Strona 1 z 1

Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 03 sty 2018, 22:31
autor: Kopytko
Sie zbieram jak koń pod góre ale trzeba coś nabazgrać.:P
Jak cześć wie, z Przemosem zaczeliśmy składac UM2+extended z części z Chin:P Relacja Przemos : viewtopic.php?f=10&t=1467
Najpierw decyzja była taka aby zrobić jak najtaniej na ramps itp.
Zmieniło się i zakupiliśmy dedykowane elektroniki.
NAstępny krok to ramy z MDF, aleeeee jak już tyle się wydało to fajnie żeby kupić jednak ramy jak ori UM2. Tak więc szybka decyzja przy piwku i zaprzyjaźniony Chińczyk z szybkim discount przygotował specjalną aukcje z 2 kompletami, i jakimiś pierdołami z wysyłką express:P
Ramy były już 28 grudnia u nas.
Tego samego dnia w końcu zebrałem się za moją UM2, te ramy z MDF malowałem jakieś 5 miesięcy :P i nie skończyłem :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:
Tak więc sama budowa rozpoczęła się ok 18 a zakończyła o 2 w nocy można było szybciej ale piwko tez się sączyło :P
Co tu dużo pisać rama klon części klon.
Ja od początku jednak zdecydowałem się na części mechaniczne z poltech(łżyska) i pręty od @TDI-CAD , aby nie mieć przebojów z luzami. Co Przemo przeżył :P
U mnie jednak dałem ciała ze stołem zamówiłem stół w PL ale nie spełnia moich oczekiwań, aluminium jakieś miękkie , otwory jajowate. Przemos zamówił z Chin i jest sztywniejszy ma dodatkowo podpory. Podpory bardzo ale to bardzo usztywniły stół , juz nie drga podczas zmiany kierunku , w co nie wierzyłem, ze 2 płaskowniczki cienkie mogą pomóc.
Dlatego dzisiaj powierciłem moją plastelinę i usztywniłem nieco stół jest kilkukrotnie sztywniejszy ( jak po braweranie -hahahahah)
reszta bez zmian, jedynie dokupiliśmy elektroniki przerobione przez Chińczyków z miejscami na stepsticki w celu instalacji coś ze stajni tiramic. PRzemos już się bawi ja lece na płycie 2.1.4 z zintegrowanymi, bo nie chce mi sie rozbierać:P I tak najgłośniejsze są te badziewne wentylatory :P Będą sunony:P Niebawem.
Tak więc po kolei :
Rama złożona wraz ze stołem ( plasteliną:P )
20171229_225738.jpg
naped X i Y
20171230_005150.jpg
elektronika i wyświetlacz: ( tak wiem bałagan w kablach, już jest ogarnięte:P )
20171230_013746.jpg
20171230_015422.jpg
złożone i podświetlone led w pokoju dał paseczki w gratisie:P
20171230_122443.jpg
Próbka filamentu na dobry początek od DevilDesign ( dziękuje za taką próbkę :) )
* tak lokowanie produktu :P:P:P:P
20171230_020832.jpg
Pierwszy glucik:
20171230_015535.jpg
im ludzik:
20171231_013644.jpg
i coś tam jeszcze:
20180102_101919.jpg
IMG-20171231-WA0010.jpeg
IMG-20180101-WA0007.jpeg

Reszta niebawem :P

Przemoc zapewne też doda zdjęcia, ale wyglądają jak 2 krople wody :P oprócz mojego plastelinowego stołu ::P:P:P

Edit: Co do kosztów , to czesci brane pojedyńczo , robione wymiany elementów od róznych dostawców i wysłżo drożej jakby kupić gotową jenny printer :P Ale kto by tam liczył jak się składa drukarkę:P

Re: Ultimaker 2 extended 2 !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 03 sty 2018, 22:40
autor: PrzemoS
Ładny Opisik Brawo :D Wydawalo mi sie ze bylo wiecej zdjec :D

Ja zamontowalem TMC2208 na XY wraz z Z (bo Z glosna podczas levelowania w dol) jest kompletna Cisza jeszcze przetestuje na Extruderze ale nie fajerwerkow nie bedzie .mysle bo extruder ciezko chodzi przy 2.85 jeszcze czekamy na Komplecik Ori czesci Solex 3D od Virgina co bardzo poleca i pewnie ulatwi drukowanie jak i extruzje i bedzie mysle juz FINITO :)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 03 sty 2018, 22:41
autor: Kopytko
AAAAaaaa zapomniałem, zagadka bez nagrody :P
Na jednym ze zdjęć widać karygodny błąd konstrukcyjny :P , kto zgadnie co to :D ??
@Przemos się nie bawi- tak dla ścisłości:P

Edit: PRzemek było tylko te limity.... niestety obowiązują :P JAk chcecie zdjecia pisac zaspamujemy :Pd

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 00:01
autor: Berg
no Panie! Silnik X napędza oś Y :D

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 00:09
autor: Kopytko
Brawo :) Nie zwróciliśmy z Przemkiem uwagi na naklejki :P

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 07:57
autor: morf
Piekna!
"Wszyscy" mają um2+ ex clone, będę miał I ja :) :) :)

Gratki. A mianboard 2.1.5?

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 08:30
autor: morf
Ehh nie doczytalem ze lecisz na 2.1.4 :)
PS. Pyknalbys zdjecia tego braveranu dla stolika? :) W sensie jak to konstrukcyjnie wyglada?

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 09:22
autor: Berg
Kopytko pisze:Brawo :) Nie zwróciliśmy z Przemkiem uwagi na naklejki :P
tak nie może zostać :D - przeklej nalepki :D

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:01
autor: Domell
[quote="morf"]Piekna!
"Wszyscy" mają um2+ ex clone, będę miał I ja :) :) :)

I ja :D (tylko nie wiem kiedy go zrobię xD )

T.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:23
autor: Kopytko
Hmmmm tak sięĎ zastanawiam, bawie sie domyślnymi ustawieniami cura dla UM2 i tam są już profile z wysokością warstwy 0,06 ; 0,1 i 0,15 . PRzecież przy srubie ze skokiem 8mm i mikrokroku8 to się w Z rozjeżdża. Czy ulti jakoś inaczej to obsługuje. Ktoś coś wie?

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:28
autor: marek91
Dobra robota :) Ładnie wyszło :)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:35
autor: Kopytko
I zdjęcia konara:P Jak to u mnie wygląda. Oczywiście wiercone na oko , kazdy płaskownik z innymi rozstawami, nawet nie centralnie:P
Potem przykładane do stołu pisakiem odmalowane, dziury wiercone na założonym stole w drukarce, rozjechały sie, trzeba było płaskowniki szlifować ahh, lenistwo sie odbiło 2 razy dłuższym czasem pracy:P Ale jest i jest sztywniej:P
Ledy robią piękne paseczki :P

EDIT: Właśnie na zdjeciu zauważyłem ,ze jedna śrubka odpadła :rotfl2: :rotfl2:

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:37
autor: PrzemoS
morf pisze:Piekna!
"Wszyscy" mają um2+ ex clone, będę miał I ja :) :) :)

Gratki. A mianboard 2.1.5?

tak ja wymienilem na mainboard 2.1.5 Patryk jeszcze nie rozpakowal :)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:56
autor: Kopytko
Kopytko pisze:Hmmmm tak sięĎ zastanawiam, bawie sie domyślnymi ustawieniami cura dla UM2 i tam są już profile z wysokością warstwy 0,06 ; 0,1 i 0,15 . PRzecież przy srubie ze skokiem 8mm i mikrokroku8 to się w Z rozjeżdża. Czy ulti jakoś inaczej to obsługuje. Ktoś coś wie?
Zacytuje siebie, ok po obliczeniach:
skok śruby 8mm silnik 200kroków , mikrokrok 8 .
I tak
dla warstwy 0,15 co daje 3,75 pełnego kroku na tą wysokość lub 30 mikrokroków (3,75 x 8 mikrokroków) , jest OK
dla warstwy 0,1 co daje 2,5 pełnego kroku na tą wysokość lub 20 mikrokroków (2,5 x 8 mikro) jest OK
dla warstwy 0,06mm co daje 1,5 pełnego kroku na tą wysokość lub 12 mikrokroków (1,5x8mikro) jest OK

Tak więc wszystko ok. Coś mi się popierdzieliło że kalkulator Prusy przelicza już mikrokroki, a tam tylko pełen krok oblicza:P

Re: RE: Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 11:57
autor: mcxmcx
Kopytko pisze:Hmmmm tak sięĎ zastanawiam, bawie sie domyślnymi ustawieniami cura dla UM2 i tam są już profile z wysokością warstwy 0,06 ; 0,1 i 0,15 . PRzecież przy srubie ze skokiem 8mm i mikrokroku8 to się w Z rozjeżdża. Czy ulti jakoś inaczej to obsługuje. Ktoś coś wie?
Tak, oryginalny ulgi na śrubę calowa.

Musisz zmienić na 0.1 0.15, 0.2 etc.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 12:02
autor: dragonn
Kopytko pisze: Coś mi się popierdzieliło że kalkulator Prusy przelicza już mikrokroki, a tam tylko pełen krok oblicza:P
Wydaje mi się że oryginalny kalkulator przelicza pełne kroki ponieważ mikrokroki nie są nigdy idealne (mogą nie rozkładać się liniowo pomiędzy pełnymi krokami) dlatego lepiej się trzymać na osi Z pełnego kroku przynajmniej w teorii. Obstawiam że w praktyce przy dobrych driverach (nie DRV) trudno by było zauważyć różnice miedzy warstwą na pełnym kroku a na mikrokroku.

Re: RE: Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 12:05
autor: Kopytko
mcxmcx pisze:
Kopytko pisze:Hmmmm tak sięĎ zastanawiam, bawie sie domyślnymi ustawieniami cura dla UM2 i tam są już profile z wysokością warstwy 0,06 ; 0,1 i 0,15 . PRzecież przy srubie ze skokiem 8mm i mikrokroku8 to się w Z rozjeżdża. Czy ulti jakoś inaczej to obsługuje. Ktoś coś wie?
Tak, oryginalny ulgi na śrubę calowa.

Musisz zmienić na 0.1 0.15, 0.2 etc.
Ja w dokumencacji znalazłem info ze ma 8mm skok przy UM2 i 3mm przy UM1. Gdzie znalazłeś info o calach ?

Re: RE: Re: RE: Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 12:39
autor: mcxmcx
Kopytko pisze:
mcxmcx pisze:
Kopytko pisze:Hmmmm tak sięĎ zastanawiam, bawie sie domyślnymi ustawieniami cura dla UM2 i tam są już profile z wysokością warstwy 0,06 ; 0,1 i 0,15 . PRzecież przy srubie ze skokiem 8mm i mikrokroku8 to się w Z rozjeżdża. Czy ulti jakoś inaczej to obsługuje. Ktoś coś wie?
Tak, oryginalny ulgi na śrubę calowa.

Musisz zmienić na 0.1 0.15, 0.2 etc.
Ja w dokumencacji znalazłem info ze ma 8mm skok przy UM2 i 3mm przy UM1. Gdzie znalazłeś info o calach ?
Bo UMO ma właśnie 3mm skok, to jest jakoś ładnie w calach opisywane.

Kupujesz śrubę ze skokiem 3mm, ale szukasz 1.18 inch czy jakoś tak.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 12:53
autor: virgin71
W UMO była zmieniona na 8mm z calowej, przy HBK, zatem i w UMO+.

Re: RE: Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 13:07
autor: mcxmcx
virgin71 pisze:W UMO była zmieniona na 8mm z calowej, przy HBK, zatem i w UMO+.
Niekoniecznie. Panowie pamiętają, że całość problemu z niemerycznymi warstwami był z tego że jak um powstawania, to tylko takie śruby były dostępne powszechnie, a stepsticki miały 1/16.

I teraz liczy kolega jak to wychodziło.

Później, za rok czy dwa były popularne "konwersje" na śruby metryczne (śruba, sprzęgło, nakrętka pom).

Tak samo był.placz jak ludzie chcieli kupić heated bed do UMO I kupowali od um2, a tam śruba nie pasuje, bo w 2 metryczna.

Nieistotne teraz, ale kilka lat temu to był całkiem inny rynek i inny sprzęt.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 13:34
autor: virgin71
Mam HBK i jest śruba metryczna. Kit właśnie zmienia całość na układ z UM2.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 13:50
autor: S3b
Kopytko pisze:I zdjęcia konara:P Jak to u mnie wygląda. Oczywiście wiercone na oko , kazdy płaskownik z innymi rozstawami, nawet nie centralnie:P
Potem przykładane do stołu pisakiem odmalowane, dziury wiercone na założonym stole w drukarce, rozjechały sie, trzeba było płaskowniki szlifować ahh, lenistwo sie odbiło 2 razy dłuższym czasem pracy:P Ale jest i jest sztywniej:P
Ledy robią piękne paseczki :P

EDIT: Właśnie na zdjeciu zauważyłem ,ze jedna śrubka odpadła :rotfl2: :rotfl2:
Kopytko a nie lepiej było wkręcić się w ten płaskownik śrubami trzymającymi łożysko stołu? Chodzi mi o te 2 wewnętrzne śruby trzymające LMK12LUU?
Od jakiegoś czasu zbieram się do takiego moda u siebie z tym, że ja chcę zastosować aluminiowe ceowniki z marketu budowlanego zamiast plaskowników:) Wydaje mi się, że w ten sposób jeszcze lepiej usztywni się stół. Poza tym świetny build! :good:

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 14:09
autor: PrzemoS
Mi wystarczyly 2 podpory wpasowane 3 otworami do stolu i mam szytwno jak CHOLERA..

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 04 sty 2018, 14:41
autor: Kopytko
S3b pisze: Kopytko a nie lepiej było wkręcić się w ten płaskownik śrubami trzymającymi łożysko stołu? Chodzi mi o te 2 wewnętrzne śruby trzymające LMK12LUU?
Zapewne tak, ja się bałem ,ze braknie miejsca pod spodem i będą się opierać o śruby elektroniki, są w jednej płaszczyźnie. Ale miejsca okazało się nadto :) LEci już do mnie gotowy stół , taki sam jak Przemka więc nie będę już kombinował.
Co do twojej metody jak dasz cos grubszego jak 8mm, to pamiętaj o przedłużeniu śruby od endstopa.
Ja zapomniałem wyjąć te czarne kołki montażowe , co centrują stół, była taki huk i dzwięki ,sze szok, i stół lekko podgięło, ale to plastelina:P

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 12 sie 2018, 18:13
autor: Kopytko
Ulti w końcu po prawie roku doczekał się na zainstalowanie płyty z możliwością wsadzenia dowolnych stepsticków, oczywiście poszły do płytki 2208 :)
W końcu całkowita cisza:)
Może teraz będzie drukować a nie stać i się kurzyć :P Tak było za głośno w porównaniu do innych drukarek jakie mam:P
Na stepsticki wsadziłem po 2 radiatorki ( takie z a4988) a na tego z ekstrudera dołożyłem 3 na kostkę pod spód , też weszła:) Więc stepstick ekstrudera ma 3 . Ustawiać nic nie ustawiałem prócz zwiększenia prądu ekstrudera, ale to nic nie dało na tmc2208 nie wyrabia przy zmianie filamentu i silnik się blokuje, strasznie dźwięki przy tym wydając. Przy druku jak narazie jest ok.
Chłodzenie to 2 turbinkowe wentylatorki przyklejone taśmą na przeciw stepsticków, ciche wolnoobrotowe te: https://www.aliexpress.com/item/3DSWAY- ... 27533.html za słabe do chłodzenia wydruku tu się idealnie wkomponowały :)
Zasilane przez przetwornice , ze względu na to ,ze w szeregu nie działały. Przetwornica step down zasilana z gniazda 24v do wentylatora z płyty drukarki więc wszystko bez druciarstwa:P I zdjecia jak wygląda:)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 13 sie 2018, 17:17
autor: Kopytko
Tak mi się ten cichy ulti spodobał ,ze nawet wydrukował sobie prowadnice kabelka, który potrafił wcześniej wpadać pod stół :)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 13 sie 2018, 21:27
autor: S3b
Piękna dopracowana maszyna - nie ma to tamto... :good:

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 13 sie 2018, 22:13
autor: TDI-CAD
filmik z druku bym chciał popatrzeć .....

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 14 sie 2018, 14:29
autor: Kopytko
Postaram sie cos nagrac:)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 14 sie 2018, 15:16
autor: virgin71
Ciekawe z tym kabelkiem - mi nigdy nie skręcił. Prowadnicę wydrukowałem raczej z nudów:)

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 17 paź 2018, 11:23
autor: emartinelli
Podczepię się pod temat... jak i jaki wgrywaliście firmware pod 2+ extended?
Modyfikowaliście ręcznie Marlina z Github'a? Jeśli tak jakie parametry zmienialiście?
Mam problem, że ładując firmware z Cura wgrywa firmware jakby to nie było extended (pomimo że wybrana drukarka to 2+ extended) i stół jeździ w okrojonym zakresie tak jakby działały mu endstopy programowe.

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 17 paź 2018, 11:42
autor: virgin71

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 17 paź 2018, 14:50
autor: Kopytko
Przez cure, powiedz mi czy robisz to na płycie z osobnymi stepstickami czy klonie?

Re: Ultimaker 2+ extended !!!CLONE!!! YEaaaaaHH by Kopytko

: 17 paź 2018, 21:46
autor: emartinelli
virgin71, dzięki za link do fajnego softu! :piwo: stawiam piwko przy najbliższej okazji
Kopytko, to płytka z osobnymi stepstikami. W sofcie TinkerGnome dużo lepiej widać co się dzieje i rzeczywiście w Z musiałem 2x zwiększyć liczbę kroków.
Teraz drukuje ładnie, pozostał jedynie problem z niedojeżdżaniem Z z pod samej głowicy na dół, przed końcem wywalał komunikat ER05 lub ER06. Ale chyba już sprawa opanowana. Przynajmniej mam taką nadzieję że była za duża prędkość przesuwu w stosunku do prądu na silniku i przy opadaniu gubił kroki więc stolik nie docierał a soft przeliczał że już powinien być na krańcówce.