Strona 1 z 1

PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 21:38
autor: Marcin.KnD
Witam ktoś wskaże ci jest powodem takich wydruków.

Głowica 220 stół 80

Filament od DD

Do porównania PLA DD czarnyObrazekObrazekObrazek

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:09
autor: dragonn
A jakie temp ma PLA? PET-G chłodzisz?

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:11
autor: Marcin.KnD
Pla 220 głowica i 50 stół. Tak chłodzenie przy obu

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:13
autor: dragonn
No a PET-G na tych samych? Dla PET-G musisz temp przynajmniej o 10-20C dać większe od PLA. Chociaż te co podajesz do PLA też mi się wydają wysokie.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:15
autor: TDI-CAD
Chyba za szybko, daj 15 mm/s dla obrysów i 25 wypełnienie. Element wydaje się dość mały...

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:17
autor: Marcin.KnD
Wielkość wizytówki. Głowica od TDI, mogą być przekładnia na termistorze

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:18
autor: dziobu
I jeszcze chyba flow za duży. Lub pierwsza warstwa za nisko i zostają nadlewki. Ten wydruk wygląda na max 2-3 pełne warstwy i te nadlewki nie mają gdzie zginąć.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:19
autor: Marcin.KnD
Czyli jeszcze dużo nauki, bo nie bardzo łapie o co chodzi
Przepływ 100% i nic nie zmieniam

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:42
autor: dziobu
Załóżmy:
- dysza 0.4mm,
- warstwa 0.25mm.
Teoretycznie, drukując pierwszą warstwę, głowica jedzie 0.25mm nad stołem i wypluwa pasek o szerokości 0.4mm. Jak już tymi paskami wypełni całą warstwę, to podjeżdża o 0.25mm w górę i drukuje kolejną warstwę. Tyle teorii.

W praktyce pierwsza warstwa musi być delikatnie wbita w stół, żeby wydruk się jakoś trzymał. Więc zwiększasz przepływ plastiku lub podjeżdżasz w dół, żeby warstwa faktycznie miała wysokość np 0.2 czy 0.15mm. Ale plastiku leci tyle co wcześniej także gdzieś musi się podziać. Jeśli dobierzesz te parametry prawidłowo, materiał jest lekko wbijany w stół ale się nie wypacza. A jak nie - jest wyciskany na boki. Jak będzie go za dużo to robią się fale, które widać na Twoim wydruku. Jeśli kolejna warstwa również ma wypełnienie 100% (a przeważnie górne i dolne warstwy tak mają), to te nadlewki są rozjeżdżane przez głowicę, która pluje taką ilością plastiku jaką powinna, ale on też nie ma gdzie się podziać. A przez nadlewki z poprzedniej warstwy, nadmiarowego materiału robi się więcej. Jakbyś miał detal grubości np 5mm i po tych (szacuję) 3 początkowych pełnych warstwach wypełnienie np 20%, to w szparach w tym wypełnieniu ten szpecący nadmiar ukryjesz. I tak też się robi, ale Ty nie masz więc go widać.

Cały czas pamiętaj że FDM polega na ułożeniu drukowanego detalu z paska o szerokości Twojej dyszy i grubości jednej warstwy. Wyobraź sobie że masz ułożyć swój wydruk z kawałków płaskiej sznurówki. Ogólna idea jest taka sama.

Musisz imho:
- zmniejszyć (lub skalibrować jeśli tego nie robiłeś) przepływ,
- skorygować odległość dyszy od stołu. Czy sprzętowo (przesuwając krańcówkę) czy programowo (grubość pierwszej warstwy; choć różnie się to w różnych programach robi).

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:47
autor: Marcin.KnD
Wielkie dzięki,

Odległość od stołu na wizytówkę, muszę poeksperymentować z tym przeplywem

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:54
autor: dziobu
Marcin.KnD pisze:Odległość od stołu na wizytówkę
Małą podpowiedź: w Curze ustaw grubość pierwszej warstwy "na wizytówkę". A, nie da się bo trzeba podać w mm... Rozumiesz?
Wizytówka wizytówce nie równa. Mam takie od 0.2 do prawie 3mm grubości. Chyba że masz coś pewnego.

Zrób sobie model testowy - np kwadrat 40x40mm o wysokości jednej warstwy. Wydrukuj go z parametrami jakie masz. Jeśli po wydrukowaniu górna warstwa będzie taka jak Twoja biała wizytówka, odjedź w górę (krańcówka/program, nie wiem jak robisz) o kawałek (np 0.1mm) i spróbuj ponownie.
Góra wydruku powinna być lekko chropowata z powodu ułożenia warstw, a nie nalana i rozjeżdżona dyszą.

Ale wcześniej skalibruj przepływ.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 22:57
autor: Marcin.KnD
A jak przepływ kalibrować? Ekstruder już mam na początku, 50mm w programie to 50 w realu

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 21 lis 2017, 23:18
autor: dziobu
Zacznij od kostki testowej - sześcian bez góry (pięciościan ;p), bez wypełnienia ze ścianką o grubości 1 przejazdu.
Powinna nie być nalana ale też nie mieć dziur i mieć grubość szerokości ścieżki którą drukujesz.

Poczytaj trochę o kalibracji i dobieraniu parametrów druku (szerokość ścieżki, przepływ, temperatura, chłodzenie) bo jest tego trochę, a wszystko mniej lub bardziej ma wpływ na efekty.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 22 lis 2017, 07:43
autor: Marcin.KnD
Podasz jakieś sprawdzone linki, jakąś Biblię, albo gotowe parametry do wyjścia?

Bo czytałem już trochę. Wszędzie pisze do czego co jest ale nigdzie nie znalazłem od czego zacząć

Re: RE: Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 14:06
autor: Marcin.KnD
dziobu pisze:Zacznij od kostki testowej - sześcian bez góry (pięciościan ;p), bez wypełnienia ze ścianką o grubości 1 przejazdu.
Powinna nie być nalana ale też nie mieć dziur i mieć grubość szerokości ścieżki którą drukujesz.

Poczytaj trochę o kalibracji i dobieraniu parametrów druku (szerokość ścieżki, przepływ, temperatura, chłodzenie) bo jest tego trochę, a wszystko mniej lub bardziej ma wpływ na efekty.
Czyli rozumiem że jeśli drukuje na wysokość 0.2 to takiej grubości mają być ścianki

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 14:18
autor: MaxXxi47
Takie jak dysza. Nie uzyskasz ścianki 0.3 na dyszy 0.4

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 14:57
autor: McKee
MaxXxi47 pisze:Takie jak dysza. Nie uzyskasz ścianki 0.3 na dyszy 0.4
A niby w czym problem?
I dlaczego niby ścianki mają być jak dysza?

PS.: Ja jestem zwolennikiem mnożnika *1.2 a nie *1.0 (bo ładniejsze i szybsze wydruki IMHO to daje), ale są poradniki które też *0.8 podają. Da się w każdym razie ustawić ściankę 0.3 na dyszy 0.4.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 15:05
autor: dragonn
Yup, również zazwyczaj drukuje na 1.2 mnożnik ale jeśli np. wydruk ma dużo mostów a mi się nie chce dawać supportów to daję szerokość ścieżki 0.3mm na dyszy 0.4mm.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 15:25
autor: MaxXxi47
To wtedy przepraszam za wprowadzanie w błąd. Zaświeciłem swoją niewiedzą.

Muszę popróbować z różnymi ustawieniami i się przekonać że jednak się da :)

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 23 lis 2017, 18:48
autor: Marcin.KnD
A gdzie się to w slic3r daje ? Bo w Cura to chyba a jest flow wyrażone w procentach...


P.s. wróciłem do podstawowych ustawień, na pla zaczyna mi wychodzić bardzo ładnie. Na razie testuję Slic3r.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 12:04
autor: samezrp
Generalnie do kalibracji polecane jest w slicerze ustawienie grubości ścianki na konkretną wartość, jw. Jedni zalecają 1 inni 0.8 czy 1.2 dziury w głowicy whatever. Wpisz konkretną, np. 0,48 dla 0,4. Ustawiasz na jeden obrys, po wydruku mierzysz grubość ścianki. W zależności czy za mało czy za dużo proporcjonalnie ustawiasz:
Clipboard03.png
Są poradniki w sieci, w razie co mam w domu jeden fajny, przypomnij się, to podeślę.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 12:20
autor: Hejterro
Poprawcie mnie, jeżeli źle mówię, ale to chyba nie tutaj się ustawia szerokość ścieżki. Głowica dalej będzie wykonywać ruchy "po staremu" bo tylko ilość filamentu zmieniamy.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 12:22
autor: Marcin.KnD
Teraz skończyłem konfigurację slic3r i tak wyszło 40x40x40. Oczywiście to jest PLA.

W tym momencie jedzie to samo z Cura engine wbudowanej w repieter_host. Potem zmienię na PET-G
ObrazekObrazek

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 13:06
autor: Marcin.KnD
Cura przerwana i poszła do kosza. Zostaję przy slic3rObrazekObrazek

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 14:08
autor: Hejterro
Cura wygląda jakby była bez chłodzenia drukowana. A przynajmniej za słabo. I za dużo materiału chyba podawało. Choć patrząc na spód to znowu za mało... Pomiędzy Curą a Slic3rem nie powinno być dużej różnicy jeżeli jest wszystko dobrze skonfigurowane.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 14:14
autor: samezrp
Hejterro pisze:Poprawcie mnie, jeżeli źle mówię, ale to chyba nie tutaj się ustawia szerokość ścieżki. Głowica dalej będzie wykonywać ruchy "po staremu" bo tylko ilość filamentu zmieniamy.
I tak, i nie.
Szerokość ścieżki ustawiasz (dla slic3r) w:
-print settings;
-advanced;
-default extrusion witdh;
A kalibrujesz tam gdzie pokazałem, żeby wypychał tyle, coby w efekcie dał pożądaną szerokość, taką jaka jest założona w ustawieniu powyżej. Dlatego pisałem, żeby ją wpisać z ręki, a nie dawać automatu, bo nie wiadomo co automat wymyśli (de facto jak się zapisze gcode do pliku, a nie na kartę SD to w komentarzach jest napisane jaką witdh wyliczył).
A tak i nie, bo oba ustawienia wpływają na szerokość ścieżki.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 15:15
autor: Marcin.KnD
Co zrobić żeby PET-G lepiej łapał się stołu. Temperatura 240 i 90 + dimafix
I jakimi prędkościami drukować w PET-G


I jeszcze jedno w Cura tak fajnie przy rozpoczęciu wydruku stół podjeżdża do góry, jak się wszystko nagrzeje to głowica jedzie na pozycję druku i wtedy stół dojeżdża do 0. Da się tak w Slic3r?

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 15:22
autor: Kopytko
pet przy takiej temp nie łapie Ci stołu ? Mi przy 75 łapie jak zapindalam 25mm/s przy pierwszej warstwie i nitki sa luźno obok siebie ( czyli zle stół ustawiony) daj zdjęcie pierwszej warstwy.

Co do podjeżdzania mozna kombinowacz start code ale tak jak w cura nie zrobisz, ona sama podczas przygotowywania pliku generuje indywidualny poczatek kodu.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 15:30
autor: Marcin.KnD
Teraz drukuje, doregulowałem przy skircie i już poszło. Zobaczymy jak wrócę do domu bo mnie teraz nie ma przy drukarce.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 15:59
autor: samezrp
Kopytko pisze: Co do podjeżdzania mozna kombinowacz start code ale tak jak w cura nie zrobisz, ona sama podczas przygotowywania pliku generuje indywidualny poczatek kodu.
Ale chyba można ten kawałek kodu przekopiować do slic3r i dodać jako startowy drukarki. To się chyba nie zmienia, prawda?

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 16:01
autor: Marcin.KnD
No właśnie zmienia się w zależności od wielkości drukowanego obiektu.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 16:26
autor: Kopytko
Wlasnie nie. Bo cura za kazdym razem definiuje punkt rozpoczecia pierwszej lini. I raz to jest z boku stolu raz na srodku a czasem zaraz obok punktu home.

Edit. Dokladnie zalezne od obiektu jak odpisal kolega wyzej.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 17:25
autor: Marcin.KnD
Nie jest źle jestem zadowolony. Brzydki szew tylko wyszedłObrazekObrazekObrazekObrazek

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 19:15
autor: Marcin.KnD
Tylko po pomiarach wychodzi wszystko ok tylko ścianka ma 0.6 w PET-G a 0.4 w PLA czyli jeszcze się trzeba pobawić. Ale jest postęp

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 19:25
autor: samezrp
Tu link o którym pisałem:
http://wiki.solidoodle.com/flow-rate

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 19:31
autor: Marcin.KnD
Dzięki. Będę się w niedzielę bawił.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 19:48
autor: Kopytko
ró◘żna twardość materiału, moze zbytnio ściskasz filament do radełka powodując zmianę średnicy przylegania, dlatego takie różnice

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 24 lis 2017, 19:49
autor: Marcin.KnD
Ja mam klon Titana i głowice V6 od TDI. Sprężyna prawie na minimum


Muszę się jeszcze tą zakładką od szerokości ścieżek pobawić. Bodajże advanced

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 25 lis 2017, 06:51
autor: Marcin.KnD
A możliwe jest że dla PET-G będę musiał na nowo kalibrować e step? Bo dla PLA mam idealnie 50mm w programie to 50mm materiału w rzeczywistości.

Re: PET-G problemy z wydrukiem

: 25 lis 2017, 12:09
autor: Kopytko
Nie powinieneś musieć