Strona 1 z 1

Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 16:27
autor: FlameRunner
Kupiłem Anet A8 - nowy zestaw do samodzielnego złożenia.
Coś tam przy składaniu myślę skrobnąć. Może nie pełną recenzję kita, ale chociaż garść spostrzeżeń i przemyśleń spisać.
Zanim się wezmę do roboty, pytanie do Was: co chcecie wiedzieć?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 16:30
autor: emartinelli
Ja chciałbym wiedzieć wszystko :)

No dobra, a tak na poważnie to opisz jakość podzespołów (w twojej ocenie) i porób jakieś foty detali a nie tak z daleka całość

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 16:37
autor: FlameRunner
Myślę, że na pytanie o jakość wykonania części możemy sobie z dużą pewnością odpowiedzieć nawet bez otwierania pudełka. xD

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 17:02
autor: skmskm
Ja patrząc na ramę Anet A8 widzę ze powinna się chwiać w osi X, ciekawi mnie sztywność albo jej brak.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 17:16
autor: tig33r
Ja chcę filmik z wyrzucenia jej przez okno. :tease: :yahoo: :rotfl:

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 17:34
autor: jagus
tig33r pisze:Ja chcę filmik z wyrzucenia jej przez okno. :tease: :yahoo: :rotfl:
Jak coś to będę łapać :)

Szkoda takiej zajebis... drukarki w tej klasie cenowej chodź nie wiem co teraz sprzedaja ja dałem kiedyś raz tyle to może było lepiej lecz z tego co widziałem to różnica jest w obudowach łożysk ja miałem aluminiowe teraz gdzieś widziałem plastikowe drukowane o ile to nie lepiej mniejsza waga:)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 18:51
autor: xyzyx
FlameRunner pisze:Kupiłem Anet A8 - nowy zestaw do samodzielnego złożenia.
Coś tam przy składaniu myślę skrobnąć. Może nie pełną recenzję kita, ale chociaż garść spostrzeżeń i przemyśleń spisać.
Zanim się wezmę do roboty, pytanie do Was: co chcecie wiedzieć?
Będziesz składał jednak? Ja swoją otworzyłem, wyjąłem część ramy żeby sprawdzić tę legendarną "wiotkość" no i muszę powiedzieć mnie urzekła :D
Składanie odpuściłem, stwierdziłem że..... tzn. chyyyba bezpieczniej jak poleży w pudełku :D

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 19:11
autor: FlameRunner
Ja to dopiero dziś dostałem, jeszcze nie macałem dokładnie, zerknąłem tylko czy nie ma jakichś oczywistych braków. Jeszcze wszystko się może zdarzyć. ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 sty 2018, 19:27
autor: MaxXxi47
Mnie interesowały by głównie przemyślenia co i jak tanim kosztem zmienić żeby z crapa był mniejszy crap posypany brokatem :p. Zastanawiam się nad drugą drukarką ale że fundusze słabe to myślałem właśnie o A8 na jakieś pierdołki kiedy X5S jest "zajęta".

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 sty 2018, 11:53
autor: Zepco
Chciałbym wiedzieć co Cię skusiło by ją kupić? :-)
Po złożeniu według instrukcji będziesz ją usztywniał dodawał mody?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 sty 2018, 13:00
autor: FlameRunner
Czemu kupiłem?
1. Użytkownicy tych drukarek zdają się mieć Duże Ilości Naraz Psó... eee... Problemów. Chcę ustalić, na ile są to problemy z drukarką samą w sobie, a na ile z użytkownikiem.
2. Akurat trafił się egzemplarz w uczciwej cenie, z wysyłką z kraju, od zaufanego człowieka.

Mody to kolejna sprawa. Jest ich z milion, chciałbym - mając A8 na stole - wyłuskać te sensowne, szybkie, łatwe i tanie (czyli bez przedrukowania pięciu kilo filamentu na jakieś dzikie usztywnienia i bez wymiany połowy części i przekładania całości na profile). Kolega wyżej dobrze to ujął: "co i jak tanim kosztem zmienić żeby z crapa był mniejszy crap posypany brokatem". ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 sty 2018, 15:21
autor: Zepco
W takim razie będę Ci kibicował. Sam trochę filamentu zmarnowałem, żeby się przekonać na własnej skórze, że mod jest bez sensu.
Najwięcej problemów mają osoby nie obeznane z elektroniką i mechaniką. Jakbym nie miał doświadczenia z oryginalną prusą to też inaczej wyglądałoby składanie anet.
Tak czy inaczej czekam na postępy.
Ja ze swojej strony mogę tylko dodać tyle, żebyś nie obcinał paska osi x jak chcesz później zrobić do niego mechanizm napinający, bo go braknie. To tak z własnego doświadczenia. :D

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 24 sty 2018, 15:28
autor: FlameRunner
Czy kogoś jeszcze interesuje samo składanie? Czy tylko to, co nastąpi później?
Z samego składania jest, mam wrażenie, i tak już za dużo materiałów stworzonych...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 24 sty 2018, 15:30
autor: marek91
Myślę że w przypadku tego sprzętu to będzie bardziej pudrowanie trupa niż "mody" :)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 24 sty 2018, 15:36
autor: FlameRunner
¯\_(ツ)_/¯

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 21:14
autor: FlameRunner
Na plus:
- wszystkie wiązki przewodów już z wtyczkami
- kable przenoszące duże prądy (zasilacz - płyta główna oraz płyta główna - stół) zarobione widełkami
- wiązki poopisywane

Na minus:
- kabel sieciowy niestety ma cynowane końcówki
- przewody grzałki głowicy trzeba sobie samodzielnie odizolować
- wszystkie wiązki oddzielnie, nie ma tak że na przykład przewody silnika Y i krańcówki Y są zebrane w jedną wiązkę, trzeba sobie potem założyć owijkę (w zestawie)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 21:36
autor: FlameRunner
Instrukcja składania A8 to chyba raczej zbiór luźnych wskazówek?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 21:54
autor: FlameRunner
Zbiór luźnych, BŁĘDNYCH wskazówek...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 22:28
autor: FlameRunner
Trafiłem już na dwie wadliwe nakrętki.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 22:43
autor: FlameRunner
Jedno łożysko liniowe albo fabrycznie wadliwe, albo uszkodziłem uszczelkę nieobrobionym wałkiem liniowym.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 22:48
autor: MaxXxi47
Chiny - nakrętki młoteczkowe bez gwintów, śruby bez gwintów ... nieprzewiercony na wylot łącznik czy jakieś braki w częściach - to taki niestety standard. Kontrola jakości w normalnej firmie wyłapałaby to raz dwa - ale jak wiemy ma być tanio a człowiekowi trzeba zapłacić (choćby ryżem).

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 22:59
autor: arkomania.pl
Witam,

Bardzo mnie ciekawi jakość płyty aluminiowej umieszczonej nad MK2.
Kiedyś wszystkie, te płyty nie trzymały poziomu. Na krawędziach były minimalne wygięcia
tak jakby płyty były cięte jakimś wzornikiem gilotynowym, a nie laserowo, strumieniem wody, czy frezarką.
Płyty były do wyrzucenia. W ANET A8 usuwamy płytę aluminiową,
na PCB MK2 umieszcza się bezpośrednio szybę o grubości 4mm + klipsy.
Od spodu MK2 trzeba wykonać izolację termiczną z tektury, płyty korkowej, bibuły filcowej itp.
Kiedyś luzem kupiłem MK3 (PCB zintegrowana z płytą aluminium) i problem był taki sam jak w/w.

Stół grzewczy w ANET A8 to porażka i pierwsza rzecz do przeróbki.
Być może coś się zmieniło.

Dlatego jestem ciekaw co napiszesz o stole grzewczym.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:03
autor: Zepco
FlameRunner pisze:Zbiór luźnych, BŁĘDNYCH wskazówek...
Możesz podać przykład?
W swojej zauważyłem, że była instrukcja do starej wersji i musiałem improwizować z mocowaniem silnika osi x.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:09
autor: FlameRunner
Też mam wrażenie, że pobrałem instrukcję do jakiejś innej wersji.
Już w pierwszym punkcie jest błąd, każą skręcać zbyt krótkimi śrubkami - i nic się dalej nie poprawia. Trzeba brać śrubki takie, jakie pasują i tyle.
W instrukcji całkiem pominięte są nakrętki.
Nawet w instrukcji samej w sobie są nieścisłości, na rysunku coś idzie do góry, a na zdjęciu na następnej stronie - w dół.

PS Idę spać.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:14
autor: Berg
arkomania.pl pisze: Bardzo mnie ciekawi jakość płyty aluminiowej umieszczonej nad MK2.
a to jest tak zrobione jak pisze @arkomania.pl ? jest płyta aluminiowa nad jakimś MK2?
arkomania.pl pisze: Kiedyś wszystkie, te płyty nie trzymały poziomu.
zawsze nie trzymają poziomu i trzeba poziomować np śrubami.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:19
autor: kapi
rafaljot pisze:
arkomania.pl pisze: Kiedyś wszystkie, te płyty nie trzymały poziomu.
zawsze nie trzymają poziomu i trzeba poziomować np śrubami.
może chodzi o to, że po wycięciu na gilotynie / matrycy , płyta jest krzywa.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:43
autor: Zepco
FlameRunner pisze:Też mam wrażenie, że pobrałem instrukcję do jakiejś innej wersji.
Też pobierałem z netu ,a potem okazało się że na dnie pudełka leży pendrive na którym jest już instrukcja choć też nie pasująca do mojej wersji.
Co do stołu to ja dałem lustro 4mm i to załatwiło sprawę. Nawet odnoszę wrażenie że przy niższych temperaturach zachowuje się lepiej niż stół w prusie mk2s z pei

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 12 lut 2018, 23:53
autor: arkomania.pl
Tak, jak napisałem, płyty posiadają wygięcia i poziomowanie nic do tego nie ma.
A z tym poziomem, to może źle się wyraziłem. Nie trzyma poziomu na obszarze swojej
płaszczyzny, czyli po prostu jest wygięta.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 11:48
autor: FlameRunner
Grzałka stołu stanowi jedność z płytą aluminiową - powierzchnią roboczą (czyli MK3?).
Jak będzie krzywa, dam na to szybę (brak w zestawie).

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 12:22
autor: FlameRunner
Gdyby pasek zębaty nie miał jakichś rdzeni, to bym powiedział, że jest zrobiony na wtryskarce z TPU...
Paska stołu oczywiście nie da się porządnie napiąć, bo się drukarka wygina.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 19:55
autor: Zepco
FlameRunner pisze:Paska stołu oczywiście nie da się porządnie napiąć, bo się drukarka wygina.
Dlatego w pierwszej kolejności ludzie drukują usztywnienie podstawy, żeby móc zastosować napinacz paska.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 20:04
autor: FlameRunner
Chodzi o coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:2596150 ?
Wiem, widziałem i... zdecydowanie chciałbym tego uniknąć. ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 21:22
autor: MaxXxi47
IMO wydaje się to sensowne i łapie się w jakimś tam stopniu w "Szybkie, łatwe i tanie mody" :P Gdybym stawiał tego typu drukarkę to rozważyłbym to usztywnienie. W końcu wystarczy tylko zapuścić wydruk i od czasu do czasu doglądać czy się nie spierniczył :P

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 21:51
autor: bielawa
Szkoda materiału na te usztywnienia. Mam prawie wszystkie. Niektóre (monster, hulk) to przerost formy nad treścią. Może działają. za 150zł można mieć p&p pasującą metalowa ramę do anet a8

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 22:08
autor: dragonn
27752372_2257087960984047_1991053196512837966_n.jpg
Można też tak :lol: :lol:

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 13 lut 2018, 23:23
autor: MaxXxi47
@dragonn nie wiem dlaczego pierwsze co mi na myśl przyszło przez te rury ... to Mario :P

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 10:46
autor: 11master
bielawa pisze:Szkoda materiału na te usztywnienia. Mam prawie wszystkie. Niektóre (monster, hulk) to przerost formy nad treścią. Może działają. za 150zł można mieć p&p pasującą metalowa ramę do anet a8
Gdy AA8 zrobiła się popularna nie było ramy stalowej itd. nie było w czym wybierać dopiero po czasie pokazał się wysyp różnych nazwijmy to półprofesjonalnych rozwiązań. Więc ludziska wymyślali mody lepsze lub gorsze. Dopiero teraz z perspektywy czasu wydaje się że wybór jest taki prosty. BTW jedni kupowali takie rozwiązania by dłubać, zająć czas; choć fakt jedne rozwiązania są debilne, lecz cóż to jest HOBBY. :good:

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 11:12
autor: FlameRunner
Dół drukarki gotowy. Zacząłem oś Z, są już silniki.
Strasznie schodzi, powinienem był zająć się tym na poważnie w weekend, wtedy sprawa by była do ogarnięcia w jeden dzień.

Instrukcja nadal kiepska, nawet pomijając fakt że mam ją wyraźnie do innej wersji drukarki.
Jest tyle głupich sposobów, by coś źle złożyć...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 13:01
autor: bielawa
Ja składałem korzystając z YT ;-) prawie wszystko pasowało, ale nie wszystko!

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 19:12
autor: FlameRunner
Prowadnice Y i Z wchodzą w otwory ze znacznym luzem.
Łożyska Z kiepsko jeżdżą. Zalać olejem wazelinowym?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 19:35
autor: FlameRunner
Okej, to rozbieram wszystko i zalewam obficie olejem wazelinowym.
Na mycie nie mam czasu, zresztą nie mam w domu czystego rozpuszczalnika (IPA60, czyli 40% wody, do łożyska nie wleję).

Sprężynkowate sprzęgła Z to jest dramat...
I teraz tak: ja to widzę, ja to jakoś naprostuję albo zastąpię choćby taśmą klejącą. A początkujący? Cóż, początkującemu pewnie będzie się zacinał jeden z silników Z...?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 20:08
autor: FlameRunner
Co najmniej jedna z prowadnic Z jest wyraźnie krzywa.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 20:19
autor: FlameRunner
Przy ponownym dokręcaniu śrubek dociskowych wałków X, jeden insert zaczął wychodzić z x-enda.
Trzeba będzie wydrukować napinacz paska opierający się o końce wałków... - https://www.thingiverse.com/thing:1683070 ???

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 20:53
autor: Zepco
Tak, ten napinacz jest OK, dlatego radziłem zostawić ciut dłuższy pasek (tak ok 10cm). Tylko trzeba dobrze docisnąć wałki z jednej strony żeby się oparły w lewym plastiku do końca. Ja ten napinacz drukowwałem z PETG na wypełnieniu 100%, ale zupełnie niepotrzebnie. Tyle, że nie musiałem dawać nakrętek, bo zrobił mi się mocny gwint w samym bloku.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 20:53
autor: FlameRunner
W osi X też chyba wałki krzywe, po dokręceniu łożysk wózek ekstrudera ma opory ruchu zależne od pozycji...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 20:57
autor: FlameRunner
Sam wózek też być może krzywy.
Ogólnie źle to jeździ. A może raczej: adekwatnie do ceny...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 21:57
autor: FlameRunner
Mechanika gotowa, biorę się elektrykę i elektronikę.
Już za godzinkę pożar!

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 22:13
autor: FlameRunner
A, żeby nie było, nie piszę wszystkiego, nie chce mi się z osobna rozwodzić nad kiepskością każdego kiepskiego aspektu tej drukarki.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 22:27
autor: dziobu
To może wymień po prostu rzeczy które są takie jak być powinny, działają i w ogole jak je zobaczyłeś to pomyślałeś od razu że to dobrze zainwestowane pieniądze ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 22:28
autor: TDI-CAD
Patrząc na heat brake z ekstrudera dorobiłem swój z porządną wkładką PTFE. Działa znakomicie, dobrze odcina emisję ciepła. Można drukować do 248C nie narażając wkładki na przegrzanie. Wygląda to tak:
20180214_220426.jpg
20180214_220432.jpg

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 22:34
autor: FlameRunner
dziobu pisze:To może wymień po prostu rzeczy które są takie jak być powinny, działają i w ogole jak je zobaczyłeś to pomyślałeś od razu że to dobrze zainwestowane pieniądze ;)
Gotowe, zarobione wtykami JST-PH kable silników i krańcówek. Owijka do kabli.
Być może stół jak będzie dobrze grzał i nie okaże się krzywy.
Koniec listy.
TDI-CAD pisze:Patrząc na heat brake z ekstrudera dorobiłem swój z porządną wkładką PTFE. Działa znakomicie, dobrze odcina emisję ciepła. Można drukować do 248C nie narażając wkładki na przegrzanie.
Cieszę się. :)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 23:01
autor: FlameRunner
Zostało sporo śrubek, nakrętek, sprężynek.
Ale opasek zaciskowych jest za mało...

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 14 lut 2018, 23:28
autor: arkomania.pl
Witam.
FlameRunner
A, żeby nie było, nie piszę wszystkiego, nie chce mi się z osobna rozwodzić nad kiepskością każdego kiepskiego aspektu tej drukarki.
ANET A8 to była pierwsza i ostatnia drukarka jaką kupiłem. Pozostałe to moja twórczość.

Kiedyś wyczytałem w internecie coś takiego:
Aby zrobić drukarkę 3D, to pierwszą trzeba kupić, aby przy pomocy jej wydrukować elementy do drugiej.

I chyba ANET A8 takie zadanie dobrze spełnia.
To najtańsza drukarka w swojej klasie. Ktoś by zapytał ale w jakiej klasie.
Stosunek ceny do jakości. Jakość została, natomiast cena w ciągu paru lat znacznie zmalała.
Czyli chyba można powiedzieć, że jej notowania wzrosły.
Zresztą widać, że sprzedaje się do tej pory nieźle.
Na prośbę 2 znajomych złożyłem parę miesięcy temu 2 sztuki ANET A8.
Drukarki te, miały nieco zmienioną płytę PCB. Silniki pracowały znacznie ciszej niż moja sprzed 3 lat.

W ANET A8 chodzi chyba o to, aby była tania. Ale to nie wszystko. Drukarka ta, daje nam furtkę, aby ją samemu ulepszać
i przez to zdobywać trochę doświadczenia (mowa o startujących w druku 3D).

Byłaby idealna, to nie pracowalibyśmy nad jej udoskonaleniem, tylko byśmy drukowali, drukowali, drukowali...

Może ANET A8 to taki odpowiednik Disco Polo. Muzyka fatalna, ale dobrze się sprzedaje (to tylko moje zdanie i z góry przepraszam
tych co muzykę Disco Polo lubią).

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 15 lut 2018, 00:14
autor: FlameRunner
Dodałem jeszcze jedną pierwotnie przeoczoną część, o której nic nie było w instrukcji w wersji, z której korzystałem.

Można powiedzieć: "drukarka" złożona.

Idę spać. Pierwsze uruchomienie jutro.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 15 lut 2018, 05:42
autor: McKee
Gratulacje!
;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 15 lut 2018, 17:36
autor: FlameRunner
Jeszcze nie uruchomiłem drukarki, a chyba zaraz będę rozbierał wiązkę ekstrudera.
Zobaczyłem na zdjęciach P802M (to w ogóle czymś się różni od A8?) dobry sposób na poprowadzenie kabli przy samym wózku.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 15 lut 2018, 20:47
autor: FlameRunner
Wydzieliłem posty o czyszczeniu i smarowaniu łożysk liniowych.
viewtopic.php?f=50&t=2190

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 15 lut 2018, 20:58
autor: MaxXxi47
Odnośnie P802M to ktoś kiedyś robił porównanie na YT i wychodziło z niego że różnice są ale drobne. Lepiej wypadała drukarka od Tronxy (P802M) bo miała więcej akrylowego "mięsa" w kilku newralgicznych miejscach. Poza tym ten sam crap :P

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 25 lut 2018, 18:43
autor: FlameRunner
Usunąłem kilkanaście postów.
Przypominam, że temat jest o drukarce ANET A8, nie o tempie prac przy niej.
Otwieram z powrotem.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 25 lut 2018, 20:06
autor: Zepco
Możesz zrobić zdjęcie osi X a dokładnie silnika i jego okolic (mocowanie silnika i krańcówki X)?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 25 lut 2018, 22:10
autor: FlameRunner
Mogę.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 25 lut 2018, 22:21
autor: FlameRunner
Przy okazji załączam zdjęcia, które wykonałem w trakcie składania.
Ilustracja do posta o kablach
Ilustracja do posta o kablach
Śrubki. Niestety posortowane po rodzaju, nie według etapów składania.
Śrubki. Niestety posortowane po rodzaju, nie według etapów składania.
Wkrętaki jakości "jednorazowe", ale ogólnie fajnie że są narzędzia.
Wkrętaki jakości "jednorazowe", ale ogólnie fajnie że są narzędzia.
DSC_7673rs.JPG
DSC_7674rs.JPG
Stół.
Stół.
Stół.
Stół.
Stół.
Stół.
Zasilacz. Nie jestem elektronikiem, nie oceniam - ocenę zostawiam Wam.
Zasilacz. Nie jestem elektronikiem, nie oceniam - ocenę zostawiam Wam.
Płyta główna.
Płyta główna.
Płyta główna.
Płyta główna.
...i jego sugerowane użycie.
...i jego sugerowane użycie.
Dołączony do drukarki filament...
Dołączony do drukarki filament...
Stojak na filament. Proszę zwrócić uwagę na montaż nakrętek inaczej niż w instrukcji.
Stojak na filament. Proszę zwrócić uwagę na montaż nakrętek inaczej niż w instrukcji.
A tak poprowadziłem kable przy ekstruderze. Teraz wiem, że można by lepiej (pisałem o tym wcześniej).
A tak poprowadziłem kable przy ekstruderze. Teraz wiem, że można by lepiej (pisałem o tym wcześniej).
A tak poprowadziłem kable przy ekstruderze. Teraz wiem, że można by lepiej (pisałem o tym wcześniej).
A tak poprowadziłem kable przy ekstruderze. Teraz wiem, że można by lepiej (pisałem o tym wcześniej).
Pajęczyna. Proszę nie brać ze mnie przykładu.
Pajęczyna. Proszę nie brać ze mnie przykładu.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 25 lut 2018, 22:53
autor: FlameRunner
Tak się prezentuje całość.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 26 lut 2018, 09:57
autor: FlameRunner
Ekstruder i głowica przychodzą od razu częściowo zmontowane, z grzałką i termistorem już zamocowanymi w bloku głowicy.

Termistor, taki typowy ze szklaną banieczką, jest jedynie wsunięty w otwór w bloku, bez żadnego preparatu termoprzewodzącego, a ochronę przed wypadnięciem zapewnia mu sklejenie jego przewodów z przewodami grzałki. Termistor wchodzi w blok dość głęboko, tyle dobrego...

W głowicy całość utrzymuje jedna śrubka dociskowa, widoczna od spodu.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 26 lut 2018, 18:55
autor: arkomania.pl
Witam.

Zasilacz wygląda OK. Tranzystory i dioda w obudowie TO3P.

Płytka PCB kontrolera w nowszej wersji. Powinno być cicho.

Na pierwszym zdjęciu, tam gdzie widać oś X, zauważyłem, że zmienili projekt lewego uchwytu osi X (ta część do której przykręcony jest silnik osi X).
Szczególnie widać to z tyłu, od strony silnika. Element jest w środku pusty wzmocniony poprzecznymi ściankami.
Czyżby chcieli zaoszczędzić ilość filamentu z którego jest wykonany, czy czas wydruku.
Raczej jest to zmiana nie wpływająca na jakość druku. Ale ciekawe

Mam pytanie, czy to jest wydrukowany element, czy z wtryskarki ?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 26 lut 2018, 19:08
autor: FlameRunner
X-endy są z wtryskarki. Taka kratownica to chyba typowe, poprawne rozwiązanie w takim przypadku?
Fabrycznie jedyny drukowany element to tunel kierujący powietrze z turbiny na wydruk.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 27 lut 2018, 20:51
autor: FlameRunner

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 27 lut 2018, 23:00
autor: Zepco
Jak sobie poradziłeś z odpowiednim naciągiem paska na osi X bez dodatkowego napinacza?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 27 lut 2018, 23:07
autor: FlameRunner
Nijak, jest luźny, nawet nie próbowałem go jakoś porządnie napinać. Jeden z pierwszych modów do zastosowania to będzie właśnie napinacz.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 15:35
autor: gRby
Cześć,

Czy mógłbyś zamieścić instrukcję składania A8, którą uważasz za najbardziej adekwatną wraz ze swoimi poprawkami. Wspomniałeś o znalezionych błędach, pomieszany wersjach instrukcji itp.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 15:44
autor: FlameRunner
Niestety nie dysponuję taką instrukcją. Drukarkę złożyłem posiłkując się tą kiepską instrukcją ze strony producenta oraz - przede wszystkim - własną wiedzą i doświadczeniem.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 21:04
autor: gRby
Rozumiem. A czy na stronie i dołączana w pdf z drukarką instrukcje są takie same?
FlameRunner pisze:Dodałem jeszcze jedną pierwotnie przeoczoną część, o której nic nie było w instrukcji w wersji, z której korzystałem.
Można powiedzieć: "drukarka" złożona.
Idę spać. Pierwsze uruchomienie jutro.
A możesz powiedzieć o jakiej części piszesz? W jakich punktach instrukcja jest błędna?


Co prawda pełno tych mądrość pryszczatych nastolatków w necie, ale skoro człowiek doświadczony składa A8 i pyta co chce ludność wiedzieć to fajnie by było usłyszeć jakieś wnioski, wskazówki czy porady.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 21:21
autor: FlameRunner
Nie wiem, w ogóle jeszcze nie ruszałem karty SD z zestawu.

Przeoczona część - podpórka silnika Y.

Z jako takich stuprocentowych błędów w tej chwili przychodzą mi na myśl śrubki, ich długości podane w instrukcji były w wielu przypadkach rozbieżne z tym, co faktycznie pasowało do drukarki.
Poza tym instrukcja jest po prostu słaba. Zresztą sam porównaj instrukcję składania A8 z instrukcją składania Prusa i3 MK3: http://manual.prusa3d.com/c/Original_Pr ... t_assembly

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 21:34
autor: StudioKamar
Ja głównie kozystalem z filmów ktore były na karcie chociaz i tam byl blad chyba jeden umieszczenie w odpowiedniej orientacji złącza silnika bodaj y ale nie pamietam. Latwe do naprawienia poprostu obrocilem silnik

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 21:52
autor: FlameRunner
https://www.youtube.com/watch?v=-tiHfzBQZpI
Czy to jest oficjalny filmik stworzony przez producenta? Na karcie jest to samo?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 22:07
autor: StudioKamar
Nie chce mi sie oglądać calego ale wydaje mi się ze to to samo tylko na karcie jest to rozbite na 2 lub 3 filmy

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 28 lut 2018, 23:54
autor: gRby
Dzięki za info i link do filmiku. Wygląda spoko.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 01:30
autor: gRby
FlameRunner pisze:Nijak, jest luźny, nawet nie próbowałem go jakoś porządnie napinać. Jeden z pierwszych modów do zastosowania to będzie właśnie napinacz.
Może głupie ale czy taki banalny napinacz nie rozwiązuje problemu? Za mała siła naciągu, a może za duża i można połamać front ramy?
http://allegro.pl/napinacz-paska-gt2-6m ... 89950.html

PS
Przepraszam za post pod postem.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 08:23
autor: Domell
Jest to jakieś rozwiązanie/półśrodek ale nie polecane.

T.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 09:07
autor: FlameRunner
Niezbyt lubię tę sprężynki, zdecydowanie bardziej przemawia do mnie taki napinacz: https://www.thingiverse.com/thing:1683070
Ale jakbym akurat miał sprężynki pod ręką, to bym pewnie założył, jako (wieczną) prowizorkę. O ile by się zmieściły, już teraz pasek ma tam dość ciasno.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 09:45
autor: kapi
Te sprezynki są nawet w wózkach UM. ;)

tapatalk

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 09:55
autor: FlameRunner
https://www.youtube.com/watch?v=J8tX-Kfb1og
https://www.youtube.com/watch?v=EB5Q3_sJ-Tk
https://www.youtube.com/watch?v=Ml1XGhJF4_E

Wygląda na to, że to są najwłaściwsze dla mojej drukarki filmiki. Oczywiście można się do paru rzeczy przyczepić, ale i tak są o niebo lepsze od PDF-a ze strony producenta, z którego korzystałem.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 10:58
autor: StudioKamar
Ja mam to Anet A8 X Belt holder and tensionner found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2425783

Genialne rozwiązanie chociaż musialem nieco zmodyfikowac miejsce na ta dolną obudowe lozyska bo nie chciał mi ten napinacz tam wejsc ale lekko przeszlifowalem i super pasuje i nie wymaga przerobek itp

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 11:04
autor: FlameRunner
Fajny.
Przetestuję go w pierwszej kolejności.
Dzięki za linka!

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 11:23
autor: StudioKamar
Nie ma problemu. Jest dobry bo nie potrzebuje dluzszego paska i jest schowany z tylu . Zakladanie tez nie nastrecza problemów.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 01 mar 2018, 15:11
autor: gRby
Anet A8 3D Printer: Basic Machine Setup and Printing
https://drive.google.com/file/d/1UJTf8r ... 6NXWB/view

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 02 mar 2018, 16:29
autor: FlameRunner
Wygląda na to, że jak się porządnie poskłada, to ta drukarka... po prostu działa. :shock:

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 02 mar 2018, 16:34
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Wygląda na to, że jak się porządnie poskłada, to ta drukarka... po prostu działa. :shock:
Moim zdaniem nawet nie najgorzej jak na tą cenę. Pozatym na niej poznalem budowe drukarek itp itd teraz na AM8 przerabiam

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 02 mar 2018, 21:51
autor: FlameRunner
Myślę, że ten temat-tasiemiec jest wyczerpany. I tak się rozwinął dużo bardziej niż pierwotnie zakładałem. Zamykam.
Wkrótce nowe tematy o mojej A8! ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 03 mar 2018, 12:07
autor: FlameRunner
Zajrzałem jeszcze na kartę.

- Instrukcja składania podobna do tej ze strony, ale jednak dopasowana do wersji mojej drukarki.
- Jest instrukcja obsługi. Kilkadziesiąt stron, głównie o obsłudze Cura, niestety starej już wersji 14.07. Są podstawy obsługi drukarki samej w sobie. Jest trochę o najczęstszych problemach i ich rozwiązywaniu.
- Jest cały dokument o rozwiązywaniu problemów z jakością druku, 60 stron. ("Bardzo mocno inspirowane" tym materiałem: https://www.simplify3d.com/support/prin ... eshooting/ )

- Jest Repetier-Host, jest Cura 14.07, są sterowniki CH340G (ale szczerze mówiąc wolałbym nic z tej karty nie instalować...)

Re: RE: Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 03 mar 2018, 14:28
autor: 11master
No widzisz czyli nie taka A8 straszna. Instrukcja jest, programy są (ja instalowałem, czytałem i wszystko jest ok, nie dostałem chińskiego robaka) i w efekcie nawet drukuje. Co więcej na początek chcieć?

Tapnięte z MI

// Obywatelu! Nie cytuj bez sensu!
// FR

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 03 mar 2018, 14:58
autor: FlameRunner
Tak jak napisałem w wątku obok: "Dla mnie sam fakt, że drukarka za około 150 USD w ogóle działa jest co najmniej interesujący. ;)"

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 03 mar 2018, 16:11
autor: Zepco
Jednym z pierwszych wydruków w mojej anecie były słupki do wyrównywania wózków osi Z:
https://www.thingiverse.com/thing:2181784
W oryginalnej prusie trzeba było przejechać maksymalnie do góry, a tu po prostu podstawia się to pod wózki i zjeżdża aż oba się oprą, potem podjeżdża trochę do góry, wyjmuje je i voila. Przydatne zwłaszcza po wymianie filamentu, bo czasem przy mocowaniu się z ekstruderem jedna ze stron potrafi się przemieścić (przynajmniej u mnie).
Bez tego nie ma co za bardzo poziomować stołu, a ustawienie osi Z z suwmiarką bywa kłopotliwe.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 03 mar 2018, 16:23
autor: FlameRunner
Przydatny dynks, ale zakreślacz też się nieźle sprawdził. ;)

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 08:19
autor: dragonn
@FlameRunner czy Twoja wtyczka od stołu jest taka jak tu?
unknown (2).png
chodzi o to czy przewody minus i plus są podwójne.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 09:56
autor: StudioKamar
u mnie są pojedyncze grubsze ale na stole pady są też 2 plusy 2 minusy

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 09:58
autor: dragonn
Te wtyczki mają tendencję do palenia się właśnie z powodu tego że jest użyta jedna żyła. Plus warto dodać tzw. 'strain relief'.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 10:27
autor: FlameRunner
Ja mam wiązkę stołu jeszcze starego typu - do zasilania jest wykorzystana tylko jedna para przewodów, na oko grubszych, ale podpiętych tylko do skrajnych pinów wtyczki stołu.
Kabel zasilacz-elektronika jak na SS.

Zastanawiałem się nad strain relief, ale (jeszcze) nie znalazłem żadnego, który by mi się spodobał - znasz jakiś dobry?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 10:38
autor: dragonn

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 11:12
autor: FlameRunner
Akurat mam świeżo wypoziomowany stół... :(

No ale marudzenie na bok, zaraz wydrukuję, bo bez robienia całej prowadnicy to chyba nic lepszego się nie wymyśli.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 11:19
autor: dragonn
prowadnica bez osłony na przewody doprowadzi do tego że się w którymś momencie przetrze albo uszkodzi przewód.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 11:25
autor: FlameRunner
Nie no, prowadnicy i tak nie mam zamiaru robić. ;)

Swoją drogą Pan Chińczyk na filmikach źle pokazuje, jak składać tę drukarkę.
Przy montażu jak na screenie, belką do góry, pasek idzie dość znacznie do góry.
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/bed-carriage

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 07 mar 2018, 12:10
autor: StudioKamar
FlameRunner pisze:Nie no, prowadnicy i tak nie mam zamiaru robić. ;)

Swoją drogą Pan Chińczyk na filmikach źle pokazuje, jak składać tę drukarkę.
Przy montażu jak na screenie, belką do góry, pasek idzie dość znacznie do góry.
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/bed-carriage
Dlatego warto zanim się człowiek zabierze za składanie tej drukarki obejrzeć kilka filmów po przeróbkach tej drukarki A tam to jest jedna z pierwszych rzeczy do robienia obrócenie tego wózka

Re: RE: Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 18:54
autor: 11master
StudioKamar pisze:
FlameRunner pisze:Nie no, prowadnicy i tak nie mam zamiaru robić. ;)

Swoją drogą Pan Chińczyk na filmikach źle pokazuje, jak składać tę drukarkę.
Przy montażu jak na screenie, belką do góry, pasek idzie dość znacznie do góry.
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/bed-carriage
Dlatego warto zanim się człowiek zabierze za składanie tej drukarki obejrzeć kilka filmów po przeróbkach tej drukarki A tam to jest jedna z pierwszych rzeczy do robienia obrócenie tego wózka
A jakie to ma znaczenie czy na górze czy na dole? I tak trzeba zrobić nowe mocowanie paska, bo pasek zamiast być równolegle względem siebie to przypomina raczej boki w trójkącie.
Problem jest raczej to że podstawa stołu składa się z 3 elementów i trzeba sporo czasu by ustawić je prosto z łożyskami , aby na całej długości mieć taki sam opór.

Tapnięte z MI

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 20:16
autor: FlameRunner
@11master,
Mocowanie pasków przy stole mam za wysoko. Obracając ten element, obniżę punkt zaczepienia pasków o 6 mm. Czy to będzie nadal za wysoko?

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 20:40
autor: 11master
To była jedna z pierwszych rzeczy które zrobiłem w fusion i na drukarce - mój element ma 10mm (sprzeczka u góry czyli mocowane jak na zdjęciu powyżej). W załączniku projekt w F360 dla zaoszczędzenia czasu. Element mimo iż ma 10mm nie jest idealny, a wynika to z trudności w pomiarze.

Niestety nie dodam elementu bo mam komunikat: "Błąd Nieprawidłowe rozszerzenie pliku: y holder v8.f3d" :(

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 20:48
autor: FlameRunner
Rozumiem, że jak dam belkę na dół, punkt zaczepienia pasków będę miał ok. 4 mm za wysoko?
A teraz uwaga: w zestawie dostałem dodatkową parę elementów mocujących pasek stołu. One mają grubość akurat około 4 mm.
Wygląda że w zestawie jest wszystko jak trzeba, tylko instrukcja tego nie odzwierciedla.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 21:09
autor: 11master
:) ano tak, też je miałem; i mam nadal gdzieś w pudełku. Teraz wiem nawet po co były. :rotfl:

P.S. Dodajcie rozszerzenie f3d do wyjątków by wrzucać pliki z f360.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 21:33
autor: Zepco
FlameRunner pisze:Rozumiem, że jak dam belkę na dół, punkt zaczepienia pasków będę miał ok. 4 mm za wysoko?
A teraz uwaga: w zestawie dostałem dodatkową parę elementów mocujących pasek stołu. One mają grubość akurat około 4 mm.
Wygląda że w zestawie jest wszystko jak trzeba, tylko instrukcja tego nie odzwierciedla.
Rzuć fotką zastosowania tego zestawu.

Re: RE: Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 21:38
autor: StudioKamar
11master pisze:
StudioKamar pisze:
FlameRunner pisze:Nie no, prowadnicy i tak nie mam zamiaru robić. ;)

Swoją drogą Pan Chińczyk na filmikach źle pokazuje, jak składać tę drukarkę.
Przy montażu jak na screenie, belką do góry, pasek idzie dość znacznie do góry.
https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/bed-carriage
Dlatego warto zanim się człowiek zabierze za składanie tej drukarki obejrzeć kilka filmów po przeróbkach tej drukarki A tam to jest jedna z pierwszych rzeczy do robienia obrócenie tego wózka
A jakie to ma znaczenie czy na górze czy na dole? I tak trzeba zrobić nowe mocowanie paska, bo pasek zamiast być równolegle względem siebie to przypomina raczej boki w trójkącie.
Problem jest raczej to że podstawa stołu składa się z 3 elementów i trzeba sporo czasu by ustawić je prosto z łożyskami , aby na całej długości mieć taki sam opór.

Tapnięte z MI
Znaczenie ma takie że napinacz paska bedzie krotszy/nizszy co powinno sie przelozyc na wieksza sztywnosc. Wiem że ten stół jest kulawo zaprojektowany ale cóż. A tak wogole dla kolegów co mają autopoziomowanie stołu używaćie dalej tych sprężynek czy zmieniliście na sztywne zawieszenie stołu ??

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 08 mar 2018, 22:49
autor: FlameRunner
Jesteście niemożliwi, znowu coś musiałem stąd wydzielić...
viewtopic.php?f=64&t=2292

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 21 mar 2018, 09:59
autor: FlameRunner
Dla podsumowania ostatnich wydarzeń związanych z moim egzemplarzem.


Zrobiłem pierwszy wydruk: [Anet A8] Pierwszy wydruk z mojej nowej drukarki 3D!
Wgrałem Marlina: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1
Poprawiłem montaż paska Y: [Anet A8] Poprawny montaż dolnej formatki stołu i paska Y
Dałem trochę pasty termoprzewodzącej typu H w otwór termistora głowicy.


Teraz drukuję z PLA i myślę, czy nie pozbyć się grzania stołu: zdemontować okablowanie stołu i wgrać firmware z wyłączoną funkcją grzania stołu.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 21 mar 2018, 10:08
autor: dziobu
A grzanie stołu w czymś przeszkadza? Do PLA też się przecież przydaje.

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

: 21 mar 2018, 10:30
autor: FlameRunner
Przeszkadza w tym, że trzeba by je ogarnąć - przynajmniej dać dodatkową parę przewodów zasilających od płyty głównej do stołu. :P