Strona 1 z 1

PET-G Fiberlogy

: 20 gru 2017, 09:01
autor: Hejterro
Witajcie,
W związku z tym, że otrzymałem próbkę w/w filamentu do testów, postanowiłem założyć ten temat. Jeżeli ktoś jeszcze załapał się na takie próbki to oczywiście zapraszam do podzielenia się wrażeniami.

Próbkę dostałem na białej szpuli z PP zapakowanej próżniowo. Stety lub niestety otrzymałem wersję białą filamentu - stety, bo jeszcze w sumie jako tako nie miałem białego, a niestety bo miałem małą nadzieję na jakiś bardziej wymyślny kolor :P Jakość druku jednak pewnie będzie widać lepiej niż na przezroczystym.
20171220_073720.jpg
20171220_073655.jpg
Sam filament w dotyku jest inny niż ten od DD - matowy, satynowy, bardzo miły w dotyku. Zapach filamentu jednak wskazuje na to, że to PET-G :)
Producent zaleca 230...250 stopni druku. Jednak u mnie przy 230 filament trochę bąblował i bardzo się rozpływał przy druku Marvina, więc zszedłem do 220 stopni. Wydruki poszły na standardowych ustawieniach druku dla PET-G - 70 stopni stół, 50mm/s prędkości bazowej, 80% prędkości ścianki zewnętrzne, warstwa 0.2.

Pierwszym wydrukiem był wspomniany Marvin, jednak został szybko wyłączony ze względu na za wysoką temperaturę. Poprawiłem jeszcze kilka ustawień i poszedł na 220 stopniach.
20171219_230126.jpg
20171219_230223.jpg
20171219_230251.jpg
Mam wrażenie, że trochę za dużo filamentu zostało podane i stąd ten nadmiar materiału na nawisach. Będę musiał jeszcze sprawdzić ze zmniejszonym przepływem, bo jak wiemy PET lubi trochę mniej.
Kolejną rzeczą była forumowa kostka. Ustawienia te same co Marvin. (Kostka poszła pełna, żeby sprawdzić ilość filamentu, ale coś na górze stało się niedobrego...)
20171219_230003.jpg
20171219_230029.jpg
Ostatnią rzeczą jaką udało mi się wydrukować wczoraj to mój ulubiony wazonik w pomniejszonej wersji.
20171219_225927.jpg
Moim zdaniem nie jest źle, jeśli chodzi o jakość wydruku tych trzech rzeczy. Na pewno jest to filament nieodbiegający od reszty producentów. Ciekawą rzeczą jaką zauważyłem jest zdecydowanie mniejsze "ciągnięcie się" filamentu z dyszy. Chodzi mi o nitkowanie. Widoczne jest to gdy usuwamy przed drukiem to co wyszło "samo z siebie" z dyszy. Przynajmniej takie mam wrażenie.

Podsumowując pierwsze wrażenia - jest bardzo dobrze. Było to w sumie spodziewane po tej firmie, jako iż resztę produktów mają na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o średnicę druta to nie mierzyłem jej dokładnie, ale wydaje się, że trzyma wymiar. Na pewno nie napotkałem na żadne dziwne zgrubienia i przewężenia.
Jeśli macie jakieś pytania, czy sugestie to chętnie je poczytam :)

Re: PET-G Fiberlogy

: 19 sty 2018, 22:13
autor: StudioKamar
Drukowałeś oczywiście bez żadnej obudowy i tak się drukował tak ? Chodzi mi o obudowę drukarki niezbędnej w wypadku np ABS ?
Kupiłem ten filament bo rozmawiałem z Fiberlogy na koniec grudnia w sprawie skurczu ich wygrzewanych HD PLA i poradzili mi ten tymbardziej że z okazji tego że dopiero teraz wchodzi jest w promocji i gratis do końca stycznia dodają szpulke 250gram Fiberflexa w losowym kolorze

Re: PET-G Fiberlogy

: 20 sty 2018, 22:38
autor: Hejterro
Bez jakiejkolwiek obudowy było drukowane. W sumie jakikolwiek PET-G drukuje się bez żadnej obudowy.

Re: PET-G Fiberlogy

: 20 sty 2018, 22:40
autor: StudioKamar
Nie drukowalem jeszcze tym swoim. Musze spróbować

Re: PET-G Fiberlogy

: 25 sty 2018, 16:01
autor: StudioKamar
Moglbys mi powiedzieć jak miales ustawione chłodzenie? Drukowalem dziś kostke kalibracyjna z wszystkimi ustawieniami jak przy PLA za wyjatkiem temperatur bo drukowalem na 240 na początku i wszystko wydrukowalo sie w zasadzie fajnie ale nie zgrzewaja sie warstwy zbyt dobrze po zlapaniu scianki rozjechala mi sie w kilku miejscach i pierwsze co mi przychodzi do głowy to chłodzenie

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 20:35
autor: StudioKamar
Drukuję już a raczej robię testy z tym materiałem i może jakaś mądra głowa w tym temacie poleci mi czy mogę z niego wyciągnąć coś więcej w dziedzinie retrakcji. To jest wynik który mi się udało uzyskać zrobiłem około 15 prób stopniowo zwiększając długość retrakcji doszedłem do około 4 mm i powiększanie długości nie ma już większego wpływu na wynik szczerze powiedziawszy próbowałem pożniej zwiększać prędkość ale skończyłem na 40mm/s bo zwiększanie też nie powoduje poprawy. Próbowałem też zwiększać i zmniejsać nawiew co niewiele dało i temperaturę druku i tutaj domyślnie powinniśmy zostawać w granicach 230-250 stopni ja drukuje na 240 bo na 230 próbowałem i poprawa jest ale widać że ekstruder ma robotę wypychać filament wałek drukowany jest nierówny przy tych 240 problem znika. Możliwe że ma tu wpływ chłodne pomieszczenie w którym drukuję około 15 stopni. Ktoś coś jakieś pomysły jak to mogę poprawić czy to PET-G i z mojego setupu więcej już nie wycisnę ??

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 21:42
autor: Yorg 68
Nie bardzo możliwe żeby na tyle prób
nie dojść do oczekiwanego - dobrego wyniku.
Czy nie masz przykładowo innej dyszy założonej faktycznie w stosunku do tego co masz ustawione w slicerze?
No bo dziwne to trochę?

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 21:45
autor: StudioKamar
Nie no tylko jedną mam dyszę i nigdy tego parametru nie zmieniałem. Prób robiłem sporo bo zmieniałem parametry powoli ale faktycznie od 4mm retrakcji nie było widać w zasadzie poprawy.

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 21:49
autor: BobekNierobek
Podobny efekt miałem na dyszy 0,5. PET-G po prostu ciekło z dyszy podczas ruchu. Nie wiem czy winna była temperatura, ale na dyszy 0,3 ten sam materiał mi się ładnie drukuje.

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 21:56
autor: Yorg 68
Problem może tkwić w :
- tym jak jest zmontowany układ: głowica. blok, łącznik, radiator
- dokładności chłodzenia samego radiatora : koniecznie od pierwszego żeberka nad blokiem i łącznikiem

Chyba bez zdjęć i to dość szczegółowych się nie obejdzie...

EDIT: U mnie również na 0,3 pet najładniej drukuje.

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:00
autor: StudioKamar
Jutro właśnie zakladam inne chłodzenie ektrudera z PETG i zobaczymy

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:12
autor: Yorg 68
Tylko pamiętaj że nie mówimy o chłodzeniu
wydruku tylko o chłodzeniu radiatora.

Tak ogólnie PET-u nie chłodzimy - jedynie w bardzo rzadkich przypadkach.

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:18
autor: Berg
a jak sklejenie warstw? Dasz radę wbić nóż między warstwy kostki i ją rozerwać ?

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:18
autor: StudioKamar
Tak wiem wiem o czym mowimy. Jutro właśnie wydrukuje element ktory mi popekal bez chłodzenia i zobaczymy. Wcześniej drukowalem go z chłodzeniem 35% bo to prog przy którym mi się wentylator wlaczal

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:20
autor: StudioKamar
rafaljot pisze:a jak sklejenie warstw? Dasz radę wbić nóż między warstwy kostki i ją rozerwać ?
Nie. Robiłem kalibracje ekstruzji i perfekcyjnie zgodnie z wymiarem mi polozylo. Warstwy dobrze zgrzane również z podlozem od 240 stopni bo przy 230 dno sie odkleilo

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:30
autor: Kopytko
Direct czy bowden ?

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:31
autor: StudioKamar
Direct. Stockowy Anet A8

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:49
autor: Kopytko
Od jakiej długości retrakcji zaczynałeś?

Re: PET-G Fiberlogy

: 28 sty 2018, 22:51
autor: StudioKamar
od 1 mm efekt był taki jak by jej wogole nie było. Skończyłem chyba na 6 czy 7mm zmieniałem co milimetr

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 11:07
autor: Kopytko
Ja na direct mam ustawione 0.6 na 25mm/s akceleracja 5000 i dziala ok. Powiedz mi czy masz łącznik z teflonem?podejrzewam że tak bo przy 3mm retrakcji by ci sie zablokowalo wszystko. Jezeli tak to mozliwe ze sie przypalil, zrobila sie przerwa pomiedzy dysza a poczatkiem łącznika ptfe co daje nam to ,że zrobił sie tam maly zbiorniczek z plynnym plastikiem. Dlatego zmiany retrakcji nie daja efektu. Spróbuj zrobic cold pluga i sprawdz czy wyjdzie (najlepiej wycgodzi nylonem) jak nie bedzie wychodzic to bedzie to. Ja wlasnie po nieudanej retrakcji poznaje to ze sie juz rurka zuzyla:)

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 11:29
autor: StudioKamar
Czyli co grzac do ilu 120 i ciagnac ? Czy gdybym mial ptfe to od strony ekstrudera bedzie widac rurke ? Bo nigdy tego nie rozbieralem raz tylko przylepil mi sie filament w rurce blisko ekstrudera po tym jak wyciagalem filament

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 11:35
autor: Kopytko
nawet 105 i 100. ciągnąc najlepiej kombinerkami trzymając ekstruder ,żeby nie wyrwać. JEżlei wszystko jest ok to będzie widac ładne odbicie dyszy, jak ptfe jest rozwalone to się to nie uda , przynajmniej mi nigdy wtedy nie wychodzi, bo się urywa w miejscu gdzie tworzy sie ten 'zbiorniczek".

i kolejno filmy jak pokazują gdzie i co się je :) Jednak to tylko instrukcje jak zrobić cold plug, a Ty musisz zweryfikować stan rurki ptfe bo na 99,99% ją masz.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hBkTeXxcFi8


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=g8uvh6kvr54

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 11:46
autor: StudioKamar
No dobra pokombinuje choc dziwi mnie to trochę bo ta drukarka ma moze kilkanascie godzin pracy za soba i raptem jeden wydruk dwugodzinny z petg wiem ze to chińszczyzna ale zeby az tak :-)

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 12:29
autor: Kopytko
StudioKamar pisze:No dobra pokombinuje choc dziwi mnie to trochę bo ta drukarka ma moze kilkanascie godzin pracy za soba i raptem jeden wydruk dwugodzinny z petg wiem ze to chińszczyzna ale zeby az tak :-)
Może być tak że człowieczek z CH. nie przyciął idealnie łącznika, to standard, dlatego najlepiej już kup sobie z 2metry rurki 2/3mm ptfe i mlecznej, nie tej krystalicznej.

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 16:31
autor: StudioKamar
Wygląda to tak ze pociagne i pusci filament na jskies 20 30 mm ale wyjac całkowicie go nie moge gdzieś sie zahacza

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 17:18
autor: mcxmcx
To znaczy że masz przerwę i że nie chodzisz odpowiednio.

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 17:32
autor: StudioKamar
Hotend i. Tak bede zmienial na E3D V6 ale do tego czasu musze z tym sie uporac bo z czegoś musze wydrukować elementy do ulepszen

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 17:58
autor: Yorg 68
StudioKamar pisze:. Tak bede zmienial na E3D V6 ale do tego czasu musze z tym sie uporac bo z czegoś musze wydrukować elementy do ulepszen
He, he - jak się nie uporasz to drukowaniem się nie przejmuj.
Drukarki mi obecnie "stoją" za koszty wysyłki druknę co będziesz potrzebował - no problem...

Re: PET-G Fiberlogy

: 29 sty 2018, 18:08
autor: StudioKamar
A to bardzo mnie to cieszy bede pamietac.

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 lut 2018, 20:36
autor: StudioKamar
Kopytko pisze:
StudioKamar pisze:No dobra pokombinuje choc dziwi mnie to trochę bo ta drukarka ma moze kilkanascie godzin pracy za soba i raptem jeden wydruk dwugodzinny z petg wiem ze to chińszczyzna ale zeby az tak :-)
Może być tak że człowieczek z CH. nie przyciął idealnie łącznika, to standard, dlatego najlepiej już kup sobie z 2metry rurki 2/3mm ptfe i mlecznej, nie tej krystalicznej.
Tak wyglądała rurka po wymontowaniu i odcisk filamentu z cold pulla. Powymieniałem wszystko mam nadzieję że prawidłowo i jutro pokombinuje . Ostatnio używałem filamentu fluo i wydaje mi się że faktycznie widać jak by wpływał między głowice a rurke jakby PTFE za krótka była. Nie wiem to moja pierwsza wymiana więc zdam relacje jak poszło.

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 lut 2018, 20:46
autor: Kopytko
To jest strona dyszy czy łącznika?

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 lut 2018, 20:48
autor: StudioKamar
Dyszy

Re: PET-G Fiberlogy

: 03 lut 2018, 11:18
autor: Kopytko
Pokaz zdjecia tego lacznika z obu stron.

Re: PET-G Fiberlogy

: 03 lut 2018, 14:37
autor: StudioKamar
Tutaj jest od strony ekstrudera tamten koniec jest w hotendzie

Re: PET-G Fiberlogy

: 03 lut 2018, 16:23
autor: Kopytko
To teraz jak bedziesz docinal nowa rurke to na taka dlugosc aby po wcisnieciu jej w lacznik od stronu dyszy wystalwala z 0.3 do 0.5 mm. Jak skrecisz wszystko to dysza ja lekko skompresuje tworzac dobre polaczenie. Najlepiej skrecac z włożonym wiertlem w calosci lub prosty drut 2mm. Dzieki temu calosc bedzie dobrze skrecona w osi a teflon sie poprawnie ulozy.

Re: PET-G Fiberlogy

: 03 lut 2018, 16:59
autor: StudioKamar
Hm skrecic już skręciłem ale nowa rurka wystawała faktycznie odrobinkę. Rozgrzałem wszystko i skręciłem niewiem na ile idealnie współosiowo ale jeszcze nie drukowałem w PETG żeby powiedzieć czy to to. W PLA drukuje bardzo dobrze

Re: PET-G Fiberlogy

: 07 lut 2018, 23:06
autor: StudioKamar
Jeszcze jedno małe nawiązanie do tematu. Po poskręcaniu wszystkiego głowica powinna być dokładnie wkręcona do oporu w hot end czy między kołnierzem głowcy a hot endem może być mała szparka ?? Bo na filmie o czyszczeniu głowicy który Kopytko przytoczyłeś było żeby zostawić minimalną szparę między głowicą a hot endem która pozniej powinna zostać czy należy wszystko podokręcać tak żeby jej nie było ??

Re: PET-G Fiberlogy

: 08 lut 2018, 06:36
autor: McKee
Ma być odstęp.
Przy okazji: warto też blok grzejny zaizolować termicznie (taśma kaptonowa, tkanina z wełny mineralnej (?) - tak jest w starszych makerbotach, lub "koszulka" z silikonu (kupiona lub zrobiona własnoręcznie)).

Re: PET-G Fiberlogy

: 08 lut 2018, 09:46
autor: StudioKamar
No widzisz to dobrze zrobilem zostal delikatny odstęp a poprzednio go nie bylo

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 12:26
autor: StudioKamar
Mam do Was małe dopytanie w tym temacie choć może ogolnie w temacie PETG choć z Fiberlogy właśnie teraz korzystam. Chodzi mi o pierwszą warstwę jak robicie ? Osobiście trochę czytałem i ogladałem i znane mi są własności przywierania PETG do podłoża tak że podłoże odłazi z wydrukiem dlatego osobiście stosuje wysokość pierwszej warstwy 0.32 ale podniesioną na 120% i 105% szerokość nominalnej warstwy. Co do temperatur kwestia zależy od filamentu ale ciekawiło mnie jak wysoko kładziecie pierwszą warstwę. Osobiście przy tych ustawieniach wychodzi mi ona bardzo fajnie choć mimo podniesienia nadal mam dość sporą słoniową stopę czy to wynika z tego że PETG się tak rozpływa ? Po drugie pytam dlatego że diabelnie ciężko mi oderwać te wydruki pożniej od CoroPada który sam w sobie jest znany z tego że czasem trzyma za mocno. Próbowałem też kombinacji z klejem jako czynnikiem miedzy podkładką a wydrukiemżeby lepiej odłaził ale mi to się wogole trzymać nie chce.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 13:27
autor: Hejterro
Ja do PET-G najpierw czyszczę szkło jakimś specyfikiem do mycia szyb i następnie psikam trochę lakieru do włosów. Trzyma odpowiednio mocno przy stole nagrzanym do 60 stopni. Odchodzi lekko po wystudzeniu stołu. Coropada/Buildtaka nigdy nie używałem. Warstwę pierwszą mam na 0.3mm i stosuję 200% szerokości warstwy. Stopa słonia lekka jest, ale zbytnio to nie przeszkadza. Lepiej stopa słonia niż odklejony wydruk po kilku godzinach druku.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 13:30
autor: StudioKamar
Hejterro pisze:Ja do PET-G najpierw czyszczę szkło jakimś specyfikiem do mycia szyb i następnie psikam trochę lakieru do włosów. Trzyma odpowiednio mocno przy stole nagrzanym do 60 stopni. Odchodzi lekko po wystudzeniu stołu. Coropada/Buildtaka nigdy nie używałem. Warstwę pierwszą mam na 0.3mm i stosuję 200% szerokości warstwy. Stopa słonia lekka jest, ale zbytnio to nie przeszkadza. Lepiej stopa słonia niż odklejony wydruk po kilku godzinach druku.
A to się akurat zgadza. Jak miałem zaczynać druk części do AM8 to kombinowałem smarując klejem CoroPada tak jak polecali np na Youtube ale mi to jakoś kijowo trzymało. raz nawet odjechał mi wydruk po 6 godzinach minutę przed końcem i wtedy stwierdziłem że daje sobie z tym odpust

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 13:46
autor: Berg
PET-G bardzo przyjemnie się klei do Didafixa. Nic nie trzeba kombinować, bardziej rozmasowane, czy tak by ledwo dotykała pierwsza warstwa, jak kto lubi, trzyma w każdych warunkach i sam odpada po wystudzeniu.

w Lume+ i K8400 mam Buildtaka, psikam po nim tak samo dimafixem albo Hegron żelem. potem ew. zmywam wodą.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 14:06
autor: StudioKamar
rafaljot pisze:PET-G bardzo przyjemnie się klei do Didafixa. Nic nie trzeba kombinować, bardziej rozmasowane, czy tak by ledwo dotykała pierwsza warstwa, jak kto lubi, trzyma w każdych warunkach i sam odpada po wystudzeniu.

w Lume+ i K8400 mam Buildtaka, psikam po nim tak samo dimafixem albo Hegron żelem. potem ew. zmywam wodą.
A mam tu akurat niedaleko dystrybutora dimafixa musze sprobować.

A z racji tego że nie chciał bym uświnić całej drukarki pryskając można to to na szmatkę i wetrzeć w stół ??

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 19:55
autor: McKee
StudioKamar pisze:A z racji tego że nie chciał bym uświnić całej drukarki pryskając można to to na szmatkę i wetrzeć w stół ??
Tylko proszę się nie śmiać - "wynalazek" doczekał się upgrade'u ale te stare zdjęcia mi się podobają:
http://www.mojreprap.pl/viewtopic.php?f ... 314#p77314
Szczelne było, prowadnic nie usyfiło, drukarki też nie.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 20:09
autor: Berg

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 20:24
autor: FlameRunner
StudioKamar pisze:A z racji tego że nie chciał bym uświnić całej drukarki pryskając można to to na szmatkę i wetrzeć w stół ??
Jest też Dimafix Pen - z gąbkowym aplikatorem.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 22:42
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:
StudioKamar pisze:A z racji tego że nie chciał bym uświnić całej drukarki pryskając można to to na szmatkę i wetrzeć w stół ??
Jest też Dimafix Pen - z gąbkowym aplikatorem.
A widzisz i to jest coś czego mi potrzeba :) Pomijając fakt że to to na innych temperaturach holerka chodzi.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 22:44
autor: FlameRunner
Innych temperaturach?

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 22:52
autor: StudioKamar
No na stronie producenta jest jakaś wzmianka o tym że pracuje na innych temperaturach i jest faktycznie przesunięcie około 10 stopni w górę wiesz

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 23:00
autor: FlameRunner
Ja stosuję spreja i pena zamiennie bez żadnej zmiany temperatur.
Nie jestem fanem tych ich "zakresów pracy", nie bez powodu zrobiłem własną tabelkę. ;)

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 23:05
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Ja stosuję spreja i pena zamiennie bez żadnej zmiany temperatur.
Nie jestem fanem tych ich "zakresów pracy", nie bez powodu zrobiłem własną tabelkę. ;)
Na szkle czy jakimś ala buildtaku ?? Faktycznie to to działa tak jak pokazują że jak ostygnie to odpuszcza tak ładnie ? Bo dziś drukowałem z PETG małe elementy to znowu je połamałem jak próbowałem oderwać a jak duże to coropada mi pozabierały musze coś na to znależć

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 23:07
autor: FlameRunner
Szkle. Po wystygnięciu wydruki można zdmuchnąć.

Re: PET-G Fiberlogy

: 21 mar 2018, 23:11
autor: StudioKamar
No to definitywnie muszę sobie skombinować.

Re: PET-G Fiberlogy

: 23 mar 2018, 17:26
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Szkle. Po wystygnięciu wydruki można zdmuchnąć.
Normalnie rewelacja. Wydruk odchodzi idealnie. A Wy to tak przed kazdym wydrukiem pryskacie ?

Re: PET-G Fiberlogy

: 23 mar 2018, 17:32
autor: FlameRunner
Dopsikuję / dosmarowuję tam, gdzie są ubytki. A i to nie zawsze.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 18:26
autor: Vesp
Założyłem biały pet-g z serii refill - próbowałem temperatury z zakresu 220-240C i za każdym razem taki sam efekt, macie pomysł skąd mogą brać się te dziury w ścieżce?
IMG_20181201_182325.jpg

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 19:13
autor: kretu
Może wysusz? niby pet mocno nie ciągnie ale jak masz wilgotno to zawsze coś tam może chwycić. Ja tam wszystkie plastiki trzymam w sylikatowym kocim żwirku :P

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 19:34
autor: StudioKamar
kretu pisze:Może wysusz? niby pet mocno nie ciągnie ale jak masz wilgotno to zawsze coś tam może chwycić. Ja tam wszystkie plastiki trzymam w sylikatowym kocim żwirku :P
Ciagnie ciagnie. Moj jak naciagnal to wykonczenie bylo jak bym to mchem oblozyl. Chociaz tu na to nie wyglada u mnie wygladalo inaczej. Ja petg fiberlogy drukuje na 240

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 19:36
autor: Vesp
Szpula wyciągnięta świeżo z pudełka, worek szczelny więc raczej wilgoci nie powinna złapać.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 19:54
autor: Pajacyk0v
To nic nie znaczy że wyciągnąłeś z folii.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 20:51
autor: TDI-CAD
PET-G nie d się wysuszyć ani zawilgocić.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 21:35
autor: Vesp
Tak to wygląda w powiększeniu:
IMG_20181201_212530.jpg

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 21:44
autor: StudioKamar
TDI-CAD pisze:PET-G nie d się wysuszyć ani zawilgocić.
Ale jakto się nie da ? Moj pod koniec szpuli drukował się fatalnie pod względem wykończonej powierzchni wyglądała bardzo porowato.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 21:47
autor: kretu
TDI-CAD pisze:PET-G nie d się wysuszyć ani zawilgocić.
https://www.matterhackers.com/news/how- ... g-filament Goście z Matterhackers twierdzą wręcz odwrotnie.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 21:47
autor: TDI-CAD
Qrteze, Trudno określić czy w materiale czy w druku....
Trzeba by było prześwietlić materiał na kilku metrach czy nie ma przestrzeni powietrznych,bąbli ittd...

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 21:54
autor: virgin71
Jest jak pisze Kamar. PETG ciągnie wilgoć niestety. Jest gorszy od PLA i ABSu. Niezależnie od tego, czy szpula jest nowa, czy nie, jak ścianki są brzydko wykończone, chropowate, to znaczy, że trzeba wysuszyć.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 22:00
autor: TDI-CAD
kretu pisze:
TDI-CAD pisze:PET-G nie d się wysuszyć ani zawilgocić.
https://www.matterhackers.com/news/how- ... g-filament Goście z Matterhackers twierdzą wręcz odwrotnie.
Prawdopodobnie mylą PET z PET-G. Nie jestem inżynierem materiałowym ale modyfikacja G (glikolem) ma pozbawić PET chłonności wilgoci i zwiększyć płynięcie materiału (to te cholerne nitki). Sam PET trzeba suszyć w specjalnych warunkach...

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 22:03
autor: virgin71
Nie, zarówno PETG jak i PETT ciągną wilgoć. Sprawdzone empirycznie.

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 22:19
autor: TDI-CAD
virgin71 pisze:Nie, zarówno PETG jak i PETT ciągną wilgoć. Sprawdzone empirycznie.
To bardzo zła informacja. PET nie da się wysuszyć bez użycia specjalnej suszarki. Zwykły termoobieg w piekarniku nie da rady..

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 22:58
autor: StudioKamar
TDI-CAD pisze:
virgin71 pisze:Nie, zarówno PETG jak i PETT ciągną wilgoć. Sprawdzone empirycznie.
To bardzo zła informacja. PET nie da się wysuszyć bez użycia specjalnej suszarki. Zwykły termoobieg w piekarniku nie da rady..
Specjalnej czyli masz na myśli taką próżniową jak Matterhackersi używają ?

Re: PET-G Fiberlogy

: 01 gru 2018, 23:08
autor: virgin71
Suszarka na grzyby daje radę. Chodzi o wilgoć z powietrza, nie zawilgocenie fabryczne.

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 gru 2018, 01:11
autor: dziobu
StudioKamar pisze:Specjalnej czyli masz na myśli taką próżniową jak Matterhackersi używają ?
Jedno i drugie daje radę.
Komora próżniowa suszy wyraźnie szybciej ale jak bardzo to testów jeszcze nie robiłem (przynajmniej takie odniosłem wrażenie).

Spokojnie możesz zaopatrzyc się w takie coś:
s1.jpg
s2.jpg

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 gru 2018, 07:54
autor: virgin71
dziobu pisze: Spokojnie możesz zaopatrzyc się w takie coś
Borowik nie ma wyciąganych koszy, że masz tam jakiś adapter?

Re: PET-G Fiberlogy

: 02 gru 2018, 11:14
autor: dziobu
Szpula nie mieści się na wysokość. Jedyna doróbka to plastikowy pierścień który zwiększa wysokość półki.

Re: PET-G Fiberlogy

: 12 gru 2018, 09:28
autor: Adinfo
Na grzyba mi suszarka skoro leży i się kurzy :mrgreen:
Zastosowanie do suszenia filamentów jak znalazł. W domu nie będzie pretensji o zajmowanie piekarnika i "zatruwanie" powietrza.