Strona 1 z 1

Laser 2.5W z TTL

: 06 gru 2017, 19:09
autor: Marcin.KnD
Przyszedł mi laser
https://pl.aliexpress.com/item/Modu-Wys ... 0.0.zUmCXJ

ale nie mam pojęcia jak podłączyć driver do Ramps. Podłączając 12V zasilania laser się włącza, dając 5V na sygnał TTL nic się nie dzieje. czy ktoś pomoże jak to podłączyć? no chyba że PWM zasilanie 12V z np D9 ale to nie TTL.

czy Ramps z Repietter w ogóle daje możliwość wykorzystania TTl czy tylko ON OF?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 08 gru 2017, 09:04
autor: Marcin.KnD
OK już rozwiązany problem z TTL. działa sydnał 5V z dowolnego pinu pwm

Re: Laser 2.5W z TTL

: 08 gru 2017, 09:47
autor: tig33r
Co jesteś w stanie ciąć czy grawerować tym laserem?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 10 gru 2017, 14:17
autor: Zepco
Mam podobny laser ale bez płytki sterującej. Można go jakoś inaczej podłączyć np do ramps?
Jakich okularów ochronnych używacie, żeby mieć pewność, że nie uszkodzi się wzroku?

Re: RE: Re: Laser 2.5W z TTL

: 12 gru 2017, 11:45
autor: Marcin.KnD
tig33r pisze:Co jesteś w stanie ciąć czy grawerować tym laserem?
Hm dokładne testy będę robił jak zrobię osobna konsumpcję dla niego.

Do lasera lepiej grbl i uno shield się nadaje.

Szybkie testy, karton pali na wylot przy jednym przebiegu z prędkością 500mm/min.

Nawet ślady w 4mm aluminium zostawia.

Więc jest ok.

Co do sterowania poszukaj driverów do niego. Można bezpośrednio z Arduino, ale musisz mu zagwarantować 2A przej jakis mosfet.

A okulary dobierasz do długości fali. Sprawdzisz bardzo prosto, skieruj wiązkę lasera na okulary, jak odbiją światło to są ok

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Laser 2.5W z TTL

: 25 lut 2018, 17:53
autor: Marcin.KnD
No wreszcie się wziąłem.

Konstrukcja CoreXY by Unix, jedynie przeprojektowany wózek ekstrudera, żeby laser zamocowaćObrazekObrazek

Re: Laser 2.5W z TTL

: 26 lut 2018, 21:54
autor: Marcin.KnD
Kolejny etap


Teraz konfiguracja grblObrazekObrazekObrazek

Re: Laser 2.5W z TTL

: 26 lut 2018, 23:30
autor: mcxmcx
Kolega wozi cały laser zamiast lustra?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 27 lut 2018, 05:37
autor: Zinyx
Marcin mam pytanie - zamierzasz tym laserem naświetlać PCB? Chodzi mi po głowie od dłuższego czasu ten laser i jestem ciekaw czy to by zdało egzamin...

Re: RE: Re: Laser 2.5W z TTL

: 27 lut 2018, 07:16
autor: Marcin.KnD
mcxmcx pisze:Kolega wozi cały laser zamiast lustra?
Nie ta kasa i nie ten rozmiar.
Zinyx pisze:Marcin mam pytanie - zamierzasz tym laserem naświetlać PCB? Chodzi mi po głowie od dłuższego czasu ten laser i jestem ciekaw czy to by zdało egzamin...
Słuchaj zobaczymy jak go odpalę. To ma ciąć jakieś cienkie rzeczy, grawer robić. PCB owszem myślę o robieniu, ale raczej PCB pomalować i usuwać laserem to co ma być wytrawione. Te płyny UV do PCB są drogie. Zobaczymy, na razie musze grbl rozgryźć.

Re: Laser 2.5W z TTL

: 28 lut 2018, 21:54
autor: Marcin.KnD
Mam problem z wraniem GRBL 1.1f na UNO.

Wgrywając przez Arduino IDE dostaje komunikat ze mam za mało miejsca i nie chce sie wgrać:
This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
enabled in File > Preferences.
Arduino: 1.0.6 (Windows 7), Board: "Arduino Uno"
Wielkość binarna szkicu: 32 982 bajtów (maksymalnie: 32 256 bajtów)

processing.app.debug.RunnerException: Szkic jest za duży; zobacz porady na http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size w celu zmniejszenia go.

at processing.app.Sketch.size(Sketch.java:1653)

at processing.app.Sketch.build(Sketch.java:1586)

at processing.app.Sketch.build(Sketch.java:1562)

at processing.app.Editor$DefaultRunHandler.run(Editor.java:1899)

at java.lang.Thread.run(Thread.java:619)
a kompilując po wpisaniu MAKE mam taki komunikat

Obrazek

Jedyne zmiany które robię w configu to od komentowanie obsługi CoreXY i zmiana homingu dla CoreXY.

Co można wyrzucić zeby laser działał na pinie D11 (mam CnC shield 3.0), nie mam krańcówek i Homing nie potrzebny. Dodam ze 0.9j działa bez problemu. Grawer na kartonie i tnie kartkę 80g/mm.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=b9f2zl0yITY

Re: Laser 2.5W z TTL

: 28 lut 2018, 22:08
autor: strejla_u
A jak sobie radzi z balsą? Masz możliwość przetestowania? Mierzyłeś szerokość wypalenia jakie zostaje po przejeździe?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 28 lut 2018, 22:10
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:Mam problem z wraniem GRBL 1.1f na UNO.

Wgrywając przez Arduino IDE dostaje komunikat ze mam za mało miejsca i nie chce sie wgrać:
Nie bawiłeś się może w ustawienia optymalizacji kompilacji z Arduino?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 28 lut 2018, 22:11
autor: Marcin.KnD
Ścieżka grubości włosa może nici, nie mierzyłem grubości. Ale żeby dobrze palił musi być skupiony.

Reszta to kwestia oprogramowania.

Nie mam balsy. Jurto może jakiś MDF albo coś drzewianego

Re: RE: Re: Laser 2.5W z TTL

: 28 lut 2018, 22:13
autor: Marcin.KnD
dragonn pisze:
Marcin.KnD pisze:Mam problem z wraniem GRBL 1.1f na UNO.

Wgrywając przez Arduino IDE dostaje komunikat ze mam za mało miejsca i nie chce sie wgrać:
Nie bawiłeś się może w ustawienia optymalizacji kompilacji z Arduino?
Nie bardzo wiem co to jest. [emoji23] Taki samouk że mnie

Re: Laser 2.5W z TTL

: 01 mar 2018, 08:34
autor: Marcin.KnD
udało się zmieniłem Arduino na 1.6.8 i wcisnęło grbl 1.1f na UNO

teraz mam pyta nie, czy da się w GRBL ustawić komendę PULSE, to co na dużych laserach żeby ustalić punkt na płaszczyźnie, klikam robi kropke i wiem czy dobrze materiał ustawiony

Re: Laser 2.5W z TTL

: 02 mar 2018, 16:55
autor: Marcin.KnD
Ok. udało się. mam już ogarniętego GRBL. Wszytko działa. Focus ustawiam zmniejszając PWM na 5 i jest tylko kropka która nic nie pali
M3 S5
G1 X1 F1000


testy z MDF wyszły obiecująco.
IMG_20180302_161456.jpg
szerokość ścieżki przy kwadracie 20x20 mm. nie potrawię tego zmierzyć ale grubości włosa
IMG_20180302_163937.jpg

teraz testy z PCB pokrytym farbą
IMG-20180302-WA0007.jpeg

Re: Laser 2.5W z TTL

: 02 mar 2018, 21:50
autor: gRby
Bardzo jestem ciekaw czy da radę ciąć gąbkę grubości 5mm (szaro-czarną)?
Jestem na etapie decyzji 2,5W, 3W czy 5W

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 08:46
autor: Marcin.KnD
U mnie cena grała rolę. Więc jak kasa by się nie liczyła to brał bym 5 W

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 09:47
autor: chemik72
@Marcin.KnD a mógłbyś zrobić próbę na aluminium :piwo: Ciekaw jestem czy w ogóle zrobi "ślad" taki 2.5W?
np. taki czy da rade grawer zrobić
img-1464-900x600.jpg

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 10:43
autor: Marcin.KnD
Mam w domu jakiś Profil aluminium 20x20 to coś spróbować wypalić mogę. Byłem dziś u znajomego mam plexi, balse, i kilka innych materiałów na testy

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 10:53
autor: chemik72
:piwo:

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 14:29
autor: Marcin.KnD
Więc tak gąbka do filtra filamentu przecięta


Sklejka 3mm grawer ok, ale powyżej wydać próbę cięcia koła, 50 powtórzeń nie dało rady. Teraz idzie test 100 razyObrazekObrazekObrazek


Sto powtórzeń też nie dało rady ale 200 już powinno daćObrazek

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 15:11
autor: Marcin.KnD
Na czystym aluminium nie zostaje żaden ślad, ale z malowanego usuwa farbęObrazek

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 15:53
autor: Marcin.KnD
Słabo widoczne ale na skórze reż daje radę.

Nie chwycił się natomiast plexi. Żadnego śladuObrazek

Re: Laser 2.5W z TTL

: 03 mar 2018, 15:54
autor: jagus
Ja dodam od siebie że mam i miałem taki leserek tyle że kupiona sama dioda 2W i sterownik z alliexp.... soczewka potrójna i testy wyglądały następująco ciecie balsa 1mm bez problemu plexi czerwona i czarna 3mm grubości na 10 przejściu z prędkością 200mm/s oraz grawer na aluminium jeśli jest pokryte jakąś farbą cięcie ogólnie w tych laserach diodowych wygląda tak że do około 1mm jest spoko później trzeba by było obniżać oś Z bo wiązka lasera nie jest tak skupiona co daje słabe efekty w cieciu po za tą głębokość.
P.S grawer na plexi przeźroczystej da się tylko trzeba pomalować np. markerem czarnym by wiązka nie przechodziła na wylot.
A jeśli chodzi o grawer na drewnie to najlepiej zrobić roztwór sody z wodą powiedzmy łyżka na 1/4 szklanki wody rozpuścić i pomalować tym drewno po wyschnięciu nie widać zmian na drewnie ale tak przygotowane daje się grawerować z o wiele większymi prędkościami i jest również bardziej wyraźny grawer.
P.S2:
Polecam tak od siebie tą stronę cncmasz.za.pl (to nie reklama) i rozmowę Panem z strony wszystko wytłumaczy dokładnie i ceny części jak i samych laserów nie są wygórowane a ma w ofercie laser 6W chłodzony wodą co potrafi już o wiele więcej niż taki 3,5W chodź cena jest już większa.

Re: Laser 2.5W z TTL

: 12 mar 2018, 19:11
autor: gRby
Marcin.KnD pisze:Więc tak gąbka do filtra filamentu przecięta
Dzięki za info!
Możesz powiedzieć jakiej grubości ta gąbka i ile przelotów potrzeba było do przecięcia?

Swoją drogą takie filtry to coś dają?

Re: Laser 2.5W z TTL

: 12 mar 2018, 19:14
autor: Marcin.KnD
Zawsze to jakaś ochrona przed kurzem, 3 obrysy. A gabka taka do naczyń to ma 10 -15 mm

Re: Laser 2.5W z TTL

: 17 kwie 2018, 11:29
autor: Marcin.KnD
Dziś się troszkę pobawiłem. Denerwowało mnie że laser jest cały czas podłączony pod USB.

Więc zakupiłem ESP01 (8266) i zrobiłem połączenie wi-fi.

jako że używam software Laser Grbl, który obsługuje ESP 8266 to nie było trudne.

http://lasergrbl.com/en/usage/wifi-with-esp8266/

Z drobną różnicą. Załączony plik websocket.ino z https://github.com/arkypita/ESP8266-Ser ... files=1nie chciał się u mnie kompilować.

Wykorzystałem więc ten https://github.com/LaserWeb/LaserWeb3-ESP8266?files=1

Gdy wszystko połączone. Wgrywanie Sketch, potem loguje się do sieci zgodnie z instrukcją i podłączam do swojej sieci.

Tutaj pasował by jakis software żeby odnaleźć adres IP przydzielony przez DHCP, lub odnalezienie go w routerze.

Potem podłączamy z tymi rezystorami do CNC shield, pamiętać że bierzemy tylko 3.3V

Wykorzystałem piny nad złączami endstop
Obrazek


Pozostało tylko zasilić Arduino żeby kabel USB nie musiał być podłączony, jako CNC shield zasilany jest u mnie 12V to zrobiłem tak
Obrazek




No i otwieramy laser Grbl, w ustawieniach zmieniamy połączenie na esp8266

I w adresie wpisujemy ws://ADRES_IP:81/ gdzie ADRES_IP to przydzielony przez DHCP adres IP naszego ESP 8266.


I działa. Sterowanie laser po wi-fi

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka