Elektroniczna suwmiarka

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: McKee »

itepe pisze:Dla "naszych" potrzeb wydaje mi się, że taka za ok. 300 PLN jest dobra - ma dokładność 0.01 mm i - uwaga - powtarzalnośc pomiarów, czego prakttycznie żaden chińczyk nie posiada.
Bzdura. Najtańszy chińczyk wystarczy. Robiliśmy testy na którymś zlocie - wszystkie tanie suwmarki mierzyły z bardzo dużą powtarzalnością (0.01-0.02mm to błąd pomiaru / mocniejsze ściśnięcie itp). Zresztą - duża powtarzalność (nie mylić z dokładnością pomiaru) wynika z budowy tych cyfrowych suwmiarek - sprawdź sobie konstrukcję - skąd tam ma się brać nierównomierność pomiaru?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: Berg »

przy szybkim przesunięciu potrafi jakby zgubić kroki i przekłamać. Nie wiem, czy dobre tego nie mają, bo nie mam takiej pow 100zł.

Niestety zdarzyło mi się ponieść tego realne konsekwencje o wartości markowej suwmiarki. Choć dobra praktyka, to powtarzać pomiar. Nie ma co zawalać na sprzęt, tylko na operatora.

PS: ostatnio byłem w pewnej firmie, w której każdy pracownik miał w kieszeni suwmiarkę. Wyłącznie noniuszowi analogi.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: sagittario »

Bo analog nie przekłamie, a przy wprawnym "operatorze" pomiar jest naprawdę szybki.
Czy to nie jest czasem tak, że ideą cyfrówek było to aby przy dużej ilości pomiarów można było wyniki kopiować np. do komputera?
Swoją drogą pilnujcie baterii w suwmiarkach. Często błędy powtórzonego pomiaru wynikają z siadającej baterii. I chociaż na wyświetlaczu wszystko jest OK jeśli chodzi o kontrast to już w pomiarach wychodzą kwiatki. Wiem co piszę :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 8953
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5874
Kontakt:

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:przy szybkim przesunięciu potrafi jakby zgubić kroki i przekłamać. Nie wiem, czy dobre tego nie mają, bo nie mam takiej pow 100zł.
Jak w coś uderzy to zdarza jej się zgubić pozycję. Tak normalnie to mi się nie udało, nawet szarpiąc obiema rękami.
Natomiast plastikowym Digimaxem już jestem w stanie zgubić pozycję.
sagittario pisze:Czy to nie jest czasem tak, że ideą cyfrówek było to aby przy dużej ilości pomiarów można było wyniki kopiować np. do komputera?
Cyfrówka przede wszystkim podaje gotowy wynik. Jak przez pół dnia biegasz po hali i wymiarujesz jakieś detale to na prawdę można się łato pomylić przy odczycie z noniusza, a tu masz cyferki.
sagittario pisze:Swoją drogą pilnujcie baterii w suwmiarkach. Często błędy powtórzonego pomiaru wynikają z siadającej baterii. I chociaż na wyświetlaczu wszystko jest OK jeśli chodzi o kontrast to już w pomiarach wychodzą kwiatki. Wiem co piszę :D
W chińczyku tak...

Konkluzja tego wątku: tania suwmiarka jest dobra bo jest dobra i tania :D
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1797
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: Andrzej_W »

Mam praktycznie taką samą suwmiarkę co rafaljot, ma już pewnie ponad 10 lat i wymieniam tylko baterie. Jak są juz słabsze to żeczywiście przy szybszym przesuwie potrafi sie jej poprzestawiać pomiar. W pracy mam na stanie suwmiarkę Garanta ktora pomimo że ma IP67 to co jakiś czas trzeba ja wyczyścić bo od pyłu zaczyna ciężko się przesuwać. Z Mitutojo koledzy w pracy nie mają takich problemów. Zawsze mozna trafić lepiej lub gorzej
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: itepe »

Andrzej_W pisze: Z Mitutojo koledzy w pracy nie mają takich problemów. Zawsze mozna trafić lepiej lub gorzej
W rzeczy samej. Nie opieram się na testach w stylu "robili śmy, testowaliśmy, wyszło" - nie, to niemiarodajne. Mam dwie cyfrowe z Casto i z Allegro - żadna nie trzyma powtarzalności pomiaru. Przeciętnie 0.01 do 0.02 mm róznicy, nigdy nie zgadniesz na plus czy minus.
Nie ma co dyskutować, dobre analogi z certyfikatem są dla mnie lepsze. Mam taka jeszcze od ojca - powtarzalność pomiaru 100% ;)
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1797
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: Andrzej_W »

W rzeczy samej. Nie opieram się na testach w stylu "robili śmy, testowaliśmy, wyszło" - nie, to niemiarodajne. Mam dwie cyfrowe z Casto i z Allegro - żadna nie trzyma powtarzalności pomiaru. Przeciętnie 0.01 do 0.02 mm róznicy, nigdy nie zgadniesz na plus czy minus.
Nie ma co dyskutować, dobre analogi z certyfikatem są dla mnie lepsze. Mam taka jeszcze od ojca - powtarzalność pomiaru 100% ;)
Trzeba pamiętać że każda suwmiarka czy cyfrowa czy analogowa z certyfikatem będzie swoje kosztować w tym temacie jest o suwmiarkach za te 50 plnów ewentualnie trochę droższych. Przy zastosowaniach typowo domowych lub garażowych kupno suwmiarki za 1000 zeta to troszkę OP.
Sam miałem suwmiarkę która pamiętała czasy komuny w Polsce ale nieszczęśliwie upadła i pękła.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 1197
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 424

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: emartinelli »

itepe pisze:... Przeciętnie 0.01 do 0.02 mm róznicy, nigdy nie zgadniesz na plus czy minus...
I taki zakres tolerancji podaje producent. Dla mnie taki błąd pomiaru nie ma żadnego znaczenia i chyba w 90% hobbistycznego wykorzystania przy druku FDM też nie będzie miał znaczenia.
Awatar użytkownika
itepe
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 37
Rejestracja: 29 cze 2020, 23:30
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 3 PRO

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: itepe »

Tak, 0.02 to dopuszczalna norma, jednak zwróć uwagę pomiędzy błędem pomiarowym a powtarzalnością pomiaru. Błąd pomiaru jest stały dla tej samej wartości, czyli zamiast np. 12.34 pokazuje 12.33 zawsze, nie zaś dla 12.34 pokazuje raz 12.32 a przy koljenym 12.35.
I tylo to miałem na myśli ;)
Faktem jest, że do kalibracji wydruków zwykły "chińczyk" zdecydowanie wystarcza.
itepe

Ender 3 PRO - sam miód
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Elektroniczna suwmiarka

Post autor: McKee »

Nie zaobserwowałem takiego zachowania.
Musiałeś trafić na bardzo podłego Chińczyka.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”