Strona 1 z 1

I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 13:10
autor: dawid13u
Witam forumowiczów.
Zauważyłem problem w mojej świeżo kupionej drukarce anycubic i3 mega przez który wychodzą mi pofalowane wydruki. Problemem jest łącznik pomiędzy śrubami a silnikami osi Z- śruby mają ewidentnie bicie spowodowane prawdopodobnie przez zbyt luźne spasowanie pomiędzy śrubą, łącznikiem i silnikiem przez co ciężko ustawić wszystko idealnie w osi. Pytanie do osób z większym doświadczeniem, czy można to w jakiś sposób wyeliminować? Spróbuję dorobić dodatkowe otwory w tym łączniku i ustawić wkrętkami. Proszę o podpowiedzi ;)

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 13:23
autor: artur_n
U mnie po zastosowaniu tych sprzęgieł:

https://www.thingiverse.com/thing:602481

Problem został praktycznie wyeliminowany.
Tez miałem metalowe i to był błąd. Druknij te i sprawdź czy pomoże.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 13:26
autor: dragonn
Również polecam te drukowane, sprawdzają się świetnie. Oczywiście żeby nie psuły się silnik musi być centrycznie ustawiony z nakrętką śruby Z.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 20:50
autor: dawid13u
Zgodnie z waszymi poradami wydrukowałem jedno sprzęgiełko i bicie śruby zniknęło :D
Jutro drukuje drugie i puszczam testowy wydruk. Dzięki za pomoc :piwo:

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 21:28
autor: mcxmcx
Kiedyś, w starych Prusach,się zakładało wezyk pcv jako łącznik, i uwaga, było lepiej niż ze sprzęgłem aluminiowym.

Jedyny minus, musiało być łożysko oporowe.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 21 sty 2018, 22:40
autor: artur_n
Sprzęgła w/w dają radę, szkoda kombinować na inne sposoby.
Ja jeszcze zastanawiam się nad:

https://www.thingiverse.com/thing:1339665

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 17:23
autor: Artur13579
też mam taki problem.
Serio uważacie, że to może być taka przyczyna?

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 18:27
autor: artur_n
Miałem metalowe sprzęgła i zmieniłem na drukowane i poprawa jest bardzo duża wiec: tak to może być tego przyczyna.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 22:49
autor: dawid13u
A testował może ktoś te sprzęgła aluminiowe z taką jakby naciętą spiralą?

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 23:00
autor: dragonn
Oczywiście, większość tych z "spiralą" jest słabej jakości i działa jak sprężyna, drukowane są lepsze.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 23:02
autor: artur_n
Miałem te ze spirala. Były najgorsze jakie tylko miałem w drukarce.

Jak chcesz przetestować to oddam za free. Pokryj tylko wysyłkę.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 22 sty 2018, 23:12
autor: dawid13u
Drukujecie je z pełnym wypełnieniem? Ja wydrukowałem dzisiaj sztukę na drugą śrubę i niestety z tej strony jak biło tak bije. Mi to sprzęgło wyszło bardzo sztywne. Możilwe też że problemem jest zfezowany wałek na silniku, przez co krzywo się zaciska.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 10:55
autor: Kopytko
Jestes pewny ze masz wycentrowane otwory sruby w karetce z osia silnika?

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 20:09
autor: dawid13u
Możliwe że minimalne przesunięcie jest. Ale już zostawiam na razie tak jak jest na tych sprzęgiełkach drukowanych. Skręciłem je jeszcze raz, zrobiłem testowe wydruki i pofalowanie zniknęło. Oby wytrzymały trochę czasu

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 21:05
autor: Zepco
A tego typu sprzęgła będą lepsze od tych sprężynkowych?

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 21:15
autor: artur_n
Sprzęgła kłowe to raczej do CNC ale może niech ktoś inny jeszcze się wypowie.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 21:16
autor: skmskm
Kiedyś w corexy takie założyłem koszmar był. Może się rozjechać bez łożyska trzymającego śrubę ponad mocowaniem.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 21:29
autor: chemik72
Sprzęgła sprężynowe są bardzo dobre jeśli są dobrze zamontowane i dobrze wykonane. Czyli na osi silnika jak i na śrubie trapezowej bądź kulowej nie ma luzu i są centrycznie ustawione. Te wszystkie drukowane wynalazki ( nie wiem czemu ktoś to nawet nazwał sprzęgło skoro to jest łącznik, tak jak i inne aluminiowe łączniki) wzięły się zapewne z oszczędności lub z potrzeby braku w danej chwili prawdziwych sprzęgieł...Mam takie w i3 jak i w corexy i nie ma z nimi nawet najmniejszych problemów.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 22:01
autor: Artur13579
Nazwał tak, bo przenosi moment, więc spełnia swoje zadanie. Często taki wydruk jest lepszy niż takie sprzęgło z Chin za 1$.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 23 sty 2018, 23:10
autor: samezrp
Zepco pisze:A tego typu sprzęgła będą lepsze od tych sprężynkowych?
Kupiłem i... wyrzuciłem. Potrafiły się rozłączyć w trakcie jazdy Z do góry. Tak naprawdę jedynym bezproblemowym rozwiązaniem był zakup silników ze zintegrowaną śrubą TR8.

Re: I3 Mega pofalowany wydruk, bicie śrub Z

: 24 sty 2018, 21:23
autor: Artur13579
Ja dzisiaj wymieniłem na sprężyste. Puściłem wydruk. Może ciężko będzie od razu ocenić czy to była też przyczyna, bo rozkręciłem dzisiaj pół drukarki :D. Oprócz sprzęgieł zamontowałem też amortyzatory na silniki, przerobiłem wózek, zamontowałem IGUSy i pare jeszcze mniej ważnych rzeczy. Zamówiłem też NOCTUA do zasilacza oraz na radiator. Planuję przerobić też chłodzenie wydruku na coś lepszego.