Strona 1 z 1

Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 08:47
autor: Siduu
Cześć!

Próbuje osiągnąć w miare zadowalającą jakość wydruku modelu. Wczoraj bawiłęm się parametrami retrakcji i prawie ją zniwelowałem ustawiając 1mm cofnięcia przy prędkości 150mm/s. Wystąpiło jednak inne niepokojace zjawisko:

https://i.imgur.com/Z1DzWYv.jpg
https://i.imgur.com/UsD36wc.jpg

sorry za jakość zdjęc, mój telefon nie umie łapać ostrości... ale mniej więcej widać o co chodzi, zamiast prostych stozków powstały dziwne przesunięcia. W drugim linku zmniejszyłęm prędkość do 20mm/s i wyszło troche lepiej, ale nadal jest jedno przesunięcie u dołu :/ Nie wiem czym to jest spowodowane...

Na dniach będę jeszcze drukował kostkę kalibracyjną jak coś zauważę do dośle.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 08:49
autor: dragonn
To jest gubienie kroków w której z osi. Wrzuć info jaka drukarka. BTW prędkość retrakcji 150mm/s nie ma w ogóle sensu, soft i tak to ogranicza zazwyczaj do wartość w okolicach ~50mm/s.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 11:41
autor: Siduu
ale jak zwiększyłem Vmax e do 200 to chyba działa? Tak wyczytałem w jednym artykule.

Drukarka to noname. Jest firmy Dexer ale nie znajduje się ona u nich w sprzedaży. Drukarka reprapowa. Co zrobić z tym gubieniem kroków? Na 50mm przesuwa się 50.2mm w osiach X i Y, to nie jest tak źle, moge z 80 wartość ewentualnie na 79,52 zmienić to będzie idealnie 50.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 11:46
autor: dragonn
Daj trochę zdjęć, tak jak zwiększyłeś to niby działa chociaż pewnie nie zdąży się i tak rozpędzić do takiej szybkości + jest ryzyko że zgubi krok. Co do gubienia kroku no to musisz zwiększyć prąd na osi w której to gubi. Zazwyczaj robi się to za pomocą potencjometru na stepsticku ale nie jest to reguła, zależy jaką masz elektronikę.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 11:51
autor: Siduu
Pomyłka w moim poście wyżej 52mm były, już idealnie 50mm się przesuwa. Nie bardzo widze potencjometru na stepsticku :D

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 11:58
autor: dragonn
Wrzuć zdjęcia, to naprawdę dużo ułatwi nam żeby Ci pomóc :D.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 12:09
autor: Siduu
https://imgur.com/a/natAN

Pare porobiłem, jak jakieś jeszcze zrobić to mów.

Jeśli chodzi o retrakcje to nadal się pojawia :/ Nie wiem jak ustawić, żeby nie wypływał ten filament. W ogóle muszę stać z wacikiem zanim zacznie się druk, żeby wycierać materiał z głowicy przed dotarciem jej do stołu...

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 12:17
autor: dragonn
Na to co mówisz retrakcja nie ma wpływu. Heh wrzuć zdjęcia elektroniki :D, bo to najważniejsze.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 12:27
autor: Siduu
https://imgur.com/a/cLgZc

no tak, ale retrakcja też jest przy tym wciąganym 1mm

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 12:34
autor: PrzemoS
Siduu pisze:Pomyłka w moim poście wyżej 52mm były, już idealnie 50mm się przesuwa. Nie bardzo widze potencjometru na stepsticku :D

Tylko nie mow ze nie widzisz Potencjometru na Stepsticku :D

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 12:46
autor: Siduu
no nie no może i widze :D na środku ścianki z boku :D ale i tak nie bardzo wiem jak się nim obsłużyć, nawet miernika nie mam przy sobie

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:16
autor: Siduu
https://imgur.com/a/cqUK6

Wydrukowałem kostke. Infill 100%, layer heigh 0,25. Ten telefon nigdy ostrości nie złapie... Widać jednak po krawędziach, że ścianki są drukowane krzywo przez co wychodzą takie nie fajne paski na ścianach

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:21
autor: dragonn
To trzeba się nauczyć i miernik załatwić.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:27
autor: Siduu
Miernik nie problem, pomierzyć też, tylko ile tego napięcia zwiększyć. Rozumiem, że te krzywe ścianki w ostatnim wydruku też wina kroków?

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:27
autor: PrzemoS
Siduu pisze:https://imgur.com/a/cqUK6

Wydrukowałem kostke. Infill 100%, layer heigh 0,25. Ten telefon nigdy ostrości nie złapie... Widać jednak po krawędziach, że ścianki są drukowane krzywo przez co wychodzą takie nie fajne paski na ścianach


jesli problem wynikajacy z przesuniec wychodzi ciagle przy tej samej wysokosci sprawdz os Z czy tam cos na tej wysokosci nie blokuje ociera itp .
Jak mialem faze to zawsze obserwowalem drukarke warstwa po warstwie co sie dzieje :)

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:29
autor: dragonn
Zmierz ile jest (jedna sonda miernika do środka potencjometru druga do jakieś masy np. obudowa złącza USB Arduino dobrze do tego się nadaje) oraz podaje jakie masz silniki.

Re: Model idealny - pomoc

: 20 gru 2017, 13:52
autor: Siduu
PrzemoS pisze:
Siduu pisze:https://imgur.com/a/cqUK6

Wydrukowałem kostke. Infill 100%, layer heigh 0,25. Ten telefon nigdy ostrości nie złapie... Widać jednak po krawędziach, że ścianki są drukowane krzywo przez co wychodzą takie nie fajne paski na ścianach


jesli problem wynikajacy z przesuniec wychodzi ciagle przy tej samej wysokosci sprawdz os Z czy tam cos na tej wysokosci nie blokuje ociera itp .
Jak mialem faze to zawsze obserwowalem drukarke warstwa po warstwie co sie dzieje :)

Te ściany praktycznie na całej długości są krzywe strasznie :( Po skosie schodzi przez pare warstw do środka potem od środka... makabra.

Silniki uda mi się chyba dopiero po świętach pomierzyć :(

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 14:05
autor: Siduu
Witam, odświeżam temat. Nie miałem dostępu do drukarki przez święta. Właśnie próbuje zmierzyć napięcie na stepsticku, ale niestety przykładając sonde do środka potencjometru nic nie jest odczytywane.

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 14:05
autor: dragonn
A gdzie przykładasz drugą i jaki miernik i jaki zakres napięć?

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 14:55
autor: Siduu
drugą do obudowy zakres dałem 20, w sumie sprawdzałem każdy zakres. Możliwe jest to, że tak krzywo się drukuje przez za szybkie ruchy jałowe? Prędkość mam 120 mm/s

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 14:57
autor: dragonn
20 może być za dużo. Dałeś DC? Tam są napięcia od 0.4V do max 2V. Obudowa jest pod masą? Lepiej przyłóż do osłony portu USB w Arduino.

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 15:30
autor: Siduu
Kurcze, no straszne fluktuacje sa, ale jak drukarka nie pracuje to jest -0.6, a jak pracuje to -1.6. Dalem zakres 200m

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 15:54
autor: dragonn
Aaa teraz patrzę, nie masz radiatorów na stepstickiach... może się przegrzewają.

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 16:10
autor: Siduu
Aa zle pomierzylem wczesniej, na x jest 0.65, a na y 0.73

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 16:33
autor: Siduu
Jeszcze ktos mi sugerowal, ze ma za lizno pasek na x, ale wydaje mi sie, ze jest ok. To cala wina moze lezec w tym, ze stepsticki sie przegrzewaja?

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 16:39
autor: dragonn
Może tak być, dodaj na początek chłodzenie. Napięcia raczej ok ale musisz jeszcze podać jakie rezystory pomiarowe masz na stepstickach. Takie małe dwa czarne elementy z numerem na sobie.

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 16:54
autor: Siduu
napisane na nich: 4988ET pod spodek znaczek przypominający A, a za nim 1402, pod spodem 209L.

Jak dotykam stepsticki po druku to wcale jakieś ciepłe nie są

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 16:59
autor: dragonn
Małe czarne nie duże :D. To może jednak prąd jest za niski.

Re: Model idealny - pomoc

: 08 sty 2018, 17:02
autor: Siduu
To ze zlego sczytalem? :D kurde juz dzisaj nie zobacze bo właśnie opuscilem miejsce pracy. Co jest ciekawe jak zobaczyłem wydruk sprzed ustawienia krokow i ogolnie calej konfiguracji drukarki to wyszedl on calkiem rowno