Strona 1 z 1

Tomek rozpracował TMC2130

: 09 gru 2017, 23:31
autor: Marcin1415

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 10 gru 2017, 06:03
autor: tig33r
20 minut gadania o czymś co znajduje się w pliku konfiguracyjnym marlina. Nawet nie wspomina o coolstep. Może początkującym się przyda, choć zazwyczaj tacy nie biorą się za przeróbki swoich drukarek.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 18 gru 2017, 17:03
autor: DVJCODEC
Garreth rozpracował to ponad rok temu :) Cudze chwalicie swojego nie znacie ;)
http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... it=tmc2130

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 18 gru 2017, 18:00
autor: Berg
Szkoda tylko że nie ubrał fajnego swetra i nie opowiedział o tym na youtube dobrym angielskim.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 18 gru 2017, 20:48
autor: DVJCODEC
Hmm, a jest taka potrzeba skoro mamy fora i mówimy w języku polskim?

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 18 gru 2017, 20:52
autor: dragonn
Tak, nawet Polacy to prędzej znajdą u takiego Thomasa niż u nas, zresztą będę szczery - ja jak szukam rzeczy technicznych od razu wpisuje w google po angielsku (przyzwyczajenie z programowania).

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 18 gru 2017, 22:05
autor: Zima
dragonn pisze:jak szukam rzeczy technicznych od razu wpisuje w google po angielsku (przyzwyczajenie z programowania).
+1
W dodatku terminologia angielska jest zwykle raczej jednolita, a z rodzimym nazewnictwem bywa różnie.
No i nie czarujmy się, anglojęzyczny internet jest znacznie większy od krajowego więc szanse znalezienia informacji są statystycznie większe.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 07:05
autor: DVJCODEC
No to łapcie za serwisówki tych układów w języku angielskim - tam więcej napisane ;)

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 07:24
autor: DVJCODEC
Kufa, nie rozumiem mentalności wielu :crazy: Zamiast cieszyć się że swojak to rozpracował PONAD ROK TEMU i zrobił to dobrze (lepiej niż na powyższym wideo) to się jakimś Tomkiem podniecacie, który zebrał w sieci to co inni opracowali, założył sweterek i opowiedział na Youtube w wersji okrojonej. Cieszmy się że mamy łebskich ludzi wśród rodaków, bo dzięki nim to wszystko idzie do przodu i właśnie z ich pracy czerpią Tomki na Youtube :)

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 08:39
autor: samezrp
Po pierwszym zdaniu chciałem Ci dać minusa, a potem doczytałem resztę :)

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 08:59
autor: tig33r
Garreth podał od razu przykładowy kod do implementacji, a trochę tom to jakiś attention youtuber. Szkoda tracić czas.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:12
autor: dragonn
Nie żebym się czepiał bo też cieszę się że nasi rozpracowują takie rzeczy ale sorry, kod przykładowy Garreth to ręczne wklepanie odpowiednich rzeczy do rejestrów. Tom pokazuje jak skonfigurować to wykorzystując odpowiednią bibliotekę do Marlina gdzie wszystko można skonfigurować za pomocą odpowiednich opcji bez ręczne liczenia wartości do rejestrów. Tak że macie ciekawe pojęcie "szkoda tracić czas", mi to szkoda tracić czas na ręczne liczenie rejestrów jak jest odpowiednia biblioteka do tego teraz.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:13
autor: FlameRunner
Sanladerer nic nie "rozpracował". Sanladerer przeczytał dokumentację...

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:15
autor: Garreth
Wiecie co, moze Tom tego z odpowiednimi szczegolami nie wyjasnil, ale zareklamowal rozwiazanie do sporej grupy ludzi, co budzi nadzieje, ze implementacja tego w Marlinie bedzie dalej rozwijana, a takze zostanie to rozwiazanie dopisane do repetiera (o ile juz nie jest bo troche do tylu jestem z wersjami dev).

Ja siedzialem z dokumentacja ukladu i kalkulatorem programisty rozkminiajac jak uformowac te rejestry, teraz jest to juz zrobione bardziej na gotowo + jest kilka bilbiotek na githubie ulatwiajacych zycie:)

Jak ja sie tym bawilem to bibliotek nie bylo, a implementacja w marlinie nie pozwalala ustawiac wszystkich parametrow.


Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:16
autor: dragonn
FlameRunner pisze:Sanladerer nic nie "rozpracował". Sanladerer przeczytał dokumentację...
Zgodzę się, rozpracował to złe słowo. Nie umniejsza to jednak temu że dzięki jemu masa osób w ogóle dowiedziała się o tym że można w miarę tanio i łatwo nawet w swoim reprapie mieć bardziej "inteligentne stepsticki" niż to co dotychczas.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:19
autor: FlameRunner
To prawda, facet odwala kawał dobrej roboty, świetnie popularyzuje wiedzę.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 09:28
autor: Zima
Tak przy okazji to np. ja właśnie po to się zapisuję na fora takie jak to, żeby takie informacje po polsku znaleźć. Lokalnie, nie przez googla.
Cała masa różnych informacji po polsku jest w google niewidoczna (np. zamknięte fora), albo jest na którejś tam stronie wyników. Na statystykę się nic nie poradzi.
A Tom - jak właśnie FR wspomniał - popularyzuje wiedzę. Rzuca tematem, po którym jak zacznę dłubać, to i do polskich jego implementacji dojdę.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 13:20
autor: dziobu
Fabrykator.pl pisze:Kufa, nie rozumiem mentalności wielu :crazy:
To podejście Arduino - mozna zrobić wszystko (o ile są gotowe moduły i ktoś już przygotował softłer). Gość w filmiku pokazał co i gdzie kliknąć żeby działało. Cała ta żenująca platforma tak działa - wpisz "1" w 3 wierszu i zadziała. Mało kto wie jak i dlaczego to działa/nie działa, ale jak wpiszesz "1" to będzie OK.
Ma to plusy, ma minusy (prywatnie korzystam z obu ;)).

A sam blogger (vlogger? nie wiem jak toto się nazywa)... to nie tak że wrócił z nocnej zmiany w fabryce azbestu i ostatnim tchem zabrał się za swoje hobby tłumacząc niewtajemniczonym jak moduł podpiąć. On z tego żyje. Z tym popularyzowaniem też bym nie cudował. Po prostu pokazał że takie coś jest i działa.
(wybaczcie ale czasem oglądając takie filmiki - a zdarza mi się - odnoszę wrażenie że trakują widzów jak debili)

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 19 gru 2017, 14:15
autor: McKee
dziobu pisze:(wybaczcie ale czasem oglądając takie filmiki - a zdarza mi się - odnoszę wrażenie że trakują widzów jak debili)
Chodzi o to, żeby mieć dużą grupę docelową. :rotfl:
(Zupełnie serio)

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 10:06
autor: Cosik
A ja dodam od siebie taki przyda się o tym TMC. Wprawdzie jest o laserze CNC ale są ciekawostki
https://www.youtube.com/watch?v=ZzO9skEYqwY

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 11:48
autor: Berg
Fabrykator.pl pisze:Kufa, nie rozumiem mentalności wielu :crazy: Zamiast cieszyć się że swojak to rozpracował PONAD ROK TEMU i zrobił to dobrze (lepiej niż na powyższym wideo) to się jakimś Tomkiem podniecacie, który zebrał w sieci to co inni opracowali, założył sweterek i opowiedział na Youtube w wersji okrojonej. Cieszmy się że mamy łebskich ludzi wśród rodaków, bo dzięki nim to wszystko idzie do przodu i właśnie z ich pracy czerpią Tomki na Youtube :)
Pewnie cieszymy się. Co mamy się nie cieszyć. JA tam wskazany artykuł przeczytałem dawno temu zanim sam z tmc2130 zacząłem się bawić. Też wcześniej niż Tom. Z tego się oczywiście cieszę. Ale reszta to trochę jak z polskim niebieskim laserem tylko w małej sakli, z którego też się bardzo cieszę..... jednak fajnie było by się cieszyć trochę bardziej.

odnośnie języka taki przykład:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_krokowy

https://en.wikipedia.org/wiki/Stepper_motor

niestety tak jest dokładnie ze wszystkimi materiałami informacyjnymi. JAk chcę wiedzieć więcej muszę szukać tej informacji po angielsku. Można się na to obrażać, marudzić. Ale niestety takie są fakty. poszukaj dowolnego artykułu z dowolnej dziedziny. Niestety taka jest różnica w jakości. Niestety jak robimy fajną robotę i publikujemy to tylko po polsku to ta robota z mojego punktu widzenia idzie w piach.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 17:07
autor: MRHT

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 17:41
autor: Berg
"Zasilacze silników krokowych dostarczają energii do układów sterujących silnikami krokowymi. Typowo używa się zasilaczy niestabilizowanych o dużej obciążalności chwilowej. Zasilacze posiadają wbudowane kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności zdolne do gromadzenia sporej energii, dzięki którym możliwe jest odbierane energii oddawanej przez silnik podczas hamowania. Duże pojemności pozwalają też na redukcję tętnień napięcia. Dostępne są w dwóch podstawowych wersjach:
30VDC – niskonapięciowej,
70VDC – wysokonapięciowej."
:rotfl:

http://www.nema.org/Standards/SecureDocuments/ICS16.pdf

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 17:59
autor: dragonn
O kurka a my lecimy na 12V xD.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 21:32
autor: DVJCODEC
Bo tak tylko "drukarkowcy" mają. W świecie maszyn CNC 40-80 VDC na motorkach to takie normalne jest.

Re: Tomek rozpracował TMC2130

: 20 gru 2017, 21:43
autor: dziobu
Przecież to zależy od skali. Wskazówki w samochodzie nikt nie będzie pędził serwem 80V ani nikt nie zamontuje krokowca 12V do suwnicy w hali.
12/24V są bardzo popularne tylko w mniejszej branży niż duże CNC.