Strona 1 z 1

Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 22:32
autor: Artur
Witam wszystkich, mam problem z obliczeniem kroków do mojej nowej drukarki, sam już zgłupiałem więc ktoś z lepszą wiedzą może mi pomoże. Otóż problem dotyczy osi Y na silniku założona jest zębatka to paska HTD 3mm z 20 zębami na to założony jest ten pasek przekazujący moment obrotowy na drugą zębatkę (również 20 zębów) zamocowaną na wałku 8mm, na tym wałku są jeszcze dwie zębatki ( po 20 zębów każda) które to poprzez pasek tego samego rodzaju (HTD 3mm) napędzają moją oś y. Kroki jakie obliczyłem wynoszą 66.25, lecz wydrukowana kostka jest o 2mm za mała. Dodam że na osi X jest taki sam silnik i stepsticki mają to samo napięcie ustawione i w osi X wymiar jest poprawny. Więc mam coś z ilością kroków nie tak. Silnik ma 200 kroków na obrót i mikrokrok 16. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 22:40
autor: skmskm
Ilość kroków na milimetr (16(mikrokrok)*200(pełnych kroków na obrót silnika)) / ( (3(skok paska)* 20(ilość zębów zębatki) ) == 53.3333333333
Wychodzi na to że się pomyliłeś.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 22:42
autor: Artur
W grę nie wchodzi jakieś przełożenie ?

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 22:45
autor: skmskm
Nie jestem wstanie pomóc bez zobaczenia drukarki(zrób zdjęcia).
Z tego co mówiłeś to niema żadnego przełożenia jest 1 do 1.
Może któraś z zębatek się ślizga?
Edit:
Twoje obliczenia wskazują że masz 16 zębów nie 20 czyli: 66.6...6

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 22:56
autor: Artur
Też mi się wydaje że 1:1. Czy aż taka różnica między moimi krokami, a prawidłowymi dawałaby tylko 2mm, a nie więcej?

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:00
autor: skmskm
A na ile mm jest te 2mm?
Ja bym wymienił te plastikowe zębatki na profesjonalne aluminiowe(mogą mieć nieprawidłowy odstęp między zębami).

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:23
autor: Artur
Dokładnie jest mniejsza o 1.58mm. Powinno być 20mm jest 18.42mm.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:24
autor: Artur
Dawałoby to aż tak dużą różnicę?

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:29
autor: skmskm
Było by dużo mniej, weź zablokuj pasek na osi Y palcami i każ drukarce jechać powinien silnik przeskakiwać(gubić kroki) i obserwuj zębatki, może któraś z zębatek się ślizga.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:30
autor: Artur
Już sprawdzam.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:37
autor: Artur
Sprawdzone. Na silniki zębatka jakby była trochę luźna dokręciłem ją. Podczas sprawdzania urwał mi się uchwyt od silnika :D

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:43
autor: skmskm
Trochę brutalna metoda ale działa :D
Cała energia przenosi się przez połączenie silnik/zębatka z hamowania głowicy na zakręcie, połączenie wtedy dostaje pojedyncze uderzenie siły(udarowe może zerwać niepewne połączenie) .

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:47
autor: Artur
No nic będę musiał pogrubić ściany i wydrukować nowy. Także test musi chwilę poczekać. Na szczęście jest jeszcze moja stara nie zawodna Prusa i2.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:56
autor: Artur
Ogólnie uchwyt miał tylko 5mm grubości, a pasek był też mocno napięty co dodatkowo obciążało uchwyt w najsłabszym punkcie pękł. Cóż pierwszy raz projektuje drukarkę 3d od podstaw i dużo błędów popełniam ale bardzo szybko wychodzą. :)

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 30 gru 2017, 23:58
autor: skmskm
Ja mam wszystkie zębatki dla pewności przyklejone kropelką.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 31 gru 2017, 00:01
autor: Artur
Bardzo ciekawy pomysł. Myślę że z niego skorzystam.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 31 gru 2017, 00:05
autor: dragonn
Jeśli kleimy metal do metalu a szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczanie gwintów to polecamy dedykowane do tego kleje anaerobowe np. loctite. Sprawdza się to lepiej niż kropelka w gwintach.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 31 gru 2017, 00:09
autor: Artur
Tak wiem że kleje anaerobowe są dobre do zabezpieczania gwintów, ale w tym wypadku na razie będzie to plastik do metalu.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 31 gru 2017, 01:13
autor: Berg
1. zębatki na zdjęciu w istocie wyglądają raczej na 16 zębów a nie 20.
2. paski masz dobrze naciągnięte?
3. zmierz, po naciągnięciu, np czy faktycznie na 21cm masz 70 zębów.

jesteś pewien, że to nie jakiś calowy pasek?

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 31 gru 2017, 10:58
autor: Artur
1. Na pewno 20 gdyż sam je drukowałem, a model był przygotowywany poprzez generator zębatek.
2. Tak na pewno są naciągnięte czego efektem przy ściśnięciu paska ręką było urwanie uchwytu silnika. :D
A na pasku pisze że HTD to nie wiem.

Re: Problem z obliczeniem kroków silnika.

: 02 sty 2018, 20:33
autor: Artur
Z paskiem faktycznie musi być coś nie tak bo wartość 53.333 jest zbyt mała czego efektem jest mniejsza w tym wypadku kostka.