Strona 1 z 1

Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 12:21
autor: CABAN-ODLEWNIA
Witam!
Chciałbym się przywitać na forum podsyłając link do krótkiego artykułu na temat wykonywania metalowych odlewów na podstawie modeli odlewniczych wydrukowanych metodą FDM. Link do artykułu:
http://caban-odlewnia.pl/artykuly/odlew ... ennych-3d/

W naszej firmie wykonujemy dość regularnie odlewy na postawie wydruków 3D, więc to Forum wydaje się być wymarzone do wymiany informacji na ten temat. Jeśli pojawią się jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem :-)

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 12:58
autor: mcxmcx
Panie kolego, ale jest problem.

Ty nie odlewasz z wydruku 3D, a jedynie na podstawie wydruku 3D.

Gdybys odlewał na tracony rdzen, i rdzen bys robil na drukarce... O. to by bylo cos.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:02
autor: CABAN-ODLEWNIA
mcxmcx pisze:Panie kolego, ale jest problem.

Ty nie odlewasz z wydruku 3D, a jedynie na podstawie wydruku 3D.

Gdybys odlewał na tracony rdzen, i rdzen bys robil na drukarce... O. to by bylo cos.
Witam Kolegę!
Jest dość wyraźnie napisane, że odlewy są wykonywane na podstawie modeli odlewniczych wykonanych metodą druku 3D.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:03
autor: mcxmcx
A teraz przeczytaj tytuł posta.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:08
autor: oskar
Nieistotny szczegół. Swoją drogą kiedyś przeglądałem waszą ofertę w poszukiwaniu właśnie takich rusztowin do kotłów na biomasę. Fajnie, że druk 3d pomaga w realizacji takich projektów.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:11
autor: CABAN-ODLEWNIA
mcxmcx pisze:A teraz przeczytaj tytuł posta.
Gdyby było napisane metalowe wydruki 3D to można by się przyczepić. Odlewy wykonujemy na podstawie wydruków 3D (modele odlewnicze są wykonane tą metodą). W technice traconych modeli, o której Kolega wspomniał odlew jest wykonany na podstawie modelu odlewniczego, który się wytapia, wiec na jedno wychodzi- odlewy są wykonywane na podstawie wydruków 3D.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:13
autor: CABAN-ODLEWNIA
oskar pisze:Swoją drogą kiedyś przeglądałem waszą ofertę w poszukiwaniu właśnie takich rusztowin do kotłów na biomasę. Fajnie, że druk 3d pomaga w realizacji takich projektów.
Wydaje mi się, że drukowanie 3D to przyszłość w produkcji jednostkowej i małoseryjnej w odlewnictwie :-)

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:17
autor: oskar
W artykule pisaliście o wydrukach z wosku. Więc macie możliwość odlewać metodą na wosk tracony więc i tytuł tematu jest na miejscu.
Dodatkowo aby post nie był odebrany jako brzydka reklama polecam wrzucać zdjęcia co ciekawszych realizacji bo fajnie popatrzeć na praktyczne zastosowania druku 3d zamiast na kolejne figurki i wazoniki.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:17
autor: virgin71
Bardzo fajnie to wygląda.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:27
autor: Domell
Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forum

T.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:32
autor: dragonn
Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forum

T.
Jeśli autor nie założył konta tylko w celu 'reklamy' a też normalnego udziału w forum to chyba można przymknąć oko, czyż nie? Szczególnie że temat jest ciekawy a pewne efekty można uzyskać również w domowych warunkach.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:39
autor: CABAN-ODLEWNIA
Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forumT.
Cóż jeśli Administrator uzna, że to reklama to niech usunie temat. Liczę raczej na rzeczową dyskusję, jak przygotowywać modele, aby były przystosowane do odlewania, jakieś porady, coś na zasadzie AMA (ask me anything). Przed założeniem tematu przejrzałem też inne w dziale 'Informacje branżowe' i podawanie linku do strony nie jest rzadkością.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:40
autor: S3b
Super sprawa! :good: Fajnie połączenie różnych technologi fabrykacji. Finalny detal przedstawia się znakomicie.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:44
autor: dragonn
O ile dobrze widzę na stronie to przykład jest na podstawie modelu który składa się z dwóch części. Czyli forma jest też dwuczęściowa i w ten sposób wydruk jest uwalniany z formy? Dobrze myślę?

Model jest pokrywany czymś srebrnym, tajemnica czy można wiedzieć co to jest :D?

Zastanawia mnie głównie czy da się zastosować wydruk 3d przy bardziej skomplikowanych detalach gdzie forma musi być jednoczęściowa i wydruk musiała by być 'wypalany/wytapiany' z formy. Jakieś doświadczenie w takich rzeczach?

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:49
autor: dziobu
Domell pisze:Czy przypadkiem ten temat nie pogwałca kilku punktów z regulaminu?
II - Reklama na forum
Imho nie narusza żadnego.

Jak ktoś wykorzystuje druk 3D komercyjnie to nie od razu znaczy że koniecznie musi spamować ;) Zwłaszcza że temat ciekawy i praktyczny.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:50
autor: Pjoter
Sądzę że ciekawa też będzie podobna technologia ale DIY. Na reddicie jakiś czas temu natknąłem się na podobny wątek.
reddit lub imgur
Drukujemy model z PLA > wsadzamy go do gipsu > w domowym piecu aluminium wypalamy PLA (nie rozwalamy formy!) > zalewamy aluminium z puszek > rozwalamy formę
Pomysł o tyle ciekawy że nie nastąpi deformacja formy poprzez jej otwarcie aby wyjąć model pierwotny. W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym. Może Devil Design zrobi coś podobnego?

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 13:50
autor: CABAN-ODLEWNIA
oskar pisze:Dodatkowo aby post nie był odebrany jako brzydka reklama polecam wrzucać zdjęcia co ciekawszych realizacji bo fajnie popatrzeć na praktyczne zastosowania druku 3d zamiast na kolejne figurki i wazoniki.
Chyba nie mogę już edytować tematu, wiec podrzucam tutaj zdjęcia kolejnych elementów wykonanych w tej technologii (wydruk 3D modelu odlewniczego -> odlew żeliwny)
Na razie tylko te, które wiem, że mogę (większość Klientów zastrzega, aby nigdzie nie publikować ich "wzorów użytkowych") i mam zdjęcia pod ręką.

Odlew rusztu na podstawie starej, zniszczonej sztuki:
- Oryginał
Obrazek

- Wydruk
Obrazek

- Gotowy model odlewniczy
Obrazek

- Odlew żeliwny
Obrazek

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:00
autor: S3b
Jak duży jest to detal? Na czym drukujecie modele pod formy?

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:01
autor: dziobu
Pjoter pisze:(...)Pomysł o tyle ciekawy że nie nastąpi deformacja formy poprzez jej otwarcie aby wyjąć model pierwotny.
https://colorfabb.com/media/wysiwyg/col ... dex.html#4
Pjoter pisze:W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym. Może Devil Design zrobi coś podobnego?
Rónież ColorFabb (lub FormFutura) miał kiedyś u nas taki materiał. Strasznie drogi a rynek niszowy. Przy powyższym PLA zupełnie bez sensu.

Już bardziej przyziemnym tematem, ale i bardziej dostępnym, jest materiał na formy zalewane na zimno (silikony, żywice): MouldLay.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:03
autor: CABAN-ODLEWNIA
dragonn pisze:O ile dobrze widzę na stronie to przykład jest na podstawie modelu który składa się z dwóch części. Czyli forma jest też dwuczęściowa i w ten sposób wydruk jest uwalniany z formy? Dobrze myślę?
Tak, to jest model odlewniczy do wykonywanie form dzielonych. Model wyjmuje się z formy po jest otwarciu.
dragonn pisze:Model jest pokrywany czymś srebrnym, tajemnica czy można wiedzieć co to jest :D?
Model jest pokryty rozdzielaczem do modeli. Marki nie jestem w stanie podać, bo pośrednik od którego go kupujemy staranie wycina nazwę i dane kontaktowe z etykiety puszki, heh.
dragonn pisze:Zastanawia mnie głównie czy da się zastosować wydruk 3d przy bardziej skomplikowanych detalach gdzie forma musi być jednoczęściowa i wydruk musiała by być 'wypalany/wytapiany' z formy. Jakieś doświadczenie w takich rzeczach?
Tak, kiedyś dla zabawy wykonaliśmy odlew metodą traconych modeli, ale w przypadku naszej odlewni nie ma to potencjału... komercyjnego. Wydruk 3D należy zalać gipsem odlewniczym, wypalić taką formę w wysokiej temperaturze, aby dokładnie wytopić/wypalić model, a następnie zalać metalem. Efekty są bardzo fajne, ale i dużo zachodu przy tym.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:04
autor: Hejterro

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:11
autor: Pjoter
dziobu pisze:Już bardziej przyziemnym tematem, ale i bardziej dostępnym, jest materiał na formy zalewane na zimno (silikony, żywice): MouldLay.
Nie dałoby rady zrobić takiej formy z PLA, powierzchni wysmarować np. wazeliną i w to wlać silikon? Niestety nie znam się kompletnie na takich odlewach i dla tego się pytam, sorry jeśli pytanie jest debilne.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:14
autor: CABAN-ODLEWNIA
Pjoter pisze:Pomysł o tyle ciekawy że nie nastąpi deformacja formy poprzez jej otwarcie aby wyjąć model pierwotny. W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym. Może Devil Design zrobi coś podobnego?
w przypadku większości odlewów technicznych niewielkie przesuniecie na podziale formy nie jest problemem
Pjoter pisze:W komentarzach na reddicie jest link do filamentu który jest właśnie woskiem traconym.
przy metodzie traconych modeli formy wypala się w bardzo dużej temperaturze, więc tak naprawdę model nie musi być wykonany z wosku :-)

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:16
autor: dziobu
Pjoter pisze:Nie dałoby rady zrobić takiej formy z PLA, powierzchni wysmarować np. wazeliną i w to wlać silikon? Niestety nie znam się kompletnie na takich odlewach i dla tego się pytam, sorry jeśli pytanie jest debilne.
Pewnie że się da. Tyle że konkretnie ten materiał zostawia gładsze ścianki i z definicji ma mniejszą lepkość. Nie każdy i nie zawsze chce się w to bawić, a to niby gotowiec.

W sumie to nadaje się też do metody wosku traconego (wydawało mi się że był do tego inny materiał kiedyś, ale chyba się pomyliłem):
https://orbi-tech.de/shop/3D-Filaments/ ... anguage=en

I nazywa się Mold-Lay a nie Mould ;p

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:18
autor: CABAN-ODLEWNIA
S3b pisze:Jak duży jest to detal?
Akurat ten detal nie jest duży - średnica to ok. 15cm.
S3b pisze:Na czym drukujecie modele pod formy?
Obecnie nie mamy swojej drukarki, zlecamy drukowanie innym firmom

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:40
autor: FlameRunner
Tak mi się właśnie zdawało, że skądś ten ruszt znam... ;)

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 14:51
autor: dziobu
CABAN-ODLEWNIA pisze:Obecnie nie mamy swojej drukarki, zlecamy drukowanie innym firmom
FlameRunner pisze:Tak mi się właśnie zdawało, że skądś ten ruszt znam... ;)
Jesteś "innym firmom"? ;p

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 15:16
autor: Pjoter
CABAN-ODLEWNIA pisze:w przypadku większości odlewów technicznych niewielkie przesuniecie na podziale formy nie jest problemem
Bardziej się martwię że formę uszkodzę podczas wyciągania wzorca z odlewu. Ale jak już mówiłem w temacie jestem absolutnie zielony, chciałem tylko pokazać że można coś podobnego robić w domu. Oczywiście jeśli chodzi o odlewy z innych metali to już piec zrobiony z wiadra nie da rady więc warto rozważyć waszą firmę :D

dziobu pisze:Pewnie że się da. Tyle że konkretnie ten materiał zostawia gładsze ścianki i z definicji ma mniejszą lepkość. Nie każdy i nie zawsze chce się w to bawić, a to niby gotowiec.
Kiedy widzę cenę ponad 4x większą niż za rolkę PLA to już chyba chce mi się w to bawić ;) Na pewno jeszcze zgłębię temat gdy zacznę się bawić w takie rzeczy.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 15:23
autor: mscichu
Wiem, że czasowo i wymiarowo może mało praktyczne ale może wydruk z żywicy do odlewów?

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 16:00
autor: CABAN-ODLEWNIA
mscichu pisze:Wiem, że czasowo i wymiarowo może mało praktyczne ale może wydruk z żywicy do odlewów?
Jakość powierzchni wydruków jest chyba bardzo dobra? Cena wydruków jest pewnie też odpowiednio większa?

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 16:11
autor: mscichu
CABAN-ODLEWNIA pisze:
mscichu pisze:Wiem, że czasowo i wymiarowo może mało praktyczne ale może wydruk z żywicy do odlewów?
Jakość powierzchni wydruków jest chyba bardzo dobra? Cena wydruków jest pewnie też odpowiednio większa?
Robią w ten sposób pierścionki więc... :) Jednak własna drukarka (LCD, SLA, DLP) i żywica za 350 brutto/kg

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 16:30
autor: CABAN-ODLEWNIA
Będąc jeszcze na studiach miałem okazję oglądać tak małe wydruki 3D (tutaj akurat woskowe). Poznajecie co to jest? :-)

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 23:03
autor: mscichu
google podpowiada: Odlew zamka ortodontycznego :)

A co do wydruków z żywicy to można i duże drukować. Ja dla przykładu uczę się teraz na wydruku 103/60/14mm Więc aż takie małe to nie jest, chociaż na testy poszło już około 2l żywicy...

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 25 sty 2018, 23:09
autor: Pjoter
CABAN-ODLEWNIA pisze:Poznajecie co to jest? :-)
Kurde, mam ich całą gębę a nie poznałem :D

Masz może zdjęcia odlewów tak małych elementów? Moglibyście zrobić jakieś benchy aby albo inny model który pokazuje możliwości technologii.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 08:42
autor: CABAN-ODLEWNIA
mscichu pisze:google podpowiada: Odlew zamka ortodontycznego :)
Pjoter pisze:Masz może zdjęcia odlewów tak małych elementów?
To jest akurat sam wydruk, woskowy model odlewniczy. Wiem, że później był wykonywany odlew na jego podstawie, ale z tego co pamiętam to odlewy nie wyszły rewelacyjnie (w mojej opinii). To był projekt studencki, więc każdy się jeszcze uczył i poznawał technologię :-) Może gdzieś znajdę zdjęcia w wolnej chwili.
Pjoter pisze:Moglibyście zrobić jakieś benchy aby albo inny model który pokazuje możliwości technologii.
Benchy raczej trzeba odlać metodą traconego modelu (ze względu na geometrię), my się zajmujemy raczej większymi odlewami wykonywanymi w jednorazowych formach piaskowych.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 08:45
autor: Artu
Pjoter pisze:Kurde, mam ich całą gębę a nie poznałem :D
To dla tego chodzisz w wiadrze na głowie... :roll: :rotfl2:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 09:41
autor: Kopytko
Artu pisze:
Pjoter pisze:Kurde, mam ich całą gębę a nie poznałem :D
To dla tego chodzisz w wiadrze na głowie... :roll: :rotfl2:
.... w wiadrze.... :wtf: :wtf: :rotfl2:

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 15:58
autor: mscichu
Pjoter pisze:Masz może zdjęcia odlewów tak małych elementów?
http://tim.wip.pw.edu.pl/dokonania/

Prawie na samym dole jest zdjęcie. Jak próbuję wstawić link to powiększa mi w podglądzie na cały ekran. Coś źle robię bo miniaturki nie ma.

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 16:59
autor: CABAN-ODLEWNIA
o to właśnie chodziło :-D

Re: Metalowe odlewy z wydruku 3D

: 26 sty 2018, 22:19
autor: Pjoter
mscichu pisze:
Pjoter pisze:Masz może zdjęcia odlewów tak małych elementów?
http://tim.wip.pw.edu.pl/dokonania/

Prawie na samym dole jest zdjęcie. Jak próbuję wstawić link to powiększa mi w podglądzie na cały ekran. Coś źle robię bo miniaturki nie ma.
Dzięki!