Strona 1 z 1

Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 18:53
autor: belialek
Witam,

Prusa MK3 zamówiona, czas na wybór filamentów. Czy jest sens kupować filamenty "na zapas"? Tzn czy one z czasem tracą swoje właściwości etc.? Chciałem kupić powiedzmy 10x 2kg, głównie do druku obudowy dla elektroniki, ale chciałbym również spróbować pobawić się w wydruk figurek (głównie jako bazę do wykonania formy do odlewu). Jakimi materiałami powinienem się zainteresować, i gdzie Wy się zaopatrujecie?

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 19:12
autor: kretu
Nie wiem ile tych obudów dziennie chcesz trzepać ale 20kg filamentów to już całkiem sporo i nie wiem czy nie lepiej ci będzie najpierw potestować różne różnych producentów aby wybrać co ci najbardziej odpowiada cena/jakość. Kilku różnych producentów jest tak samo pytanie z jakim plastikiem najbardziej się polubisz może to będzie PLA albo PET-g a może ABS albo coś jeszcze bardziej wyszukanego. Jeżeli chcesz najmniej kombinować to zobacz czy nie dostaniesz w dobrej cenie plastiku któregoś producenta pod którego są już gotowe profile dla Prusy.
Ja ostatnio uwielbiam PET-g i jadę praktycznie wyłącznie na nim czasami TPU jak potrzeba.

https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/ tu masz mądrą tabelkę może pomoże

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 19:50
autor: FlameRunner
belialek pisze:Czy jest sens kupować filamenty "na zapas"?
Tak, bo możesz dostać zniżkę. ;)
belialek pisze:czy one z czasem tracą swoje właściwości etc.?
Teoretycznie należałoby mieć to na uwadze, ale póki materiał nie będzie leżeć latami, to bym się tym nie przejmował.

Jeśli chodzi o sam materiał do użytku na co dzień, PET-G to rozsądny kompromis.

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 20:17
autor: Berg
Przedstawię Ci to od drugiej strony. Druk takiego pudła 150x150x150 ścianka 1cm, wypełnienie 30% trwa jak widać na zrzucie ekranu 1d i 13 godzin (37 godzin). Pudło będzie ważyć ok 0.5KG - pół szpuli. JEst to bardzo prosty kształt, bardziej złożone i o tej samej masie będą się drukować nawet tydzień.
Zrzut ekranu 2018-03-12 o 20.11.36.png
Zatem jak kupisz na początek trzy szpule do testów powiedzmy jakieś PLA, PETG i ABS+ od DD, to drukując bez przerwy i tak będziesz miał czas na zamówienie kolejnych.

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:05
autor: belialek
Jasne, rozumiem - powiedzmy że na chwilę obecną mam budżet do wykorzystania (muszę zrobić koszty) na drukarkę i akcesoria :)

A element typu koło zębate z czego drukować? Tak, żeby się po tygodniu nie wytarło :) Wykonywało by powolna pracę na niedużym obciążeniu, obrót przez silnik krokowy, stop co kilka stopni. W układzie 2 koła...

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:14
autor: FlameRunner
Co do koła zębatego, chyba właśnie próbujesz nas przekonać, że wystarczy choćby i "najsłabszy" materiał? ;)

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:23
autor: Berg
przykładowo mnóstwo ekstruderów Wade z kołami zębatymi jest zrobionych z PLA. We wsześniejszych Prusach takie były. Z DD ABS+ koła też fajnie wychodzą i ciszej chodzą niż z PLA, choć mi łatwiej precyzyjnie zrobić wydruk z PLA niż ABS. Przy drukowanych kołach zębatych ważny jest projekt. Duża powierzchnia. Można się pobawić w koła fishbone, co w normalnych materiałach było by trudne, w drukowanych właśnie bez problemu.

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:28
autor: belialek
Wręcz przeciwnie! Jak już coś robić to porządnie i ze stosownego materiału do danego wydruku :) Po prostu drukarkę głównie potrzebuję do wykonania pewnego prototypu, i fajnie by było móc wydrukować różne koła zębate do testów (chyba, że podrzuci ktoś linka gdzie można kupić metalowe w różnych rozmiarach/ilości zębów na oś 5mm).

Swoja drogą - jak takie drukowane koła zębate trzymają się osi silnika? Czy rozdzielczość druku jest wystarczająca, żeby wydrukować tą fazę przy otworze na oś na tyle precyzyjnie, żeby koło kręciło się razem z silnikiem?

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:32
autor: Berg
belialek pisze:Wręcz przeciwnie! Jak już coś robić to porządnie i ze stosownego materiału do danego wydruku :) Po prostu drukarkę głównie potrzebuję do wykonania pewnego prototypu, i fajnie by było móc wydrukować różne koła zębate do testów (chyba, że podrzuci ktoś linka gdzie można kupić metalowe w różnych rozmiarach/ilości zębów na oś 5mm).
https://pl.aliexpress.com/category/200218002/gears.html
belialek pisze: Swoja drogą - jak takie drukowane koła zębate trzymają się osi silnika? Czy rozdzielczość druku jest wystarczająca, żeby wydrukować tą fazę przy otworze na oś na tyle precyzyjnie, żeby koło kręciło się razem z silnikiem?
tak

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 21:34
autor: dragonn
mówisz o wale w kształcie D? Bez problem drukarka jest w stanie taki kształ zrobić na oś 5mm. Wydruk sobie na początek z PLA - tak są bardziej odpowiednie materiały na zębatki ale zazwyczaj są to takie przy których będziesz klnął na cąły technologię FDM bo Ci nie będzie wychodzić. Mówię to o materiałach jak Nylon, Polycarbonate itp. od których naprawdę nie warto zaczynać przygodę z drukowanie 3D.

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 22:06
autor: belialek
OK, a podpory? Póki co mogę drukować tylko z 1 materiału - multi color kit do MK3 ma być dostępny w przyszłym miesiącu i wtedy można się bawić w te magiczne materiały, które rozpuszczają się w wodzie (zapewne taki materiał też będzie odpowiednio kosztował). W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 22:07
autor: dziobu
belialek pisze:A element typu koło zębate z czego drukować? Tak, żeby się po tygodniu nie wytarło :) Wykonywało by powolna pracę na niedużym obciążeniu, obrót przez silnik krokowy, stop co kilka stopni. W układzie 2 koła...
PLA się kruszy; zwłaszcza odpada jeśli tam może pojawić się wysoka temperatura (tj 70-80 stopni) bo zęby się krzywią ;p
Zrobiłem takie coś mocowane na sporą metalową przekładnię (niebieski - fragment):
przekladnia.jpg
przekladnia2.jpg
Średnica dużego koła - 91mm, małego - 27mm. Bolce na małym kole mają średnicę 2.4mm i wysokość 5mm.
Duże koło łożyskowane. Małe koło wykonuje 60-80 obr/min i tak przez nawet kilka godzin.
Całość z ASA (FormFutura ApolloX) i działało bezproblemowo.

belialek pisze:OK, a podpory? Póki co mogę drukować tylko z 1 materiału - multi color kit do MK3 ma być dostępny w przyszłym miesiącu i wtedy można się bawić w te magiczne materiały, które rozpuszczają się w wodzie (zapewne taki materiał też będzie odpowiednio kosztował).
I kosztuje. Nie jest to taka bajka jak się mówi; dobrze mieć lepszą głowicę z zatykaniem dysz czy obracaniem/podnoszeniem końcówki. Ultimaker ma chyba takie rozwiązania.
belialek pisze:W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?
Slicery generują supporty tak że w optymalnych warunkach odpadają jak mocniej krzykniesz. Jak dobrze ustawisz co trzeba - nie będziesz miał problemu z ich usunięciem. Oczywiście to nie to samo co korzystanie z PVA czy HIPSu, ale dużo łatwiejsze, tańsze i syzbsze.

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 22:13
autor: belialek
Nie no, moja konstrukcja będzie kręciła w tempie ~1rpm w temperaturze pokojowej :) Ale ciekawa konstrukcja, o takim podejściu nie myślałem - chyba skorzystam z pomysłu :)

Re: Filamenty do Prusy

: 12 mar 2018, 22:23
autor: FlameRunner
belialek pisze:OK, a podpory? (...) W tej chwili jak rozumiem podpora = wydrukowany element, który trzeba odcinać/usuwać uważając przy tym żeby nie ciachnąć elementu samego modelu?
Wydrukowany element - ale drukowany tak, by był względnie łatwo odrywalny/wyłamywalny.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=aeSHJC-K4JM

Filmik Zortraxa, ale korzystając ze współczesnych wersji Cura również można uzyskać podobny efekt.
dziobu pisze:Slicery generują supporty tak że w optymalnych warunkach odpadają jak mocniej krzykniesz.
Takie ustawienie nie jest do końca dobre. Podpora powinna trochę wydruk trzymać, żeby się nie podwinął. ;)

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 10:04
autor: rocendroll
Podepnę się pod temat bo u mnie ta sama sprawa. Ogólnie tabelkę z simplify widziałem, wychodzi na to że na początek mam być zainteresowany PLA i PET-G. Potem może ewentualnie ABS. Teraz przychodzi czas na wybór producenta i koloru filamentu.
Wiem że na pewno chcę drukować w kolorze. Na razie jedyna moją opcją jest zmienianie filamentu w trakcie - w oczekiwaniu na MM od Prusy, w smutku że Mosaic+ tak drogi ;(, ale w lekkiej radości bo na MM podobno wchodzi 5 kolorów ;p

Są różni producenci. Ogólnie polecani w kategorii tani-dobry znalazłem na forum DD eco i Wolfix
(to chyba kilogramowe szpule co nie?)

Colorfill 45zł
https://allegro.pl/uzytkownik/Colorfill ... 3?order=qd

DD Eco 60zeta
https://filasklep.pl/29-pla-175-mm

Wolfix wychodzi za 65zł od kg
https://3dphoenix.pl/kategoria-produktu ... fix-pla-2/

DD wychodzi 80zł od kg
https://www.3drukarki.pl/category/?q=fi ... s%5B%5D=27
no chyba że w filasklep to 90 :unknown:
https://filasklep.pl/10-DD-PLA-175-mm

No i teraz pytanie - co ja mam wybrać? Bo w zasadzie za 1 szpulę z DD kupię 2 szpule z Colorfilla?

Druga kwestia to kolor. Nie wiem czego się za bardzo spodziewać - co ma najładniejszy wygląd?
No bo przeglądając tematy na forum, trafiłem na ten - i wychodzi na to, że tak super wygląd jaki ma ta szara czaszka dinozaura i czerwony smok/czaszka bardzo mi się podoba. Jak to wypada z lepszymi modelami filamentu?
viewtopic.php?p=46022#p46022

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 12:01
autor: virgin71
Colorfill ma ładne kolory, ale widzę, że z DD zwykłego wychodzi trwalszy wydruk. Jakościowo dodam jeszcze fiberlogy i primat (ale ten już 99zł za kg).
ABS i PETG, tylko DD. Niestety ABS+ jest często drogi, a DD sprzedaje go dość tanio.

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 12:17
autor: FlameRunner
Co do koloru, Marek mówi, że ich najładniejszym kolorkiem jest Devil Design PET-G 1,75 mm, rubinowy transparentny

Podstawowe kolory najmniejszym kosztem zdobędziesz kupując startpacki, na przykład startpack Devil Design PET-G 1,75 mm, sześć szpulek po 330 g

Mnie się bardzo podobają, ale może to dlatego że stanowią jakiś powiew świeżości, nowe pastelowe kolorki:
Devil Design PLA miętowy
Devil Design PLA waniliowy
Devil Design PLA szary jasny (a właściwie: szary komputerowy)

GENIALNY jest aluminiowy, czyli jasny szary z domieszką brokaciku: Devil Design PLA 1,75 mm w kolorze aluminiowym
Miedziany też jest niczego sobie. ;)

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 14:27
autor: rocendroll
A nie ma ktoś zbytków tego filamentu rubinowego od DD? Bo chętnie zobaczę, ale nie mam teraz kasy kupować całej szpuli - bo już wiele innych kolorów kupiłem.
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... -1-kg.html

powiedzmy że 300m jest na szpuli za 100zł, to jakieś 10m bym kupił albo 20m, nie ma może ktoś?

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 14:45
autor: dziobu
FlameRunner pisze:(...)
Devil Design PLA waniliowy
Waniliowy to najbrzydszy kolor w historii druku FDM.
Takie białe sprane majty, lekko zżółknięte na słońcu. Albo jajko wyborcze (trzeciej świeżości). Pierwszy odruch po zdjęciu wydruku to "pewnie zjełczał".
Jakbym puścił pawia koło drukarki to by mi się bardziej podobało :D
A ten dla odmiany jest czadowy. Jak ktoś robi obudowę dla rPi to chyba nie ma nic lepszego. Kolor obudowy PeCeta z lat 90.

Natomiast z ciekawszych kolorów, to jak FR pisał - aluminium i miedź. Tutaj dodam jeszcze malinowy który w rzeczywistości wygląda o klasę lepiej niż na zdjęciach. I hot red - ten dla odmiany jest lekko transparentny. Ze zwykłych kolorów to fajne są jasny żółty i jasny zielony; są bardzo "żywe".

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 15:26
autor: kretu
Dziobu szary to retro PC a waniliowy to zżółknięty od światła i starości biały plastik więc jakby nie patrzeć też retro:P

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 15:29
autor: FlameRunner
rocendroll pisze:A nie ma ktoś zbytków tego filamentu rubinowego od DD? Bo chętnie zobaczę, ale nie mam teraz kasy kupować całej szpuli - bo już wiele innych kolorów kupiłem.
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... -1-kg.html

powiedzmy że 300m jest na szpuli za 100zł, to jakieś 10m bym kupił albo 20m, nie ma może ktoś?
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... 100-g.html
Na życzenie mogę zrobić próbkę rubinową. ;)

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 17:52
autor: McKee
dziobu pisze:
FlameRunner pisze:(...)
Devil Design PLA waniliowy
Waniliowy to najbrzydszy kolor w historii druku FDM.
Nieprawda! Miętowy jest brzydszy. :bad:

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 17:58
autor: dziobu
Nie. Miętowy nadaje się np na akcesoria łazienkowe.
Wygląda jak tani chiński badziew z targu (chodzi o kolor oczywiście) ale do czegoś się nadaje. A czasem to i nawet pasuje.

Natomiast waniliowy zużyłem na breloczki targowe. Jak zobaczyłem jaki ładny kolor to postanowiłem spuścić całą szpulę bo to jedyne zastosowanie które miało sens. Poza wydrukowaniem zgniłego jaja i zrobienia komuś nieśmiesznego śmieszka, nie wiem po co on komu ;P Mam trochę materiałów w wielu kolorach i tylko waniliowy nie ma absolutnie żadnego zastosowania. Nawet w farbach modelarskich nie mam niczego o takiej barwie.

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 19:31
autor: Pajacyk0v
dziobu pisze:Nie. Miętowy nadaje się np na akcesoria łazienkowe.
Wygląda jak tani chiński badziew z targu (chodzi o kolor oczywiście) ale do czegoś się nadaje. A czasem to i nawet pasuje.

Natomiast waniliowy zużyłem na breloczki targowe. Jak zobaczyłem jaki ładny kolor to postanowiłem spuścić całą szpulę bo to jedyne zastosowanie które miało sens. Poza wydrukowaniem zgniłego jaja i zrobienia komuś nieśmiesznego śmieszka, nie wiem po co on komu ;P Mam trochę materiałów w wielu kolorach i tylko waniliowy nie ma absolutnie żadnego zastosowania. Nawet w farbach modelarskich nie mam niczego o takiej barwie.
Ej, eeeej... sam się nadajesz na akcesoria łazienkowe :DD
9g4g94if03ed.JPG

Re: Filamenty do Prusy

: 21 cze 2018, 19:35
autor: dziobu
HAHAHHAHHAHAAAA :PP
Miałem powiedzieć żeś bezguście, ale to faktycznie nie wygląda źle.

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 08:19
autor: rocendroll
FlameRunner pisze:
rocendroll pisze:A nie ma ktoś zbytków tego filamentu rubinowego od DD? Bo chętnie zobaczę, ale nie mam teraz kasy kupować całej szpuli - bo już wiele innych kolorów kupiłem.
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... -1-kg.html

powiedzmy że 300m jest na szpuli za 100zł, to jakieś 10m bym kupił albo 20m, nie ma może ktoś?
https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... 100-g.html
Na życzenie mogę zrobić próbkę rubinową. ;)
A możnaby poprosić o przyrządzenie mixa 5 kolorów w cenie jednej szpuli czyli po 200g każdego?
Bo te chętnie bym zobaczył:
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/213- ... -1-kg.html
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/128- ... -1-kg.html
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/74-d ... -1-kg.html
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/214- ... -1-kg.html
https://filasklep.pl/dd-pla-175-mm/129- ... -1-kg.html

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 10:36
autor: FlameRunner
Niestety nie.

Z rubinowym PET-G taki manewr jest łatwy, bo otworzę szpulę (albo mam już otwartą), zrobię Ci próbkę, a z resztą materiału sobie poradzę - albo pójdzie na próbki, albo sam przedrukuję.

W przypadku pięciu różnych kolorów PLA, z których zostałoby mi w sumie cztery kilogramy materiału, sprawa się komplikuje. Ja tego nie przedrukuję, na próbki to za dużo...

Ewentualnie mogę zaproponować tak:
- DD PLA aluminiowy i miedziany - próbka w zwoju (z resztą szpuli w tych kolorkach sobie poradzę jakoś)
- DD PLA zielony jasny i niebieski - pojedyncze szpulki ze startpacka Devil Design PLA 1,75 mm, próbka 330 g (w drodze wyjątku zapakuję pożądane kolory, a nie losowo)
- DD PLA malinowy - cała szpula 1 kg

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 10:44
autor: virgin71
rocendroll pisze: A możnaby poprosić o przyrządzenie mixa 5 kolorów w cenie jednej szpuli czyli po 200g każdego?
Wydaje mi się, że wypadałoby po prostu kupić te kolory, albo startpack. Będziesz miał dużo kolorów do przetestowania i jakąś próbkę zwykle otrzymasz.
Masz Prusę, a nie jakąś tanią Anetę, to chyba możesz jeszcze wydać te 500zł na filamenty, które i tak kupisz?

Mosaic, to Palette+ kosztuje 2 razy tyle co MM, ale przecież to jest duuuuuużo lepszy system i szybko zwróci Ci się w filamencie.

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 10:53
autor: rocendroll
Ale właśnie chodzi o to że kupiłem taki, a na filamenty już do tego momentu od wczoraj wydałem ponad 2 i pół stówy ;p

Dlaczego Mosaic to dużo lepszy system niż MM? Na YT jest recenzja Palette+ - ale kończy się tym, że MM jeszcze nie wyszedł więc nie ma jak porównać.
Dlaczego mówisz że jakbym kupił Mosaica to szybko zwróci mi się w filamencie? Nie rozumiem co to znaczy.

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 10:57
autor: dragonn
Wydaje mi się że virgin71 myślał że przy Mosaic nie ma purge blocku, niestety tak nie jest a z tego co widziałem jest on nawet większy niż przy MMU bo trudno jest to wyliczać na ile dokładnie trzeba przycinać te filamenty.

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 16:11
autor: virgin71
dragonn pisze:Wydaje mi się że virgin71 myślał że przy Mosaic nie ma purge blocku, niestety tak nie jest a z tego co widziałem jest on nawet większy niż przy MMU bo trudno jest to wyliczać na ile dokładnie trzeba przycinać te filamenty.
Purge block w mosaic jest mały i możesz go zmniejszać samodzielnie. MM zużywa ogromne ilości filamentu na ten blok.

250zł, to jakbyś nic nie kupił. Masz 3 szpulki filamentu lub 5 szpulek jakiegoś gówna. Chyba każdy z nas wie, że 10 szpulek to nawet nie jest start.

To tak jak z drukarką żywiczną. Wydajesz (poza Photonem) 10-20 koła na drukarkę i drugie tyle na żywicę. FDM jest tańszy, ale też na filament należy wydać conajmniej tyle samo co na drukarkę. Inaczej ciężko coś podrukować.

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 16:20
autor: dragonn
Hmmm w MMU na pewno też możesz zmieniać. Masz mosaica?

Re: Filamenty do Prusy

: 22 cze 2018, 16:33
autor: virgin71
Obejrzyj 3D nerda. Palette+ wychodzi na ogromny plus. Szczególnie, że MU może się zepsuć w większej ilości miejsc.