Strona 1 z 1

PLA-G

: 25 gru 2017, 12:33
autor: trike3
Witajcie.

Nabyłem filament PLA-G z firmy Plast-Spaw.

Ktos ma może doświadczenia z w/w??

Jaką temperaturę trzeba ustawić do PLA-G??

Pozdrawiam Marcin

P.S. Najlepszego z okazji świąt :-)

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 13:01
autor: skmskm
Chyba pet-G? dla pet-G to około 240 stopni.

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 13:18
autor: trike3
Nie PET-G tylko PLA-G ;-)

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 13:42
autor: skmskm
Nawet na ich stronie go nie ma(nie umiem znaleźć) jakiś prototyp?, google milczy o nim.
Nic tylko użyć temperatur dla pla i testy...

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 15:15
autor: dziobu
Jeśli to ten nowy materiał testowy, to tu masz wątek o nim: http://www.fabrykator.pl/board/viewtopi ... =34&t=1376

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 15:26
autor: trike3
Na stronie PlastSpaw jest jako modyfikowany.

Rozmawiałem z wlaścicielem i mowił ze parametry ma porównywalne z abs.

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 15:30
autor: dziobu
Czyli wątek z fabrykatora pasuje. Wychodzi na to że to własnie ten materiał.
To napisz coś więcej jak podrukujesz o tym plastiku.

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 16:01
autor: Kopytko
Material bardzo fajny. Ale tez nie tak mocny jak pla zwykle. Jest duzo bardziej elastyczne. Warstwy tez troche slaniej sie kleja. Ja go drukowalem od 205 do 220. Zaleznie od nodelu. Przyleganie do stolu mega. Czasami ciezko cos odkleic bez rozwalenia modelu z coropada.

Re: PLA-G

: 25 gru 2017, 16:43
autor: trike3
Sprzedawca również mówił mi 220, ale jak dla mnie to było za wysoko. Druknałem coś tam na 200 stopni jak wrócę do domu to sprawdzę jak wyszło

Re: PLA-G

: 30 gru 2017, 12:53
autor: trike3
Wracam do tematu PLA-G, a może nawet do mojego braku wiedzy niestety.

Jak rozpoznać źle dobraną temperaturę wydruku. Na tym filamencie co mam ustawiłem 200 stopni i drukuję, teraz drukuję na 225 stopni i nadal nie widzę różnicy.

Jak rozpoznać źle dobraną temperaturę ??

Czym to się objawia ??

Wiem że dla Was to pytanie na poziomie ....., ale może podpowiecie, bo ja nie rozpoznaję różnicy.

Pozdrawiam Marcin

Re: PLA-G

: 30 gru 2017, 12:57
autor: dragonn
Każdy filament ma zakres temperatur w których drukuje się spoko. To że przy 200 i 225 drukuje się tak samo nie oznacza że coś jest źle tylko widocznie ten filament w takich temperaturach daje radę. Nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma :D.

Re: PLA-G

: 30 gru 2017, 13:09
autor: trike3
Tylko jak rozpoznać że przesadziłem w jedną albo w drugą stronę??

Re: PLA-G

: 30 gru 2017, 13:16
autor: dragonn
Jak przesadzisz to zobaczysz :D. Ale tak ogólnie:
- za nisko to wydruk się rozpada, nie trzymają się warstwy albo nawet ekstuder gubi kroki/robi dziurę w filamencie
- za wysoko - wydruk się rozpływa, z głowicy słychać czasem takie strzelanie, robią się strasznie nitki.

Re: PLA-G

: 30 gru 2017, 13:18
autor: Artu
Przede wszystkim wytrzymałość "mechaniczna", czyli pewnie przy niższych temperaturach będzie gorsze "klejenie" warstw, i model będzie łatwiej "zniszczyć".

EDYTA: nie doczytałem kolejnej strony :DD

Re: PLA-G

: 31 gru 2017, 12:28
autor: trike3
Wlasnie próbowałem wydrukować rurki do akwarium i wyszło średnio.
Temp 220 stopni wygląd wydruku na zdjęciach poniżej, natomiast rurki szybko si rezklejają, łatwo pękają.

Teraz próbuję na 230 stopni.

Może ten filament PlastSpaw do kitu.

Re: PLA-G

: 31 gru 2017, 17:32
autor: Kopytko
Na mechaniczne czesci sie nie nadaje. Spajalnosc warstw slabsza jak zwyklego pla do tego duzo bardziej elastyczny. Choc bardzo dobrze sie trzyma stolu. Coropada czasem za.mocno.

Re: PLA-G

: 01 sty 2018, 12:31
autor: McKee
Trzeba go drukować w bardzo wysokiej temperaturze 230-235°- wtedy spajalność warstw jest lepsza.
Tylko się stringing zaczyna.

Standardowa metoda oceny/kalibracji ustawień to wydrukowanie testowej "wieżyczki", w której temperatura się zmienia wraz z wysokością i obejrzenie jak wyglądają ukosy, mosty itp. (Wydruk powinien zawierać te umowy, mosty, itp). Obejrzenie jak wygląda wydruk, gdzie błyszczy, gdzie się za bardzo rozlewa, a na koniec połamanie żeby sprawdzić wytrzymałość.

Ten filament jest specyficzny trzeba by go przy wysokiej temperaturze protestować, może też że zmniejszonym nadmuchem.
Jego wygląd i dotyk mi się podoba.
Mechanicznie mi się nie podoba - ale myślę, że to ja jeszcze muszę popracować nad ustawieniami a nie filament jest nieodpowiedni (jeszcze nie chciałbym go skreślać do "konstrukcyjnych" wydruków).

Re: PLA-G

: 02 sty 2018, 08:42
autor: trike3
Witam

Ja go zdjąłem i zamontowałem ponownie tego darmowego co był z drukarką.

Drukuje się nim dużo lepiej niż tym PLA-G.

Może faktycznie spróbuje jeszcze temp 240, bo przy 230 rurka o ściance 1,5 mm pękła jakby była sklejona klejem biurowym.

Pozdrawiam

Re: PLA-G

: 14 paź 2021, 21:11
autor: comandos21
To ja dodam od siebie, że ładnie idzie w 220st.C ale ciężko retrakcję ustawić, co ciekawe gdy drukuje nim w temp. 215st.C da się ładnie retrakcję okiełznać ale jeszcze nie testowałem go na dużych wydrukach :)

Re: PLA-G

: 14 paź 2021, 22:51
autor: Andrzej_W
Ma ktoś złotą łopatę pożyczyć? :D

Re: PLA-G

: 14 paź 2021, 23:12
autor: dziobu
Już zapomniałem nawet że taki materiał jest/był. Patrzę teraz w sieci i widzę że chyba się nie przyjął.