Strona 1 z 1

Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 20:03
autor: marek91
Elo, wykluł mi się kolejny problem, dziś wstawiłem nowe regulatory, poskładałem drona i zaprogramowałem.
Problem napotkałem przy programowaniu nadajnika, coś dziwnego dzieje się przy kalibracji drążka gazu, w ustawieniach nadajnika wszystko działa prawidłowo, tz. gaz chodzi płynnie. Niestety w libre pilot już nie, drążek gazu działa tylko w połowie zakresu, tak jak na pniższyn screenie (przedział 1500-2000 zamiast 1000-2000), dron po konfiguracji reaguje na drążek gazu dopiero od połowy, dobra informacja jest taka że silniki działają już stabilnie. Pomogła wymiane regli na blheli 20A
http://allegro.pl/regulator-esc-dys-xs2 ... NDFjODY%3D
Zrzut ekranu 2018-02-04 o 20.02.51.png
Zrzut ekranu 2018-02-04 o 20.02.31.png

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 21:15
autor: Kopytko
Bo min masz wpisane na 1500. musisz zmienić je na 1000

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 21:16
autor: morf
Troche za duzo "programowania" w tym Twoim poscie :-), no offence ale tak na prawde trudno z niego wywnioskowac co zrobiles krok po kroku.
Jakie masz radio? podlaczenie po PPM czy SBUS? Moze jakis offset jest ustawiony?
Masz tam jakis output na wyswietlaczu zakresow?
tu masz co nie co: https://librepilot.atlassian.net/wiki/s ... figuration

a swoja droga Marek trzymasz sie tego libre pilota :)
Wez jakiegos betaflighta zainstaluj i po sprawie :-)

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 22:27
autor: StudioKamar
inna sprawa może być taka że ESC mogą być skalibrowane na niewłaściwy zakres.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 22:40
autor: morf
StudioKamar pisze:inna sprawa może być taka że ESC mogą być skalibrowane na niewłaściwy zakres.
No ale ESC sie kalibruje wiec co za problem

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 04 lut 2018, 23:02
autor: marek91
Kopytko, nie mogę ręcznie zmienić tej wartości.

Morf, przepraszam za brak fachowej terminologii :)
Radio Flysky FSi6x, przy konfigurowaniu softu wybrałem opcję PWM. Wcześniej wszystko działało. W ustawieniach w aparaturze wszystko działa w pełnym zakresie.
Co do libre pilota, średnio lubię zmieniać oprogramowanie, bo wtedy nie dość że muszę rozwiązać problem to jeszcze opanować nowy soft :P Betaflight'a odpuściłem ostatnio bo widzę że jest tylko wtyczka na chrome, program nie ma chyba nawet oficjalnej strony, jest tylko coś na githubie, to nie zachęca :P

A jeszcze takie pytanie, jaki rodzaj ESC powinienem wybrać 50Hz czy 450Hz? Nie mogę znaleźć nigdzie tej informacji...

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 05 lut 2018, 09:20
autor: morf
@Marek nie przepraszaj, po prostu stosowanie jej ulatwia znalezienie rootcause.
Jakby Ktos Ci powiedzial "zaprogramowalem drukarke3D ale nie drukuje" --> sam wiesz ze po paru takich postach to dziala jak plachta na byka a potem przychodzi etap rezygnacji :)
program nie ma chyba nawet oficjalnej strony, jest tylko coś na githubie, to nie zachęca :P
Nie wszystko co dobre musi byc komercyjne.
Betaflight mozna powiedziec "wyrosl" bo jako branch z cleanflight ktory siega 2012.

Twoje regle wspieraja oneshot/mulishot ale nie wiem czy librepilot to w ogole wspiera.
https://www.youtube.com/watch?v=X-1YMl6aO1g

nie znam librepilota zupelnie oprocz ficzera "zaladowania" alternatywnego firmware :)
Anyway zobacz czy da sie przestawic pkt neutralny dla throttle, Moze jest jakas opcja "calibrate" receiver, ktora sobie to ustawia po poruszaniu drazkami.
tu masz jakis filmik stepbystep
https://www.youtube.com/watch?v=W4_PzV1Lsaw

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 10:36
autor: marek91
Morf, wiesz jak ja się czuję próbując opisać problem? ;)

"no wgrałęm ten stl na kartę ale drukarka go nie widzi"

:rotfl: :rotfl2: :tease:

Robiłem wszystko wg. filmu, wiele razy.
Po południu wstawię filmik jak u mnie to działa.

Re: RE: Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 10:39
autor: mcxmcx
marek91 pisze:Morf, wiesz jak ja się czuję próbując opisać problem? ;)

"no wgrałęm ten stl na kartę ale drukarka go nie widzi"

:rotfl: :rotfl2: :tease:

Robiłem wszystko wg. filmu, wiele razy.
Po południu wstawię filmik jak u mnie to działa.
Trwa proces akumulacji wiedzy, może się do lata uda ogarnąć ;)

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 11:18
autor: marek91
Pamiętam jak pierwszy raz wpadłem na MRR, czułem się tak samo, długo nie wiedziałem co to za tajemnicze stepsticki :D

Przydałoby się jakieś fajne źródło artykułów.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 12:57
autor: Kopytko
Naprawde polecam betaflight. Nawet bez poradnikow metoda prob i blrdow w jwden wieczor ogarniete mam wiekszosc zakladek. Nawet po tych wykresikach zakumalem.dzialanoe pid co pozniej tylko potwierdzil filmik instruktarzowy:) moze faktyczne w tamtym oprogramowaniu cos nie tak. W betaflight ten zakrws min mozesz sobie sam modyfikowac.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 13:13
autor: marek91
Próbowałem na dwóch kompach, jeden z Windą drugi z macos'em, na obydwu działa tak samo, mam wrażenie że coś jest nie tak z odbiornikiem lub samym cc3d. Wstawię filmik to sami oblookacie.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 13:25
autor: Kopytko
A jaki masz nadajnik?
Edit : Już widze:P
Co do poprzedniego skrobania ja tak miałem jak ustawiłem za duzy Dshot chyba 1200 dla moich ESC okazało się z,e działa dopiero na 300:P bez efektu jak u ciebie:P
Edit 2.
Poszukaj w ustawieniach nadajnika czy nie masz przypadkiem włączonej opcji "zero at center" wówczas połowa "gazu" to 1500 a faktycznie 0. Wiec moze to trop.
Edit3:
nie wiem czy może tu nie jest szkop
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=9-Z0rTVEkHI

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 13:30
autor: marek91
Kopytko, esc/silniki działają ok, przy kalibracji startują równo od samego dołu.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 18:51
autor: marek91
Jak mówiłem, poniżej film z problemem:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=X8_MavDUR2I

To samo na dwóch komputerach.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 18:57
autor: morf
Zobacz czy w ustawieniach odbiornika (z poziomu nadajnika) masz wyłączone PPM output?
Skoro podlaczasz po PWM to powinno być wyłączone.

Ew włącz ppm output i podłącz po ppm (jest odbiornik a na to pozwala) nie wiem jaki. Masz

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 19:30
autor: marek91
Takie coś mam nakopane w opcjach.
20180206_191448.jpeg
20180206_191438.jpeg
20180206_191425.jpeg

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 06 lut 2018, 20:14
autor: Kopytko
A Twój odbiornik obsługuje i-Bus? Na tym pudełku powinno być napisane. s-BUS lub i-BUS
i tu jeszcze coś o ustawieniach an kablach pojedynczych- a chyba tak masz więc nie i-bus.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=AtxrcwZZXKk

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 10:29
autor: marek91
Na aukcji jest info że odbiornik obsługuje i-bus.
http://allegro.pl/aparatura-flysky-fs-i ... N2VjMjM%3D

Pytanie czy zbyt długi kabel usb nie powoduje zakłóceń?

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 10:36
autor: Kopytko
Tak tylko w aukcji jest iA6B, a na filmie u Ciebie widać chyba iA6.

Edit. Ja mam np. Sterowanie przez s-bus i mam do odbiornika tylko podłączone 3 kable. Gnd zasilanie i sterujący sbus.

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 10:51
autor: marek91
W domu dokładnie sprawdzę co mam napisane na nadajniku i odbiorniku.
Zaczynam się bać że nie ogarnę tego, Kopytko... nie będziesz kiedyś przejazdem gdzieś w okolicach katowic? :D

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 10:59
autor: Kopytko
Juz, nie mój region :P A Ty mnie nie bierz na pomoc, ja sam od miesiaca to ogarniać zaczynam i moja wiedza jest na poziomie lekko ponad nikczemna:P Próbuje się wstrzelić w problemy z , którymi się ja borykałem, np nie włączenie s-bus w nadajniku przez przyciśniecie przycisku i szukanie dziury w całym ....

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 11:02
autor: marek91
Widzisz, tylko że temat jest o tyle dziwny że dwa miesiące temu wszystko działało, a teraz lipa :(

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 11:07
autor: Kopytko
Prześledz jeszcze raz kabelki, moze sie cos wypięło, oderwało lub źle wpiete. Ja myślałem ze mam uwalone esc .... a przylutowałem kable sterujące na odwrót:/ Choc sprawdzałem z 10 razy to, czy jest ok ....
Edit. Wszyscy odsyłają na inne forum ale nie chce mi sie szczerze iść, bo wiem ,ze wpadnę jak śliwka w kompot... za szybko się z hobby przestawiam:P

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 11:28
autor: morf
Z tego co kojarze to librepilot z cc3d chyba w ogole nie wspiera i-bus ani sbus wiec zostaje PPM lub PWM.
Jesli masz fs-i6a to zostaje Ci tylko PWM bo ten odbiornik nie obsluguje ppm.

Kolejny raz odsylam na inne forum np rc fpv :-)

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 11:30
autor: morf
A jak zasilasz w ogole wszystko? moze cos z kabelkami i zasilaniem

Re: RE: Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 07 lut 2018, 11:35
autor: mcxmcx
marek91 pisze:W domu dokładnie sprawdzę co mam napisane na nadajniku i odbiorniku.
Zaczynam się bać że nie ogarnę tego, Kopytko... nie będziesz kiedyś przejazdem gdzieś w okolicach katowic? :D
Miś gdzieś na Śląsku lub okolicach...

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 09 lut 2018, 20:14
autor: marek91
Nadajnik FS-i6X
Odbiornik FS-ia6b

Re: Zła reakcja na drążek gazu [dron 250]

: 09 lut 2018, 23:10
autor: morf
FS-ia6b ma PPM na CH1 jesli dobrze kojarze.
Ustaw sobie PPM output w nadajniku podlacz 1 kabelkiem (3 zylowym) do inputu ppm pod cc3d, w librepilot wlacz input ppm i zobacz czy problem wystepuje.