Strona 1 z 1

Temat o zaciskarkach

: 27 gru 2017, 15:38
autor: 11master
Hej.
Powiedzcie jakich przekrojów przewodów używacie do łączenia silników z płytami głównymi we własnych konstrukcjach?
Oryginalnie w mojej A8 to takie są, że głowa boli.

// Miało być o "Przekroje przewodów z/do siników krokowych", a wyszło kilka stron o zaciskarkach. :D
// Zmieniłem tytuł tematu.
// FR

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 15:55
autor: Artu
Na przykład taki z Alledrogo: KABEL RGB 4 żyły LINKA AWG22 :thumbup:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 17:07
autor: 11master
Dzięki za odp. >0,3mm2 to całkiem sporo. W sumie sam kupiłem 0.25mm2 i jeszcze wydawał mi się za bardzo, oczywiście w porównaniu z tymi oryginałami :).
BTW odnośnie standardu AWG to co tabelka na googlu to inne wartości i znaczne różnice. Próbowałem to jakoś rozkminić, ale nie doszedłem co tam faktycznie jest w tych oryginałach. No nic wtyczki kupione to do roboty. :thumbup:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 17:34
autor: Cosik
co do tego to polecam coś takiego https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm i sprawdzanie dodatkowo obciążalności prądowej :P

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 22:20
autor: 11master
@Cosik
Dzięki, ale widzisz już brakuje mm2, a to do mnie przemawia nie jakieś srednice z otuliną. Ech AWG (A W oGóle) my wiemy doskonale jak to jest ze standardami; standard standardem a każdy coś na boczku przyskrobie...

BTW strasznie ciężko zakuwać takie małe złączki. Kupiłem sobie nawet kleszcze do zaciskania, ale widzę ze te malutkie to trzeba od nowa się nauczyć. Macie jakiś patent?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 22:35
autor: skmskm
Ja je zaciskam na dwa razy najpierw skóra a później dociskam odizolowany kawałek(różnymi otworami zaciskarki).

Co do kabla to 0.2mm2 to minimum, na nich jest wysoka częstotliwość więc się nie nagrzewają szybko.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 27 gru 2017, 23:45
autor: samezrp
11master pisze: BTW strasznie ciężko zakuwać takie małe złączki. Kupiłem sobie nawet kleszcze do zaciskania, ale widzę ze te malutkie to trzeba od nowa się nauczyć. Macie jakiś patent?
Porządne narzędzie, ja gdo goldpinów polecam to:
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-j ... -tool.html
KIedyś był tu cały wątek o zaciskarkach.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 00:55
autor: 11master
Jak już walimy linkami to ja mam takie cóś; kupiłem przy okazji: http://electropark.pl/zaciskarki/902-za ... -202b.html ale widzę że wprawy trzeba.
No kurcze nie kupię na kilka złączek zaciskarki z allegrogo za 160 zeta - bo to chyba polski/chiński odpowiednik - http://allegro.pl/opt-zaciskarka-d-sub- ... 05403.html
Ja piernicze ile tego jest!

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 01:21
autor: 11master
Już nie mogę edytować. Na alli za 55, ale chiński nowy rok i przyjdą w lutym i to jeszcze pod koniec.
Dałem radę tymi podlinkowanymi za naście zł, ale jestem świadomy, że te dedykowane to inna bajka podczas pracy i lepsze efekty; no cóż jak się nie ma co się lubi....

Wysłane z mojego MI przy użyciu Tapatalka

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 02:23
autor: samezrp
HT-202B zapomnij, tylko na filmach wygląda OK, ta druga wygląda spoko (cena jednak jest wyznacznikiem), ta podana wcześniej jest sprawdzona i polecana przez chłopaków i jakość potwierdzam.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 06:20
autor: Cosik
To jak już zeszło na zaciskarki to i ja się wypowiem z racji tego iż już trochę goldpinów zacisnąłem.

Do goldpinów używam zaciskarki YAC4, to coś takiego:
Obrazek
"Goldpiny" mają dwie pary skrzydełek, dobrze zaciśnięty konektor to taki gdzie zewnętrzne są zaciśnięte na izolacji a wewnętrzne na rdzeniu.

Za parę godzin ma do mnie dotrzeć coś takiego:
Obrazek
Zamówiłem z myślą o pozostałych rodzajach konektorów, ale jak będę miał to mogę dać znać czy da się tym zaciskać i goldpiny.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 07:39
autor: Artu
Również polecam zaciskarkę z HK :good: Mam, używam, i jestem zadowolniony :thumbup:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 12:50
autor: 11master
@Cosik
Widziałem takie podobne; nie z bassa, też z wymiennymi bakami - takie coś to mogę do pracy sobie kupić ale tez dopiero za dobrych parę dni.

@all
Muszę się męczyć z tym co mam. W sumie jedną wtyczkę już mam i całkiem zgrabnie to wyszło, problemem jest średnica całkowita przewodu który posiadam jest ździebko za wielka. :/
Jak mnie przyciśnie to zakupię te od chińczyka, wyglądają jak te z HK - zerknijcie sami - https://pl.aliexpress.com/item/SN-01BM- ... Title=true

Gdybym mógł pożyczyć gdzieś ale jak na złość nie mam w okolicy (lub nie wiem) żadnego modelarza czy drukarza.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 13:00
autor: samezrp
A czemu nie weźmiesz tej z HK skoro sprawdzona i tańsza?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 17:00
autor: 11master
@Artu
Czy Ty przypadkiem nie popełniłeś tego: http://www.kowal.itcom.pl/ArcadeParts_pliki/asOKB.htm bo tak po różnych forach i nickach by mi pasowało. A jeśli tak to gdzie tę tajwańską zaciskarakę AteCom kupić w PL?

@samezrp
Ponieważ trzeba długo czekać (mniej niż z PRC ale dłużej niż zakupy w PL); i kłóci mi się to z wydatkiem a potrzebą na kilkanaście złączek - już mam tyle pierdułek, że gdybym mieszkał w bloku to mnie druga połowa wywali.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 17:23
autor: Artu
11master pisze:@Artu
Czy Ty przypadkiem nie popełniłeś tego...
No coś Ty, za leniwy jestem na blogi :rotfl2:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 18:33
autor: samezrp
11master pisze: Ponieważ trzeba długo czekać (mniej niż z PRC ale dłużej niż zakupy w PL); i kłóci mi się to z wydatkiem a potrzebą na kilkanaście złączek - już mam tyle pierdułek, że gdybym mieszkał w bloku to mnie druga połowa wywali.
I dlatego chcesz kupić na Aliexpress? Jakoś mi się nic nie zgadza, ale co tam ja :)

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 21:19
autor: Zepco
Czy ta z HK ma wymienne końcówki?
Kupiłem na ali coś takiego
https://www.banggood.com/JX-D4301-Multi ... rehouse=CN
tanie nie było i do dużych konektorów w sam raz, jednak do takich małych średnio i trzeba jeszcze poprawiać szczypcami. Tymi z HK robi się już na gotowo tak, że wciska się do plastików bez wysiłku i zaskakuje blokada?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 22:24
autor: samezrp
Nie są wymienne. Robisz na gotowo, nic nie musisz dociskać ani poprawiać żeby włożyć do plastiku - jak ściskasz tym zaciskiem bliżej rączki.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 28 gru 2017, 23:30
autor: 11master
Kupiłem, kupiłem już te z HK.
Wyglądało wszystko na super zaciśnięte, ale testu wyciągania nie przeszły wszystkie na 100%, niestety :/ Więc mam nadzieję, że dobrze radzicie i faktycznie będzie to tak super zakuwać jak mówicie :) Strasznie nie lubię takiej ch#jni odwalać - już polutowane były by lepsze, więc znów czekam.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 29 gru 2017, 00:12
autor: samezrp
Wiesz... Zależy jak ciągniesz, ta zaciska tak, że ostrza wchodzą w izolację. Nie wiem na ile widać, ale to niżej zaciśnięte bez żadnych poprawek, na jeden raz, foty z każdej strony:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 29 gru 2017, 00:21
autor: 11master
No pięknie. Choć osobiście wolałbym model zaciskarki takiej cienkiej, aby końcówkę zakuwać na dwa razy - większą kontrolę się wtedy ma.

Wysłane z mojego MI przy użyciu Tapatalka

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 29 gru 2017, 00:55
autor: samezrp
Jak to mawia mój kolega: jedni lubią jak im Cyganie grają, drudzy jak im nogi śmierdzą :)

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 29 gru 2017, 12:56
autor: xyzyx
Zepco pisze:Czy ta z HK ma wymienne końcówki?
Kupiłem na ali coś takiego
https://www.banggood.com/JX-D4301-Multi ... rehouse=CN
tanie nie było i do dużych konektorów w sam raz, jednak do takich małych średnio i trzeba jeszcze poprawiać szczypcami. Tymi z HK robi się już na gotowo tak, że wciska się do plastików bez wysiłku i zaskakuje blokada?
Miałem zamiar zaopatrzyć się właśnie w ten zestaw (tylko z innego źródła) rozumiem, że nie polecasz?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 29 gru 2017, 20:08
autor: Zepco
Tego nie powiedziałem. Nie mam doświadczenia w zaciskaniu takich małych konektorów i być może robię coś nie tak. Za to pozostałe wychodzą naprawdę fajnie jak dla mnie. Dopiero wczoraj dotarły do mnie kontektorki i będę się bawił przez weekend.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 11 sty 2018, 23:10
autor: zen
Ja ostatnio zainwestowałem w oryginalny Engineer PA-9
Nie wierzyłem w sumie, że możliwa jest taka poprawa jakości. Zaciskałem nawet picoblade'y i wszystko idzie bez problemu. Nie do porównania do czegokolwiek innego, a używałem z 5 różnych modeli zaciskarek

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 12 sty 2018, 19:16
autor: 11master
@up
I te wyglądają tak jak bym mógł sobie wymarzyć - wąskie, aby zaciskać rdzeń i otulinę osobno na konektorze. Lecz 40 bagsów na 30-40szt. pinów to troszkę przesada IMO. Chyba będę musiał kupić takie zwykłe kleszcze jeśli te z HK nie dają rady i zrobić sobie samemu takie baki do zaciskarki ręcznie iglakami - zobaczymy (ciągle czekam na przesyłkę a WER wa-wa zarypany na amen:( )

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 13 sty 2018, 11:29
autor: Kopytko
Ta zaciskarka z HK nie daje rady >? Do jakich konektorków 2,56?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 13 sty 2018, 20:04
autor: 11master
Hej, nie wiem, napisałem: "jeśli... nie dają rady" ciągle na nie czekam. A chciałem już coś robić; żona mnie molestuje o stopki do stojaka, szwagier o dyszę na wodę itd. Tak tylko pomyślałem, że mogłem kupić najtańsze kleszcze i odpowiednio przemodelować. I jeśli mnie natchnie to tak będę musiał zrobić.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 18 sty 2018, 08:55
autor: McKee
zen pisze:Ja ostatnio zainwestowałem w oryginalny Engineer PA-9
Nie wierzyłem w sumie, że możliwa jest taka poprawa jakości. Zaciskałem nawet picoblade'y i wszystko idzie bez problemu. Nie do porównania do czegokolwiek innego, a używałem z 5 różnych modeli zaciskarek
Masz może porównanie do tych zaciskarek z HobbyKing?
Na zdjęciach widać, że (podobnie jak Engineer PA-9) mają dłuższe zęby niż wszystkie chińskie podobne zaciskarki.
Niestety nigdzie porównania zaciskarki HobbyKing JST-SH do Engineer PA-9 nie znalazłem.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 18 sty 2018, 09:23
autor: 11master
@McKee
To jak w końcu paczka do mnie dotrze i zakuję co zakute być ma :) To ją podeślę Zen'owi jeśli wyrazi zainteresowanie by zrobił test porównawczy na forum. W końcu okaże się czy cena robi różnicę a jeśli tak, to jaką różnicę.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 19 sty 2018, 19:12
autor: zen
Nie miałem tego hobby King w rękach, ale wygląda jak obrandowana wersja chińczyka, którym miałem (nie) przyjemność zaciskać. Jeśli to by się zgadzało, to nie ma porównania.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 13 lut 2018, 16:54
autor: 11master
Chłopaki normalnie cud. Dzisiaj dostałem paczkę z HK. Równo 1,5mc-a od zamówienia. Wieczorem test.

Tapnięte z MI

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 14 lut 2018, 11:00
autor: 11master
IMG_20180213_194706.jpg
No to powiem tak:
Mieliście RACJĘ z tymi zaciskarkami, są świetne. Dotychczas pracowałem na modelach dużych lub bardzo dużych. Praca z tymi przypomina mi dlaczego chciałem iść na chirurgię - samo przygotowanie i celowanie trwa dłużej iż sam proces zaciskania.

Dla potomnych: nie można przesadzić z siłą docisku ponieważ miażdży się drut i zakuwka/końcówka odpada jak odcięta. Sam proces dla osób bez wprawy jest długi dłuższy niż na filmikach instruktażowych, oczywiście wszystko jest do opanowania. Faktycznie zaciskarki (mój model) to czysty chińczyk na sobie nie ma żadnych oznaczeń, obrandowana jest jedynie podkładka w blisterze i z tyłu ładna pieczątka "Made in China". A tutaj zdjęcie z wieczora:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 16 lut 2018, 10:32
autor: FlameRunner
Co dokładnie kupiłeś?

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 16 lut 2018, 10:48
autor: 11master
To co polecaliście z HK. Jestem bardzo zadowolony.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 20 lut 2018, 23:40
autor: mcxmcx
A, dzisiaj jest promo na tą zacuskarke z HK, £10 za maszynkę i £2.5 wysyłka.

Nie wiem czy to okazja, ale niby taniej.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 21 lut 2018, 08:34
autor: kapi
Dobra, pytanie do użytkowników :
Zaciskarka z HK ( oczekiwanie na przesyłkę ) czy YATO która jest od ręki w kasto-ramie za ok 40 zł.
Jakie jest wasze zdanie ?
Czy ktoś porownywal te produkty ?

tapatalk

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 21 lut 2018, 12:25
autor: chemik72
Ja "kupiłem" SN-28B i po tygodniu otrzymałem wiadomość że nie opłaca im się wysyłać 1szt. i że bym dopłacił 3$ :shock: :evil: :unknown: nie polecam... Czekam na odpowiedz bo nie mam zamiaru nic dopłacać :cool2:

https://pl.aliexpress.com/item/SN-28B-P ... 9.html?spm

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 19:21
autor: chemik72
W końcu zakupiłem w Casto... YATO YT-2256(42pln) na ali... cenowo wychodzi bardzo podobnie :fool: Tak jak pisałem już była zamówiona ale chińczyk odmówił wysłania bo mu się nie opłaca i oddał $. :evil:

Tak wygląda zaciskarka:
Obrazek

a tak wygląda pierwsza próba, trochę nie udana ale i tak jestem zadowolony :clap:
Obrazek
Obrazek

Re: RE: Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 20:46
autor: kapi
chemik72 pisze:W końcu zakupiłem w Casto... YATO YT-2256(42pln) ........
Też je zakupiłem - sprawiają wrażenie porządnych.

tapatalk

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 20:53
autor: chemik72
Szkoda że matryce nie są wymienne :sad:

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:21
autor: chemik72
Jeszcze tańsza bo za 17,60 pln netto, tylko nazwa inna Hanlong HT-202B ale jest identyczna jak Yato za 42pln :mad: Z przesyłką +vat i tak pewnie wyjdzie taniej :?
Obrazek
https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=02237#

Re: RE: Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:35
autor: 11master
chemik72 pisze:Jeszcze tańsza bo za 17,60 pln netto, tylko nazwa inna Hanlong HT-202B ale jest identyczna jak Yato za 42pln :mad: Z przesyłką +vat i tak pewnie wyjdzie taniej :?
Obrazek
https://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=02237#
Te testowałem, niestety nie udało mi się nimi zakuć porządnie.

Tapnięte z MI

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:44
autor: Kopytko
JA testowałem obie i niestety dopiero faktycznie okazała się dobra ta z Hobby King.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:48
autor: dragonn
Z YATO taką testowałem ostatnio bo pożyczyłem z pracy. I do wtyczek na goldpiny nawet działa ok ale końcówki na wtyczki molex prawie przy każdym zdarzało mi się że jedno z 'uszek' się ułamywało. Teraz mam w drodze tą z hobbykinga.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:53
autor: Kopytko
różnica na pierwszy rzut oka jest taka ,ze te końcówki w yato sa odlewane, a te z HK , są frezowane, przez co mają bardzo dużą tolerancje i pięknie się składają . I lepiej ściskają, czasem za bardzo :P Ale to co najważniejsze to robią te piękne ucha na 2 częściach:) a i mają za jednym razem zaciskanie tych 2 zacisków( do kabla i do izolacji, mają po prostu nie jeden stopień a od razu 2 stopnie wysokości w jednym oczku. Nie wiem czy wiecie o co chodzi ale jak zobaczysz dragon to , będziesz wiedział :P

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 01 mar 2018, 21:56
autor: dragonn
Te YATO które ja miałem też miały dwa stopnie, zaciskałem oba na raz. I przewód i izolację.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 03 mar 2018, 06:01
autor: McKee
Czy możecie zdjęcia ze zbliżeniem szczęk wrzucić?
Chodzi mi o Yato i HK.

Re: Przekroje przewodów z/do siników krokowych

: 03 mar 2018, 08:57
autor: chemik72
@McKee zrobiłem zdjęcia Yato, robiłem tel. więc jakość nienajlepsza :oops:
IMAG0496.jpg
IMAG0498.jpg
IMAG0502.jpg
IMAG0504.jpg
IMAG0509.jpg
IMAG0510.jpg
Kopytko pisze:różnica na pierwszy rzut oka jest taka ,ze te końcówki w yato sa odlewane
Widać po krawędzi że części są wycinane/wykrajane na matrycy a nie odlewane. Natomiast same "zęby" są obrabiane dodatkowo lub wycinane. Może na elektrodrążarce lub podobnej cnc.

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 mar 2018, 14:20
autor: Gmeracz
Te całe yato to wielkie gie.
Chociażby dlatego, że ma bardzo kiepskie zęby i tylko jeden rząd.
Zaciskarka musi mieć dwie pary. Do zaciskania żyły i izolacji jednocześnie. Wtedy każdy zacisk jest idealny.

Do tego musi mieć podstawową regulację sily zacisku i blokadę rozwarcia. Inaczej każdy zacisk będzie losowo jakościowy.

Sam też używam chińskiej od lat. Cala instalacja w heli, samolotach i dronach jest robiona na wymiar i nigdy nic nie zawiodło.
Zdecydowanie polecam.

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 mar 2018, 15:16
autor: McKee
Kompletnie się nie zgodzę.
Polecane kilka stron wcześniej japońskie narzędzie (Engineer PA-9) też zaciska pojedynczo.
I zaciska idealnie.

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 mar 2018, 16:33
autor: chemik72
Gmeracz pisze:Te całe yato to wielkie gie.
Chociażby dlatego, że ma bardzo kiepskie zęby i tylko jeden rząd.
Zaciskarka musi mieć dwie pary. Do zaciskania żyły i izolacji jednocześnie. Wtedy każdy zacisk jest idealny.
Zęby są stopniowane w tych Yato
IMAG0498.jpg

Re: Temat o zaciskarkach

: 07 mar 2018, 22:22
autor: Gmeracz
Sorki @chemik, ale to nie są zęby. To jakieś cóś wycięte masowo.

TO są zęby:

Obrazek
Ten kształt litery W na końcu jest istotny. No i są frezowane.

Re: Temat o zaciskarkach

: 07 mar 2018, 22:25
autor: dragonn
@Gmeracz nie chcę się czepiać bo oczywiście że takie frezowane są lepsze ale te YATO też mają takie W na końcu. I też dawały radę, zaciskanie na goldpiny wychodziło idealnie, problem był tylko z molexami. Podejrzewam że z tymi wycinanymi masowo dużo może być kwestia na jak dobrze wycięte trafimy bo pewnie są jakieś wariacje od tego jakie powinny być.

Re: Temat o zaciskarkach

: 08 mar 2018, 00:20
autor: Gmeracz
No dokładnie. Te wycinane z blachy na prasie są łatwiejsze i tańsze. Dają za to większy rozrzut jakości. I tyle.
Ale nie zmienia to faktu, że odkąd je stosuję, to aż lubię popatrzeć na model, gdy już powycinam te wszystkie warkoczyki kabli i później widzę, ile tego cholerstwa trzeba było jakoś upakowywać i chować w modelu. Masakara jakaś... :)

Re: Temat o zaciskarkach

: 28 maja 2019, 13:26
autor: Marcin.KnD
A ja sobie kupiłem na banggood i jestem zadowolony. Robi nawet goldpin

[zł98.05 45% OFF]Paron® JX-D5 Wielofunkcyjne narzędzie do zaprasowywania końcówek szczypiec do zaciskania końcówek Szczypce narzędzia ręczne from narzędzia przemysłowe i naukowe on banggood.com
https://banggood.app.link/djyOkQNz3W

Re: Temat o zaciskarkach

: 15 gru 2019, 00:09
autor: ndn
Mógłby ktoś polecić coś z polski najlepiej w jednym urządzeniu co zaciśnie takie końcówki https://pl.aliexpress.com/item/32751262161.html oraz te https://pl.aliexpress.com/item/33045041143.html ?

Re: Temat o zaciskarkach

: 16 gru 2019, 01:16
autor: McKee

Re: Temat o zaciskarkach

: 21 sty 2021, 14:08
autor: Berg
https://pl.aliexpress.com/item/32826185097.html

Polecam. Doszła szybko, w 4 dni robocze. Mała i robi ładnie. Możliwe że lepiej jakby wcześniej działała blokada, Możliwe, że się to ustawia. Z drugiej strony przy tych końcówkach chyba blokada nie jest specjalnie potrzebna.
IMG_20210121_125230.jpg
IMG_20210121_125419.jpg

Re: Temat o zaciskarkach

: 22 sty 2021, 00:08
autor: Elhape
Z doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że dużo lepiej sprawdzają się sześciokątne zaciskarki do tulejek .
zaciskarka.jpg

Re: Temat o zaciskarkach

: 22 sty 2021, 00:52
autor: Berg
hmmm. na logikę, to kwadratowe właśnie są fajne, bo dobrze siedzą w zaciskach śrubowych. Mają większą powierzchnię styku w takim zacisku niż sześciokątna. Jednak to tylko moje wyobrażenie, może są inne przesłanki, których nie dostrzegam?

Re: Temat o zaciskarkach

: 22 sty 2021, 01:35
autor: McKee
Mam wrażenie, zę doświadczenie nie musi mieć logicznego wytłumaczenia. Ot po prostu: lepiej się sprawdzają i już. Niekoniecznie trzeba wiedzieć dlaczego albo się nad tym zastanawiać.
Ja sobie wyobrażam, że zaciśnięty kabel jest ściskany/masakrowany śrubą zacisku i zmienia kształt w efekcie (jak się mocno skręci) więc 6-kątny lepiej się dopasuje do dziiury / ścianki i na dodatek też większy przekrój da się wcisnąć w zacisk. Ale z chęcią posłucham/poczytam kogoś mądrzejszego.

PS.: A może zależy w czym się montuje kabel (zacisk okrągły czy płaski) (?)
Wujek google coś takiego mi podpowiedział:
Zgniot sześciokątny ma kształt najbardziej zbliżony do okrągłego i w porównaniu do zgniotu czworokątnego gwarantuje przy takim samym przekroju optymalne powierzchnie styku w wąskich, okrągłych listwach zaciskowych.

Re: Temat o zaciskarkach

: 22 sty 2021, 01:52
autor: Elhape
Używałem w pracy zaciskarki z 4 szczękami i zdarzało się, że kabel wysuwał się z tulejki co nigdy nie miało miejsca od kiedy używam z 6. Przy okazji dużo łatwiej wtyka się je w bezpieczniki( i tego typu utsrojstwa) w ciasnych skrzynkach . Nigdy wcześniej się nie zastanawiałem dla czego lepsze z 6 ale od kiedy takie mam to wiem że nie kupił bym z 4 :D Współpracownicy też twierdzą że "fajniej" zagniatają te sześciokątne. Dla prądu to pewnie bez różnicy ;)
Dodatkowo przy zaciskach gdzie są 2 płaskie blaszki powierzchnia styku będzie zawsze największa możliwa gdzie przy kwadratowy może nam się ustawić krawędziami i wtedy styk będzie minimalny , przy śrubce to bez różnicy bo tulejka i tak jest mocno zgnieciona.

Re: Temat o zaciskarkach

: 22 sty 2021, 09:17
autor: dziobu
Też mam taką czwórke. Uzywamy od lat ale nie lecą tego takie ilości żeby sie nad tym doktoryzować. 6-ściennych zaciskarek nie znam natomiast ta 4 ma jeszcze takie zadziory ktore wytłacza w tulejce. Wielokrotnie zdarzyło sie że na nich tulejka sie rozpada jak jest mocno zaciśnięta. Ale kabel to sie nigdy nie wysunął.

A tak do zastosowań SOHO to pewnie nie ma znaczenia czy 4 czy 6 scienna; obie lepsze od zaciskania w kombinerkach :)

Re: Temat o zaciskarkach

: 23 sty 2021, 09:36
autor: McKee
Ja swego czasu kupiłem 6-kontną zaciskarkę bo grubsze przewody wchodzą w zacisk (sprawdzone organoleptycznie), czasem ten ułamek milimetra ma znaczenie (właśnie w domowym, SOHO grzebaniu kiedy akurat pod ręką jest tylko ten grubszy przewód który w zacisku się nie mieści).

Re: Temat o zaciskarkach

: 28 sty 2021, 23:16
autor: Stanley_B
Aż pobiegłem do szuflady i sprawdziłem... Mam czwórkę heh...
Wszystkie zaciski działają OK, ale mogę uwierzyć, że 6-tka jest lepsza.

Wydaje mi się, że 6-tka daje lepsze dopasowanie jako idealnego kształtu okrągłej rurki no i większa powierzchnia styku w zacisku.
Możliwe, że oprócz siły trzymania ma to też znaczenie w niektórych konektorach, bo przyjmują tylko okrągłe??? A na inne są be?

Ale my tu gdybamy, a jakieś 70% nic nie zaciska, tylko wciska na żywca bez końcówek. I też ma się dobrze. ;)

Re: Temat o zaciskarkach

: 29 sty 2021, 05:58
autor: palibrzuch
Normalnie aż kupiłem tą 6kę ;) już leci z paczką ryżu ;)

Re: Temat o zaciskarkach

: 31 mar 2021, 13:32
autor: Silvered87
Ja natomiast dokonałem zakupu u majfriendów.
https://www.aliexpress.com/item/4000246 ... 4c4dmE1XQH
Już przetestowane. Matryce dość precyzyjnie wykonane.

Re: Temat o zaciskarkach

: 31 mar 2021, 22:36
autor: azael
To tutaj taniej i szybka dostawa: https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Mu ... rehouse=CZ
Rewelacyjnie zaciska drobnicę taką jak XHP czy NS25 etc.

Re: Temat o zaciskarkach

: 29 maja 2021, 01:38
autor: ndn
azael pisze:To tutaj taniej i szybka dostawa: https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Mu ... rehouse=CZ
Rewelacyjnie zaciska drobnicę taką jak XHP czy NS25 etc.
Chciałem się upewnić czy ta zaciskarka nada się do zaciskania złącz jst XH2.54 Jst takich standardowych złącz wentylatorków turbinek? Oraz czy da radę z wtyczkami stosowanych w silnikach nema17?

Re: Temat o zaciskarkach

: 29 maja 2021, 02:36
autor: Elhape
Mogę polecić tą zaciskarkę:
http://pl.aliexpress.com/item/32953460180.html
Jestem mega zadowolony z tego jak zagniata i chyba ma wszystkie możliwe matryce.

Re: Temat o zaciskarkach

: 29 maja 2021, 13:06
autor: azael
ndn pisze:
azael pisze:To tutaj taniej i szybka dostawa: https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Mu ... rehouse=CZ
Rewelacyjnie zaciska drobnicę taką jak XHP czy NS25 etc.
Chciałem się upewnić czy ta zaciskarka nada się do zaciskania złącz jst XH2.54 Jst takich standardowych złącz wentylatorków turbinek? Oraz czy da radę z wtyczkami stosowanych w silnikach nema17?
Da radę, matryc jest od metra.

Re: Temat o zaciskarkach

: 02 lip 2021, 01:50
autor: Stanley_B
W realu trzeba może 3 rodzaje zaciskarek. I do tego parę pudełek różnych końcówek. To trochę kosztuje na początku, ale zamyka temat na długą i wieloletnią przyszłość, bo masz spokój z robieniem okablowania "custom".

Kiedyś myślałeś - "gdzieś to muszę jakoś poupychać" - teraz co najwyżej spojrzysz na projekt i stwierdzisz, że... Teraz to se sam dotnę... ;)

A nie te masakryczne nadmiarowe warkocze kabli spinane gdzie popadnie trytrytkami. (dobrze, gdy są w ogóle spinane). To widać na wielu kanałach YT popularnych drukarzy. I to nie chodzi tylko o estetykę, ale o np. późniejszy serwis.

Nauczyłem się tego min. robiąc heli, gdzie starasz się ukrywać tą całą masę kabli jak tylko możesz.

Robię tak od zawsze i gorąco polecam nauczyć się, bo nie ma tam fizyki kwantowej tylko trochę treningu i dokładności.
Poświęć trochę czasu i zarób parę wtyczek. Zobaczysz sam, że to działa.

Re: Temat o zaciskarkach

: 02 lip 2021, 05:39
autor: Jarewa
azael pisze:
ndn pisze:
azael pisze:To tutaj taniej i szybka dostawa: https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Mu ... rehouse=CZ
Rewelacyjnie zaciska drobnicę taką jak XHP czy NS25 etc.
Chciałem się upewnić czy ta zaciskarka nada się do zaciskania złącz jst XH2.54 Jst takich standardowych złącz wentylatorków turbinek? Oraz czy da radę z wtyczkami stosowanych w silnikach nema17?
Da radę, matryc jest od metra.

Szkoda właśnie że producent nie daje wymiarów. Bo do zaciskania molex jst raczej potrzebne są wąskie zaciskarki (2/3mm) gdzie przy tych matrycach raczej nie widzę tej szerokości...

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 lip 2021, 00:00
autor: Stanley_B
Każda zaciskarka ma dwa gniazda - pierwsze jest większe, drugie ciaśniejsze. Dobierasz z doświadczenia.
Najważniejsza jest długość gołego przewodu i to, że gdy wsuwasz kabel we wsadzoną końcówkę, to izolacja ma się wsunąć tylko na pierwsze "łapki" (jakieś 3 mm), a drugie mają złapać tylko goły przewód. Ten może być nawet za długi, gdyby co.

Tu można się podszkolić:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GZOh1NzqzzU&t=2s[/youtube]

BTW. Nie ma znaczenia, do jakiej wtyczki zaciskasz końcówki. Robiłem okablowanie do drukarek, modeli RC i urządzeń w domu.
Aby były wg. standardu.

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 lip 2021, 09:42
autor: Jarewa
Tylko taka zaciskarka z góry określa średnicę izolacji ( kabel), inaczej trzeba zacisnąć kabelek od silnika/czujnika średnica 1mm , a inaczej od grzałki 2mm takie podwójne z tym sobie nie radzą...

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 lip 2021, 19:44
autor: ndn
Kupiłem tego parona ale do tych zastosowań których potrzebowałem to średnio się nadaje. Konektor dupont jeszcze jakoś choć przy mniejszej średnicy przewód jest ledwo zaciśnięty za to izolacja zmiażdżona. Próbowałem wszystkich matryc. Takich standardowych konektorów od wentylatorów nie da rady.

Re: Temat o zaciskarkach

: 03 lip 2021, 20:55
autor: Jarewa
Właśnie o tym mówię.. Dlatego ja korzystam z zaciskarki IWISS bez matrycowych..

Re: Temat o zaciskarkach

: 09 wrz 2021, 08:13
autor: Cosik
To teraz ja :P Poszukuję sprawdzonej zaciskarki do molex 3mm. To są te złączki które daje E3D do swoich grzałek i czujników temperatury. Chyba też były polecane do Vorona.