Strona 1 z 1

Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 11:24
autor: xpytonx
Witam.

To mój pierwszy post wiec chce się przywitać.

Mam pytanie odnośnie silników krokowych. mianowicie posiadam silniki:

STP-42D208-06
1.2A 2,5V 6 przewodowy o rezystancji A - 2.0 - środek - 2.1 - A1 podobnie dla cewki B czyli uniwersalny. Znalazłem parametry takie jak: Holding torque 280 kg - cm oraz Rotator intertia - 56 g-cm2 (nie wiem czy to prawidłowe parametry było to z forum)

EM-257
0.7A 7V
Resistance (Ohms) 10
Torque (in-oz) 44.4
Torque (kg*cm) 3.2
Wires 4
Condition pulled
Steps / Revolution 200
Step Size (degrees) 1.8
QTY available 15

Czy te silniki nadają się na budowę drukarki? Pierwszy jak mniemam ma poniżej 0,3N ale nie znam momentu trzymania

Drugi ma wysoki moment trzymania jednak nie wiem co to parametr: Torque (in-oz) 44.4 czy to nie cal na uncje???

Przepraszam za pewnie banalne pytanie i proszę o odpowiedź.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 13:20
autor: Berg
to typowe silniki Shinano z demontażu, bo raczej luzem nigdy nie były sprzedawane. jak bardzo chcesz ich użyć, to coś tam będą działać.
Raczej do drukarki typu "Prusa", staraj się zrobić lekki stół.
Polecał bym do nich na X i Y któreś tmc, najlepiej tmc2208. TMC wyciśnie z nich więcej. Na Z moze być a4988

Ten drugi ew. na extruder i raczej niską prędkość retrakcji, też może być pod kontrolą a4988

Jednak prędzej czy później je zmienisz tak, czy inaczej :D

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 14:42
autor: shortdestiny
Obecnie używam STP - 42 2,5V 1,2A dla osi X, mogę powiedzieć, że działa, choć przyznam, że dla dłuższych wydruków trochę się potrafi zagrzać, z tego co pamiętam maksymalnie osiągnął około 52 st. Celsjusza.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 15:13
autor: Berg
52 stopnie to bardzo prawidłowa temp.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 15:50
autor: shortdestiny
Tak dużego doświadczenia z różnymi drukarkami nie mam, więc w porównaniu z silnikiem Mineba osi Y jest jakieś 5 st. C więcej, ale co prawda nie ma z nim problemu ;).

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 16:56
autor: Tuchajbej
Skoro jest temat o silnikach to moze ktos mi pomoze :D
1. https://www.aliexpress.com/item/Germany ... eLevelAB=2
2. https://www.aliexpress.com/item/DE-TO-E ... eLevelAB=2
czy czymś te silniki się rożnią? Które brać ? :) ew. jeszcze jakieś inne? mają być 400krokowe do hevo

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 18:23
autor: jestan
Tuchajbej pisze:Skoro jest temat o silnikach to moze ktos mi pomoze :D
1. https://www.aliexpress.com/item/Germany ... eLevelAB=2
2. https://www.aliexpress.com/item/DE-TO-E ... eLevelAB=2
czy czymś te silniki się rożnią? Które brać ? :) ew. jeszcze jakieś inne? mają być 400krokowe do hevo
Te pierwsze są z magazynów w Niemczech więc powinny przyjść szybciej. Poza tym niczym się nie różnią :)

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 18:38
autor: Berg
przecie to te same silniki

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 18:45
autor: Tuchajbej
Nie wiem :) na ofertach podali inne parametry. inne V, inne holding torque - dlatego myślałem że są inne. A nazwa oferty wskazuje ze oba sa z EU z Niemiec.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 21:39
autor: Tuchajbej
Jeszcze jedno pytanie, czy lepiej kupić silniki i śruby oddzielnie, czy szukać silników ze zintegrowana sruba? Bo w tej drugiej opcji widze ze wielkiego wyboru nie ma :(

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 22:30
autor: mcxmcx
Osobno.

Bo silnik ze śrubą tak naprawdę opiera się na łożysku lub tulejce w silniku.

Śruba osobno może być na dwóch łożyskach wahliwych i jest git.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 06 gru 2017, 23:05
autor: Berg
Tuchajbej pisze:Jeszcze jedno pytanie, czy lepiej kupić silniki i śruby oddzielnie, czy szukać silników ze zintegrowana sruba? Bo w tej drugiej opcji widze ze wielkiego wyboru nie ma :(
1. nie trzeba dużego wyboru bo te ze śrubą to są po prostu zazwyczaj takie jak trzeba.
2. zintegrowane niby lepsze ale droższe i zdarza się np że przyjdzie krzywa albo sam uszkodzisz, wtedy całość do kosza.
da się zrobić na nie-zintegrowanych również dobrze.

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 07 gru 2017, 00:41
autor: xpytonx
Dzięki wielkie za odpowiedź.

Silniki z demontażu... szkoda było wyrzucić... najwyżej spróbuje coś z nich zrobić jak nie wyjdzie to wymienię na coś lepszego.

Przy połączeniu szeregowym zyskujemy większy moment trzymania przy tym samym prądzie?
Jednak napięcie dobrze by było gdyby było większe?
Przykładowo silnik ma 5V 1,2A sam będzie działał ok przy zasilaniu 12V, jednak gdy będą szeregowo to prąd płynący dalej przez cewki będzie 1,2A jednak napięcie dla takiego obwodu to 10V co sprawi ze nie uzyskamy większych prędkości??? Ale uzyskamy większy moment trzymający?

Co stanie się przy równoległym? Prąd powinien wzrosnąć prawie 2x? przy zasilaniu 12V będzie dość spora prędkość? a moment spadnie?

Wiem że silniki te zasilamy prądowo.

Pozdrawiam

Re: Silniki krokowe - mało danych

: 07 gru 2017, 00:50
autor: Berg
niektóre silniki mają dobre datasheety i tam czasem są rozpisane parametry, wykresy przy obu wariantach połączenia cewek.
Ale nie podam z głowy przykładowego linka.