Strona 1 z 1

Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 12 mar 2018, 08:18
autor: mcxmcx
Panowie, ktoś ma ogarnięta / sprawdzona konfigurację Octoprint z wyświetlaczem dotykowym?

Najlepiej, żeby działało z RPi zero.

I oczywiście ekranik z eBay, jak najtańszy ;)

Patrzę i widzę trochę rozwiązań, ale każde wymaga doktoratu.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 12 mar 2018, 11:42
autor: StudioKamar
Trochę nie w temacie ale osobiscie uzywam RPI i program printoid na androida. Konfiguracja bardzo prosta program dobierasz do swoich potrzeb kosztuje kilka dyszek ale naprawdę warto

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 12 mar 2018, 12:50
autor: Berg
polecam dać sobe spokój z konfigurcją octo+rpi zero+ekran.

Ew. normalne czterordzeniowe Raspberry Pi 3 + wyświetlacz ale koniecznie taki ze złączem HDMI a nie SPI.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 07 kwie 2018, 17:50
autor: zen
Dlaczego? Myślisz, że nie wyrobi?

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 07 kwie 2018, 18:05
autor: Pjoter
Możliwe że nie wyrobi. Chciałem mieć RPi Zero W + Octoprint + kamera (5 MP z Aliepxress) i malinka już przycinała. Potrafiła zaciąć się podczas druku i chwile postać w jednym miejscu (tworzył się wtedy blop). Nie wiem jak z ekranem ale nie spodziewałbym się niczego lepszego.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 14 kwie 2018, 01:12
autor: zen
No fakt, ekranu nie wziąłem pod uwagę, a dowala nieźle

Re: RE: Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 14 kwie 2018, 08:56
autor: jaffar
rafaljot pisze:polecam dać sobe spokój z konfigurcją octo+rpi zero+ekran.

Ew. normalne czterordzeniowe Raspberry Pi 3 + wyświetlacz ale koniecznie taki ze złączem HDMI a nie SPI.
Na RPi 2B+kamera usb też są przycinki, niby mogę gapić się na kamerę i drukować, ale na 8h wydruku widać zwykle ze 2 bloby gdzie druk się zatrzymał.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 11:03
autor: darek1975
Witam potrzebuje pomocy jak wywołać na wyswietlaczu dotykowym bezpośrednio octoprinta.Raspbery 3B
Mam tylko to i dalej nic
Obrazek

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 11:38
autor: morf
a masz jakies xwindowy zainstalowane w ogole?

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 12:25
autor: Berg
najszybciej przeinstaluj sobie na karcie raz jeszcze oryginalny obraz z pełnym, najnowszym rasbianem, potem doinstaluj octo.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 13:43
autor: darek1975
Tak też myślałem,ale byłem pewny ze sam octoprint ma taka opcję.Nic szkoda.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 14:23
autor: Berg
@darek1975 Zupełnie nie rozumiem. Jaką opcję i czego Ci szkoda?

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 14:40
autor: mcxmcx
rafaljot pisze:@darek1975 Zupełnie nie rozumiem. Jaką opcję i czego Ci szkoda?
Chyba X-ow.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 15:36
autor: szendo
Przecież ma x-y

Kod: Zaznacz cały

sudo ./scripts/install-desktop[ /code]

I tyle w temacie, kiedyś była informacja po zalogowaniu się po SSH że możesz doinstalować desktop teraz już nie pamiętam czy nadal jest.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 16:06
autor: darek1975
Dzieki juz po fakcie postawiłem inny system.Dzieki

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 03 sty 2019, 19:56
autor: Zepco
szendo pisze:Przecież ma x-y

Kod: Zaznacz cały

sudo ./scripts/install-desktop
I tyle w temacie, kiedyś była informacja po zalogowaniu się po SSH że możesz doinstalować desktop teraz już nie pamiętam czy nadal jest.
Nadal jest ta informacja

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 17:18
autor: darek1975
Dzisiaj sprawdziłem na innej karcie i nie ma opcji wywołania pulpitu graficznego

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 17:26
autor: szendo
Jakiej opcji? przecież ty masz zalogować się po ssh i wpisać sudo ./scripts/install-desktop

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 17:59
autor: Berg
@darek1975 pisałem Ci wczoraj. Zrobiłeś ? Jeśli tak i nie działa to znaczy że masz jakiś niekompatybilny wyświetlacz. Trudno wrużyć z fusów bo przecież nie napisałaś jaki :D pffff.

albo rób tak jak napisał Ci wyżej szendo

A jak chcesz by Ci ktoś coś pomógł to podaj więcej danych a nie krótkie hasła i niech się wszyscy domyślają co zrobiłeś i co Ci nie zadziałało...

Poza tym to czego Ty się spodziewasz po uruchomieniu środowiska graficznego ? Że będziesz obsługiwał przez to drukarkę ?

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 18:03
autor: darek1975
Nie rozumiesz co pisze chyba? .Chce mieć w raspberry który ma wyświetlacz ,pulpit graficzny octoprinta.
Spodziewam sie sterowania bezposrednio z raspbery w octoprincie.Chce mieć zdalne które oczywiscie działa oraz bezposrednie.
Nie ma to być jakiś Rspberian czy win .
Wyswietlacz jest kompatybilny działa z rasberry ,nie ma pulpitu graficznego np octorpina.
Nie wiem czy zrozumieliście po włączeniu raspbbery chciałbym mieć odrazu pulpit graficzny octoprinta.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 18:04
autor: Berg
albo ja nie rozumiem, albo Ty nie piszesz wyraźnie.
a co to jest pulpit graficzny Octoprinta ? Istniej coś takiego ? Octoprinta obsługuje się wyłącznie przez przeglądarkę.
No jest plugin do przeglądarki bardziej dostosowany do urządzeń mobilnych. Polega na tym, że musisz uruchomić przeglądarkę na dowolnym komputerze, na przykłąd tym samym rPi. Działa dość gównianie w każdym razie.

Czy chodzi ci i TouchUI ?

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 18:15
autor: darek1975
Pulpit graficzny octoprinta,masz linuxa bez pulpitu lub z pulpitem.Chciałbym mieć to samo i dlatego pytam o taka możliwość, a by za pomocą oprogramowania np OCTOPRIN który jest jako img urucahmiał mi sie interfejs graficzny octoprinta po uruchomieniu raspberry.
Zdalne to mi działało i działa ale to mnie na dzień dzisiejszy nie interesuje po prostu chce mieć przy drukarce też możliwość wejść w pulpit octoprina żeby ręcznie coś zrobić a nie zdalnie bo np nie chce mi się uruchamiać laptopa czy nawet aplikacji na androida jeżeli jestem na miejscu.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 19:09
autor: Berg
Jeszcze raz :D
Nie istnieje w/g mojej wiedzy coś takiego jak "pulpit graficzny octoprint pod rPi" (póki co, bo czasem w wolnych chwilach nad tym pracuję :D )
Jest kilka nieudanych projektów na github ale żaden nie nadaje się do użytku.

Możesz użyć TouchUI (https://plugins.octoprint.org/plugins/touchui/) Raczej trzeba przekonfigurować ekran na układ pionowy. Poziomo ciężko tego używać. To jest normalna strona przeglądarkowa, tylko lepiej się skaluje pod małe okienko przeglądarki urządzeń mobilnych. Po zainstalowaniu możesz na tę stronę wejść z przeglądarki na komórce, czy ekraniku raspberry na którym masz też zainstalowany serwer "octoprint".

Możesz zrobić tak jak Ci wcześniej pisałem.
1. Zainstalować normalnego rasbiana,
2. zainstalować na nim octoprinta
3. zainstalować i skonfigurować TouchUI

ostatnio wydawało mi się, żę "goły" Rasbian był lepiej zoptymalizowany od dystrybucji Giny

lub tak jak pisał kolega wcześniej
1. doinstalować x'y (do wcześniej uruchomionego obrazu .img dystrybucji octoprint)
2. zainstalować i skonfigurować TouchUI

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 19:29
autor: darek1975
No i to chciałem usłyszeć brak możliwości jestem zmuszony używać po prostu innej dystrybucji linuxa i do tego octoprint.Szkoda że nie ma takiej opcji.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 19:37
autor: szendo
rafaljot pisze:Jeszcze raz :D
Chyba jednak chodzi o X'y i przeglądarke lol:D

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 20:06
autor: zen
Istnieje jeszcze takie coś:
https://github.com/mcuadros/OctoPrint-TFT

Było swego czasu bardzo fajne, ale chyba się już nie rozwija

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 04 sty 2019, 20:42
autor: Berg
darek1975 pisze:No i to chciałem usłyszeć brak możliwości jestem zmuszony używać po prostu innej dystrybucji linuxa i do tego octoprint.Szkoda że nie ma takiej opcji.
Poddaję się :pardon:

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 13:04
autor: darek1975
Nie poddawaj sie :) "rafaljot"
"szendo" nadal to nie jest to o co pytałem bo nadal wymaga przegladarki
Podam wam przykład instaluje np Ubuntu uruchamia sie mamy pulpit graficzny ikony itp zgadza sie? Mysle że tak. I liczyłem na to że da się uruchomić tak img octoprinta że po uruchomieniu automatycznie wskakuje mi interfejs graficzny octoprinta który widzimy za pomocą przeglądarki tak jak byśmy sie łaczyli zdalnie .

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 14:16
autor: szendo
No to gui ci wyskoczy jak zainstalujesz X'y i będziesz miał jak zwykły raspbian.
Octoprint to apliakcja klient, serwer. Nie ma aplikacji desktopowej jest tylko przeglądarkowa.
Dlatego też instaluje się x'y potem w octoprint plugin TouchUI, na końcu odpalasz przeglądarke na octoprincie i klikasz F11 żeby był fullscreen i tyle.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 15:03
autor: McKee
Ale rozumiesz różnicę pomiędzy systemem operacyjnym i programem/aplikacją? ... bo z tego co piszesz wynika, że chyba nie.
Linux to system operacyjny.
Octoprint to aplikacja, która działa na tym systemie.
Bez systemu Octoprint nie działa.
Możesz go zainstalować na Linuksie i na Windows, i zawsze dostajesz się do niego przeglądarką. Niezależnie czy dostajesz się lokalnie czy zdalnie to zawsze jest potrzebna przeglądarka - nie ma lokalnego interfejsu graficznego.

... i możesz (oczywiście) tak sobie skonfigurować system żeby po starcie ci odpalał przeglądarkę i wchodził na stronę octoprint-a.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 18:03
autor: darek1975
McKee pisze:Ale rozumiesz różnicę pomiędzy systemem operacyjnym i programem/aplikacją? ... bo z tego co piszesz wynika, że chyba nie.
Linux to system operacyjny.
Octoprint to aplikacja, która działa na tym systemie.
Bez systemu Octoprint nie działa.
Możesz go zainstalować na Linuksie i na Windows, i zawsze dostajesz się do niego przeglądarką. Niezależnie czy dostajesz się lokalnie czy zdalnie to zawsze jest potrzebna przeglądarka - nie ma lokalnego interfejsu graficznego.

... i możesz (oczywiście) tak sobie skonfigurować system żeby po starcie ci odpalał przeglądarkę i wchodził na stronę octoprint-a.
Tylko ze ty nie zrozumialeś o co pytałem pytałem wyraźnie o możliwość a nie gdybanie czy octoprint jest programem czy systemem.Wiem dobrze ze jest programem.A mi cały czas chodziło aby sie uruchamiał sam czy to takie trudne do zrozumienia"sam bez przeglądarki" i nadal jeżeli będzie touch to będzie miał w tle przeglądarkę bo touch jest tylko pluginem do octoprinta a nie samodzielnym programem.
I tak dziekuje wszystkim za odzew.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 18:39
autor: McKee
Tak, jest możliwość. Przeczytaj jeszcze raz co rafaljot napisał, bo ja już też wymiękam.
Octoprint zawsze uruchamia się sam, (po restarcie systemu nie musisz go uruchamiać oddzielnie).
Dotykowy ekran musi obsługiwać system operacyjny a nie octoprint - zakładam że to dla Ciebie nie problem.
Otwarcie strony na której jest wystawiony octoprint robisz w systemie operacyjnym.
TouchUI jest opcjonalne (i też wymaga konfiguracji).
Poradniki są dostępne.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 05 sty 2019, 21:29
autor: Zepco
Jemu bardziej chodzi o natywny program pod linuxa, ktory będzie sie uruchamiał przy starcie X-ów bez udziału przeglądarki. Nie spotkałem niczego takiego.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 06 sty 2019, 00:13
autor: zen
Nie zawsze dostajesz się przeglądarką. Przykładem jest program, który wrzuciłem wyżej: nie wymaga żadnej przeglądarki, odpala się lokalnie i używa API Octoprinta.

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 06 sty 2019, 00:22
autor: Zepco
Faktycznie nie zauważyłem Twojego linka. Super sprawa, już szukam wyświetlacza do niego. :-)

Re: Octoprint i wyświetlacz z dotykiem

: 06 sty 2019, 16:36
autor: zen
Ja używam najzwyklejszego Waveshare'a:
https://www.aliexpress.com/item/2016-Or ... a039505fb7

Ale obudowy nie polecam ;)