid_pin: EXP1_8
encoder_pins: ^EXP1_5, ^EXP1_3
click_pin: ^!EXP1_2

[output_pin beeper]
pin: EXP1_1
oraz takie informacje:

Kod: Zaznacz cały

Pin 'P1.0' is not a valid pin name on mcu 'mcu'

Once the underlying issue is corrected, use the "RESTART"
command to reload the config and restart the host software.
Printer is halted

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 14:31
autor: cyfron
Ta kropka przy nazwie pinu chyba powoduje błąd???

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 14:55
autor: Adinfo
cyfron pisze:Ta kropka przy nazwie pinu chyba powoduje błąd???
Że równe wartości wpisywać bez kropki? np. 1 i tyle? - sprawdzę bo to może być to, jak konfig zmieniłem na taki to i tak mi nic nie dało (nie mam błędu ale wyświetlacz nic dalej nie pokazuje):

Kod: Zaznacz cały

[board_pins]
aliases:
    # Common EXP1 header found on many "all-in-one" ramps clones
    EXP1_1=PC0, EXP1_3=PH0, EXP1_5=PA1, EXP1_7=PA5, EXP1_9=<GND>,
    EXP1_2=PC2, EXP1_4=PH1, EXP1_6=PA3, EXP1_8=PA7, EXP1_10=<5V>,
    # EXP2 header
    EXP2_1=PB3, EXP2_3=PC6, EXP2_5=PC4, EXP2_7=PL0, EXP2_9=<GND>,
    EXP2_2=PB1, EXP2_4=PB0, EXP2_6=PB2, EXP2_8=PG0, EXP2_10=<RST>
    # Pins EXP2_1, EXP2_6, EXP2_2 are also MISO, MOSI, SCK of bus "spi"
    # Note, some boards wire: EXP2_8=<RST>, EXP2_10=PG0


[display]
lcd_type: st7920
cs_pin: EXP1_7
sclk_pin: EXP1_6
sid_pin: EXP1_8
encoder_pins: ^EXP1_5, ^EXP1_3
click_pin: ^!EXP1_2

[output_pin beeper]
pin: EXP1_1

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 15:32
autor: PrzemoS
Adinfo pisze:fluidd warnings found.
[virtual_sdcard] not found in printer configuration.
[pause_resume] not found in printer configuration.
CANCEL_PRINT macro not found in configuration.
Moonraker warnings found.
Missing PolicyKit permisions detected. See the PolicyKit Permissions section of the install documentation at https://moonraker.readthedocs.io/ for details.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.systemd1.manage-units], System Service Management (start, stop, restart) will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.power-off], The shutdown API will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.power-off-multiple-sessions], The shutdown API will be disabled if multiple user sessions are open.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.reboot], The reboot API will be disabled
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.login1.reboot-multiple-sessions], The reboot API will be disabled if multiple user sessions are open.
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.system-sources-refresh], The Update Manager will fail to fetch package updates
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.package-install], The Update Manager will fail to install packages
Moonraker not authorized for PolicyKit action: [org.freedesktop.packagekit.system-update], The Update Manager will fail to update packages
Fluidd setup requirements can be found here.


Tutaj musisz dodac do configu:

[pause_resume]

[display_status]

[virtual_sdcard]
path: ~/gcode_files

[gcode_macro CANCEL_PRINT]
rename_existing: BASE_CANCEL_PRINT
gcode:
TURN_OFF_HEATERS
CLEAR_PAUSE
SDCARD_RESET_FILE
BASE_CANCEL_PRINT
M107

jesli chodzi o te PolicyKit błędy:

https://docs.mainsail.xyz/faq/moonraker ... /policykit

badz filmik obrazujacy :
https://www.youtube.com/watch?v=98NgjxiqhLw&t=86s


Co do reszty wyslij mi plik config bo widze ze z tymi pinami do wyswietlacza jest nie tak.

Re: Klipper Firmware

: 14 kwie 2022, 22:14
autor: Adinfo
PrzemoS pisze:Tutaj musisz dodać do configu:
...
[gcode_macro CANCEL_PRINT]
rename_existing: BASE_CANCEL_PRINT
...
W tym przypadku miałem błędy w konfigu od linii z TURN_OFF_HEATERS do M107 (ponieważ było BASE_CANCEL_PRINT a miało być CANCEL_PRINT_BASE). Wstawiłem taką sekcję:

Kod: Zaznacz cały

[gcode_macro CANCEL_PRINT]
description: Cancel the actual running print
rename_existing: CANCEL_PRINT_BASE
gcode:
  TURN_OFF_HEATERS
  CANCEL_PRINT_BASE
  CLEAR_PAUSE
  SDCARD_RESET_FILE
  #BASE_CANCEL_PRINT - nie wiem czym się różni CANCEL_PRINT_BASE od BASE_CANCEL_PRINT dlatego jedno zakomentowałem
  M107
Jeżeli chodzi o warningi policy moonraker to uruchomiłem skrypt ~/moonraker/scripts $ ./set-policykit-rules.sh i problem zniknął.

Co do wyświetlacza RepRapDiscount 128x64 Full Graphic Smart Controller to wstawiłem taki konfig i poszło - wyświetlacz działa poprawnie w Trigorilla (ma ten sam pinout co Arduino z RAMPS):

Kod: Zaznacz cały

# Common EXP1 / EXP2 (display) pins
[board_pins]
aliases:
    # Common EXP1 header found on many "all-in-one" ramps clones
    EXP1_1=PC0, EXP1_3=PH0, EXP1_5=PA1, EXP1_7=PA5, EXP1_9=<GND>,
    EXP1_2=PC2, EXP1_4=PH1, EXP1_6=PA3, EXP1_8=PA7, EXP1_10=<5V>,
    # EXP2 header
    EXP2_1=PB3, EXP2_3=PC6, EXP2_5=PC4, EXP2_7=PL0, EXP2_9=<GND>,
    EXP2_2=PB1, EXP2_4=PB0, EXP2_6=PB2, EXP2_8=PG0, EXP2_10=<RST>
    # Pins EXP2_1, EXP2_6, EXP2_2 are also MISO, MOSI, SCK of bus "spi"
    # Note, some boards wire: EXP2_8=<RST>, EXP2_10=PG0

######################################################################
# "RepRapDiscount 128x64 Full Graphic Smart Controller" type displays
######################################################################

[display]
lcd_type: st7920
cs_pin: EXP1_4
sclk_pin: EXP1_5
sid_pin: EXP1_3
encoder_pins: ^EXP2_3, ^EXP2_5
click_pin: ^!EXP1_2
kill_pin: ^!EXP2_8

[output_pin beeper]
pin: EXP1_1

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 11:59
autor: Adinfo
Robię próbę z samodzielną instalacją systemu pod Klippera:

1) zainstalowany Debian 11 (najnowszy) w wersji netinstall + odpalona sieć),
1) zainstalowany git,
2) zainstalowany mc (lubię go używać oraz jego edytora),
3) pobrany i uruchomiony na użytkowniku "pi" instalator KIAUH (bo nie może to być root - inaczej instalator KIAUH wyświetla komunikat)
5) klipper oraz moonraker zainstalowane z poziomu KIAUH,
6) po instalacji klippera i moonrakera ich status to: INCOMPLETE! (restart debiana nie pomaga),
7) przez ten powyższy status (pkt. 6) nie da się zainstalować FLUIDD i MAINSALL.

Gdzie szukać przyczyny tego statusu INCOMPLETE!
- w systemtcl nie ma tych usług na liście.

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 12:15
autor: Trolinka
Adinfo pisze:Robię próbę z samodzielną instalacją systemu pod Klippera:

1) zainstalowany Debian 11 (najnowszy) w wersji netinstall + odpalona sieć),
"Za wysoki" debian :> Tak samo jest z raspbianem najnowszym. Bodajże z perl'em tam są problemy. Zatem albo ręcznie fixować, albo....zejść na debiana v10 :P

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 12:20
autor: Adinfo
Trolinka pisze:"Za wysoki" debian :>
Dzięki - zaoszczędziłeś mi czasu na kombinowanie!

https://github.com/th33xitus/kiauh/issues/80

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 13:16
autor: Trolinka
Niom o wilku mowa :> Czy tam perl czy python jeden pies :-) Można by zakombinować src z poprzedniej wersji i skompilować, czy nawet dpkg --force i zapodać brakująca paczkę. Ale to nie serwer w sieci żeby się przejmować :P Prościej poprzednie wydanie wrzucić i nie przejmować się :-) Wolnego czasu nigdy za wiele.

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 13:47
autor: Adinfo
Debian 10
Dalej po instalacji klippera są jajca bo jest incomplete!
Widzę, że brakuje SUDO itp. jak by autor skryptu KIAUH podał listę wymagań i pakietów koniecznych to by takich jaj nie było.

Kod: Zaznacz cały

###### Running apt-get update...

We trust you have received the usual lecture from the local System
Administrator. It usually boils down to these three things:

    #1) Respect the privacy of others.
    #2) Think before you type.
    #3) With great power comes great responsibility.

[sudo] password for pi:
pi is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

###### Installing packages...
[sudo] password for pi:
pi is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

###### Installing python virtual environment...
/home/pi/kiauh/scripts/install_klipper.sh: line 88: virtualenv: command not found
/home/pi/kiauh/scripts/install_klipper.sh: line 90: /home/pi/klippy-env/bin/pip: No such file or directory

###### Creating Klipper Service  ...
[sudo] password for pi:
Grzebiemy dalej, ale to śmieszne nie jest.

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 13:54
autor: majek
Paczka python-virtualenv zmieniła nazwę na virtualenv. Do tego ewentualnie trzeba doinstalować pythona 2 (nie wspierany już od ponad dwóch lat) o ile nie pójdzie na domyślnej 3.
Nic nie trzeba kompilować czy instalować z force ze starej wersji.

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 14:02
autor: Adinfo
To jeszcze muszę rozwiązać:

Kod: Zaznacz cały

[sudo] password for pi:
pi is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 14:04
autor: konradsdev1

Re: Klipper Firmware

: 21 kwie 2022, 14:20
autor: Adinfo
Po dodaniu (https://devconnected.com/how-to-add-a-u ... 10-buster/ lub https://linuxize.com/post/how-to-add-us ... in-debian/):

Kod: Zaznacz cały

/sbin/usermod -aG sudo pi
oraz

Kod: Zaznacz cały

apt-get install virtualenv
instalacja klippera oraz moonraker poszła - teraz mam installed: 1

Fluidd zainstalowany - odpalił, pobawimy się z połączeniem Arduino z Rampsem ;p

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 11:59
autor: Adinfo
Dzisiaj po ponownym włączeniu kompa z Debian 10 i zestawem Fluidd, Klipper, Mainstall mam taki komunikat w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

pi@debian:~/klipper$ ls /dev/serial/by-id/*
/dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0
pi@debian:~/klipper$ make flash FLASH_DEVICE=/dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0
  Flashing out/klipper.elf.hex to /dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0 via avrdude
avrdude: ser_open(): can't open device "/dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0": Permission denied
ioctl("TIOCMGET"): Inappropriate ioctl for device
ioctl("TIOCMGET"): Inappropriate ioctl for device
Fluidd też się nie może połączyć z Arduino.

Serial z Arduino jest poprawnie wykrywany w debianie, pod Win10 również.

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 12:28
autor: Adinfo
Dobra, naprawione, nie wiem czemu wczoraj było ok i dopiero dzisiaj się zmaściło:

Kod: Zaznacz cały

sudo usermod -a -G tty pi
sudo usermod -a -G dialout pi
przelogowałem się i połączenie z Arduino działa normalnie.

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 13:51
autor: Adinfo
Działający u mnie konfig dla LCD BTT mini12864 v1.0 w RAMPS 1.4 i Arduino2560:
konfig LCD: https://www.cnvoron.com/vorondocs/mini1 ... ipper.html
macro do zmiany podświetlenia związane z temperaturą: https://gist.github.com/tehmaze/3037030 ... 1c0e4fc633

Kod: Zaznacz cały

# Common EXP1 / EXP2 (display) pins
[board_pins]
aliases:
    # Common EXP1 header found on many "all-in-one" ramps clones
    EXP1_1=PC0, EXP1_3=PH0, EXP1_5=PA1, EXP1_7=PA5, EXP1_9=<GND>,
    EXP1_2=PC2, EXP1_4=PH1, EXP1_6=PA3, EXP1_8=PA7, EXP1_10=<5V>,
    # EXP2 header
    EXP2_1=PB3, EXP2_3=PC6, EXP2_5=PC4, EXP2_7=PL0, EXP2_9=<GND>,
    EXP2_2=PB1, EXP2_4=PB0, EXP2_6=PB2, EXP2_8=PG0, EXP2_10=<RST>
    # Pins EXP2_1, EXP2_6, EXP2_2 are also MISO, MOSI, SCK of bus "spi"
    # Note, some boards wire: EXP2_8=<RST>, EXP2_10=PG0

[display]
lcd_type: uc1701
cs_pin: EXP1_3
a0_pin: EXP1_4
rst_pin: EXP1_5
contrast: 63
encoder_pins: ^EXP2_5, ^EXP2_3
click_pin: ^!EXP1_2
 
[output_pin beeper]
pin: EXP1_1
 
[neopixel fysetc_mini12864]
pin: EXP1_6
chain_count: 3
#color_order_GRB: False
initial_RED: 0.4
initial_GREEN: 0.4
initial_BLUE: 0.4


[neopixel fysetc_mini12864]
pin: EXP1_6
chain_count: 3
color_order: RGB
initial_RED: 0.0
initial_GREEN: 0.0
initial_BLUE: 0.4

[delayed_gcode set_displaytemp_timer]
initial_duration: 1
gcode:
    SET_LED_TEMPERATURES
    UPDATE_DELAYED_GCODE ID=set_displaytemp_timer DURATION=1

[gcode_macro SET_LED_TEMPERATURES]
gcode:
    # Make display red if any heater is above 50C
    {% if printer.extruder.temperature >= 50 or printer.heater_bed.temperature >= 50 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.00 BLUE=0.00 INDEX=1
    {% else %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.00 GREEN=1.00 BLUE=1.00 INDEX=1
    {% endif %}

    {% if printer.extruder.temperature >= 180 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.50 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 160 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.40 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 140 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.30 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 120 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.20 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 100 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.10 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 80 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.00 BLUE=0.00 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 60 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.66 GREEN=0.00 BLUE=0.33 INDEX=2
    {% elif printer.extruder.temperature >= 40 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.33 GREEN=0.00 BLUE=0.66 INDEX=2
    {% else %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.00 GREEN=0.00 BLUE=1.00 INDEX=2
    {% endif %}

    {% if printer.heater_bed.temperature >= 100 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.50 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 90 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.40 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 80 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.30 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 7 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.20 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 60 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.10 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 50 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=1.00 GREEN=0.00 BLUE=0.00 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 40 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.66 GREEN=0.00 BLUE=0.33 INDEX=3
    {% elif printer.heater_bed.temperature >= 30 %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.33 GREEN=0.00 BLUE=0.66 INDEX=3
    {% else %}
        SET_LED LED=fysetc_mini12864 RED=0.00 GREEN=0.00 BLUE=1.00 INDEX=3
    {% endif %}

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 14:55
autor: PrzemoS
Panowie jeszcze ja sie wtrącę do postu. Jest możliwość zmiany bądź dodania do configu, aby zrobić pause i na nastepny dzień wznowić resume? Nadmienię, że mam swoje własne makro, ale zauważyłem ze jesli np dlugi czas jest pausa to silniki sie wyłączają i potem jak rano daje resume to wyskakuje ze musze zrobić home( wtedy to juz nie wróci druk tam gdzie pauzowałem) czyli pewnie cos w klipper jest ustawione ze po jakims czasie silniki samoczynnie sie wylaczaja jesli drukarka nie drukuje.


Podaje ponizej moje makro, jak coś można mi je zmienić edytować :)

[gcode_macro PAUSE]
rename_existing: BASE_PAUSE
# change this if you need more or less extrusion
variable_extrude: 1.0
gcode:
SAVE_GCODE_STATE NAME=PAUSE_state
BASE_PAUSE
M83 ; relative extruder moves
G91 ; relative positioning
G1 Z5 F360 ; lift Z by 5mm
G90 ; absolute positioning
G1 X0 Y0 F1000 ; go to X=0 Y=0

[gcode_macro RESUME]
rename_existing: BASE_RESUME
gcode:
M83
G91
G1 E10 F1000
RESTORE_GCODE_STATE NAME=PAUSE_state
BASE_RESUME

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 15:21
autor: raf
idle_timeout wyłącza silniki

Kod: Zaznacz cały

[idle_timeout]
#gcode:
#   A list of G-Code commands to execute on an idle timeout. See
#   docs/Command_Templates.md for G-Code format. The default is to run
#   "TURN_OFF_HEATERS" and "M84".
#timeout: 600
#   Idle time (in seconds) to wait before running the above G-Code
#   commands. The default is 600 seconds.

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 15:23
autor: cyfron
Problem wyłączających się silników podczas pauzy mam tak rozwiązany - zakładając, że korzystasz z makr pause i resume dostarczanych przez KIAUHa:

Kod: Zaznacz cały

[idle_timeout]
gcode:
  {% if printer.pause_resume.is_paused %}
    M104 S0
  {% else %}
    TURN_OFF_HEATERS
    M84
  {% endif %}

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 16:02
autor: Adinfo
Czy nie można tego tak rozwiązać - przy pauzie zapisać "współrzędne = pozycję głowicy/stołu" i przy kontynuowaniu bo bazowaniu za "jakiś czas" zaczytać i kontynuować z tego miejsca? - wtedy pozycja gdzie fizycznie stoją silniki w momencie pauzy zostanie zapamiętana? - może ktoś to w ten sposób zrobił?

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 18:06
autor: cyfron
Dokładnie tak to działa, ale po "wyłączeniu" silników trzeba wyzerować pozycje wszystkich osi, bo drukarka nie wie jak jest ustawiona. Po wyłączeniu silników zawsze można ratować się robiąc home dla wszystkich osi i kliknąć resume.
Mój skrypt zapobiega wyłączaniu silników i grzania stołu jeżeli drukarka jest w trybie Pause - wyłącza się tylko grzałka hotendu. Zachowanie można sobie modyfikować dowolnie wpisując odpowiedni gcode.

Re: Klipper Firmware

: 22 kwie 2022, 20:52
autor: annon
A gdyby krańcówke osi z_max zrobić w config, a później po wznowieniu ustawić aby drukarka robiła home x_min, y_min i z_max? Może to głupie, ale ja mądry to nie jestem.

Re: Klipper Firmware

: 24 kwie 2022, 14:41
autor: Adinfo
Zainstalowałem na próbę MainsailOS, zrobiłem update i chciałem podpiąć zaprogramowaną Trigorillę (wgrany klipper firmware) ale jest problem z serialem:

Kod: Zaznacz cały

ls /dev/serial/by-id/*
ls: cannot access '/dev/serial/by-id/*': No such file or directory
W dev nie ma folderu serial - nie wykrywa płyty po USB - może coś trzeba przestawić? (Fluidd zatrybił od strzału za każdym razem) - w Mainsail jest jakoś inaczej zrobiony dostęp do serial?

Re: Klipper Firmware

: 24 kwie 2022, 15:50
autor: konradsdev1
Sprawdź co pojawia się w logu kernela po podłączeniu płyty do USB za pomocą polecenia dmesg.
Być może port widoczny jest jako /dev/serial1 lub /dev/ttyUSB0.

Re: Klipper Firmware

: 24 kwie 2022, 16:28
autor: Adinfo
Już sobie poradziłem, w sumie sprawdzam co jest grane bo: płyta była wpięta do USB (tego bliżej środka), dopiero jak przełączyłem USB na zewnętrznej krawędzi RPi to po restarcie Mainsail zatrybiło od razu.

Kolejna sprawa (przy Fluidd tego nie było) - czyżby rozbieżność dostępnych wersji Klippera między Fluidd a Mainsail?
- system informuje, że firmware wymaga aktualizacji, co ciekawe Fluidd ze wszystkim był zaktualizowany - chyba, że coś przegapiłem - mam z nim osobną kartę i mogę porównać wersje:

Kod: Zaznacz cały

mcu 'mcu': Unable to extract params from: config_spi

This type of error is frequently caused by running an older
version of the firmware on the micro-controller (fix by
recompiling and flashing the firmware).

Known versions: host=v0.10.0-384-g5517a856, mcu=v0.10.0-278-g7c964e5f

Once the underlying issue is corrected, use the "RESTART"
command to reload the config and restart the host software.
Protocol error connecting to printer

Re: Klipper Firmware

: 24 kwie 2022, 17:26
autor: cyfron
Wejdź w zakładkę Machine i spradź co Ci tam pokazuje. Poza tym dobrze mieć taką samą wersję klippera w host i mcu - chyba, że lubisz niespodzianki w czasie druku.

Re: Klipper Firmware

: 24 kwie 2022, 17:33
autor: Adinfo
cyfron pisze:Wejdź w zakładkę Machine i spradź co Ci tam pokazuje. Poza tym dobrze mieć taką samą wersję klippera w host i mcu - chyba, że lubisz niespodzianki w czasie druku.
To by i tak nie ruszyło, więc podniosłem FW w płycie i pykło, teraz jest jednakowe:

Kod: Zaznacz cały

mcu(atmega2560)
Version: v0.10.0-384-g5517a856
Load: 0.23, Awake: 0.01 , Freq: 16 MHz
23
Host(armv7l)
Version: v0.10.0-384-g5517a856
OS: Raspbian GNU/Linux 10 (buster)
Distro: MainsailOS 0.6.1 (buster)
Load: 1.29, Mem: 130.1 MB / 744.8 MB, Temp: 52°C
Po prostu trafiłem na moment kiedy wypuścili update i mi się wersje rozjechały - na jednej mam Fluidd a na drugiej MainsailOS - obie niby aktualne, ale tak bywa.

Re: Klipper Firmware

: 07 cze 2022, 13:58
autor: PrzemoS
Panowie mam pytanko, co prawda dzieje mi się tak od dłuższego czasu no ale postanowiłem wreszcie napisać może będzie jakaś duszyczka, która mi rozkmini ten problem, bądź powie co można zrobić.

Zakupiłem KlipperScreen skonfigurowałem wszystko piko belo, wiec chcialem zrobic "Out" ze SmartControllem LCD (z wielkim bólem, no ale musze bo projekt obudowy taki a nie inny) i problem tkwi w tym ze SmartControll LCD ma reset buttom, który jest mi pomocny w łączeniu sie Arduino Due (plyta glowna Due3dom mini) z Rpi3 Klipper.

Łopatologicznie = uruchamiam klippera i on próbuje nawiązać polaczenie rpi3 USB z Arduino Due (due3dom mini) do czasu jak nie wcisne reset buttom na LCD SmartControllera to nie połączy mi się (prędzej do grobu trafie jak załączy, chociaż pewnie też NIE).

Trochę poszperałem po Internecie i udało mi się tylko znaleźć cos takiego https://copperhilltech.com/blog/arduino ... res-reset/ <---- może to jakieś rozwiązanie?

P.s @Kopytko ma również clone arduino due z due3dom mini i Kliperka i normalnie automatycznie mu się łączy rpi3 Klipper z Arduino Due, po wyłączeniu i włączeniu zasilania. Wymieniałem również przewód USB i to nic nie dało.

Ktoś jakieś pomysły? :)

Re: Klipper Firmware

: 07 cze 2022, 14:39
autor: konradsdev1
Czy masz ustawione w konfiguracji klippera restart_method?
Sprawdź czy zadziała arduino, rpi_usb albo command.

Kod: Zaznacz cały

[mcu]
restart_method: command

Re: Klipper Firmware

: 07 cze 2022, 14:49
autor: PrzemoS
konradsdev1 pisze:Czy masz ustawione w konfiguracji klippera restart_method?
Sprawdź czy zadziała arduino, rpi_usb albo command.

Kod: Zaznacz cały

[mcu]
restart_method: command
robiłem to tez wcześniej i lipa ;/

Re: Klipper Firmware

: 07 cze 2022, 14:57
autor: Rozarh
Wygląda jak jakieś piki z zasilacza przy włączeniu, które destabilizują pracę CPU. Dlatego trzeba płytę restować, żeby zaskoczyła. To się chyba rozwiązuje mocując kondensator z opornikiem tak, aby przytrzymał na resecie stan niski dopóki się nie naładuje. Niestety nie jestem elektronikiem więc nie podam konkretnych wartości i sposobu podłączenia, ale koledzy pewnie pomogą :piwo:
Z tego co pamiętam, to przez dużą rezystancję do plusa ładujemy plus kondensatora połączony z reset. Minus kondensatora na masę - jakoś tak :sorry:

Re: Klipper Firmware

: 19 lis 2023, 23:34
autor: Norbas
Co będzie łatwiejsze dla laika. Kupić BTT7 i z jego pomocą postawić klippera dla drukarki KP3S Pro S1, czy też postawić dla niej klippera na starszym lapku?

Re: Klipper Firmware

: 19 lis 2023, 23:45
autor: Jarewa
Jak dla laika to bbt 7 bo już jest gotowy do pracy i nie trzeba systemu wgrywać ani klipper tylko konfiguracja. Bo w przypadku notebooka to sporo roboty instalacja linuxa i reszta może cię przerosnąć..

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:03
autor: atom1477
Takie szybkie pytanie:
Czy to normalne że binarka Klippera do wgrania na STM43F429 ma tylko 26 KB?
W wielu poradnikach taką widać:
24 KB.jpg
Tu akurat ma 24 KB dla STM32F103, ale mi dla F429 wychodzi 26 KB (kompiluję z Mainsail-a).
To podejrzanie mało.
No i jak wgram to na płytę BTT OCTOPUS, to oczywiście nie działa. Nawet rezonator kwarcowy nie startuje (sprawdzam oscyloskopem).
Za to jak wgram jakiś swój własny program, to procesor działa. A więc na pewno nie jest to wina uszkodzonego procesora.
Podejrzewam że to wcale nie jest binarka Klippera, tylko sam bootloader.
Jeżeli tak to pytanie gdzie znajdę prawdziwą binarkę?

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:08
autor: Jarewa
1.3MB chyba ma a pobrać można u producenta na githuba lub samemu zrobić w klipper tylko da ruzne wersję zależy jak podłączona płyta do rpi

Nie napisałeś jaka płyta więc strzelam https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... r/Firmware

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:10
autor: atom1477
Chcę zrobić sam, bo mam nietypową konfigurację (kwarc 12MHz zamiast 8).
Znasz jakiś link do opisu jak zrobić? Bo wszystkie jakie widzę kierują do opisu z jakiego wychodzi plik 26 KB.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:10
autor: artur_n

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:13
autor: dragonn
.bin do klipper należy generować pod daną wersję klippera którą się instaluje, a nie wgrywać jakieś bin który leżą po necie bo później można mieć dziwne błędy "Unknow command" czy jak to im tam było.
Rozmiar ~20kb jest normalny, w klipperze firmware w MCU drukarki naprawdę mało robi i typowo więcej tam nie trzeba (na Dueta u mnie ma 21kB).

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:14
autor: atom1477
Właśnie tak robię, ale z tego wychodzi plik 26 KB który potem nie działa.
Jeżeli te 26 KB jest ok, to ciekawe gdzie mam problem. Bo w sumie są tylko 2 rzeczy do wybrania: rodzaj procesora i częstotliwość kwarcu. To by wystarczyło żeby procesor zadziałał.
Ustawienia.gif
Ustawienia.gif (15.81 KiB) Przejrzano 250 razy

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:32
autor: dragonn
A bootloader offset?

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 12:53
autor: atom1477
Taki zalecali ustawić dla F4xx (32 KiB).
Trzeba inny?

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:17
autor: dragonn
To zależy od tego co tam chińczyk wrzucił jako bootloader do tego STM a nie samego modelu procesora.
W ogóle jako go wgrywasz?
Bo jak mówisz że wgrałeś "swój program testowy" to mi to brzmi jak byś wywalił bootloader producenta całkowicie i to będzie powodować problem, bo firmware skompliowane z offsetem bootloader nie odpali się jeśli go w ogóle nie ma.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:37
autor: atom1477
Bootloader producenta jest w ROMie, i nie da się do wywalić.
Poza tym on jest gdzieś poza adresem głównego FLASHa. A więc nie stanowi problemu, i nie trzeba się przejmować jego rozmiarem.

Zakładam że bootloader o jakim mówi Klipper to jakiś dodatkowy softwareowy bootloader. Bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby napisać własny i umieścić go we FLASHu.To może i Klipper używa jakichś swoich.

Wgrywam ST-LINK-iem.

PS. to gdy wgrywam na czysty procesor to chyba powinienem ustawić offset na 0?
Sprawdzam.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:43
autor: Jarewa
Ale masz wybrane komunikacja po uart też tak masz podłączone? Pod dobre piny? Bo ta płyta ma chyba trzy uart-y.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:47
autor: atom1477
Problemem nie była komunikacja (choć to finalnie też), ale to że procek w ogóle nie wstawał.
Problem rozwiązany. Zadziałało na offsecie = 0.
To oznacza że istnieje jakiś bootloader Klippera, którego ja nie mam. Ale i nie potrzebuję go.

Także wielkie dzięki za pomoc.
Teraz procek wstał, i komunikuje się z RPI.
Już mam aktywne okno Dashboard.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:48
autor: Rozarh
W Klipperze pliki konfiguracji pinów do płyty mają od razu w nagłówku w komentarzu opis konfiguracji firmware dla tej konkretnej płyty. Niektórzy producenci płyt (wzorcowy przykład BTT) również to podają dla swoich płyt w jej dokumentacji.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 13:51
autor: dragonn
atom1477 pisze: 25 mar 2024, 13:37 Bootloader producenta jest w ROMie, i nie da się do wywalić.
Nie, nie jest (przynajmniej nie ten o którym mówię tutaj).
STM32 mają wbudowany bootloader w ROMie tak, ale ten nie potrzebuje offsetu i nie on odpowiada za np. akutalizowanie z karty SD (bo tego nie obsługuje). Za to odpowiada drugi customowy bootloader dodawany przez chińczyków zazwyczaj w pierwszym sektorze flashu.

I tak, jeśli wgrywasz ST-LINKiem pod adress 0x8000000 (czyli ten domyślny) to offset bootloadera masz ustawić na 0 bo go nie ma.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 14:06
autor: atom1477
Pierwsze słyszę żeby Chińczycy dodawali jakiś swój bootloader.
Chyba że mówisz o prockach wmontowanych do płyt BTT. No ale wtedy to BTT go dodaje, a nie producent procka.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 17:23
autor: Jarewa
Dodają bo nie każdy ma stlinka ;) a bodloader umożliwia wgranie FW przez SD. I to dodaje producent płyt.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 17:42
autor: atom1477
No czyli nie producent procków :D
Ja wymieniałem procesor na nowy więc u mnie tego bootloadera nie było.
Ale to przydatna informacja na przyszłość. Także dzięki :D
Najważniejsze że już mi to działa.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 18:06
autor: Jarewa
Tm poprzednio co wstawiłem linka jest "DFU Update bootloader" trzeba było to wgrać do czystego procka i miał byś pełnosprawną płytę.

Bo o ile ta płyta ci działa to nadal nie wgrasz FW przez SD.

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 18:11
autor: atom1477
Wiem, ale szybciej mi idzie wgrywanie przez ST-LINK-a.
Mimo wszystko kiedyś wgram i tego bootloadera (też przez ST-LINK-a :D).

Re: Klipper Firmware

: 25 mar 2024, 18:35
autor: dragonn
atom1477 pisze: 25 mar 2024, 14:06 Pierwsze słyszę żeby Chińczycy dodawali jakiś swój bootloader.
Chyba że mówisz o prockach wmontowanych do płyt BTT. No ale wtedy to BTT go dodaje, a nie producent procka.
BTT, MKS czy Fsytec i każdy inny. To miałem na myśli pod "chińczyki". Nie skąd sam MCU podchodzi taka cała płyta sterujaca drukarką.