Strona 1 z 1

3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 12:48
autor: Marcin.KnD
Witam. czy da rade podłączyć 3dtouch do Ramps ale nie do pinów Servo?

Mam Fan extender wiec servo slot jest zajęty, zasilanie 5V mogę dostarczyć osobno, chodzi mi o zmiany żeby pomarańczowy przewód Sygnał servo był na D40 w Aux-2. Pomożecie?

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 14:34
autor: brodziek
Pewnie, że się da.
Konfigurujesz firmware aby sygnał servo był na D40 i tyle.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 15:22
autor: Marcin.KnD
no to się domyśliłem ale podpowiedz gdzie... bo nie moge znaleźć

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 16:34
autor: artur_n
Konfigurujesz w pins_RAMPS.h

Wentylatory masz na D6 i D11.

Trzeba by zmienić aby BLtouch czytał z pinu 40.

PS. Poruszyłeś ciekawy temat gdyż też mam FanExtender i leci do mnie BlTouch.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 18:02
autor: artur_n
Mam rozwiązanie szybsze i lepsze jak by się wydawało:

Obrazek

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 19:05
autor: Marcin.KnD
O jak dobrze rozumiem przesuwam fan extender o dwa piny i inaczej adresuję?

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 19:37
autor: artur_n
Dokładnie. Uczyniłem to u siebie i śmiga. Adresujesz D5 i D4.

Piszą coś o zworze ale to już potestujesz przy podłączeniu BlTouch.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 20:02
autor: Marcin.KnD
Zworka na vcc i 5v podaje napięcie na slocie servo.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 20:50
autor: artur_n
To już wiem, zastosowałem zworkę i mierząc napięcie przypadkowo zwarłem 5V i GND paląc AMS1117.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 20:52
autor: Marcin.KnD
Też tak miałem, tylko ja na endstop. Ja mam atx i diodę wyrzuconą na ramps, Arduino zasilam 5v z ATX

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 21:00
autor: artur_n
Ja mam serwerowy zasilacz Dell i mam na nim tylko 12V i 3,3V. Zakupiłem już 5szt stabilizatorów a narazie zasilam rampsa z ładowarki USB.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 21:08
autor: Marcin.KnD
Tak też można, ale ja mam pełne sterowanie zasilacza przez ps_on. Włączam i wyłączam programowo.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 21:10
autor: artur_n
Testuj BlTouch i daj znać jak to wygląda.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 12 sty 2018, 21:15
autor: Marcin.KnD
No zobaczymy może jutro albo w niedzielę znajdę czas

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 13 sty 2018, 18:25
autor: Marcin.KnD
no mam już podłączone.

troche poszedłem na około bo nie umiałem tych Ofsetów ustawić, wiec na tą chwile mam 0.0 i punkty pomiaru jak sonda pokazuje, bez przesunięć.

Jak ktoś pomoże to poprawię


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lqviaAr0W2E

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 13 sty 2018, 20:44
autor: artur_n
No i pięknie. Mój BlTouch jest gdzieś pomiędzy Chinami a Polską :)

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 13 sty 2018, 21:37
autor: Marcin.KnD
Muszę jeszcze na tym posiedzieć. Bo sonda jest Za nisko. I te offset y ustawić.

Ale udało się repieter skonfigurować zgrubnie.

Re: RE: Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 13 sty 2018, 23:21
autor: Marcin.KnD
artur_n pisze:No i pięknie. Mój BlTouch jest gdzieś pomiędzy Chinami a Polską :)
Ale ja nie mam bltouch, ja mam klona trianglelabs touch

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 14 sty 2018, 09:02
autor: brodziek
Bl Touch, czy klon - to nie ma znaczenia.
Teraz wystarczy pomierzyć odległości pinu czujnika od dyszy i wpisać wartości offsetów do firmware.
Nie pisaliście, że macie Repetier - to widziałeś? viewtopic.php?t=1848

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 14 sty 2018, 12:54
autor: artur_n
Dokładnie klon czy nie ważne aby działał. Ma akurat mam Marlina.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 14 sty 2018, 13:35
autor: Marcin.KnD
Do marlina jest pełno tutoriali. Gorzej z repieter. Ale dzięki za link powyżej. Jutro będę patrzył.
----------------------
Edit:
Tak na szybko. Ja mam fanextender, przesunięty o 2 piny jak Artur podpowiedział. Działa. Touch podłączony do D11 i Zmin. W konfiguracji nie zaznaczalem pullup i trigger on higher i też działa.


U mnie wszystko działa, tylko muszę poprawić fizycznie wysokość sondy, i poprawnie ustawić offset w firmware. Jak zrobię to wrzucę cały konfig

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 15 sty 2018, 13:42
autor: Marcin.KnD
ok skończyłem. jest super

posiłkowałem się tymi dwoma tutorialami:
http://antony-jordan.co.uk/3d-touch-tutorial.html?i=1

i


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=OoWP5C8lSig

teraz takie mam ustawienia Repieter:
Corel001.jpg
Corel000.jpg
Offset liczy się najlepiej suwmiarką, przy czym jeśli sonda jest między dyszą a end stopem to podajemy ujemna wartość.
Z Probe Offset policzyłem w następujący sposób. Przy pierwszym autolevelingu tak jak w tutorialach ustawić na 0. Potem w punkcie gdzie chccemy mierzyć, ja dałem środek stołu, G1 Z10 i w panelu drukarki, Settings, calibration, Z calibration, uswaw Z i przy pomocy pokrętła jedziemy do góry ustawiając odległość na wizytówkę. Wartość Z wpisujemy w ustawienia i tyle, przy czym zmieniamy znak przy wartości (powinno nam wyjść ujemne, ponieważ sonda ma być niżej niż dysza, wtedy wpisujemy odczytaną wartość bez minusa).

Potem już tylko w Cura dodajemy

Kod: Zaznacz cały

G1 F200 E-4; retract 3mm (żeby nie zostawić bloba na stole)
G28 ;Home
M340 P0 S2194, reset 3dTouch
M322; reset autolevel Matrix
G32 ; Autolevel

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 17 sty 2018, 10:27
autor: Marcin.KnD
zauważyłem ze po ustawieniu wszystkiego w mojej drukarce musiałem zwiększyć ilość warstw skóry żeby nie było dziur z 2 do 4
popatrzcie na foty od lewej 2 ,3 i 4 warstwy "skóry"
Obrazek

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 18 sty 2018, 08:24
autor: McKee
Jak dla mnie to masz za małą szerokość ścieżek ustawioną.
Zrób kalibrację, bo nawet na ściankach widać że ścieżki się nie łączą (najwidoczniej na prawej kostce na dole: idą obok siebie zamiast lekko na siebie zachodzić i sklejać że sobą).

Gdzieś czytałem, że ilość dolnych i górnych warstw powinna być taka jaka się zmieści w 1 mm i często się tego trzymam (choć zwykle dolnych trochę mniej ustawiam niż górnych).

Zresztą: jeżeli masz 3 obrysy ścianek to daje to 1.2-1.5mm - dlaczego góra i dół mają być słabsze? Też 1.2-1.5mm możesz ustawić odpowiednią ilością warstw (oczywiście zależy jaką wytrzymałość chcesz uzyskać).

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:24
autor: Szaman
Chciałbym zakupić do swojej drukarki opartej na rampsie i marlinie czujnik bltouch/3dtouch jednak nie chcę go używać do autopoziomowania a jako samą krańcówkę osi z. Czy jest taka możliwość i czy ktoś już "obadał" ten temat?

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:26
autor: dragonn
Szaman pisze:Chciałbym zakupić do swojej drukarki opartej na rampsie i marlinie czujnik bltouch/3dtouch jednak nie chcę go używać do autopoziomowania a jako samą krańcówkę osi z. Czy jest taka możliwość i czy ktoś już "obadał" ten temat?
Możliwość jest, sens - zerowy, szkoda kasy.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:28
autor: Marcin.KnD
Wiesz co nie wiem jak to będzie działać, bo 3dtouch działa w pewien specyficzny sposób.

Po wysunięciu palca komendą, palec po aktywacji wraca (wysuwa sie) jeśli w tym czasie stół nie odjedzie to łapie błąd (alarm) i trzeba komendą go reaktywować

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:31
autor: dragonn
Marcin.KnD pisze:Wiesz co nie wiem jak to będzie działać, bo 3dtouch działa w pewien specyficzny sposób.

Po wysunięciu palca komendą, palec po aktywacji wraca (wysuwa sie) jeśli w tym czasie stół nie odjedzie to łapie błąd (alarm) i trzeba komendą go reaktywować
Będzie, wystarczy nie używać komendy autolevelingu. Co nie zmienia faktu, po co?

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:33
autor: Szaman
dragonn pisze:Możliwość jest, sens - zerowy, szkoda kasy.
Dlaczego sens zerowy? Moje krańcówki mechaniczne potrafią dawać różne wysokości dla stołu co jest dla mnie bardzo irytujące. Sama funkcja autopoziomowania jest dla mnie niepotrzebna ponieważ nie zależy mi na dodatkowych dźwiękach z osi Z przy pracy autopoziomowania.
Najwygodniejszym dla mnie sposobem byłoby zamontowanie na karetce właśnie czujnika BLTouch. Kwestię kasy pomijam bo koszt 45 zł za powtarzalność wysokości jest dla mnie niewygórowany.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:40
autor: dragonn
Szaman pisze:
dragonn pisze:Możliwość jest, sens - zerowy, szkoda kasy.
Dlaczego sens zerowy? Moje krańcówki mechaniczne potrafią dawać różne wysokości dla stołu co jest dla mnie bardzo irytujące. Sama funkcja autopoziomowania jest dla mnie niepotrzebna ponieważ nie zależy mi na dodatkowych dźwiękach z osi Z przy pracy autopoziomowania.
Najwygodniejszym dla mnie sposobem byłoby zamontowanie na karetce właśnie czujnika BLTouch. Kwestię kasy pomijam bo koszt 45 zł za powtarzalność wysokości jest dla mnie niewygórowany.
Zamiast krańcówki mechanicznej można wsadzić krańcówkę optyczną - koszt 5zł. Dodatkowo kwestia konfiguracji softu odpowiednio, może za szybko dojeżdżasz do krańcówki Z, podwójne sprawdzanie masz włączone? Próbujesz strzelać do muchy z armaty.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:48
autor: Szaman
dragonn pisze:Zamiast krańcówki mechanicznej można wsadzić krańcówkę optyczną - koszt 5zł. Dodatkowo kwestia konfiguracji softu odpowiednio, może za szybko dojeżdżasz do krańcówki Z, podwójne sprawdzanie masz włączone? Próbujesz strzelać do muchy z armaty.
Optyczne eliminują takie problemy z rozstrzałem na mechanicznych? Mam kilka sztuk więc mogę sprawdzić, kwestia zrobienia trzymajców do nich. Podwójne sprawdzanie jest włączone. Drugi dojazd jest powiedziałbym ślamazarny więc nie stawiałbym na to. Nie widzę żadnej zależności w rozstrzałach wysokości ponieważ potrafi mi tydzień drukować dobrze a potem klops. Wczoraj mnie zjeżyła na maxa bo wróciłem z weekendu do domu, chciałem coś wydrukować a dysza rysuje po lustrze wrr...

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 11:51
autor: dragonn
Tak, optyczne powinny mieć lepszą dokładność. Jak masz to sprawdzaj od razu, lepiej to niż wydawać ~50zł na bltouch

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 13:40
autor: tig33r
Bltouch jest bez obsługowy, krańcówkę musisz czasem regulować jak zdejmujesz i zakładasz szybę. Ale fakt cenowo to nie ma porównania.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 13:42
autor: dragonn
Bltouch też bezobsługowy nie jest, jak rozbierasz głowicę też musisz poprawiać. Zresztą tak w ogóle jak nam sie minimalnie pierwsza warstwa rozjeżdża polecam sobie włączyć babystepping, można na starcie wydruku doregulować np. jak drukuje jeszcze skirt.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 14:44
autor: Szaman
dragonn pisze:Bltouch też bezobsługowy nie jest, jak rozbierasz głowicę też musisz poprawiać. Zresztą tak w ogóle jak nam sie minimalnie pierwsza warstwa rozjeżdża polecam sobie włączyć babystepping, można na starcie wydruku doregulować np. jak drukuje jeszcze skirt.
Jakby nie patrzeć to częściej zmieniamy szybę niż głowicę. Przynajmniej tak jest w moim przypadku bo drukuje na dima. Głowica jak już działa cacy to raczej jest nieruszana. Dlatego też myślałem początkowo o bltouch.
Ten babystepping fajna rzecz ale mimo wszystko wolałbym po włączeniu druku nie zastanawiać się czy muszę stać przy drukarce kilka pierwszych minut żeby zobaczyć czy czasem czujnik czy tam krańcówka się znowu nie machnęła.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 15:00
autor: Kopytko
Pytanko, a czy w tych krańcówkach masz te blaszki ? Ja po wyłamaniu blaszek i pozostawieniu tylko przycisku nie mam najmniejszych problemów z powtarzalnością, stół w moich p3s, reguluje raz na kilka miesięcy. Mam też optyczne w delcie ,a le różnic poza tym, ze optyczna można bez przeszkód regulować programowo wstecznie ( co przydaje się w delcie) to , różnic z powtarzalnością nie widzę, tylko ważne aby stabilnie ją umiejscowić. Podeślij zdjecia twojego mocowania krańcówki oraz tego co ją naciska, to coś więcej powiemy Ci co możesz poprawić.
We wszystkich drukarkach nie ma autolevelingu, miałem w jednej tylko po to aby zobaczyć jak to działa i się tym pobawić, ale dobrze złożona mechanika pozwoli Ci na jedno ustawienie i można zapomniec na jakiś czas o tym.

Re: 3DTouch podłaczenie Ramjps

: 22 sty 2018, 17:10
autor: Szaman
Tak to u mnie wygląda. Nie wiem czemu obraca mi zdjęcie po wrzuceniu. Blaszka jest - montowałem jak fabryka dała. Na razie jest pomysł zmienić to na krańcówkę optyczną.