Strona 1 z 1

Tronxy X5S

: 11 lis 2017, 23:01
autor: MaxXxi47
Cześć.

Za namową kolegi dragonn postanowiłem założyć temat ze swoją drukarką i opisać jakie mam z nią przeboje :D

Drukarka to Tronxy X5S z Gearbesta, o taka:
https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... 01647.html

Drukarka przyszła w kartonie w formie puzzli i pomimo kilku baboli w instrukcji jak źle opisane silniki osi X i Y (zamienione miejscami) to składało się to w miarę dobrze.
Konstrukcja jest całkiem sztywna złożona z 8 profili 2020 (góra i dół) oraz 4 podwójnych 2020 łączących górę z dołem.
Kabelkologia jest straszna - kable są zbyt krótkie by sensownie je poprowadzić i będę z tym wkrótce działał ale na razie mi się "nie pali" (hehe) więc zobaczy się kiedy będzie upgrade.
Konstrukcyjnie to typowy CoreXY ze stołem 33x33cm poruszającym się jedynie w osi Z na 2 silnikach. Ta konstrukcja przekonała mnie bardziej niż CR-10 właśnie ze względu na łatwość dołożenia paneli z plexy a tym samym zamknięcia konstrukcji i przygotowania jej pod ABS (choć stół jest pod 24V a zasilacz z płytą na 12 więc rozgrzanie tego dziada do choćby 70 stopni trwa 20 minut - poprawi się). No i nie buja wydrukiem.

Rzucam kilka fot jak to obecnie wygląda
- zmieniłem oryginalne mocowanie wentylatora chłodzącego radiator bo była to jakaś masakra i podmuch chłodził Heatblock

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
- Godzinę temu ukręciłem dyszę a zapasowe jeszcze nie dotarły dlatego wygląda to jak wygląda.

Miałem dość duży problem ze skręceniem odpowiednio głowicy i nadal tego nie opanowałem więc wycieki filamentu na blok, gluty i falowanie się PTFE itp dostarczyło mi "niezapomnianych wrażeń". Nie byłem dziś w stanie nawet wydrukować poprawionego mocowania pasków *bo te zamiast iść równolegle do wózka to 2 z 4 idą pod dużym kątem. To sprawia że karetka dojeżdżając do "Home" napina wszystkie paski a kiedy wyjeżdża na środek to wszystko się luzuje.
Niemniej jednak przed spaleniem się grzałki wyszło kilka rzeczy. Nie wyszły źle ale też nie wyszły super. Oto one:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Największy problem to wyłażenie wewnętrznej faktury wypełnienia na zewnątrz (skrzynka na piwo), niedolewanie górnej warstwy no i jakieś okazjonalne bloby. Softowo używam Repetier-Hosta i slicera raz to Cury, raz Slic3ra (testy co lepsze). Temperatury dla PLA eSUN to 205-210 stopni i kilka ostatnich wydruków bez grzania stołów w ogóle. Przed spaleniem grzałki wydrukowałem prawie wszystko powyższe a potem zaczopowała się rurka PTFE. Po jej udrożnieniu grzałka już nie grzała. Wczoraj udało mi się wydrukować drugi akumulator (wyszedł identycznie średnio jak poprzedni) a potem chciałem zrobić coś większego i zaczęło się zatykać na potęgę.

Re: Tronxy X5S

: 11 lis 2017, 23:16
autor: dragonn
Możesz wrzucić jakieś zdjęcie o co chodzi z tymi paskami pod kątem? Tak nigdy nie powinno być bo to wprowadzi nieliniowość do wydruku.

Re: Tronxy X5S

: 11 lis 2017, 23:25
autor: MaxXxi47
Jasne.

Rozwiązaniem jest inne ułożenie pulleyów i dołożenie elementu albo za kołkami albo przed nimi bez zmiany niczego więcej. IMO Pikuś.

Obrazek
Obrazek

Paski pod kątem lecą do silników na tylnych rogach drukarki.

Re: Tronxy X5S

: 11 lis 2017, 23:37
autor: dragonn
Eee lol jesteś pewny że to tak ma być Oo (w sensie fabrycznie)? WTF... kto to wymyślił.

Re: Tronxy X5S

: 11 lis 2017, 23:46
autor: MaxXxi47
Źli ryżożercy xD Tu masz ori film or Tronxy jak zakładać paski.

źródło: http://www.youtube.com/watch?v=S3y3L4IEdF4

Re: Tronxy X5S

: 26 gru 2017, 05:57
autor: MaxXxi47
Mały update.
Drukarka po wprowadzeniu kilku prostych modyfikacji zaczęła chodzić całkiem przyjemnie. Zapewne wiele jeszcze możnaby poprawić jak np chłodzenie wydruku aktualnie ssie :P Ale już mam w planach dorzucić jakieś turbo (albo dwa) więc będzie znacznie lepiej.

Jeden bardzo duży upgrade to wymiana całkowicie przelotowego heatbrake-a na taki standardowy z Anetki (jedna strona ma otwór 2mm na filament). Dzięki temu dociąłem sobie PTFE jak radziliście na 0.5mm wystające z łącznika i niema już opcji na zluzowanie się rurki w badziewnej złączce pneumatycznej. Przedtem miałem duże problemy z przytykaniem się po retrakcji - teraz problemy ustały całkowicie.
Wymieniłem również dysze ale przez przypadek zamówiłem znacznie większe choć z identycznym gwintem. Jest coraz lepiej :)

Kilka fotek.

Re: Tronxy X5S

: 27 gru 2017, 16:57
autor: Cosik
A robiłeś już jakieś testy prędkości tej drukarki? Bo np zastanawiam się jak wypada w porównaniu do HC Evo ;)

Co więcej widzę płytę główną jak w Anet albo bardzo podobną, wiec pewnie napotkasz na te same problemy ;)

Re: Tronxy X5S

: 27 gru 2017, 18:27
autor: MaxXxi47
Jeleń poleciał na takich parametrach ale przy szyi już skręciłem całość na 70% final rate bo bok wychodził brzydko (z drugiej strony jest gładki więc może to tylko kwestia doregulowania parametrów).

Re: Tronxy X5S

: 18 kwie 2018, 18:38
autor: cyberduck
Ogolnie polecalbys te drukarke ?
Zanim przeczytalem ten post zamowilem ja i czekam na przesylke :DD
Spodziewalem sie sporych przerobek, ale po ich dokonaniu tez spodziewam sie
polepszenia jakosci druku.
Czytajac Twoj post odnosze wrazenie, ze to zlom ?

Re: Tronxy X5S

: 21 kwie 2018, 15:32
autor: darek1975
Witam,chcesz aby ta drukarka drukowała idealnie to potrzebujesz zrobic jej upgrade samego mechanizmu pracy Hottenda i bedziesz zadowolony.
Osobiscie sprzedaje drukarki tej firmy i innych i jakoś problemów z drukarkami nie maja kupujący.

Re: Tronxy X5S

: 26 kwie 2018, 20:48
autor: MaxXxi47
Czy polecałbym? I tak i nie - mnie bardziej odpowiada CoreXY a małe babolki w konstrukcji wersji V0.1 nie były bardzo uciążliwe i po kolei się ich pozbywałem. Dla kogoś kto chce kupić, złożyć i używać bez wkładania "serca" to byłby zły wybór ALE Tronxy cały czas wydaje wersje poprawione i ta obecnie sprzedawana ma się nijak do tej, którą kupiłem.
Czy złom? Nie - tak nie powiem. To dobra baza choć mało popularna i wymagająca czegoś więcej niż złożenia.

Dużym problemem tego typu drukarek kupowanych przez totalnych początkujących (jak ja) jest to że nie wiesz czy to ty coś źle robisz w kwestii parametrów czy może drukarka jest źle poskładana z winy twojej/produceta. Dlatego tak ceni się Prusę - ona po wyciągnięciu z kartonu działa i bankowo działa dobrze bo przed spakowaniem musi wypluć X elementów do poskładania kolejnych Prus. Tu masz loterię czy aby wszystkie elementy znajdują się w kartonie (u mnie brakowało drukowanego uchwytu na kable) czy może są w pełni sprawne (wiele fot połamanych akrylowych elementów czy choćby nie przewiercony na wylot łącznik :P serio).

Z Dłuższej perspektywy (kilka miesięcy użytkowania z mniejszymi i większymi problemami) stwierdzam że zastanowiłbym się drugi raz czy brać akurat tę drukarkę na start. Z pewnością nie skreślałbym jej ale też nie powiedział "TO TA!".

Z modyfikacji mojej wersji
- wyprostowanie pasków napędowych
- przekładka elektroniki do małego zgrabnego boxa
- ocieplenie stołu
- szyba zamiast laminatu
- wymiana alu sprzęgieł na drukowane z Thingi
- zmiana nawiewu na wydruk oraz nawiewu na radiator głowicy

Czekają w kolejce
- zamknięta komora
- wymiana głowicy na V6
- zmiana stołu na 12V bądź dołożenie zasilacza na 24V

Sporo tego jak na drukarkę dla początkującego.

Re: Tronxy X5S

: 15 paź 2018, 11:55
autor: popek9
Cześć wszystkim.

Jestem w posiadaniu drukarki Tronxy x5s od ponad 2 miesięcy. Na chwilę obecną więcej jest z nią problemów niż samego drukowania.

Stołu nie da się skalibrować bo jak ustawie dobrze wszystkie narożniki to na środku powstaje brzuch. Znowu jak zrobię na odwrót i środek stołu jest w miarę równo to narożniki są 2-3 mm poniżej dyszy drukującej. Jest to bardzo dziwne bo jak zdjąłem stół i sprawdzałem go poziomicą to wydawał się prosty.

Czy ktoś miał podobny problem z poziomowaniem?


Oczywiście również jest problem z grzaniem stołu ale to jak wiadomo trzeba dodać drugi zasilacz najlepiej na 24v aby było odpowiednie grzanie. Zauważyłem również że przy obecnym zasilaniu 12v. Prawa strona (od strony przewodów zasilających) grzeje się mocniej niż lewa. Występuje tutaj różnica kilkunastu stopni co jest bardzo dużą przeszkodą podczas drukowania, ponieważ część druku trzyma się stołu, a druga część sama się odkleja.



Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Re: Tronxy X5S

: 15 paź 2018, 14:09
autor: darek1975
Masz oodpowiedzi wyzej drukarka musi przejsc upgrade zwłaszcza od spodu ocieplenie stołu.Ja do drukarek 3D stosuje też mosfet na stół.Ponadto zastosuj szybe na stół.

Re: Tronxy X5S

: 15 paź 2018, 15:44
autor: madej
Jeśli uważasz, że stół masz prosty, to może prowadnice głowicy się uginają. Efekt miałbyś ten sam, czyli że niby stół wypukły.

Re: Tronxy X5S

: 15 paź 2018, 15:47
autor: popek9
darek1975 pisze:Masz oodpowiedzi wyzej drukarka musi przejsc upgrade zwłaszcza od spodu ocieplenie stołu.Ja do drukarek 3D stosuje też mosfet na stół.Ponadto zastosuj szybe na stół.
Dzięki za szybką odpowiedź.

Szybę miałem, jednak zbyt szybko ją grzałem opalarką (temp. max 650°C) i mi pękła :P więc wykorzystałem najpierw oryginalny laminat, a później naklejkę, ale nie da się na tym w ogóle drukować. Bo dysza po chwili zrywa cały druk lub w pewnych miejscach w ogóle nic nie drukuje a z innej strony znowu daje zbyt dużo filamentu.

Na chwilę obecną czekam na zasilacz 24V i mosfet który powinien dotrzeć do mnie w tym tygodniu.

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 21:05
autor: balder
witam
mam problem z tą drukarką
drukuję na pla i odkleja mi się wydruk często pierwsza warstwa się nie przykleja
używałem c-sticka i dalej tak samo
oczywiście mam szybę drugi zasilacz do stołu

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 21:10
autor: dragonn
zdjęcia! zdjęcia pierwszej warstwy

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 21:44
autor: balder
Obrazek
to jest spód zerwanego wydruku

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 21:54
autor: dragonn
Odpowiedź jest tylko jedna :D - DYSZA ZA DALEKO OD STOŁU!
I nie, nie mów że levelowałeś na kartkę, już tyle razy tłumaczyłem że to jest absolutnie do kitu. To jedynie zapewnianie że wszędzie jest równo ale nie że jest wystarczająco blisko.

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 21:59
autor: balder
tak właśnie robiłem\
jaką najlepiej szczelinę ustawić?

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 22:18
autor: dragonn
Taką żeby było dobrze i naprawdę się nie nabijam bo to jest jedyna prawidłowa odpowiedź.
first_layer (1).jpg
pobrane.jpeg
pobrane.jpeg (10.97 KiB) Przejrzano 5000 razy
Popatrz sobie na te przykłady i ustaw tak żeby było dobrze ;).

Re: Tronxy X5S

: 23 paź 2018, 22:26
autor: balder
dzięki już jest o niebo lepiej
mam jeszcze rf100 i na kartkę ustawiałem i było ok

Re: Tronxy X5S

: 09 gru 2018, 17:41
autor: Kamilooo
Siema ! :) Też mam ową drukarkę i drukuję nawet ok :) ale chciałem zmienić to chłodzenie, żeby było jeszcze lepiej, ktoś poleci gotowy projekt, który pasuje do tej głowicy ? Dzięki za pomoc.

Re: Tronxy X5S

: 23 gru 2018, 11:46
autor: ma3x
Witam
Śledziłem nieco ten model i co może się przydać na początek jest pokazane na tych dwóch filmikach a w ich opisach linki do części

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Pq3qjdaRnuY

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=RIz5-1uCqLg
Dodatkowo link do thingiverse https://www.thingiverse.com/tag:tronxy_X5S
Dla tych co mają problem z dogadaniem się z wujkiem google :D
Pozdrawiam.

Re: Tronxy X5S

: 17 maja 2019, 16:32
autor: Jaromaniak
Witam

Od kilku dni jestem posiadaczem drukarki Tronxy x5sa - 2019.

Na jakich parametrach udało się wam posiadacze zapanować nad retrakcją. ?

obecnie mam takie ustawienia
cofanie 4,5 mm
prędkość cofania 45 mm/s

travel speed 180 mm/s

Pozdrawiam

Re: Tronxy X5S

: 17 maja 2019, 19:07
autor: FlameRunner
A w czym tkwi problem?

Re: Tronxy X5S

: 17 maja 2019, 19:25
autor: Jaromaniak
"Pajęczyna" :/

Re: Tronxy X5S

: 18 maja 2019, 17:28
autor: dragonn
A jakie temperatury i filament?

Re: Tronxy X5S

: 20 maja 2019, 12:28
autor: Jaromaniak
Witam

Temperatura 200/45 filament PLA 3D active.

zmieniłem

cofanie z 4,5 na 6 mm
prędkość cofania 45 na 50 mm/s

i wyszło o wiele lepiej ale nie idealnie :/

Re: Tronxy X5S

: 20 maja 2019, 12:39
autor: FlameRunner
Zwiększenie długości retrakcji pomogło? W takim razie sprawdź, co się dzieje, gdy jeszcze trochę zwiększysz. ;)

Co do szybkości retrakcji:
- być może masz w firmware niski limit i nieważne, czy ustawisz 45 mm/s, czy 50 mm/s, będzie ograniczona do niższej wartości, na przykład 25 mm/s
- jeśli masz wysoki limit i szybkość 50 mm/s nie zostaje zmniejszona przez firmware, to jest już dość szybka retrakcja i silnik może gubić kroki

A tak poza tym, kwestia ustawiania parametrów retrakcji była wałkowana milion razy. :P

Re: Tronxy X5S

: 20 maja 2019, 14:53
autor: DoktorM
Ten kanał chłodzący, który pokazałeś na zdjęciu razem z Benchy wygląda na mocno wyeksploatowany.

Re: Tronxy X5S

: 20 maja 2019, 16:42
autor: virgin71
Jaromaniak pisze:Witam

Temperatura 200/45 filament PLA 3D active.

zmieniłem

cofanie z 4,5 na 6 mm
prędkość cofania 45 na 50 mm/s

i wyszło o wiele lepiej ale nie idealnie :/
45 mm/s to już jest zwykle max i oprogramowanie ma limit w tym miejscu, ale w przypadku tej drukarki, podobno należy testować
8 mm / 60 mm/s

Grzenie do 45'C ma chyba podobne właściwości adhezyjne, jak niegrzanie wcale. No chyba, że jakiegoś kleju używasz.

Filamentu wyżej wspomnianego nie da się używać do sprawdzenia drukarki...

Re: Tronxy X5S

: 21 maja 2019, 11:12
autor: Jaromaniak
DoktorM pisze:Ten kanał chłodzący, który pokazałeś na zdjęciu razem z Benchy wygląda na mocno wyeksploatowany.
:D Taki dziwny stwór przyszedł razem z drukarką, fatalnie wydrukowany (jest najprawdopodobniej wydrukowany z tego samego materiału który był dodany gratis, nie dało się tym w ogóle cokolwiek wydrukować) chciałem wydrukować nowy model ze strony TRONXY ale link jest martwy, jak możecie polecić jakieś sprawdzone chłodzenie do tego modelu to poproszę.

Re: Tronxy X5S

: 21 maja 2019, 12:16
autor: Jaromaniak
virgin71 pisze:Filamentu wyżej wspomnianego nie da się używać do sprawdzenia drukarki...
Jakiej firmy filament polecacie, jest to moja pierwsza drukarka 3D więc nie orientuje się za dobrze jeszcze.

Co do temperatury stołu 45/C taką temperaturę miałem w programie z kostką testową (20x20x20mm) i takiego parametru użyłem.

Re: Tronxy X5S

: 21 maja 2019, 13:02
autor: virgin71
DevilDesign, Fiberlogy, Primat lub Coro niektórzy uważają, że Spectrum (ja nie podzielam entuzjazmu, ale to moja opinia).

Re: Tronxy X5S

: 21 maja 2019, 16:01
autor: MaxXxi47
Dobrym chłodzeniem będzie zdecydowanie użyty przeze mnie Petsfang.
https://www.thingiverse.com/thing:2984806
Dokonałem w nim kilku modyfikacji brzeszczotem i dodałem swoją ulubioną alu blaszkę w okolicach dyszy ale też drugą zamykającą od spodu chłodzenie głowicy żeby podmuchy nie szły na blok. Dam foty wieczorem.

Re: Tronxy X5S

: 16 sie 2019, 06:05
autor: kisek
Witam mam problem z moją tronxy i już ręce załamuje :D paski niby prawidłowo napięte, a w jednym rogu przeskakuje pasek o dziwo tylko w jednym

Re: Tronxy X5S

: 25 paź 2019, 13:51
autor: Crane_PL
Nie wiem cze to dobry temat na takie pytanie, ale czy orientuje się ktoś jakie należy kupić paski do drukarki X5SA ? Pytam bo widziałem kilka opinii, że warto je wymienić jak najszybciej, a swojej drukarki jeszcze nie mam.

Re: Tronxy X5S

: 25 paź 2019, 16:34
autor: MaxXxi47
Moja X5S na seryjnych paskach przepracowała rok. Potem zaczęły się pojawiać zniekształcenia wydruku i zauważyłem że jeden pasek jest "rozciągnięty" w pewnym miejscu. Druty zbrojenia popękały, guma od naprężenia się rozlazła.
Kupiłem na szybko białe paski z ABC-RC ale te też mają metalowy rdzeń i za jakiś czas zrobi się to samo (obstawiam później niż prędzej). Wymienię wtedy na "GATESa" (ten czerwonawy) razem z kilkoma innymi gratami.
PASEK TRIANGLELAB

Re: Tronxy X5S

: 05 lis 2019, 17:41
autor: Akahari
Cześć.
rozglądam się za pierwszą drukarką i w paru ostatnich postach z działu "Co kupić" padła nazwa Tronxy X5SA. Czytając ten temat mama parę pytań:
1) Czy w porównaniu z 2017 poziom tego "co przyjdzie w pudełku" jest teraz lepszy?
2) Mimo to rozumiem, że wymaga upgrade'ów. Jedne kupione, inne wydrukowane. Czy w przypadku tych drugich "to co przyjdzie w pudełku" będzie w stanie przyzwoicie wydrukować takie upgrade'y?
3) Czy tak z miesiąc wystarczy, by wyprowadzić tą drukarkę na ludzi?
Z chęcią przyjmę wszystkie inne porady dotyczące tej drukarki lub ewentualnie lepszy wybór. Jednym z głównych powodów, dla których zainteresowała mnie ta drukarka jest całkiem spora przestrzeń robocza. Rozumiem, że drukarki tego typu wymagają cierpliwości, ale generalnie to nie problem, bardziej obawiałbym się o to, że jeszcze nie mam żadnego doświadczenia z drukarkami 3D.

Re: Tronxy X5S

: 05 lis 2019, 17:57
autor: miecio1ron
Hej. Ja kupiłem niedawno x5sa z auto poziomowanim stołu i ogólnie po modyfikacjach :
-usztywnienie ramy kątownikami
-zmiana stołu na szkło
-wymiana ekstrudera na titana
-zmiana rurki bowdena

Jest dobrze. Jestem świerzak w druku 3d więc to nie jest miarodajne. Zrobię kilka fotek wydruków za kilka godzin to sam ocenisz.

*Trzeba liczyć się z zmianą duktu chłodzącego wydruk i radiator hotend bo porażka wieje wszędzie gdzie nie powinno.
* Rozjezdzają się silniki osi Z.
*pękają plastikowe obsady prowadnic osi Z-wymiana na metalowe
*Kasowanie luzu osi Z(nie koniecznie bo grawitacja też dobrze działa)
*zmiana pasków karetki na równo pocięte żeby lepiej się układał na rolkach
*kółka do wózków zaczęły się łuszczyć (z lakieru?)
*słabej jakości wentylatory (zasilacz po 3 tygodniach tyrkota, głowica po 5 tygodniach, elektroniki od razu zmieniłem na cichszy bo było naprawdę głośno)

To tyle na ogół. Pytaj dalej jak czegoś nie napisałem


Co do stołu to pod nim jest ocieplenie z pianki i sreberka. Nagrzewa się z dobre 5min do 70 stopni (więcej nie potrzebowałem na tą chwilę)

Re: Tronxy X5S

: 06 lis 2019, 11:03
autor: miecio1ron
Materiał czarny Petg warstwa 0.32 prędkość drukowania 50mm/s
Biały petg warstwa 0.2 30mm/s
Niebieski PLA ale nie pamiętam parametrów

Re: Tronxy X5S

: 06 lis 2019, 11:48
autor: Akahari
Zdecydowałem się kupić X5SA. Ze względu na to, że jestem zupełnie nowy w temacie, byłbym wdzięczny jakby ktoś podrzucił mi listę rzeczy, które mógłbym zamówić zanim jeszcze przyjdzie drukarka. Np. jaki konkretnie ma być ten ekstruder tytanowy. Nie chce się jakoś narzucać i sprawiać problemów, ale zawsze lepiej spytać niż udawać, że się wie co się robi.

Re: Tronxy X5S

: 06 lis 2019, 13:04
autor: Crane_PL
Właśnie przed chwilą otrzymałem swoją X5SA i tak trochę po "złości" okazało się że stół ma już podklejoną izolację, a ja oczywiście zakupiłem sobie wcześniej taką izolację :) więc z tym polecam się wstrzymać. Zobaczymy czy uda mi się poskładać ją do kupy.

Re: Tronxy X5S

: 06 lis 2019, 13:43
autor: miecio1ron
Drukarka 3D anodowana płyta łącząca 90 stopni z 5 otworami do Openbuilds CNC v-slot 2020 profile aluminiowe
https://s.click.aliexpress.com/e/suTJV5bi

5/20szt aluminium 2020 uchwyt narożny montaż 2028 kątownik narożny do 20/30/40/45/60 profil aluminiowy złącze CNC Router
https://s.click.aliexpress.com/e/qisQuHL6

Trianglelab najwyższej jakości mosiężna dysza MK8 do drukarek 3D hotend 1.75MM Filament j-head cr10 blok grzewczy ender3 hotend m6 gwint
https://s.click.aliexpress.com/e/dvliQIsg

To chyba minimum co trzeba. W przedmiotach sprzedającego zobacz ekstruder titan ale to nie koniecznie i ewentualnie jak złe paski Ci się trafią to 6mm GT2 i ich potrzeba 5mb albo troszkę mniej.

Podczas montażu jeszcze sprawdź rurkę i bowden https://youtu.be/30qqKUwviww bo potrafi napsuć krwii przy kalibracji

Re: Tronxy X5S

: 06 lis 2019, 20:42
autor: MaxXxi47
Łącznik jeszcze polecam wymienić na taki
https://www.banggood.com/Anet-2Pcs-M630 ... rehouse=CN
Nie będzie już wtedy żadnych problemów że rurka nie dochodzi i się filament leje gwintem.

Re: Tronxy X5S

: 01 gru 2019, 20:57
autor: krzysiek_
Witam, czy komuś udało się odczytać parametry ekstrudera albo inaczej, czy ktoś dał radę zrobić jego kalibrację?
Mam X5SA pro i za nic nie mogę odczytać parametrów z eepromu, komenda m503 nie działa, eeprom w repetierze zablokowany.. :(

Re: Tronxy X5S

: 01 gru 2019, 21:56
autor: FlameRunner
Dlaczego chcesz "kalibrować" ekstruder? Czy ta drukarka nie jest dostarczana z wgranym, skonfigurowanym pod nią firmware?

Re: Tronxy X5S

: 01 gru 2019, 23:24
autor: MaxXxi47
Jest ... i nie jest jednocześnie. U mnie w X5S ustawione jest 90 kroków na 1mm na silniku ekstrudera ... co daje 9mm przy wysunięciu filamentu o 10mm.

Ustawiłem Flow na 104% i drukuje tak 2 lata.

Re: Tronxy X5S

: 02 gru 2019, 16:28
autor: krzysiek_
Przy zadanych 100mm podania filamentu drukarka podaje 97,7mm. :(

Re: Tronxy X5S

: 02 gru 2019, 16:50
autor: FlameRunner
W jaki dokładnie sposób to zmierzyłeś?

Re: Tronxy X5S

: 02 gru 2019, 20:48
autor: krzysiek_
Suwmiarką.

Zaczytałem się trochę i mniej więcej już wiem co i jak.
Kalibracja kroków na tej drukarce to zmora ale już zacząłem działać w temacie i po kalibracji wychodzi mi na 100mm podanego filamnetu 100,05mm więc jest super ale..(o tym później).

Kalibracja wygląda tak, że jest to płyta chitu i można ustawić nowe parametry silników tylko poprzez nadpisanie gcodu w drukarce.

Informacja dla potomnych: dla mojego X5SA PRO gcode wygląda tak:
M8011 S0.00251
m8510

M8011 to silnik E, S to paramter, który ustawiamy, trzeba dobrać go metodą prób i błędów. Potem zapisujemy to w notatniku, dalej jako plik .gcode, wrzucamy na kartę SD, w drukarce wybieramy print i parametr się nadpisuje. Tak zaleca to anglojęzyczny świat i tak to powinno działać i u mnie też zadziałało ale..

Po uruchomieniu losowego pliku do wydruku w momencie, gdy karetka najeżdza na pozycję home silniki szaleją i mimo iż krańczaki są wciśnięte, silniki dalej ciągną w te samą stronę. Wygląda to tak, jakby drukarka straciła kroki dla pozostałych silników.

Ważna informacja jest taka, że każdy plik konfiguracyjny do tej drukarki musi być zakończony komendą m8500 albo m8510. M8500 zastępuje parametry na stałe(radzę przemyśleć), m8510 zastępuje parametry do momentu utraty zasilania, więc jak coś jest nie tak, to hard reset i drukarka wraca do starych ustawień.

Temat ogólnie bardzo ciekawy, mam nadzieję, że komuś przyda się to info a ja tym czasem będę walczył dalej, gdyż po zmianie filamentu na pla od fiberlogy druraka na 100mm zadanego materiału podaje 95,5mm, po kalibracji 100mm+/-0,1 wiec wynik godny dalszej walki.

Re: Tronxy X5S

: 02 gru 2019, 21:15
autor: FlameRunner
Czy możesz sprawdzić, ile wciągnie na zadane 50 mm oraz 150 mm?

Re: Tronxy X5S

: 02 gru 2019, 21:29
autor: krzysiek_
Jasne, jutro po pracy sprawdzę na fabrycznych ustawieniach i po modyfikacji gcodu. :)

Re: Tronxy X5S

: 03 gru 2019, 08:41
autor: mcxmcx
A nie możesz jak człowiek wstawić tej zmiany kroków do gcode, do startowej części?

Tak na przyklad M92 E100.5

Re: Tronxy X5S

: 03 gru 2019, 09:25
autor: krzysiek_
Ta płyta tego nie przyjmuje.

Edit: Nie jestem nawet w stanie sprawdzić ile kroków fabrycznie ma ustawiony ekstruder.

Re: Tronxy X5S

: 03 gru 2019, 15:59
autor: krzysiek_
FlameRunner pisze:Czy możesz sprawdzić, ile wciągnie na zadane 50 mm oraz 150 mm?
Wygląda to następująco:
50/100/150mm po trzy pomiary, filament PLA, pomiary dla stockowych nastaw i po zmianie kroków za pomocą M8011.

50mm:

Fabrycznie
47,96mm
47,99mm
47,97mm
M8011
50,16mm
50,00mm
49,96mm

100mm

Fabrycznie
95,15mm
95,64mm
95,11mm
M8011
99,83mm
99,72mm
99,55mm

150mm

Fabrycznie
143,96mm
143,52mm
143,70mm
M8011
149,60mm
149,14mm
149,93mm

Przy 150mm miałem już mały problem z dokładnym zmierzeniem ale powiedzmy, że błąd mieści się w granicach 0,2-0,3mm.