Strona 1 z 1

[Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 12:40
autor: FlameRunner
Poradnik pisany pod kątem drukarki Anet A8, procedura w przypadku Anet A6 jest prawdopodobnie bliźniacza.
Poradnik dla osób korzystających z Windowsa. Jak masz Linuksa, to i tak sam sobie poradzisz. :P

Dlaczego w ogóle warto ruszać firmware? Między innymi dlatego: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

PRZYGOTOWANIA

Sterownik układu CH340.
  1. Podepnij drukarkę kablem USB do komputera. Czy zostało wykryte urządzenie USB-SERIAL CH340?
  2. Jeśli nie, pobierz i zainstaluj sterownik: http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html - normalnie nie zalecałbym instalować czegoś z "dziwnej chińskiej strony", ale to wygląda na stronę producenta.
Przygotowanie firmware
  1. Przejdź do: Marlin Firmware Releases @github.com. Pobierz i wypakuj archiwum z najnowszą wersją, w moim przypadku jest to 1.1.8
  2. W wypakowanym folderze, przejdź do Marlin\example_configurations\Anet\A8
  3. Znajdziesz tam pliki Configuration.h oraz Configuration_adv.h. Zastąp nimi pliki o tych samych nazwach znajdujące się w folderze Marlin.
  4. (opcjonalne). W tym momencie możesz wprowadzić własne zmiany w konfiguracji firmware, na przykład zmienić język na polski (sekcja LCD and SD support w pliku Configuration.h).
Przygotowanie środowiska Arduino
  1. Pobierz Arduino IDE, wersję 1.8.coś https://www.arduino.cc/en/Main/Software
    Ja pobrałem wersję 1.8.5 w archiwum ZIP, wymagającym jedynie rozpakowania.
  2. Pobierz repozytorium: https://github.com/SkyNet3D/anet-board (Clone or download -> Download ZIP)
  3. Przejdź do folderu z rozpakowanym programem Arduino, otwórz podfolder hardware i wypakuj do niego folder Anet z archiwum z punktu drugiego.
  4. Uruchom program Arduino.
  5. W Tools -> Board wybierz Anet V1.0.
  6. W Tools -> Port wybierz właściwy port (do sprawdzenia w Device Manager)
  7. Dla testu, kliknij Tools -> Get Board Info
WGRYWANIE FIRMWARE

Mając podpiętą drukarkę do komputera (oraz do zasilania, inaczej procesor drukarki nie jest zasilany), przygotowany firmware oraz środowisko, możesz w końcu przystąpić do wgrywania firmware.

Uwaga! Teoretycznie, przed rozpoczęciem wgrywania warto fizycznie odłączyć od płyty głównej kable zasilające grzałek głowicy i ekstrudera.
  1. W programie Arduino otwórz plik Marlin\marlin.ino
  2. Kliknij Upload (strzałka w prawo)
  3. Poczekaj.
  4. Wgrywanie powinno się zakończyć komunikatem: Done uploading.
  5. Odłącz i podłącz z powrotem zasilanie drukarki.
  6. I to by było tyle, powinno Cię powitać logo Marlin.
Disclaimer
Wszelkie działania związane ze swoim sprzętem podejmujesz, rzecz jasna, na własne ryzyko.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 13:14
autor: Cosik
I tu powinieneś dostać po uszach :P nie napisałeś nic o bezpieczeństwie wgrywania firmware.

Z tego co pamiętam to płyty Anet mają zasilanie tylko z 12V, więc jeżeli chcesz to wgrać bezpiecznie to najlepiej odpiąć wszystkie odbiorniki w trakcie wgrywania. Po wgraniu zainicjalizować eeprom nowymi wartościami, wyłączyć z prądu, podpiąć odbiorniki i można testować ;)

EDYTA: jednak napisałeś ze zewnętrzne zasilanie potrzebne ;)

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 13:44
autor: 11master
Warto było by dopisać, że w trakcie zmiany/aktualizacji firmware nie mogą być uruchomione inne programy a'la Cura, pronterface itp. blokują one port COM i nic się nie wgra. Więc albo zamknąć programy, albo rozłączyć, albo wyłączyć wtyczki odpowiedzialne za komunikację z drukarką (np. Cura).

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 23:07
autor: Zepco
Ktoś wie jak dodać płytkę do Arduino IDE pod linuxem?

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 23:17
autor: dragonn
Zepco pisze:Ktoś wie jak dodać płytkę do Arduino IDE pod linuxem?
Spróbuj folder:

Kod: Zaznacz cały

~/.arduino15/packages/arduino/hardware
Reszta tak samo.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 23:33
autor: Zepco
Nie wiem dlaczego, ale Arduino IDE w wersji z repozytorium Mint'a nie ma managera płytek i wrzucanie do różnych lokalizacji nic nie daje.
Pobrałem wersję spakowaną podaną przez FR i tam dodałem do katalogu hardware i działa od kopa.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 mar 2018, 23:49
autor: dragonn
Zepco pisze:Nie wiem dlaczego, ale Arduino IDE w wersji z repozytorium Mint'a nie ma managera płytek i wrzucanie do różnych lokalizacji nic nie daje.
Pobrałem wersję spakowaną podaną przez FR i tam dodałem do katalogu hardware i działa od kopa.
Może jakaś starsza wersja jest w repo Minta. Wtrącę mały offtop - moim zdaniem jak ktoś ogarnia trochę więcej Linuksa warto spróbować Antergos - bazuje na Arch dzięki czemu mamy prawie zawsze najnowsze wersje opgramowania lub z bardzo małym opóźnieniem (zazwyczaj można liczyć w pojedynczych dniach).

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 07:46
autor: Vesp
To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 08:14
autor: StudioKamar
Vesp pisze:To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
Ostatnio na filmie o AM8 wspominal ze ''pisze'' marlina na anetke wiec moze gaktycznie cos wiecej tam zmienia.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 08:19
autor: dragonn
Vesp pisze:To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
Nie możliwe, na 100% to nie było związane z śrubami trapezowymi. Soft nawet jak by chciał nie będzie miał na to wpływu.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 10:25
autor: Vesp
Dzisiaj podegram i podeślę porównanie Marlin vs Repetier. Dlatego wybrałem Repetier chociaż wolałem Marina bo lepiej go znałem z Delty.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 11:45
autor: FlameRunner
Vesp pisze:To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
To by musiał być jakiś bardzo specyficzny przypadek.
Prędzej miałeś prążki od stołu, które mniej więcej zgrały się z gwintem śruby.
W przykładowej konfiguracji dla A8, Marlin steruje grzaniem stołu metodą bang-bang.
Repetier przygotowany przez MZG, z tego co widzę, ma włączone sterowanie grzaniem stołu metodą PID.

Gdy będziesz testował Marlina, wyłącz grzanie stołu w połowie druku.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 20:52
autor: Vesp
Racja, wina stolika :) Wydruk bez grzania wychodzi tak samo jak na Repetierze.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 06 mar 2018, 21:07
autor: FlameRunner
Ja właśnie obserwuję czujnik zegarowy założony na mojej A8, wygląda że przy temperaturze 70°C i sterowaniu bang-bang różnica między najwyższym a najniższym położeniem środka stołu jest w granicach 0,01 mm. Wystarczy, zwłaszcza przy niskiej warstwie.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 09 mar 2018, 22:38
autor: FlameRunner
Dla pewności wydrukowałem porządny uchwyt na czujnik i... nic to nie zmieniło, potwierdzam moje obserwacje sprzed kilku dni.

Co ciekawe, największą różnicę robi samo włączenie/wyłączenie grzania. Zmiana temperatury wydaje się mieć niewielkie znaczenie.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 21 mar 2018, 19:44
autor: Zepco
Od siebie jeszcze dodam, że jako programator trzeba ustawić AVRISP mkII

Po wgraniu firmware głowica zaczęła drukować wyżej, wcześniej wydruki były wprasowane w szkło, też tak mieliście?

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 cze 2018, 11:34
autor: Andly
Spotkałem się z błędem podczas wgrywania Marlina 1.1.8 na AA6. Treść błędu:

Kod: Zaznacz cały

Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: "Anet V1.0"

C:\Users\User\Desktop\Marlin-1.1.8\Marlin\Marlin.ino:45:110: fatal error: U8glib.h: No such file or directory

     #include <U8glib.h> // library for graphics LCD by Oli Kraus (https://github.com/olikraus/U8glib_Arduino)                                                                                                            ^compilation terminated.
exit status 1
Error compiling for board Anet V1.0.
This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.
Brakuje pliku czy jakiś błąd kompilatora?

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 05 cze 2018, 11:40
autor: dziobu
Brakuje pliku.
Pewnie masz wybrany DOGLCD (128x64) bo on tego wymaga. To ściągnij, wrzuć do katalogu i tyle.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 11 sie 2018, 20:13
autor: xxSlayeRxx2
Andly pisze:Spotkałem się z błędem podczas wgrywania Marlina 1.1.8 na AA6. Treść błędu:

Kod: Zaznacz cały

Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: "Anet V1.0"

C:\Users\User\Desktop\Marlin-1.1.8\Marlin\Marlin.ino:45:110: fatal error: U8glib.h: No such file or directory
https://github.com/olikraus/U8glib_Arduino/releases

Szkic -> Dalacz biblioteke -> zip

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 11 sie 2018, 21:16
autor: xxSlayeRxx2
Jako, ze nie mogę edytować to się dopisuje:

Jeśli wgrywacie soft dla A6 w wersji 1.1.9 (pewnie w innych tez to będzie ustawione) to zwróćcie uwagę na #define Z_SAFE_HOMING
Powoduje ona, ze po przejściu do punktu zerowego drukarka idzie na środek stołu (z tego co się DOMYŚLIŁEM służy ona dla czujnika położenia stołu, żeby nie zostawał poza stołem).

Więc jeśli nie macie czujnika i nie chcecie, kleksa na środku stołu to proponuje wyłączyć tą funkcję (dodać // na początku lini #define Z_SAFE_HOMING)

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 16 mar 2020, 18:46
autor: Mattai
Czy to normalne zjawisko że po wymianie oprogramowania z 1.0.0 na 1.8 lub 1.9 drukarka nie umie zrobić "home"?
Silniki się ruszają ale w małym zakresie i kompletnie bez koordynacji.
Płyta jest oznaczona jako ANET 3d v1-5. - wygląda identycznie jak A8 (układ i elementy).

Drukarka normalnie nie chciała sie aktualizować, więc przeładowałem alternatywnie przez arduino.
Aktualizacja, włączanie - wygląda że system zachowuje się poprawnie.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 22 mar 2020, 21:10
autor: Mattai
Trzeba w konfiguracji marlinia to i owo poustawiać. Wgrać i skalibrować drukarkę.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 20 sie 2020, 19:43
autor: Luklas94 - usunięte
Witajcie. Niestety ja napotkałem problem już na samym początku. Gdy kliknę 'pobierz informacje o płytce' mam informacje 'nieznana płytka'
Sterowniki zainstalowane, w menadżerze urządzeń wykrywa mi ch340. Anet bardzo master skopiowany, na liście w programie mam płytkę 'anet a8' port ustawiony. W czym może być problem?

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 29 paź 2020, 22:00
autor: traktor
Na wstępie witam wszystkich
Mam komunikat po kompilacji - błąd kompilacji dla płytki anet v1.0
Mam płytę 1.7 czy to ma jakieś znaczenie ?
Na początku wątku nie jest napisane o wgraniu bootloadera czy trzeba wgrać przed softem ?
Pozdrawiam

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 07 lip 2021, 20:31
autor: qba93
A mi wywala takie cos
loading hardware from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware: loading package anet-board-master: invalid version dir C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\anet-board-master\hardware\anet\avr: no major version found

Błąd kompilacji dla płytki Anet V1.0.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 20:35
autor: andrzej.drozd1
Witajcie.

Ja próbuje przesiąść się na Marlina ale wywala mi taką list błędów:

Arduino:1.8.16 (Windows 10), Płytka:"Anet V1.0"
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:43:0: warning: "TIMER2" redefined
#define TIMER2 5
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:211:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER2 6
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:44:0: warning: "TIMER2A" redefined
#define TIMER2A 6
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:212:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER2A 7
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:45:0: warning: "TIMER2B" redefined
#define TIMER2B 7
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:213:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER2B 8
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:47:0: warning: "TIMER3A" redefined
#define TIMER3A 8
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:215:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER3A 9
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:48:0: warning: "TIMER3B" redefined
#define TIMER3B 9
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:216:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER3B 10
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:49:0: warning: "TIMER3C" redefined
#define TIMER3C 10
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:217:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER3C 11
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:50:0: warning: "TIMER4A" redefined
#define TIMER4A 11
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:218:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER4A 12
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:51:0: warning: "TIMER4B" redefined
#define TIMER4B 12
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:219:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER4B 13
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:52:0: warning: "TIMER4C" redefined
#define TIMER4C 13
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:220:0: note: this is the location of the previous definition
#define TIMER4C 14
In file included from C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
from sketch\Marlin.ino.cpp:1:
C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:53:0: warning: "TIMER5A" redefined
#define TIMER5A 14
In file included from sketch\Marlin.ino.cpp:1:0:

C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:222:0: note: this is the location of the previous definition

#define TIMER5A 16
rlin-1.1.x\Marlin\MarlinConfig.h:39,


C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:48:0: warning: "TIMER3B" redefined

#define TIMER3B 9

C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:217:0: note: this is the location of the previous definition

#define TIMER3C 11




from C:\Users\DELL Macka\Desktop\Marlin-1.1.x\Marlin-1.1.x\Marlin\ubl_G29.cpp:23:

C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:216:0: note: this is the location of the previous definition

#define TIMER3B 10



#define TIMER4C 13


C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:223:0: note: this is the location of the previous definition

#define TIMER5B 17


from C:\Users\DELL Macka\Desktop\Marlin-1.1.x\Marlin-1.1.x\Marlin\stopwatch.cpp:25:

C:\Users\DELL Macka\Desktop\arduino-1.8.16-windows\arduino-1.8.16\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:55:0: warning: "TIMER5C" redefined

#define TIMER5C 16

i ciągnie się to w długą na kilkanaście stron a każdy błąd wygląda podobnie

#define TIMER5C 18



exit status 1

non-constant condition for static assertion



Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
szczegółowe informacje podczas kompilacji"


Ktoś pomoże o co chodzi??
Pozdrawiam

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 21:12
autor: dragonn
To nie są błędy, zrób to co mówi i wrzuć cały raport.

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 21:24
autor: mpk
Po warningach zgaduję, że zbyt nowa wersja frameworku pod avr względem kodu marlina (a właściwie odwrotnie. to kod Marlina za stary;)
Jak chcesz koniecznie marlina 1.x, to spróbuj zdowngradeować platformę do jakiejś starszej wersji (via board manager). Nie wiem co tam będzie działać - pewnie jakieś 1.6.x.

Chociaż ja bym szedł w Marlina 2...

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 22:12
autor: andrzej.drozd1
mpk pisze:Po warningach zgaduję, że zbyt nowa wersja frameworku pod avr względem kodu marlina (a właściwie odwrotnie. to kod Marlina za stary;)
Jak chcesz koniecznie marlina 1.x, to spróbuj zdowngradeować platformę do jakiejś starszej wersji (via board manager). Nie wiem co tam będzie działać - pewnie jakieś 1.6.x.

Chociaż ja bym szedł w Marlina 2...

A masz może jakiś poradnik jak wgrać MAelina 2... jak jak to ładnie jest wszedzie opisane na Marlinie 1?? Możesz podesłać linka?

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 22:50
autor: andrzej.drozd1
dragonn pisze:To nie są błędy, zrób to co mówi i wrzuć cały raport.
W załączeniu cały log - pokombinowałem i staram się wgrać Marlina 2.0 ale też coś nie bangla jak być powinno :(

Pomóżcie proszę

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 13 wrz 2021, 22:58
autor: dragonn
Chyba załącznik się nie dodał :D.
Na " też coś nie bangla jak być powinno :(" niestety nie jesteśmy w stanie pomóc ;p

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

: 14 wrz 2021, 21:33
autor: Rozarh
andrzej.drozd1 pisze: A masz może jakiś poradnik jak wgrać MAelina 2... jak jak to ładnie jest wszedzie opisane na Marlinie 1?? Możesz podesłać linka?
masz nawet filmik:
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=38PkynA1uGI
W razie jeśli byś nie kumał "w angielski" to rób to co on pokazuje na ekranach ;)