Strona 1 z 1

pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 17:05
autor: Pjoter
Witam, przeglądając dziś reddita natrafiłem na taki temat. Ogólna idea jest taka aby filament był sprzedawany w paczkach związanych trytytami. Taką paczkę umieszczamy na szpuli przez nas wydrukowanej i przecinamy trytyty. W taki sposób otrzymujemy nawinięty filament a w kosztach nie płacimy za samą szpulę (ogranicza to koszta produkcji i transportu - przynajmniej teoretycznie). Po wyczerpaniu kupujemy kolejną paczkę związaną trytytami i już nie płacimy za szpulę.
Moje pytanie brzmi: tak "nawinięty" filament będzie miał jakieś luzy na szpuli - czy nie spowoduje to plątania się filamentu? Czy mogą być jakieś inne problemy o których nie pomyślałem?
Jeśli korzystamy z jednego rodzaju filamentu to pomysł wydaje się ciekawy - np ekofilament może być w jeszcze tańszej wersji :D
Jeśli ktoś korzysta z kilkunastu filamentów zamiennie to już patent wydaje się gorszy.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 17:17
autor: mcxmcx
Jestem za, tylko kartonowa tylko na rdzeń.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 17:38
autor: Berg
pomysł przede wszystkiem mi się podoba ze względów ekologicznych. Zapewne ktoś by zaraz wymyślił taką konstrukcję szpuli, która ma zmienną geometrię by napiąć filament.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 18:13
autor: dziobu
Przecież materiał był już tak sprzedawany. Ale nadszedł XXI wiek i teraz jest normalniej ;)
Kilka uwag:
- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu),
- maszyna i tak nawija od razu na szpuli; przekładanie tego na zwój to kolejny niebezpieczny krok na etapie produkcji,
- szpula mimo wszystko chroni materiał; wystarczy paczką niefortunnie uderzyć i masz pęknięcie/przewężenie na drucie,
- tak, rozwinięcie zwoju na mniejszej szpuli może być przyczyną poplątania drutu,
- zapomnij że ktoś początkujący poświęci pół kupionego materiału żeby szpulę wydrukować (zwłaszcza że mu zapewne nie wyjdzie; jak ma mieć zmienną średnicę pierścienia, być rozkładana i jeszcze działać... ;p),
- ile faktycznie jest osób które drukują dużo ale tylko z kilku materiałów, żeby różnica w cenie i cały ten zachód miały sens?

W sumie to nie widzę żadnego odbiorcy materiału w takiej formie.

Za to chętnie bym zamienił szpule plastikowe na kartonowe (coś jak ReForm od FormFutura). Z plastikowymi nie ma co zrobić a karton zawsze się gdzieś upchnie.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 19:13
autor: Kopytko
Plastikowe maja znaczniki materiału wiec w żółty kontener / wór wchodzą ładnie :P

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 19:19
autor: Pjoter
dziobu pisze:- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu)
Przy cenie 60 zł za szpulę to już 10% ceny więc nie tak mało. Przy dwóch szpulach mamy już przesyłkę za darmo.
dziobu pisze:- zapomnij że ktoś początkujący poświęci pół kupionego materiału żeby szpulę wydrukować (zwłaszcza że mu zapewne nie wyjdzie; jak ma mieć zmienną średnicę pierścienia, być rozkładana i jeszcze działać... ;p)
Zaproponowane jest też aby móc kupić gotową szpulę. Pytanie ile będzie wynosiła jej cena.
dziobu pisze:- ile faktycznie jest osób które drukują dużo ale tylko z kilku materiałów, żeby różnica w cenie i cały ten zachód miały sens?
Tak jak mówiłem ciekawe byłoby zmniejszenie ceny za ekofilament do absolutnego minimum.
dziobu pisze:Za to chętnie bym zamienił szpule plastikowe na kartonowe (coś jak ReForm od FormFutura). Z plastikowymi nie ma co zrobić a karton zawsze się gdzieś upchnie.
To też świetny pomysł - o ile zmniejszy to cenę za sztukę.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 19:31
autor: dziobu
Pjoter pisze:
dziobu pisze:- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu)
Przy cenie 60 zł za szpulę to już 10% ceny więc nie tak mało. Przy dwóch szpulach mamy już przesyłkę za darmo.
Słowo klucz - w detalu. W hurcie szpule są warte znacznie mniej.
Pjoter pisze:Zaproponowane jest też aby móc kupić gotową szpulę. Pytanie ile będzie wynosiła jej cena.
Tak strzelam - 20-30zł za prostacką (rozkładaną) i min. 2x więcej za rozklądaną i rozszerzaną.
Ciekawe kto by to kupił ;)
dziobu pisze:Tak jak mówiłem ciekawe byłoby zmniejszenie ceny za ekofilament do absolutnego minimum.
Ale...po co? Można kupić bez problemu tańszy plastik. Jak konkretnie chcesz od DD - zamów np 50kg. Zapewne dostaniesz korzystną ofertę. Jak już na prawdę chcesz taniej dla jednej szpuli i nie przeszkadza Ci badziewna firma, to załóż konto w ABCData.

Żyłowanie najniższej ceny nie jest dobrym wyjściem dla nikogo. Ile tego plastiku zużywasz że to taki problem?
dziobu pisze:To też świetny pomysł - o ile zmniejszy to cenę za sztukę.
Jak nie zmniejszy też bym kupił. Plastikowe szpule są okropne; zajmują kupę miejsca i są do niczego.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 20:06
autor: Berg
Powiem tak, jak tam bym dopłacił by mieć bez szpuli :D albo jakiś inny patent jak ktoś wymyśli.

Przerażą mnie ilość plastikowych odpadów, które generuję.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 20:22
autor: Artu
Szpule tekturowe... :roll:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 21:04
autor: emartinelli
Ech, było to już dawno temu.
Szpul tego typu drukowanych jest sporo na thingiverse pod hasłem (spool).
Największy problem to łatwe i częste splątywanie się, nie jeden filament trzeba było kiedyś ciachać na kawałki aby odplątać.
Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 21:20
autor: Artu
emartinelli pisze:...fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Pomysł dobry.... dla filametożerców :DD Jak ktoś zużywa około 10 szpul rocznie (tak jak ja 8-)), to raczej nie będzie sobie tym głowy zawracał :P

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 21:26
autor: Kopytko
Wydaje mi się ,ze dla sprzedawców byłby to dodatkowy problem, magazynowanie, sortowanie uszkodzeń, pakowanie, odsyłanie do producenta.
To jednak logistyka a logistyka jest kosztowna, potem pretensje od użytkowników, ze dostał szpule z 3 ryskami a nie jak było w opisie ze będą max 2 ryski.
Niedługo rząd dowali opłatę recyklingowa na szpule to wtedy może będzie się opłacać to robić. :P

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 22:37
autor: Pjoter
Kopytko pisze:Wydaje mi się ,ze dla sprzedawców byłby to dodatkowy problem, magazynowanie, sortowanie uszkodzeń, pakowanie, odsyłanie do producenta.
To jednak logistyka a logistyka jest kosztowna, potem pretensje od użytkowników, ze dostał szpule z 3 ryskami a nie jak było w opisie ze będą max 2 ryski.
Niedługo rząd dowali opłatę recyklingowa na szpule to wtedy może będzie się opłacać to robić. :P
Też uważam że pomysł odsyłania do producenta jest słaby, z tych samych powodów.
emartinelli pisze:Ech, było to już dawno temu.
Szpul tego typu drukowanych jest sporo na thingiverse pod hasłem (spool).
Największy problem to łatwe i częste splątywanie się, nie jeden filament trzeba było kiedyś ciachać na kawałki aby odplątać.
Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Nie wiedziałem nawet że pomysł był wcześniej. W takim wypadku domyślam się że obecne rozwiązanie szpuli jest "czystą ewolucją" :D

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 sty 2018, 23:05
autor: dziobu
emartinelli pisze:(...)Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Popatrz na to tak: po co to producentowi?
A no niby żeby na tym dawać kolejne plastiki. Ale...ile osób będzie chciało dostać NOWY filament na jakiejś zdziadanej szpuli? Rynek jest jaki jest i choćby po 3DGO czy Fiberlogy widać że forma również ma znaczenie. Jedni mają 8-kątne szpule, drudzy paskudne wypełniacze. Inne firmy dają plastiki pakowane w kolorowe pudełka z przeźroczystym wieczkiem. To wszystko kosztuje.

Ja bym chętnie kupował materiał nawijany na tekturową szpulę zapakowaną w jakiś karton z recyklingu. Na tym karteczka co to za materiał i kolor (umiem czytać). Ale Marek tłumaczył kiedyś że forma jest o tyle ważna że w sklepie ludzie kupują oczami. I kupią ładniejszy produkt. Nie potwierdzę tego, nie znam się, raz w życiu kupowałem osobiście filament więc nie jest to reprezentatywna próba ;p. Ale co by nie mówić to DD jednak nie upada więc można przyjąć takie podejście ma sens.

Zauważcie że nawet na zachodzie, gdzie teoretycznie na punkcie recyklingu czy ochrony przyrody mają pierdolca, tekturowe szpule to rzadkość. A same filamenty pakowane są w kolorowe pudełka które w zasadzie nie wpływają na jakość druku. No ale niektórzy kupują filament dla plastiku, a niektórzy chyba dla szpanu.

Wracając do tematu - zgadzam się z Wami. Mnie też uwiera to co wyrzucam (tj powinienem wyrzucać ;p) i ile tego jest, ale chęci chęciami a życie życiem.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 00:10
autor: emartinelli
Macie w pełni rację, że zwroty się nie opłacają ale pomarzyć można ;)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:10
autor: marek91
Tak jak już dziobu słusznie zauważył - kilka lat temu dokładnie tak było, plastspaw wysyłał materiał w zwojach na oko 2kg związanych gumowym sznurkiem, podobnie robili pozostali producenci. W zasadzie codziennie dostawłem zapytania "kiedy materiał będzie dostępny na szpulach, bo to się plącze itp.", wiem ze grupa zapaleńców chciałaby żeby było 5zł taniej i oni chętnie zrobią sobie wszytko sami, ale klient masowy chce wyciągnąć z pudełka i ma działać, już teraz od razu. Takie rozwiązanie można ewentualnie podsunąć najtańszym ale to kompletnie najtańszym producentom. Bo jak czasami widzę na allegro filament za 42zł na szpuli za 1 EURO to śmiech na sali.

Kolejna sprawa, przyjmijmy że przeciętna szpula ma ok 20cm średnicy, nie każdy dysponuje aż takim polem roboczym, lub taka szpula wejdzie na styk. Chcesz przechowywać więcej niż jedną szpulę - musisz dodrukować.

Co do zwracania szpul - też się nad tym zastanawiałem - wielokrotnie, biorąc jednak pod uwagę koszt wysyłki i problemy z rozliczaniem się z tego, oraz dodatkowe czynności które z takimi szpulami trzeba wykonać (mycie, suszenie itd.) to niestety nie warto. Całość za dużo kosztuje i wprowadza sporo papierologii i komplikuje wiele kolejnych spraw.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:35
autor: Artu
Marku, a "rozeznawałeś" rynek szpul tekturowych :roll: Łatwiej jest "utylizować" papier niż plastik, a jest to "towar jednorazowy"....
2018-01-30 10_37_29-Kartodruk.pl – Szpule.png

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:42
autor: FlameRunner
Co do skupu, mimo wszystko da się zrobić. ;)
Szpule mógłbym ja zbierać i tylko co jakiś czas wysyłać Markowi paletę gotowych do użytku.
Moja propozycja mogłaby wyglądać mniej więcej tak:
Skup szpul!
Skupuję szpule po filamentach Devil Design.
Skup znajduje się w Olsztynie, ewentualna wysyłka na koszt posiadacza szpul.
Przyjmowane będą wyłącznie szpule w nienagannym stanie: nieporysowane, gruntownie wyczyszczone ze wszelkich naklejek, napisów i kurzu.
W grę wchodzą jedynie szpule z "wybitą" na obwodzie nazwą w.w. producenta filamentu.
Jednorazowo przyjmuję co najmniej 25 sztuk.

Cennik:
Szpula 200 mm (z filamentów 1 kg): 1,50 zł / szt
Szpula 160 mm (startpacki, próbki 330 g): 1,50 zł / szt

W przypadku firm, powyższe ceny to ceny netto do umieszczenia na FV.
W przypadku osób prywatnych, powyższe ceny to ceny do umieszczenia na umowie sprzedaży.
Jacyś chętni?
Interesuje mnie skupowanie łącznie co najmniej kilkuset sztuk miesięcznie, inaczej nie zepnie się to finansowo (przestrzeń mam typowo biurową, a nie halę przemysłową, tak że koszt magazynowania wysoki...).

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:45
autor: Kopytko
W sumie.mozna by to wykorzystac na serie EKo :p ja mam kilkanascie resztek ,kilkadziesiat poszlo juz w żółty worek:p nie kreci mnie zbieractwo szpul:p ale wydaje mi sie Filip ze kilkaset miesiecznie nie uzbierasz z samego forum. Sa jeszcze szpule ale bez zadnego logo czyli bez logo DD a tak reszta ta sama ale jednak nie oznaczonek kim innym. Tez to warto wziasc pod uwage bo ogarniecie takiej szpuli w logo to chwila u tokarza i masz nakladke na lutownice jesli az tak sie chce.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:54
autor: virgin71
Ciekawe, że sprawa wypłynęła, kiedy o tym rozmawiałem z DD:) hehehe

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 10:55
autor: dziobu
Ja bym proponował takie coś do wszystkich plastików:
foto.jpg
https://3dfilamenty.com/environment/cac ... 193f0c.jpg
Szpula kupy się trzyma, wygląda fajnie, jest płaska więć da się położyć kilka na sobie i nie zjeżdżają. A potem jest co z kartonem zrobić ;)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 11:02
autor: FlameRunner
Kopytko pisze:ale wydaje mi sie Filip ze kilkaset miesiecznie nie uzbierasz z samego forum
Oczywiście, że nie. ;) To by musiała być akcja skierowana do wszystkich krajowych klientów, oficjalnie wspierana przez DD i z zapewnioną wyłącznością.
Kopytko pisze:Sa jeszcze szpule ale bez zadnego logo czyli bez logo DD a tak reszta ta sama ale jednak nie oznaczonek kim innym. Tez to warto wziasc pod uwage bo ogarniecie takiej szpuli w logo to chwila u tokarza i masz nakladke na lutownice jesli az tak sie chce.
I część szpul będzie wyglądać jakbyś w aucie przebił VIN? :D


marek91 pisze:kilka lat temu dokładnie tak było, plastspaw wysyłał materiał w zwojach na oko 2kg związanych gumowym sznurkiem, podobnie robili pozostali producenci. W zasadzie codziennie dostawłem zapytania "kiedy materiał będzie dostępny na szpulach, bo to się plącze itp."
Pamiętam, z jaką ulgą witałem u siebie filamenty fabrycznie nawinięte na szpulę. :)
Niemniej jednak, z plastspawem to była trochę inna sprawa. To było całe 2 kg w bezkształtnym zwoju, który się potem w domowych warunkach przewijało, zazwyczaj niezbyt wprawnie. To nie mogło się sprawdzać.
Kilogramowy zwarty zwój zrobiony na wymiar, zakładany na pasującą szpulę spisywałby się dużo lepiej, może nawet całkiem bez problemów - oczywiście w sensie tylko i wyłącznie technicznym.
marek91 pisze: Kolejna sprawa, przyjmijmy że przeciętna szpula ma ok 20cm średnicy, nie każdy dysponuje aż takim polem roboczym, lub taka szpula wejdzie na styk. Chcesz przechowywać więcej niż jedną szpulę - musisz dodrukować.
Nie no, drukowanie tych szpul to czyste szaleństwo, ktoś by to musiał robić na wtryskarce - i tu natrafiamy na kolejny bardzo duży problem z tym pomysłem...

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 11:18
autor: Berg
Świat się zmienia. Świadomość i przyzwyczajenia ekologiczne Polaków i innych też. Może kilka lat temu podejście było inne teraz jest inne. a może jeszcze nie jest. Rozmawiać warto.

Kiedyś robiłem projekt miejski, o którym wszyscy mówili, że Polacy, miasta nie są na niego gotowi. Udało się i dziś po kilku latach to jest normalne i nikt się nie dziwi.

Druga sprawa to co faktycznie jest ekologiczne a co nie jest. Większości się wydaje, że zwracanie butelek po piwie to jest eko. Niestety niekoniecznie. Koszt transportu, mycia, sterylizacji oraz ilość energii do tego potrzebna jest porównywalna z produkcją nowej butelki. Dodatkowo zwrotne butelki są z grubszego szkła najczęściej więc na ich produkcję poszło więcej energii a spora ich część nie jest zwracana.
Jeśli na transport 100 KG szpul trzeba zużyć dodatkowych 100 litrów paliwa to oczywiście nie ma sensu.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 30 sty 2018, 12:38
autor: SQ9KRD
Tu nasuwa mi się odpowiedź na pytanie " Po co robię tą niszczarkę"

3 takie pojemniki
Obrazek

po zmieleniu zamieniają się w jeden taki
Obrazek
Obrazek

Dlatego też pod pomysłem papierowych szpul podpisuje się obiema "ręcyma".

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 31 sty 2018, 12:38
autor: Cosik
a ja znalazłem właśnie filmik na ten temat ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NtdcciXnfM8

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 31 sty 2018, 15:40
autor: emartinelli
Pomysł fajny, ale aby to wprowadzić kilka kluczowych firm musiałoby się dogadać. Albo jedna wielka, która wytyczy standard.
Marek, co ty na to? :)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 01 lut 2018, 08:25
autor: McKee
Dla mnie się liczy też trwałość szpuli.
Papierowej / tekturowej szpuli jakoś nie ufam.
Częściej mi się zdarza kilka razy zmieniać szpulki w trakcie ich "życia" niż wydrukować całą szpulę na raz. Szpula ma być w miarę solidna - plastik jest OK a tektura budzi moją niechęć. Może się przekonam kiedyś ale dla mnie liczy się wygoda użytkowania i brak ryzyka popsucia wydruku przez korzystanie z kiepskich szpul (ułatwiających splątanie czy zakleszczenie).

Kupiłem kiedyś filament na szpulkach, które miały boki z dykty - średnie rozwiązanie - delikatne i generuje kurz. Tektura wydaje mi się jeszcze słabszym materiałem (choć może mniej kurzu z papieru niż z dykty).

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 01 lut 2018, 10:48
autor: dziobu
McKee pisze:Dla mnie się liczy też trwałość szpuli.
Papierowej / tekturowej szpuli jakoś nie ufam.
Dotychczas tylko raz wydrukowałem szpulę "na raz", a tak to robię pierdoły więc szpule jeżdżą tu i tam - także rozumiem o co Ci chodzi.
Najgorszą spzulę jaką miałem, i była to próbka (mała szpula, ~300g) chyba PLA, wyglądała mnie-więcej tak:
IMG_8320_preview_featured.jpg
(https://cdn.thingiverse.com/renders/75/ ... atured.jpg)
To jest oczywiście jakaś samoróbka ale tamta wyglądała podobnie. Z plastikowym środkiem i ściankami z gównolitu (co ciekawe - na obrazu szpula jest skręcana, moja była klejona).
To jest coś, czego absolutnie NIE chcę i nikomu nie polecam ;p


Jeśli chodzi o szpulę która imho będzie estetyczna, ładna, trwała i _NIE SYFI_ to pozostaję przy swoim:
formfutura-reformtm-rtitan-black-209947-en.jpg
(https://cdn-3d.niceshops.com/upload/ima ... 947-en.jpg)
Można na niej stanąć. Pewnie że jak ktoś będzie ją nieumiejętnie przewalać po pokoju to może się boki pokruszą, no ale to nie plastik. Ostatnia która mi została jest wciąż w stanie idealnym (mało używana, za to sporo noszona - ale ją chcę zachować i ozdobić ;p). Do tego szpula jest płaska z obu stron i można je spokojnie kłaść jedna na drugiej aż pod sufit. A po zużyciu da się ją rozerwać i do makulatury, albo...jest to idealna podpałka ;) (nie kopci, nie śmierdzi, nie ma tu żadnych foliowań ani niczego takiego). Świetnie nadaje się też jako baza do decoupage (bardzo wdzięczny materiał). No i traktowana normalnie się nie rozpada, nie kruszy i nie pyli.

Dla jasności, również _NIE CHCĘ_ czegoś takiego:
Filament-PLA-Czarny-1kg_[2727]_568.jpg
(https://www.3drukarki.pl/images/3drukar ... 5D_568.jpg)
Ta szpula akurat syfi niesamowicie, a po zużyciu nadaje się zupełnie do niczego.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 14:24
autor: gRby
Tylko dorzucam pomysł do pomysłu. Świetna sprawa.
https://www.youtube.com/watch?v=on48mBBoYNY

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 14:27
autor: FlameRunner
Czy ten filmik wnosi coś nowego do tematu?

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 15:02
autor: sp6vgx
Ja powiem tak - przynajmniej co do wspomnianego tutaj plastspawu - to z tym filamentem miałem takie sobie doświadczenia. Przynajmniej przewijanie tego i rozplątywanie tego nie należało do miłych, a licząc że czas to pieniądz straciłem na tym tyle że bym kupił droższy filament na normalnej szpuli. Ot zrobiłem to raz i dziękuję...

Teraz mamy tak po co to zmieniać... Jeden przykład to ekologia drugi przykład to cena. Teraz powiedzmy o szpulach z papieru lub jakiś mas papierowych które zapewne dobrze wykonane będą miały odpowiednią wytrzymałość, zapewne też będą bardziej ekologiczne. Pozostaje pytanie czy aby będą one tańsze. Zapewne ktoś będzie musiał zainwestować w dość specyficzny park maszynowy, gdzie taką szpulę z tworzywa można robić na stosunkowo uniwersalnej wtryskarce, a zmieniając formę robić całkowicie coś innego i nie związanego z filamentem...

Dobra zostają nam puste szpule... hmm ahh ta ekologia... Ja szpulek nie wywalam... używam ich na przewody które czasem kupuję na metry. Z części robię sobie "magazyny szufladkowe" na różne pierdoły (pomysł z YT) itd. W sumie jak mówimy o ekologii to nie tylko pomysły recyklingu, ale i pomysły na wykorzystanie do innych celów takich niby niepotrzebnych rzeczy też są bardzo istotne.

Temat wpływu ceny szpuli na cenę filamentu w sklepie raczej pomijam...

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 17:03
autor: gRby
W rosnącym biznesie druku 3d na pewno zaraz się znajdzie pełno producentów takich MasterSpool-ów. Pierwsi będą Chińczycy. Do drukarek dodają teraz podstawki i uchwyty na szpule. Co za problem żeby razem z drukarką dostarczana była taka uniwersalna szpulka.

Ta przedstawiona na filmiku jest naprawdę przemyślana. Razem z przedstawionym filamentem stanowi jakby "katridż" do uzupełniania. Taki standard.

Pewnie, że klika szpulek od filamenów można zagospodarować na różne sposoby. Jednak w większości ludzie je wywalają generując śmieci.
Nie sądzę aby ceny filamentów bez szpulki były niższe, choć powinny.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 17:26
autor: sp6vgx
gRby pisze: Pewnie, że klika takich szpulek od filamenów można zagospodarować na różne sposoby. Jednak w większości ludzie je wywalają generując śmieci.
Tak wiem... jednak trochę odchodząc ot tematu kiedyś szło się do sklepu i kupowało kiełbasę zawiniętą w papier i nikt od tego nie umierał, teraz niemal każdy produkt spożywczy zamknięty w folię itd. (przepisy tych samych co mówią o ekologii). Patrząc na moje śmieci to nawet jak bym wywalał te szpule to będzie jakiś promil w stosunku do tego co generują opakowania spożywcze - tutaj też nie można przeginać bo dojdziemy do absurdów jakich wiele w naszym życiu.

Natomiast co do ceny filamentu to cena szpuli zapewne jest znikoma i jak filament miał by być tańszy to by był i bez zmiany szpuli. Jednak wiadomo że na cenę detaliczną wpływ ma wiele innych czynników... Tutaj jak ktoś kupuję mało filamentu to wiele w jego życiu taka szpula nie zmieni, a jak ktoś sporo kupuje to znajdzie sobie tańsze dojścia do tego produktu... Owszem zawsze można powiedzieć że było by jeszcze taniej, tylko w pewnym momencie dojdziemy do tego że po co nam barwiony filament (barwnik też kosztuje), bardzo możliwe że ręczne pomalowanie wydruku będzie tańsze ;)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 18:03
autor: dziobu
sp6vgx pisze:Tak wiem... jednak trochę odchodząc ot tematu kiedyś szło się do sklepu i kupowało kiełbasę zawiniętą w papier i nikt od tego nie umierał, teraz niemal każdy produkt spożywczy zamknięty w folię itd. (przepisy tych samych co mówią o ekologii).
Wypad do sklepu przed świętami - wór śmieci z samych opakowań które wywala się na dzień-dobry. Owszem, chore.
sp6vgx pisze:Natomiast co do ceny filamentu to cena szpuli zapewne jest znikoma i jak filament miał by być tańszy to by był i bez zmiany szpuli.
Była tu już odpowiedź na wszystkio.
Szpula kosztuje niewiele. Natomiast poplątany plastik to większa strata niż szpula w śmieciach. Drukuję trochę, szpul też mam kilka i nie wiem co by mnie mogło zachęcić do kupienia wiązki filamentu bez szpuli. Jak sam wygląd szpuli czy kartonika jest mi obojętny, tak poplątanie plastiku i wydruk w koszu już boli.
sp6vgx pisze:(...)dojdziemy do tego że po co nam barwiony filament (barwnik też kosztuje), bardzo możliwe że ręczne pomalowanie wydruku będzie tańsze ;)
A ja miałem kiedyś taki zamysł. Ale pojawił się problem - rzeczy użytkowe lubią się obijać i rysować, wtedy wychodzi oryginalny kolor. No i samo malowanie bywa upierdliwe. Dlatego przeszedłem na filament kolorowy i tak zostało ;)

Już szpule wywalam. Jakiś czas je trzymałem ale tylko przeszkadzały.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 21:50
autor: gRby
sp6vgx pisze:Tak wiem... jednak trochę odchodząc ot tematu kiedyś szło się do sklepu i kupowało kiełbasę zawiniętą w papier i nikt od tego nie umierał, teraz niemal każdy produkt spożywczy zamknięty w folię itd.
Kiedyś każdy miał syfon w domu i tylko kupował naboje z gazem w warzywniaku albo wymieniał szklane syfony. Teraz masz kilkadziesiąt rodzajów wody w plastikowych butelkach milionów kształtów, które lądują w śmietniku (jakoś słabo wierzę w polski recykling).
dziobu pisze:Drukuję trochę, szpul też mam kilka i nie wiem co by mnie mogło zachęcić do kupienia wiązki filamentu bez szpuli. Jak sam wygląd szpuli czy kartonika jest mi obojętny, tak poplątanie plastiku i wydruk w koszu już boli.

Mogłaby być opcja sprzedaż na szpuli albo bez. Każdy miałby wybór. Rozwiązanie, a wręcz system z DasFilament i szpulką z filmu daje dość dobre zabezpieczenie przed poplątaniem - przecinasz zipy na samym końcu gdy filament jest na szpuli a jego końce zabezpieczone.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 21:58
autor: sp6vgx
gRby pisze: Mogłaby być opcja sprzedaż na szpuli albo bez. Każdy miałby wybór. Rozwiązanie, a wręcz system z DasFilament i szpulką z filmu daje dość dobre zabezpieczenie przed poplątaniem - przecinasz zipy na samym końcu gdy filament jest na szpuli a jego końce zabezpieczone.
Niby tak. Tylko postaw się teraz w roli producenta. Konkretnie chodzi o to jak ma przekalkulować ile filamentu w procesie produkcji nawinąć na normalną szpulę, a ile bez... W końcu może wyjść na to że któryś towar będzie długo leżał na magazynie i będzie trzeba albo przewinąć na szpulę lub z niej odwinąć (ot jeden się sprzeda, a drugi nie).

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 22:02
autor: dziobu
gRby pisze:Mogłaby być opcja sprzedaż na szpuli albo bez. Każdy miałby wybór. Rozwiązanie, a wręcz system z DasFilament i szpulką z filmu daje dość dobre zabezpieczenie przed poplątaniem - przecinasz zipy na samym końcu gdy filament jest na szpuli a jego końce zabezpieczone.
Był tu wątek w którym marek91 odpowiadał na wszystkie pytania, m.in jak się robi filament. Może jest do tego jeszcze jakiś film. Poczytaj/zobacz ile _nie użycie_ szpuli generuje problemów i ewentualnych niebezpieczeństw już na etapie produkcji. Obecnie plastik jest nawijany od razu na szpulę.
Po drugie - trytytka to żadne zabezpieczenie. Poleży to pół roku, plastik się zestarzeje, potem kurier walnie mocniej i całość się rozpadnie. Skoro jestem w stanie tak rozerwać spiętą szpulę zwykłęgo kabla to tym bardziej ciężki filament.
W DasFilament wycenili szpulę na ~1,12EUR; ewentualne poplątanie nitki nie jest warte zaoszczędzonych 5zł.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 23:18
autor: gRby
sp6vgx pisze:Tylko postaw się teraz w roli producenta. Konkretnie chodzi o to jak ma przekalkulować ile filamentu w procesie produkcji nawinąć na normalną szpulę, a ile bez... W końcu może wyjść na to że któryś towar będzie długo leżał na magazynie i będzie trzeba albo przewinąć na szpulę lub z niej odwinąć (ot jeden się sprzeda, a drugi nie).
To nie mój problem. Ja jestem konsumentem. Producentów filamentów są dziesiątki jak nie setki, więc w ich interesie jest uatrakcyjnienie oferty. Nie chodzi o 5zł za szpulę choć i to ma znaczenie. Mi się idea MasterSpool bardzo podoba i patrząc po różnych forach i projektach na thingiverse nie jestem osamotniony.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 23:30
autor: FlameRunner
gRby pisze: Mogłaby być opcja sprzedaż na szpuli albo bez. Każdy miałby wybór.
Dla producentów, hurtowni i sklepów oznaczałoby to: drugie tyle produktów, drugie tyle stanów magazynowych, drugie tyle zamrożonych pieniędzy. W efekcie i filament na szpuli, i filament bez szpuli mogłyby się okazać droższe niż filament wychodzący z hali produkcyjnej wyłącznie na szpulach...

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 22 mar 2018, 23:52
autor: sp6vgx
gRby pisze: To nie mój problem. Ja jestem konsumentem. Producentów filamentów są dziesiątki jak nie setki, więc w ich interesie jest uatrakcyjnienie oferty.
Owszem tutaj masz rację. Jednak jest jedno "ale" - producent nie jest instytucją charytatywną i jeśli taki zabieg się nie kalkuluje, wymaga poniesienia znacznych kosztów (a nie oszukujmy się one muszą się zwrócić więc będą zawarte w cenie towaru) to niestety jest coś takiego jak zdrowy rozsądek. Problem jest taki że ludzie mają czasem różne dziwne pomysły i nie ma sposobu na to aby wszystkich zadowolić. Jeśli ktoś by zrobił np. rzetelne badania marketingowe że większość jest za takim rozwiązaniem lub przynajmniej istnieje grupa dla której kalkuluje się wprowadzić dane rozwiązanie to zapewne by takie rozwiązanie było dostępne na rynku.

Kolega przykładowo pisał że projektuję elektronikę pomiarową i teraz pytanie jak zbiorę w internecie grupę osób która będzie chciała mieć w takim sprzęcie powiedzmy "pompkę ssąco ciupciającą" :mrgreen: to czy kolega coś takiego zaimplementuje ? Wszak trzeba zadowolić swoich klientów ;) Ot czasem zdrowy rozsądek bierze górę i się nie robi wszystkiego co chce konsument...

Zresztą nikt chyba kto kupił z PlastSpaw-u filament bez rolki nie był zbyt szczęśliwy... Pomijam ile się namęczyłem przy rozplątywaniu tego i przewijaniu na szpulę aby nie mieć niespodzianki podczas druku... Pomijam już to że mieszkanie wyglądało jak by grasował w nim jakiś pająk mutant... wszędzie pełno rozciągniętego filamentu... Nie ja dziękuję przynajmniej za takie atrakcje znowu i jak stwierdził dziobu w trytytki nie wierzę, a lepsze zabezpieczenie to wyjdzie znowu taka klamra np. połowa wielkości szpuli...

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 00:49
autor: gRby
No nie wiem. Każdy ma po części rację. Jak pisałem wcześniej idea mi się podoba i przynajmniej jedna firma w ten sposób sprzedaje filament i jakoś im się to kalkuluje. Znalazła jakąś niszę, a tym samym o tej firmie się mówi czyli ma automatycznie reklamę.
Tu kilka projektów MasterSpooli, przy czym jeden, ten z filmiku naprawdę jest bardzo przemyślany.

https://www.thingiverse.com/search/page ... 4416a3bacd

W tym filmiku, który zamieściłem koleś zwraca też uwagę na fakt, że paczka filamentu waży wtedy mniej i "łapie się" w niższych widełkach usług transportowych. U nas nie ma to takiego znaczenia, ale kto wie czy któregoś dnia nie będzie miało.
sp6vgx pisze:Kolega przykładowo pisał że projektuję elektronikę pomiarową i teraz pytanie jak zbiorę w internecie grupę osób która będzie chciała mieć w takim sprzęcie powiedzmy "pompkę ssąco ciupciającą" :mrgreen: to czy kolega coś takiego zaimplementuje ? Wszak trzeba zadowolić swoich klientów ;) Ot czasem zdrowy rozsądek bierze górę i się nie robi wszystkiego co chce konsument...
Od tego są badania rynku. Jeśli zbierzesz grupę osób, które będą potencjalnymi klientami - mam na myśli osoby z branży - to czemu nie. Implementujemy bardzo dużo funkcji, o które proszą ludzie. To z kolei powoduje, że produkt zyskuje więcej odbiorców. Oczywiście sami oceniamy co jest warte wdrożenia, jakie są jego koszty i jak może się to przełożyć na polepszenie sprzedaży.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 01:05
autor: MaxXxi47
To może jakiś biodegradowalny plastik? Skoro ludzie chcą być tak super eko to można wprowadzić dla tych "wymagających" serię bezglutenowego wege filamentu ze szpulą wykonaną z trocin, kaszki manny i jagód Goji. Wszystko zapakować w hipsterski karton co to nie jest mainstreamowy ale wszyscy go używają i dać cenę x4.

Ja tu widzę dziwny trend i dwie grupy osób - tych co chcą jeszcze taniej nie zwracając uwagi na to że proces technologiczny takiego pakowania filamentu bez szpuli też musi zostać opracowany i wdrożony. Dla nich cena rolki = cena filamentu + cena szpuli. Skoro szpuli niema to chcem taniej i wuj!
Druga grupa to ludzie eko i dla nich mniej plastiku to czystsze powietrze, mniej smogu i inne takie. Pic polega na tym że większość szpul powinna iść zwyczajnie na recykling, ponowny przetop i trafić znów w obrót jako kolejna szpula bądź co innego plastikowego. Problemem nie jest to że jest ich zbyt dużo a to jak u nas działa sortowanie śmieci i ich póżniejsze przerabianie.

Osobiście MasterSpool do mnie nie przemawia z czysto praktycznych względów. Mam kilka kolorów z których drukuję i napewno dojdą kolejne więc co? Mam zrobić ich X i z każdym nowym kolorem/materiałem dodrukowywać kolejne? Nie widzę tego.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 06:48
autor: FlameRunner
Nie macie wrażenia, że ten temat zatoczył pełne koło i teraz drugi raz mielicie/mielimy to samo? :P

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 08:07
autor: dragonn
Tak, dokładnie. I z poprzedniego 'obiegu' ja widzę tylko jedno rozwiązanie - rolki z tektury, jak było pokazane można zrobić to dobrze.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 08:22
autor: Berg
ale chodzi o ekologię? JEśli tak to. First things first.
Grzanie stołu przez 10h grzałką 200W na 50% to 1KWh. (Niektórzy mają i 600W i więcej) Przedrukowanie całej szpuli to powiedzmy 150h, czyli 15KWh. Na wyprodukowanie 1MWh trzeba 150KG węgla. Daje to 2,25KG węgla na szpulę, straty na przesyle, sprawności zasilacza ~ powiedzmy w sumie 3KG węgla.

1. nie drukować bez sensu śmieci
2. nie grzać stołu gdy można drukować na zimnym
3. drukować na małej drukarce małe rzeczy jeśli już grzać trzeba

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 08:32
autor: FlameRunner

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 23 mar 2018, 08:52
autor: Berg
no właśnie. fajnie się gada o tym co moją INNI robić. Niech inni robią eko szpule, a ja będę drukować Marwina na środku stołu 300x300, grube na 8mm idealnie proste! ..... z nylonu.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 24 mar 2018, 07:44
autor: McKee
... ale może jednak nie powinieneś.

(by FR: https://www.youtube.com/watch?v=rcx-nf3kH_M ;))

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 04:20
autor: MaxXxi47
Tak mnie teraz naszło na nocne rozkminy i wpadł mi do głowy pomysł w stylu "Punktu sprzedaży filamentów" gdzie przychodzisz z własną szpulą, pan sprzedawca w kufajce z petem w ustach mówi grzecznie "Czego?" A wtedy mówię "Tego rubinowego PETa od DD pan mi tu do pełna nawinie". I z wielkiej 100kg belki poprzez nawijarkę moja szpulka nawija się leniwie, sprzedawca poprawia czapeczkę i zerka czy aby na pewno solidna lecz widać że już lekko wysłużona maszyna spełnia swoje zadanie (bo jak wiemy poplątany filament to zuo :D). Po usłyszeniu charakterystycznego kliku pełna szpula ląduje na wagę uprzednio wytarowaną, wychodzi 1224 gramy. Cieszę się że weszło więcej bo żona już z miesiąc suszy mi głowę o ten żyrandol co jej obiecałem ale ładne filamenty mi się pokończyły - to teraz będzie miała, myślę. Sprzedawca od niechcenia rzuca "Coś jeszcze?" Kiwam głową podając małą szpulkę półkilówkę. "Tu mi pan nawinie tego srebrnego, o tego - pokazuję palcem belkę z pobłyskującym PLA". Ten sam terkot maszyny, ten sam klik, waga 556 gram - ujdzie, myślę. "96,60" słyszę, kładę banknot na ladę, zabieram drobniaki niechlujnie rzucone przez sprzedawce. Mówiąc "Do widzenia" zabieram swoje szpulki obracam się i wychodzę słysząc tylko odmruknięcie. Idę do domu DRUKOWAĆ :)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 06:41
autor: McKee
Podeślij na forum namiary na swojego dilera ;)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 08:02
autor: Berg
@MaxXxi47
Szpule w juki. okulbaczam konia. Uśmiecham się i mrugam do Rudej Zośki zerkającej z okna nad barem....
Piękny sen.
Dzień dobry.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 14:40
autor: emartinelli
MaxXxi47, możesz książki pisać - masz potencjał :)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 20:29
autor: Zepco
McKee pisze:Podeślij na forum namiary na swojego dilera ;)
Devil Design ;-)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 20:33
autor: anraf1001
Jak potrzebujecie namiary na dobry towar to polecam ABS od Fiberlogy. Jego zapach mocno wam głowy przetrzepie xDDD

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 20:36
autor: McKee
anraf1001 pisze:Jak potrzebujecie namiary na dobry towar to polecam ABS od Fiberlogy. Jego zapach mocno wam głowy przetrzepie xDDD
Hmm... nie wiem czy to jest dobra reklama. Ja raczej staram się unikać wdychania oparów topionego plastiku. A jeżeli
jeszcze 'trzepie', to ja stanowczo dziękuję ;)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 20:56
autor: anraf1001
Powiedzmy, że to jest jedyny ABS, którego zapach mnie strasznie drażni. Co oni tam dodają?

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 21:08
autor: Domell
hmmm a ja się chyba zepsułem :/ nie czuje zapachu abs :/

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 21:33
autor: marek91
Domell, skąd ja to znam :git:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 29 mar 2018, 21:41
autor: dziobu
Mogę Wam podesłać trochę starego ABSu od eFilament3D :)
Bo ABSem DD jadę sporo ostatnio i nic. A ten to klasa sama w sobie ;)

mspool

: 29 maja 2018, 14:55
autor: MalT
To może zakup filamentu bez szpuli?
https://www.thingiverse.com/thing:2769823

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 29 maja 2018, 15:17
autor: FlameRunner
Temat był już wałkowany na forum. pomysł - MasterSpool Standard

edit: dyskusja przeniesiona z viewtopic.php?f=47&t=1383&start=20

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 18:36
autor: Vesp

Re: RE: Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 18:57
autor: Marcin.KnD
Vesp pisze:Taka ciekawostka - http://fiberlogy.com/pl/filamenty/refill/
A jaka jest tego cena?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 18:59
autor: TDI-CAD
o dyszkę mniej

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 19:00
autor: Pajacyk0v
Super że coś się dzieje w tym temacie. Na pewno kupie.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 19:00
autor: Marcin.KnD
W sumie na przesyłkę, ciekawe czy nie będzie się plątać

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 19:04
autor: TDI-CAD
Będą udostępnione szpule do wydrukowania, które umożliwią wymianę wkładu. Po założeniu materiału i zamknięciu szpuli rozcina się trytki. Myślę, że i tak będzie się plątać ....

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 20:59
autor: Domell
Bez sensu, zaraz się pojawią płaczki o splątaniu....

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 21:05
autor: TDI-CAD
Zamówię, wypróbuje i dam znać...

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 21:08
autor: Marcin.KnD
No standard master spool. Te uważam że będzie się plątać

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 22:37
autor: Zepco
O ile koniec szpuli ma fajny uchwyt, to jak wygląda jego początek wewnątrz, a dokładnie jego zamocowanie. Czy nie będzie takiej sytuacji, że prócz szpuli będzie się kręcić sam zwitek filamentu?

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 23:23
autor: Kopytko
Takie rozwiazanie wg mnie jest ok dla kogos kto korzysta z jednego kokoru hurtowo. Jaki to ma sens jak sie drukuje roznymi jako hobbysta? Drukowac dziesiatki szpul zeby ciagle nie zmieniac zawiniatek? Przeciez drukowana jest o wiele drozsza od takiej kuonej. Ale jak wspomnialem, jednokolorowym gdzie nie zmieniaja kolorow to rozwiazanie ok. W innym przypadku nie.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 30 maja 2018, 23:37
autor: Pajacyk0v
Jest miejsce na koniec szpuli (4:30). Widać że koncept jest przemyślany.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=on48mBBoYNY

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 00:00
autor: Berg
i mleka bez butelki?

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 05:48
autor: McKee
rafaljot pisze:i mleka bez butelki?
No przecież można kupić w folii (tak jak filament :rotfl:)

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 11:48
autor: Berg
mleko w folii? chyba 20 lat temu ostatnio.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 12:56
autor: Pajacyk0v
Za dużo odpadów produkujemy. Pewnie słyszeliście że EU chce zakazu masowej produkcji plastikowych przedmiotów jednorazowych (sztućce, talerze patyczki do uszu etc).

Branża druku 3D powinna uciec do przodu i zacząć produkować filamenty bezszpulowe albo przynajmniej robić szpule z surowców odtwarzalnych/biodegradowalncyh (tektura). Niestety tak robią tylko nieliczni (np. Proto-pasa)

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 12:59
autor: Berg
tak, powinna uciec do przodu i robić filamenty bezfilamentowe, tak by nie produkować plastiku.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7ec6VKvPc0I

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 13:22
autor: McKee
rafaljot pisze:mleko w folii? chyba 20 lat temu ostatnio.
Widocznie nie chodzisz do mniejszych sklepów. W hipermarketach nie występuje, ale w mniejszych sklepach wiejskich wciąż jest dostępne i popularne (bo tańsze od tego w kartonach czy plastikowych butelkach).

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 13:24
autor: Berg
wow, muszę to sprawdzić :D

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 31 maja 2018, 13:37
autor: Marcin.KnD
@Pajacy0v jestem jak najbardziej za ochroną środowiska, ale po pierwsze filament bez szpuli już kiedyś był (czytałem o tym bo sam za krótko siedzę w temacie), podobno nie wypaliło bo się plątał i więcej się zmarnowało niż zaoszczędzili na szpuli. Ponadto jeśli ktoś wprowadzi kaucję za szpulę, żeby jakiś recycling zrobić, to ile ta kaucja wyniesie 5 -10 zł. A wysyłka jej do sklepu drugie 10 zł. Opłacalne tylko dla kogoś kto sam zaniesie szpulę do sklepu albo hurtowo wyśle. Ale co mają zrobić ludzie którzy hobbystycznie zużywają kilka szpul w ciągu roku?

Wg mnie wrzucenie szpuli do żółtego worka nie jest zbrodnią wobec środowiska. A pomysły typu master spool są fajne ale osobiście wolałbym żeby była to mała szpula żeby sobie testowe próbki nawinąć bo zawsze tego trochę się pląta w domu.



Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 08:56
autor: MalT
W 2011 trzeba było sobie jakoś radzić jak filament był bez szpuli:
https://www.thingiverse.com/thing:10219

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 11:27
autor: morf
Uff mialem sie nie wtracac ale kolejne posty pod haslem "filament bez szpuli" na roznych forach sa baaardzo interesujace.

Ogolnie jestem zdania ze to nonsens, no chyba ze ktos ma przyjemnosc w przewijaniu i rozplatywaniu.
To jest *produkt* wiec ma takie a nie inne opakowanie. Tak jak jajka sa sprzedawane w wytloczkach (tak czasami plastykowych) bo poki co nikt nic lepszego nie wymyslil.
Przyklad: Jesli filament na szpuli jest tragicznie splatany (zazwyczaj z winy uzytkownika ale zalozmy ze jednak jakims trafem jest zle nawiniety) to przynajmniej mozna to zakrelamowac bo kupiles produkt jako calosc.

Nie zebym nie byl eko ale po prostu widze jak czesto pod haslem eko mozna zrobic interes albo propagandowe slogany.

Ogolnie te wszystkie jednostkowe akcje eko dla konsumentow sa wazne ale wojowanie o filament bez szpul jest (przepraszam jesli kogos uraze swoja opinia) bezsensu.
Ile takich szpul jestesmy w stanie zuzyc? setki/tysiace? jaka to jest skala per osobe? kilkadziesiat... dobra nawet kilkaset kg.

Jesli juz ktos chce wojowac to trzeba przede wszystkim zajac sie przemyslem bo tam skala jest duuuzo wieksza
Przyklad z wczoraj:
Niewielka firma z mniejszego miasta ktora robi opakowania foliowe na produkty zywnosciowe, cos poszlo nie tak z nadrukiem, klient nie zaakceptowal.
No zdarza sie srednio 1-2 razy w miesiacu. Do utylizacji poszlo 10ton foli.
Takich firm jest cala masa, juz nie mowiac o duzych koncernach.

I jak to sie ma nawet z kilkunastoma szpulami ? xD xD xD

Jesli juz to moznaby sprobowac robic szpule np z grubego kartonu, jakiejs masy papierowej (jak czasami pseudo eko opakowania na smartfony) ale raz ze pewnie byloby to 2-3x drozsze a dwa mogloby chlonac wilgoc.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 11:37
autor: Marcin.KnD
Świetna opinia. Popieram

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 11:40
autor: Artu
MalT pisze:W 2011 trzeba było sobie jakoś radzić jak filament był bez szpuli...
Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy rok 2018 :DD
morf pisze:Uff miałem się nie wtrącać ale kolejne posty pod hasłem "filament bez szpuli" na rożnych forach są baaardzo interesujące.
Ja bym to nazwał dosadniej, ale... :mrgreen:

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 11:40
autor: Pajacyk0v
Normlanie. Pomnóż przez setki tysięcy użytkowników. Patrzenie tylko z swojego punktu widzenia (bo to raptem kilkanaście szpul) jest krótkowzroczne.

Potem powstają takie miejsca na ziemi...

Obrazek

Żeby nie było. Nie jestem ekoterrorystą, ale znam takie powiedzenie "Nie sraj tam gdzie jesz". Ziemia jest jedna i nie ma gdzie uciec.

PS. U nas się nawet nie pie****lą jak murzyn na powyższym obrazku. Podpalają całe składy jak w Zgierzu :mad:
PS2. Recykling w Polsce to k***wa mit!

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 11:59
autor: dziobu
No i większość osób która korzystała kiedyś ze zwojów jakoś nie chce do tego wracać.

Tutaj zupełnie przemilczę rynkowy koszt wydruku takiej szpuli. Jeśli kogoś interesuje - >=150zł. Czyli ponad 150 razy więcej niż obecne szpule. Są chętni? :P
Pajacyk0v pisze:Normlanie. Pomnóż przez setki tysięcy użytkowników. Patrzenie tylko z swojego punktu widzenia (bo to raptem kilkanaście szpul) jest krótkowzroczne.

Potem powstają takie miejsca na ziemi...
To dwie sprawy:
- rozważasz ile materiału wyleci tylko dlatego że komuś zwój się poplącze?
- popatrzyłeś ile odpadów z druku wyrzucasz i jak to się ma do objętości samej szpuli?

A teraz idź do dowolnego supermarketu i zobacz ile plastiku jest marnowane na bezsensowne opakowania które od razu lądują w koszu. Szpula ma przy tym jakikolwiek sens a "tysiące" użytkowników zużywających szpulę na pół roku są niczym przy "milionach" codziennych konsumentów.

A to że ktoś gdzieś pali śmiecie to większy problem społęczny a nie efekt wyrzuconej szpuli. Jak jakiś żul podpali oponę na meczu to już zanieczyszcza środowisko bardziej niż wszystkie Twoje szpule.
Pajacyk0v pisze:PS2. Recykling w Polsce to k***wa mit!
Tak przy okazji - ponoć recykling makulatury to na prawdę mit. Więcej zanieczyszcza jej transport i przetwórstwo niż sama w sobie szkodzi środowisku np. rozkładając się w rowie.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 12:07
autor: Marcin.KnD
Właśnie o tym samym pisałem co dziobu.
Normalny urzytkownik zużywa w ciągu roku ile 10 szpuli, 20 ?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 12:17
autor: Kopytko
Jeżeli szpula jest wrzucana do kosza na plastik to jest przetwarzana, ma oznaczenia więc takie grube plastiki są wybierane i idą na ponowną produkcję. Reszta plastików to trochę fikcja , bo bez oznaczeń lecą przeważnie na zmieszane. Np takie nasze odpady po wydrukach.
Więc bardziej bym się skupił czy sortuje śmieci i dobrze je dziele , niż czy ew kartonik będzie bardziej eko, lub drukować szpule zamienne, które i tak wyrzucimy jak się coś połamie z biegiem czasu i pójdą na zmieszane, bo nikt nie zidentyfikuje plastiku z jakiego jest zrobiony.

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 12:18
autor: Pajacyk0v
Co wy się tak uczepiliście tego plątania. Ktoś organoleptycznie sprawdził czy obecnie (nie w 2011!) ten problem występuje?

Sam pomysłodawca Masterspoola o tym mówi od 4 min


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FnBtKrgQDuM

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 12:27
autor: morf
Ktos organoleptycznie sprawdzil?
Tak ja sprawdzilem pare razy jak tylko nie zaczepilem odpowiednio koncowki od nie uzywanego filamentu :-)

Pajacykov a teraz pomysl ile czasu zejdzie na nawiniecie mi recznie 2g PET-G :-)

Dobra juz nie troluje :) Jeszcze pare godzin i ... :) Milego weekendu :piwo:

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 12:29
autor: Pajacyk0v
morf pisze:Ktos organoleptycznie sprawdzil?
Tak ja sprawdzilem pare razy jak tylko nie zaczepilem odpowiednio koncowki od nie uzywanego filamentu :-)

Pajacykov a teraz pomysl ile czasu zejdzie na nawiniecie mi recznie 2g PET-G :-)

Dobra juz nie troluje :) Jeszcze pare godzin i ... :) Milego weekendu :piwo:
Ale co to ma do ideii masterspoola którą tak negujecie? Czy w normalnej czy w MS jak nie zaczepisz końcówki to masz ten sam problem :cool2:

Edit:
Spojrzałem właśnie na szpule które mam w domu

Fiberlogy, ink3d, plast-spaw nie widzę absolutnie żadnych znaków oznajmiających że to plastik nadający się do recyklingu.
Jedyny pożądny w tej kwestii... DD!

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 01 cze 2018, 13:00
autor: FlameRunner
Oho, widzę że dyskusja o MasterSpool zatacza na forum trzecie lub czwarte koło już? :D

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 15:29
autor: dziobu
Pajacyk0v pisze:Ale co to ma do ideii masterspoola którą tak negujecie?
Bo to rozwiązanie całkowicie nieżyciowe, drogie i nieekonomiczne. To taka "oszczędność" na pokaz. Jak dzisiejsze samochody elektryczne.
Największą grupą docelową są jutuberzy którzy będą mogli się polansować stertą takich szpul (drukowanych z plastików do testów na testowanych drukarkach ;p).
Powinienem jeszcze spytać o wytrzymałość tych szpul, np podczas upadku.

Poza ujednoliceniem szpul jako takich nie widzę absolutnie żadnego sensu w drukowaniu szpul. Już lepiej żeby jakiś producent sam dawał szpule wielokrotnego użytku - rozkręcane w środku. To NA PEWNO będzie tańsze niż druk. I wtedy może sprzedawać filament na szpulach które da się ponownie wykorzystać i osobno zwoje. O minusach zwielokratniania asortymentu już wielokrotnie była dyskusja tu na forum.

Re: RE: Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

: 01 cze 2018, 15:32
autor: mcxmcx
dziobu pisze:
Pajacyk0v pisze:Ale co to ma do ideii masterspoola którą tak negujecie?
Bo to rozwiązanie całkowicie nieżyciowe, drogie i nieekonomiczne. To taka "oszczędność" na pokaz. Jak dzisiejsze samochody elektryczne.
Największą grupą docelową są jutuberzy którzy będą mogli się polansować stertą takich szpul (drukowanych z plastików do testów na testowanych drukarkach ;p).
Powinienem jeszcze spytać o wytrzymałość tych szpul, np podczas upadku.

Poza ujednoliceniem szpul jako takich nie widzę absolutnie żadnego sensu w drukowaniu szpul. Już lepiej żeby jakiś producent sam dawał szpule wielokrotnego użytku - rozkręcane w środku. To NA PEWNO będzie tańsze niż druk. I wtedy może sprzedawać filament na szpulach które da się ponownie wykorzystać i osobno zwoje. O minusach zwielokratniania asortymentu już wielokrotnie była dyskusja tu na forum.
Chińczycy już dają szpulki, ale składane z połówek i trzy srubki.

Bardzo dobre zresztą.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 01 cze 2018, 15:38
autor: dziobu
Jak masz namiar to wyślij Markowi ;)
Może zysk związany z lepszym upakowaniem szpul na palecie zrównoważy pewnie wyższą cenę i potrzebę skręcania u nich.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 12:46
autor: marek91
Panowie, ten temat jest dla mnie już męczący. Może mało kto to pamięta, ale na przełomie 2013/2014 roku prowadziłem jeden z największych (a na pewno najpopularniejszych) sklepów z filamentem i częściami do drukarek, oczywiście sprzedawałem jedyny prawilny wtedy filament czyli plastspaw, jak myślicie? Jakie było najczęściej zadawane pytanie? "Paaanie.. a czamu to nie na szpulach?" "To się pluncze" itd. Pamiętam ile czasu i nerwów poszło na przewijanie tych zwojów na mniejsze, koszmar, robiłem to wkrętarką i miałem do tego specjalny stojak. Tak jak wtedy dla grupki zapaleńców nie było z tym zbyt dużego problemu i każdy JAKOŚ sobie radził tak dziś jest to nie do pomyślenia, ja wiem, że większość z Was też to ogarnie, wydrukujecie sobie ten master spool i git. Jednak pamiętajcie o co walczymy, chcemy żeby filament stał na półkach w markecie jak miksery/wiatraki itp. A takiego "czegoś" nie położymy na półce bo nikt na to ie pozwoli. Kolejna sprawa to stany magazynowe, zapewne za chwilę usłyszałbym że to nie może być 5 kolorów tylko więcej.
Błędne koło, ja wysiadam.

Co do zwrotnych szpul, jestem jak najbardziej za, ale tylko w wypadku kiedy ktoś będzie się tym zajmował a ja dostane (kupię) te szpule w ilościach paletowych, czyste, ładne nie popękane, porysowane, bez naklejek, taniej niż mam od dostawcy nowe. I tu zaczynany kalkulację, na ostatniej fv mam cenę 1 EUR/szt. za transparentną szpulę. Czyli żeby mi się to opłacało to nie mogę zapłacić więcej niż powiedzmy 0,75 EUR (z transportem) za sztukę. Teraz pytanie czy wystarczy wam zwrot kwoty 0,5 EUR za szpulę a temu kto będzie to zbierał wystarczy 0,25 EUR zysku, wliczając z to mycie, usuwanie naklejek, wysyłkę itd.? Już nie wspomnę że "zbieracz" będzie pewnie potrzebował FV na zwracane szpule (chyba że idzie to obejść). Jeśli do tego dojdzie koszt wysyłki to cała operacja jest nie warta świeczki. To owszem ma sens, jednak nie przy aktualnym wolumenie.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 12:57
autor: FlameRunner
Skoro temat zatacza któreś koło i mowa znowu o aspektach finansowych skupu szpul, przypominam mój szkic zasad skupu. ;)
Skup szpul!
Skupuję szpule po filamentach Devil Design.
Skup znajduje się w Olsztynie, ewentualna wysyłka na koszt posiadacza szpul.
Przyjmowane będą wyłącznie szpule w nienagannym stanie: nieporysowane, gruntownie wyczyszczone ze wszelkich naklejek, napisów i kurzu.
W grę wchodzą jedynie szpule z "wybitą" na obwodzie nazwą w.w. producenta filamentu.
Jednorazowo przyjmuję co najmniej 25 sztuk.

Cennik:
Szpula 200 mm (z filamentów 1 kg): 1,50 zł / szt
Szpula 160 mm (startpacki, próbki 330 g): 1,50 zł / szt

W przypadku firm, powyższe ceny to ceny netto do umieszczenia na FV.
W przypadku osób prywatnych, powyższe ceny to ceny do umieszczenia na umowie sprzedaży.
Oczywiście musiałbym mieć wyłączność na prowadzenie takiego skupu w Polsce.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 13:14
autor: virgin71
I po raz kolejny wychodzi to ekstremalnie bez sensu. Koszta są za wysokie, żeby to miało sens. Tutaj ratuje nas tylko masterspool - pamiętam, że refill jest tak nakręcony, że nie powinien się plątać.
Całe to eko, to nabijanie kasy.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 13:19
autor: Kopytko
I teraz porównanie. Szpula 1 euro ( otwartość sprzedawcy :P ) , Większość co liczy na refill to liczy na dużo niższą cenę, wiec zamiast np 80 ,żeby było 60, ale to tak nie zadziała.
Lepiej dla srodowiska było by zbierac szpule i zawieżć je hurtem raz na rok do skupu plastiku, gdzie dokłądnie to segregują i mają z tego kase. Pewnie z "pisiąt" groszy będzie za kilka szpul.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 16:21
autor: marek91
Kopytko pisze: Szpula 1 euro ( otwartość sprzedawcy :P )
Cześć, Marek jestem.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 17:09
autor: xyzyx
Na chwilę obecną refill filamentu jednego ze znanych producentów to 10 zł różnicy porównując do takiego samego filamentu na szpuli :-)

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 17:57
autor: McKee
Kopytko pisze:Większość co liczy na refill to liczy na dużo niższą cenę
Błędne rozumowanie.
Zauważ(-cie) proszę, że filament bez szpul (ten MasterSpool Standard) jest DROŻSZY od tego na szpulach - ceny sprawdziłem w tej firmie, którą RichRap promuje. Wychodzicie z błędnego założenia że ma być taniej. Nieprawda.
Skończcie te dyskusje ... to nie ma sensu po prostu.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 18:13
autor: MaxXxi47
Bardziej niż jakieś poplątane refile ucieszyłaby mnie wieść że puste szpule po filamencie zostaną przerobione na coś pożytecznego a nie wrzucone na wielką stertę śmieci razem z bloczkami folii czy opakowań po jogurtach i podpalone "bo tak jest taniej niż utylizacja".

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 18:52
autor: artur_n
Wydrukowałem szpulę i kupiłem PET-G w wersji refill. Zobaczymy co to jest warte.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 18:55
autor: Pajacyk0v
Ja też złożę ofiarę. Kupuję Fiberlogy Refill EasyPLA :]

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 19:17
autor: artur_n
Zajebiście wyglądają wydruki z Vertigo grey a koszt o 10zł mniej pójdzie na wysyłkę. Szpula jest wielokrotnego użytku więc zawsze można po jakimś czasie zakupić inny kolor itp. Moim zdaniem to rozwiązanie znajdzie zwolenników.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 19:36
autor: MaxXxi47
Będzie miało też i przeciwników bo się plącze, bo ludzie chcą taniej a tak się nie da przy szpulach za 4zł bo to bo tamto bo siamto.
IMO jedyne sensowne rozwiązanie to Masterspool jako coś docelowego. Jak już Marek wspominał - kompletne zdublowanie takich filamentów (jedne z, drugie bez szpuli) to duży problem nie tylko dla producenta ale i dla sklepów stacjonarnych bo towaru trzeba mieć więcej. Rozwiązaniem mogłoby być dość radykalne choć sensowne podzielenie kolorów na takie występujące bez szpuli i takie ze szpulą i stopniowe wycofywanie się z korzystania ze szpul całkowicie. No ale ludzie zaczną marudzić bo ten nie chce tego a inny tamtego i odpływ klientów gotowy.

Bez sensu.

Re: pomysł - MasterSpool Standard

: 04 cze 2018, 19:57
autor: mcxmcx
Osobiście bym zrobił na szpuli kartonowej z rdzeniem metalowym albo też kartonowym.
I do tego plastykowa "okładka" jedną na ileś rolek mieć.

Ktoś sobie włoży w plastyk, ktoś będzie drukował z kartonowej szpulki o będzie ok.

Ekologia ok, klient zadowolony, a za chwilę już jak znam życie, będzie podatek za opakowanie nie recyklingowe, to DD by ogarniał to jako pierwszy.

Szczerze, jak mam do wyboru podobne produkty to wybieram ten mniej obciążający środowisko.

I na zachodzie, gdzie sortujesz śmieci, gdzie masz presję na zmniejszanie śladu to jednak jest ważne.