Strona 1 z 1

Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 17:47
autor: Marcin.KnD
Szukam mocnej turbiny o wymiarach 4020 lub 5015.

Mam obecnie taką 4020 ale coś słabo dmucha, a mam fajny fandukt. Możecie coś polecić?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 20:49
autor: Berg
poszukaj wątku tu na forum :D na ten temat. Jest taka jedna 5015 od Sunon co ma wszystkie inne pod sobą :D. do dostania w TME (poszukaj najdroższej i to będzie ta :D )

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 21:10
autor: kretu
Podłączę się z pytaniem a są jakieś ciekawe pod 24V? bo w TME 5015 są tylko na 12 albo ja szukać nie umiem

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 21:12
autor: dragonn
Lepiej wsadzić przetwornicę z 24V na 12V, kosztują grosze. I od razu mówię, jak się odpowiednio je podłączy to da się dalej sterować PWM.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 21:31
autor: xyzyx
No i proszę temat wraca jak bumerang :-D
Męczyłem już Dragona na czacie o taką turbinę a on zawsze to samo - sunon na 12V i przetwornica 24>12V i że dobrze podłącz i będziesz sterował - uparty :-).
Jakoś tak nie w smak mi to ale chyba wreszcie przyjrzę się temu rozwiązaniu, bo znudziło mi sie szukać 5015 24v i jeszcze Vapo - Sunon nie ma, inne jakie znalazłem to chińczyki głośne, które pewnie szybko wysiądą.
Dragon podrzucił byś linka do przetwornicy jaką proponujesz?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 21:35
autor: dragonn
Wystarczy najtańsza :D np. https://botland.com.pl/przetwornice-ste ... 5v-3a.html - przetwornicę podłączasz na stałe pod zasilanie - a plus wentylatora do plusa z wyjścia przetwornicy, minus wentylatora do wyjścia PWM od elektroniki (czyli tylko jeden przewód wentylatora idzie do elektroniki).

Oczywiście przetwornicę którą podałem najpierw trzeba sobie ustawić na 12V potencjometrem :D.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 21:46
autor: Marcin.KnD
MF50151VX-A99 zamówione

Dragon ale na tą chwilę w tme nie ma 5015 na 24V a mój fandukt https://www.thingiverse.com/thing:2175956

Jest tylko na 4020 lub 5015

Daje radę.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 01 gru 2017, 22:13
autor: xyzyx
Sunon w ogóle nie ma 5015 na 24V w ofercie, szukałem w ich katalogach i nie było.
Pytanie czy jest jeszcze coś podobnego jakością do SUNON ale 24V :)

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 17 gru 2018, 11:31
autor: emartinelli
Odświeżę temat... Może wiecie czy coś się zmieniło na rynku w zakresie turbin i wentylatorów 24V? Czy dalej lepiej rzeźbić z przetwornicą na 12?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 17 gru 2018, 11:32
autor: dragonn
emartinelli pisze:Odświeżę temat... Może wiecie czy coś się zmieniło na rynku w zakresie turbin i wentylatorów 24V? Czy dalej lepiej rzeźbić z przetwornicą na 12?
Rzeźbić, chociaż dla mnie to nie jest rzeźba :P.
Szczególnie przy Duet to kwestia wyjęcia jednej zworki i jednego kabelka na wszystkie wentylatory ^^.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 21:59
autor: zen
dragonn pisze:
emartinelli pisze:Odświeżę temat... Może wiecie czy coś się zmieniło na rynku w zakresie turbin i wentylatorów 24V? Czy dalej lepiej rzeźbić z przetwornicą na 12?
Rzeźbić, chociaż dla mnie to nie jest rzeźba :P.
Szczególnie przy Duet to kwestia wyjęcia jednej zworki i jednego kabelka na wszystkie wentylatory ^^.
@dragonn, co masz z tym na myśli?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 22:07
autor: dragonn
zen pisze: @dragonn, co masz z tym na myśli?
https://d17kynu4zpq5hy.cloudfront.net/i ... NN1Pw.huge
Masz takie coś jak V FAN JUMPER SELECT. Jak wywalisz tą zworkę całkiem i na pin V_FAN (środkowy) podasz jakiekolwiek napięcie z przetwornicy to auto-magicznie wszystkie wyjścia na wentylatory, również te sterowany będą podawały to napięcie które został podane na V_FAN.
Dzięki temu nie trzeba kombinować z podłączaniem tylko masy wentylatorów do płytki Duet a ciągnięciem zasilania wentylatorów osobno z przetwornicy (w sensie mniej kabelkologii, bo nadal są zasilanie z przetwornicy)

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 22:47
autor: zen
Ooo, to sporo upraszcza, dzięki za hinta!

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 22:53
autor: adziaki
Marcin.KnD pisze:MF50151VX-A99 zamówione.
Jak się sprawuje?
Szukam podobnego, ale te 42.2 dBA i tylko 9.18 m3/h mnie trochę niepokoi, ale może niepotrzebnie?
Nie jest za głośny?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 23:23
autor: dragonn
adziaki pisze:
Marcin.KnD pisze:MF50151VX-A99 zamówione.
Jak się sprawuje?
Szukam podobnego, ale te 42.2 dBA i tylko 9.18 m3/h mnie trochę niepokoi, ale może niepotrzebnie?
Nie jest za głośny?
Tylko???
Nie wiedziałem nigdy nigdzie żadnej mocniejszej turbiny 5015.
I od razu mówię - nie porównuj tego do zwykłych wentylatorów, to jest całkiem inny "charakter" przepływającego powietrza z względu na dużo większe ciśnienie które generuje taka turbina, dużo lepiej sprawdza się z różnymi fikuśnymi tunelami chłodzącymi.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 23:36
autor: adziaki
Ok, nie wiedziałem.
Napisałem, że tylko bo prawie od zawsze w swoich drukarkach stosuje sunony MF40201VX-1000U-F99 i byłem zadowolony, a mają właśnie 27.5 dBA i 18.25 m3/h:

https://www.tme.eu/pl/details/mf40201vx ... 1000u-f99/

@dragonn to zapytam jeszcze raz:
Czy ten blower nie będzie za głośny w porównaniu do np. tego zalinkowanego przeze mnie?

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 24 gru 2018, 23:53
autor: dragonn
Na pełnej mocy na 100% będzie zdecydowanie głośniej. Nie ma cudów jak producent podaje konkretne wartości dbm.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 25 gru 2018, 09:26
autor: Olson
MF50151VX-A99 też posiadam. Tak jak dragonn pisze na pełnej mocy jest głośna, ale na prawdę dobrze dmucha.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 26 gru 2018, 13:37
autor: Cosik
Z tą głośnością to jest zawsze subtelne odczucie. Ja w swojej emt6 mam teraz same sunony i sumarycznie a jest ich więcej są i tak cichsze niż te z Anetą w zestawie

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 26 gru 2018, 18:40
autor: adziaki
Mam kilka chińczyków (jakieś "MX") i wkurza mnie ten szum nawet przy 60% mocy, więc szukam czegoś cichego w obudowie właśnie 5015.
Kupiłem kiedyś od @Krzysztofa z fabrykatora takie turbinki na 5V i były mega ciche, a dmuchały konkretnie :)

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 26 gru 2018, 18:48
autor: dragonn
Sunon ten na 100% mocy dmucha tak bardzo że bez izolacji bloku nie podchodź do niego (a wiadomo, zawsze trochę bo bloku wieje).
Na 100% szumi oczywiście ale moje drukarka stoi 1.5mm za mną i absolutnie mi to nie przeszkadza, bardziej i tak słyszę wszystkie ruchy osi itp.

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 26 gru 2018, 19:19
autor: tig33r
Jak z 1.5 mm nie przeszkadza to jebucko cichy musi być. :rotfl2: :rotfl: :yahoo:

Re: Wentylator boczny turbina do chłodzenia wydruku

: 26 gru 2018, 19:22
autor: dragonn
tig33r pisze:Jak z 1.5 mm nie przeszkadza to jebucko cichy musi być. :rotfl2: :rotfl: :yahoo:
Nie przeszkadza nie znaczy że nie słychać :lol: