Strona 1 z 1

Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 10 sty 2018, 20:19
autor: Wioletowy
Witam panowie :) mam problem drukarka nierówno nanosi warstwy mimo tego ze była mierzona krzywizna stołu. Wyniki pomiarów są zapisane do eeprom jednak wydaje mi się ze wogole ich nie sczytuje. W Marlinie 1.1.0 rc8 ktoś kiedyś napisał tu na forum ze trzeba ustawić po g28 m420 tak tez jest zapisane w gcode startowym.. poniżej zamieszczam zdjęcia. Ps to było PLA bez nawiewu wiec zwisy i inne defekty mnie nie martwią bo wiem ze to wina słabego chłodzenia. Pozdrawiam

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 10 sty 2018, 21:45
autor: Zepco
Jaki to stół?
Czy dajesz na niego szybę bądź jakąś podkładkę?
Jaką temperaturę ustawisz pod wydruk?
Pomiary krzywizny robiłeś na zimnym czy zagrzanym stole?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 10 sty 2018, 22:21
autor: Wioletowy
Stół okrągły aluminiowy bo to delta, nie daję żadnej podkładki drukuję na alu + lakier do włosów, krzywiznę mierzyłem na zimnym stoliku. temperatura wydruku to 197 stopni.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 10 sty 2018, 22:29
autor: dragonn
Mierzenie na zimny jest bez sensu, musisz na rozgrzanym.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 10 sty 2018, 22:32
autor: Zepco
Nie sprecyzowałem. Chodziło mi o temperaturę stołu, o ile jest podgrzewany.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 18:03
autor: Wioletowy
Tak mam grzyby stół panowie aczkolwiek specjalnie rozgrzałam go do 70 stopni i zrobiłem leveling zapisałem do pamięci komndą m500 i nawet nie wyłączałem drukarki i sprawdziłem. Niestety rezultat widać poniżej, jakieś rady ?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 20:37
autor: Wioletowy
**edit przepraszam za błędy z telefonu pisałem, dla spójności powtórze treść :) Tak mam grzany stół panowie aczkolwiek specjalnie rozgrzałem go do 70 stopni i zrobiłem leveling zapisałem do pamięci komendą m500 po czym nie wyłączałem drukarki i sprawdziłem wydrukiem, Niestety rezultat widać poniżej(powyżej), jakieś rady ?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 20:38
autor: dragonn
W jaki sposób mierzysz wysokość stołu?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 21:37
autor: Wioletowy
Taka oto sonda na 3 magnesach neodymowych, a jeśli chodzi o g-code to g28->g29->m500

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 21:47
autor: dragonn

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 22:24
autor: Wioletowy
Nie mogę wywołać tej komendy, bo chodzi o to żeby sprawdzić wskazania kilka razy w tym samym miejscu tak ?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 22:31
autor: dragonn
Żeby wywołać tą komendę musisz mieć w sofcie włączoną opcję Z_MIN_PROBE_REPEATABILITY_TEST jeśli masz Marlina oczywiście. Jak w reptier nie wiem. I tak o to chodzi, przy czym ta komenda ładnie zwraca medianę, średnią itp.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 11 sty 2018, 22:59
autor: Kopytko
Te sciągacze ramion nie zahaczają Ci o paski jak głowica jest blisko krawędzi ?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 12 sty 2018, 16:33
autor: Wioletowy
Zrobiłem ten test zmin niżej zamieszczam wyniki. Co do sciągaczy nie zahaczają o paski :)

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 12 sty 2018, 16:36
autor: dragonn
Hmmm chyba nie tutaj problem, wynika wygląda lepiej niż na moim klonie bltouch. Wrzuć może cały config Marlina tutaj.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 12 sty 2018, 17:06
autor: Wioletowy
Proszę udostępniam Config

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 12 sty 2018, 20:41
autor: dragonn
Config chyba ok. Jesteś pewny że się czasem nie rusza ten czujnik w trakcie pomiarów?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 12 sty 2018, 22:14
autor: Wioletowy
Na dniach postaram się rozebrać drukarkę i złożyć od nowa, może jakiś błąd popełniłem przy składaniu ramy chociaż mało prawdopodobne. Na 99% się nie rusza mam czasami problem żeby zdjąć ta sondę z effectora, także raczej znikoma szansa na jakikolwiek ruch z jej strony. Jutro pokombinuje z ustawieniem stołu jak najbardziej równo się da ręcznie, jak nic nie pomoże to ponowne lecz tym razem powolne złożenie konstrukcji ramy.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 13 sty 2018, 14:05
autor: Wioletowy
Mam jeszcze pytanie, Jeśli będzie zle ustawiony convex/concave i effector będzie się poruszał łukiem przy ruchach w osi x tudzież w osi y , to czy leveling osi Z powinien to wyłapać i skorygować ?

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 13 sty 2018, 14:40
autor: Wioletowy
Dosłownie przed sekunda ustawiając te luki effectora zauważyłem dość nietypowa sytuacje a mianowicie głowica robi falę o dziwo znieniajac SMOOTH_ROD_OFFSET nic się nie zmienia btw ramiona są na pewno proste ponieważ były docinanie dosłownie tydzień temu no już sam nie wiem. Chyba się przezuce na kartezjańską bo ta to czarna magia :thumbdown:

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 14 sty 2018, 12:08
autor: Kopytko
JEżeli jest fala bez właczonego autolevelingu, to musisz szukac problemów z mechaniką. Typu, krzywe wałki ( bo na takich widzę masz delte). Delte najlepiej skonfigurowac na recznym ustawieniu i jak wszystko działa to dopiero bawić sie w auto.
Ja to robiłem na tym opiesie https://www.thingiverse.com/thing:745523 jest to dla marlina, ale i dla repitera dało się to zrobić, bo gość bardzo dobrze wszystko tłumaczy.

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 14 sty 2018, 14:47
autor: Wioletowy
ok ogarnąłem temat poziomu stołu, teraz pozostaje kalibracja osi x i y z jest o dziwo dobra. Drukuję Forumową kostkę i wychodzi wymiar 17x17x20 coś by tu wypadało pozmieniać :unknown: . Have you any advice ? :D
BTW. @Kopytko delikates jest na prowadnicach liniowych nie na wałkach :smile2:

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 15 sty 2018, 10:58
autor: Kopytko
HEHEHe faktycznie:) NA zdjęciu z strony 2 wygląda jakby były wałki:)
Dalta fajna rzecz jak sie w końcu upora z tymi ustawieniami, ale później nie trzeba żadnych levelingów, ustawiona raz, drukuje miesiącami :D
Jak stół na sztywno bez żadnych zbędnych sprężynek:)

Re: Nie działa autopoziomowanie nierówny druk

: 04 lut 2018, 19:52
autor: Wioletowy
Witam panowie błąd powrócił, niestety musiałem zdjąć stół aby podkleić go nowym korkiem i ogólnie taka akcja pimpmy3d, złożyłem wszystko do kupy wyczyściłem eeprom w ardu włączam sondę, ucieszoy zaczynam wydruk a tu du*a, znów nierówno. Dodam że robię tak odpalam repetiera po czym daję mu komendę g29 mierzy i daję m500 czyli zapisz do eeprom. w G code startowym zawarta komenda m421 czyli właczanie macierza krzywizny. i dalej kicha. Jakieś pomysły ?