Strona 1 z 1

TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 09:04
autor: morf
Hej,
od jakiegos czasu obserwuje posty z problemami dot problemow z odklejaniem wydrukow (glownie PLA/PET-G). (do ABS na pewno dziala jeszcze lepiej ale moze pekac?)

Drukuje na szybie z dimafixem wiec zazwyczaj problemow nie ma, ale jesli cos jest uparte i nie chce odskoczyc albo ma bardzo delikatne nozki i boje sie odrywac sila to...
Dzialalo tez na Coropadzie i innych zawzietych podkladkach.
Dobre zastosowanie gdy nie chce mi sie czekac az stol calkiem ostygnie:

Mam taka swoja metode (gwarancji nie daje), ktora stosuje od ponad roku :rotfl:

Potrzebujemy:
Puszke ze sprezonym powietrzem w sprawy z rurka (w sumie nie wiem co za matol nazywa propan-butan powietrzem ale ok)

Postepowanie:
Odwracamy puszke do gory nogami (rurka u dolu) i delikatnie psikamy mgielka plynnego jeszcze gazu na dol wydruku. (UWAGA ZIMNE!)

Efekt:
Wydruk minimalnie sie kurczy/dimafix puszcza. Wszystko pieknie :clap:

Uwagi:
Warto nie psikac bezposrednio na szybe zeby w wyniku naprezen spowodowanych miejscowymi zmianami temperatury nie pekla.



Nigdzie nie widzialem takiego rozwiazania, w sumie zyje w swiadomosci ze sam to wymyslilem. Dajcie znac czy sie sprawda :piwo:

PS. @FR Pozwolilem sobie przykleic, uznalem ze moze sie komus przydac

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 09:11
autor: SQ9KRD
Na szybie 3mm mogę potwierdzić twoje obawy odnośnie pękania. Natomiast na 5mm robię tak już długo długo i narazie jest oko. Oczywiście tylko gdy elementu potrzebuję na gwałt :D

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 09:42
autor: Kopytko
Tez tak robilem z 2 lata temu jak nie uzywalem dimafixu i drukowalem pla na czystej szybie, male plaskie monety do pracy. Minus tego ze spray drogi i szybko sie konczyl. Ale metoda naprawde skuteczna.

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 09:44
autor: morf
Haha czyli jest nas wiecej :-)
Anyway moze sie Komus ta informacja przyda dlatego chcialem sie podzielic

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:15
autor: FlameRunner
morf pisze: PS. @FR Pozwolilem sobie przykleic, uznalem ze moze sie komus przydac
Wy możecie sami przyklejać tematy?!

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:18
autor: dragonn
FlameRunner pisze:
morf pisze: PS. @FR Pozwolilem sobie przykleic, uznalem ze moze sie komus przydac
Wy możecie sami przyklejać tematy?!
Heheh co się stało :D? Ja też mogę, wszędzie :lol:

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:19
autor: morf
No mozna :)
SNAG-1295.png
Ja przepraszam, chcialem dobrze wyszlo jak zwykle :rotfl:
PS. Jest jakis program BigBounty :rotfl2:

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:20
autor: Kopytko
morf pisze:Haha czyli jest nas wiecej :-)
Anyway moze sie Komus ta informacja przyda dlatego chcialem sie podzielic
Super jest ,ze opisałeś to. Wiele jest rzeczy , których nie chce nam się opisywać, dlatego :good: za wykonanie:)

Re: RE: Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:37
autor: Baqsthc
Kopytko pisze:Tez tak robilem z 2 lata temu jak nie uzywalem dimafixu i drukowalem pla na czystej szybie, male plaskie monety do pracy. Minus tego ze spray drogi i szybko sie konczyl. Ale metoda naprawde skuteczna.
Mówisz że drogi, a zwykły gaz do zapalniczek nie byłby sporo tańszy? :D

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:41
autor: morf
Ja wiem czy drogi,kolo 10zl w markecie

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 10:50
autor: Kopytko
Przy dużych powierzchniach szybko się kończy a i taki gaz z zapalniczek trochę inne stężenia ma bo jednak zapachy inne. :P

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 11:18
autor: McKee
A potem się dziwimy, że globalne ocieplenie, a to drukarze puszczają gazy :rotfl:

Zamrażacz do elektroniki kosztuje 7-8zł/400ml. Wstydzilibyście się gaz do zapalniczek stosować :devil:

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 12:08
autor: samezrp
A ja tam polecam już kiedyś tu podrzucone odklejanie za pomocą lodu, na zimnej szybie, choć skoro gorąca nie pęka od sprężonego, to od lodu, jak użyta delikatnie też nie powinna.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Nj3ce-RzXq8

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 12:11
autor: morf
@samezrp dziala na tej samej zasadzie, ale dla mnie strasznie duzo zachodu, trzeba miec lod (nie zuzyc go wczesniej do drinka) i potem wszystko wysuszac z wody.
Przede wszystkim zdejmowac szybe.
Przewaga sprezonego gazu robisz "psik psik", odklejasz a gaz wyparowuje.

Modyfikacje w strone bardziej "czystej" wersji Twojej metody moglaby polegac na uzyciu malego zelowego kompresu aka coldpacka (zel wielokrotnego uzytku trzymajacy temperature, mozna trzymac w zamrazarce na czarna godzine)

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 27 lis 2017, 18:03
autor: samezrp
No tak, mam lodówkę z kostkarką i używam Hegrona a nie Dima, więc myję szybę za każdym razem. Jak to mówi mój kolega: jedni lubią jak im Cyganie grają, inni jak im nogi śmierdzą.
Dobrze jest mieć wybór :)

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 08 gru 2017, 20:30
autor: Tuchajbej
Dzięki panowie. Od paru dni korzystam z zamrażacza do elektroniki wraz z dimafixem. Mega. Żadnego babrania się z lodem. Ziemniaczane pla które integrowało się z szybą że nie szło oderwać w żaden sposób ładnie odskakuje. Psikam jak szybą jest chłodna i nic nie pęka. Duża wygoda.

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 08 gru 2017, 21:41
autor: McKee
Psikasz od spodu czy z wierzchu?

Ja w jednej drukarce mam stół z kilkuwarstwowy - 2 szyby z metalem w środku, a pod spodem jeszcze 5mm pleksy :cry:
Od spodu jest świetnie izolowany termicznie :(

(Nie miałem do tej pory większych problemów z odklejaniem..., ale skoro można łatwiej to z chęcią bym skorzystał).

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 08 gru 2017, 21:43
autor: Tuchajbej
Psikam na wydruk przy styku ze szkłem. A jeśli detal jest cienki i płaski to psikam od góry. Słychać trzask i można zdejmować :)
Ja też nie miałem problemów z odklejaniem czegokolwiek poza tym ziemniaczanym PLA (żeby warstwy sie tak trzymały jak sie stołu trzyma xD )

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 08 gru 2017, 21:46
autor: morf
Psikajcie I używajcie :) cieszę się że mogłem pomóc.

Butla do góry nogami i psssss po dolnej części wydruku

Re: TIP: Odklejanie wydrukow a'la morf style

: 08 gru 2017, 21:54
autor: kretu
Ja zgubiłem rurkę od psikacza i lecę i po stole i po wydruku na gorącą szybę (mam zapas szyb i liczę się z tym że prędzej czy później pęknie po takim zabiegu) działa super w końcu nie muszę czekać na ochłodzenie się stołu:D