Strona 1 z 1

Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 01:25
autor: kkk
Cześć,

Jako, że co jakiś czas borykam się z problemami przy druku na M200, zdecydowałem się założyć nowy wątek.

Kolejny wydruk wyszedł fatalnie. O ile do dziurawych nawisów się nie czepiam, bo były bez podpór i z cienką ścianką, to do powierzchni w dolnej części wydruku, przesunięcia na linii zakończenia otworów, i do bardzo brzydkiego szwu już tak. Specjalnie dałem zdjęcie w trakcie drukowania, żeby było widać z której strony był nawiew.

srednica elementu: 75mm
profil z-abs, wszystkie ustawienia domyślne (nawiew auto)
wysokość warstwy 0,19

Jeżeli ktoś potrafi mi pomóc to bardzo proszę o wskazówki. Zastanawiam się już czy nie jest to wina mojego egzemplarza, może powinienem oddać na gwarancję...

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 01:33
autor: FlameRunner
Weź .STL, weź .zcode, zrób mocno skompresowanego ZIP-a i daj jako załącznik.

Która wersja Z-Suite?

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 01:45
autor: kkk
załączam pliki

wersja 2.4 Z-Suite na Windowsa (na maku najnowsza beta jest nieużywalna...)

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 02:05
autor: FlameRunner
To ma ściankę 0,5 mm? Czy możesz zrobić grubszą ściankę? Tak powiedzmy 0,9 mm?

edit
Według Zortraxa, minimalna grubość ścianki to 0,8 mm.
https://support.zortrax.com/printing-tips-m200/, punkt trzeci.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 02:21
autor: Blazi
Napisz do ich supportu to sprawdzą gdzie leży problem. Na moje oko wydruk ma tak cienką ściankę, że na tej wysokości warstwy ścieżki nie bardzo chcą się do siebie poprawnie lepić.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 14:20
autor: kkk
Faktycznie dodanie grubości poprawiło sytuację... mój błąd

Jednak przesunięcia warstw w miejscu podpór dalej są bardzo duże, załączam poprawione pliki

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 14:56
autor: chemik72
kkk Co to za filament? :friends:

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 15:03
autor: kkk
ABS od Spectrum

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 16:52
autor: emartinelli
To zjawisko nierównych warstw zwłaszcza na półkolistych fragmentach tez mi się ostatnio zdarzyły i nie było to powiązane z podporami. Od jakiejś przedostatniej wersji Z-suite tak się dzieje czasami.
W weekend nie będę miał czasu, ale jeśli nic sie nie wyjaśni zerknę na model w poniedziałek wieczorem

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 17:00
autor: Blazi
To nie są przesunięcia tylko nierównomierności w nakładaniu warstw. Może to być wina silnika Z-Suite, profilu druku albo tego, że zamiennik materiału zachowuje się jednak inaczej od oryginału.

Załóż oryginalny materiał, ponów wydruk i jak problem się powtórzy wyślij do ich pomocy technicznej - prawdopodobnie będą musieli trochę podłubać przy profilu druku. Możesz też zmniejszyć wysokość warstwy - problem będzie mniej widoczny.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 17:16
autor: FlameRunner
To najprędzej kwestia tego, że miejscami wskakuje dodatkowe wypełnienie/obrysy między obrysy zewnętrzne, które - akurat w tej wersji Z-Suite, w profilu dla tego materiału i tej warstwy - jest źle skalibrowane lub źle generowane.

Jeśli potrzebujesz na już, to kombinuj:
- Dla pewności spróbuj dać oryginalny materiał.
- Spróbuj skorzystać na przykład z profilu Z-ULTRAT i odpowiedniego do niego materiału.
- Spróbuj skorzystać z jakiejś starszej wersji Z-Suite.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 17:20
autor: FlameRunner
Swoją drogą, w Z-S 2.4 podgląd warstw jest przesuwany o cały jeden procent (a może raczej: punkt procentowy?) na raz, czyli o kilka warstw. Czy ja coś źle robię, czy raczej: to taki design?
edit: O kilka warstw przeskakuje przy nawigacji strzałkami na klawiaturze, przesuwając pasek myszą nadal można ustawić pozycję co do warstwy. Wolałbym korzystać z klawiatury.

edit2: Można przełączyć suwak w tryb pracy z pojedynczymi warstwami klikając "%", wtedy jedno wciśnięcie strzałki na klawiaturze przesuwa podgląd o jedną warstwę.

W ogóle podgląd wydruku jest taki jakiś jakby mniej czytelny niż w wersjach 1.x - albo tylko mi się tak wydaje, no bo wiadomo, dawniej było lepiej. ;)

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 23:50
autor: kkk
No to ciąg dalszy...

Wydruk z Z-HIPSU i do tego analogiczny program druku. Wydruk wygląda praktycznie tak samo jak z ABSu, te same wady w takim samym stopniu.
Przeanalizowałem gcode i widzę, że w miejscu wady tworzy się tak jakby poprzeczne wypełnienie. Z kolei w dolnej części też pojawiają się nierówne warstwy, mimo że tam nie występuje ten problem ( słabo widać to na zdjęciach, ale uskok jest na 3/4 obwodu, również dosyć spory).
Na Z-Suite 1.13 gcode wygląda podobnie, więc pewnie nic to nie da.

Domyślam się, że jeszcze grubsza ścianka, tak żeby wypełnienie szło po całym wydruku mogłaby pomóc. Niemniej jednak uważam to za duży minus, że drukarka nie radzi sobie z taką sytuacją...

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 17 mar 2018, 23:55
autor: FlameRunner
Z-Suite 2.4 i 1.13 mają prawdopodobnie ten sam silnik i bardzo podobne lub identyczne profile. Spróbuj jakiejś starszej wersji, na przykład chwalonej przez @robertm 1.7.1
viewtopic.php?f=9&t=1884

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 00:03
autor: kkk
1.7.1 jest już nie do ściągnięcia,
1.13.1 najstarsza

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 00:17
autor: FlameRunner
Aż z ciekawości puściłem ten model na tym, co akurat mam pod ręką.

Cura 3.2.1, Anet A8, Devil Design PET-G, warstwa 0,2 mm, obrys zewnętrzny 0,4 mm

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 10:56
autor: FlameRunner
Pojawiły się na SB głosy, że to było porównanie M200 do A8... To nie do końca tak. Jeśli już traktować to jako jakieś faktyczne porównanie się, a nie tylko głupie popisywanie się, to widziałbym tu porównanie między Z-Suite a Cura - a mieć konkurencję ze strony Cura to żaden wstyd. ;)

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 12:13
autor: emartinelli
Dokładnie jak pisze FlameRunner to jest wina slicera a nie drukarki samej w sobie. Niestety jedno jest połączone z drugim.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 13:19
autor: FlameRunner
Znalazłem instalkę Z-Suite 1.8.2.
Spróbuj wydrukować z załączonego .zcode.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 13:27
autor: Blazi
Niemniej jednak uważam to za duży minus, że drukarka nie radzi sobie z taką sytuacją...
Dla każdego slicera - od KISSa po GrabCad Printa (to ten do maszyn Strata za bańkę) - da się znaleźć geometrie na których coś będzie nie tak. Tu nie ma wyjątków, potwierdzone info. :ugeek: Dzisiaj różnice w jakości większości slicerów są niewielkie, różnią się one głównie podejściem do niektórych problemów (algorytmami).

I tak - planer ścieżek w Z-Suite działa na innych zasadach niż w slicerach opartych o Skeinforge (takich jak Cura) czy S3D. Nie wchodząc w szczegóły, Z-Suite w porównaniu do Cury daje "za darmo" równe i gładkie ścianki na większości modeli (porównajcie "kominy" tych modeli) - ale za to średnio sobie radzi przy cienkich ścianach o zmiennej grubości. Jedno i drugie można poprawić/spieprzyć kalibracją profilu materiałowego, w obu przypadkach.

A sami profilu w Z-Suite nie poprawicie - bo zajmuje się tym producent... Dlatego kolejny raz zastanawiam się dlaczego po prostu do niego @kkk nie napiszesz? :)

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 14:47
autor: robertm
tu masz link do 1.7.1 [ciach] to jest chyba jedyna wersja powyżej 1 która nie chrzani wypełnień

// Obawiam się, że Zortrax nie życzy sobie rozpowszechniania Z-Suite w ten sposób. Nie bez powodu zrobili u siebie weryfikację numeru seryjnego drukarki.
// FR

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 15:13
autor: FlameRunner
Blazi pisze: Nie wchodząc w szczegóły, Z-Suite w porównaniu do Cury daje "za darmo" równe i gładkie ścianki na większości modeli (porównajcie "kominy" tych modeli)

ale za to średnio sobie radzi przy cienkich ścianach o zmiennej grubości. Jedno i drugie można poprawić/spieprzyć kalibracją profilu materiałowego, w obu przypadkach.

A sami profilu w Z-Suite nie poprawicie - bo zajmuje się tym producent... Dlatego kolejny raz zastanawiam się dlaczego po prostu do niego @kkk nie napiszesz? :)
Co do komina, nie wiem na ile trzeba tu winić Curę, a na ile fakt, że Anet to jednak Anet, a retrakcję mam ustawioną kompletnie bez testów, na zasadzie "dam milimetr i zostawię domyślne 25 mm/s - wydaje mi się, że będzie okej".

No właśnie, przysiągłbym że to kiedyś lepiej działało.

Myślę, że to może mieć związek z wystąpieniem problemu w nocy z piątku na sobotę. :P

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 17:00
autor: kkk
Do Zortraxa pisałem z tym problemem i wysyłałem pliki, ale mamy weekend. Chociaż podejrzewam, że niewiele da się zrobić. Duży minus dla Z-Suite.
Czytałem, że jest możliwość konwersji gcode do zcode, ale nie wiem jak to działa i trochę nie o to tu chodzi...
Spróbuję jeszcze na starej wersji i zobaczę też czy jak dodam grubości to wydrukuje już bez problemów.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 20:05
autor: robertm
robertm pisze:tu masz link do 1.7.1 [ciach] to jest chyba jedyna wersja powyżej 1 która nie chrzani wypełnień

// Obawiam się, że Zortrax nie życzy sobie rozpowszechniania Z-Suite w ten sposób. Nie bez powodu zrobili u siebie weryfikację numeru seryjnego drukarki.
// FR
spoko
jakkolwiek on i tak nie zadziała ja tegoż numeru nie podasz (jeśli nie był wcześniejszej instalowany pyta zawsze o numer seryjny podczas instalacji)

masz go nawet wpisanego w drzewie rejestru \HKEY_CURRENT_USER\Software\Zortrax

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 21:48
autor: emartinelli
Niestety na 1.7.0 wychodzi podobnie (przetestowałem)- w dwóch punktach jest jakby przesuniecie/załamanie a nie gładkie przejście.

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 18 mar 2018, 23:05
autor: robertm
emartinelli pisze:Niestety na 1.7.0 wychodzi podobnie (przetestowałem)- w dwóch punktach jest jakby przesuniecie/załamanie a nie gładkie przejście.
tylko wersja 1.7.1 poprawnie buduje wypełnienia w dół wersje poniżej 1 robiły tak samo jak 1.7.1, a w górę beta 2.2 też robiła to tak jak 1.7.1

zgłaszałem to już bardzo dawno jednakże chyba są inne priorytety w tej materii

PS widzieliście nową wersje 3DGence slicer ?

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 19 mar 2018, 13:59
autor: kkk
3dprintworld pisze:ja z drugiego, olsztynskiego obozu :}
To zapraszam to dyskusji na temat produktu olsztyńskiego i jego problemów z wypełnieniem:)

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 19 mar 2018, 14:19
autor: FlameRunner
Dyskusję o 3DGence Slicer, zapoczątkowaną przez @robertm, wydzieliłem do nowego tematu: viewtopic.php?f=15&t=2357

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 19 mar 2018, 15:53
autor: preak_zortrax
Nie mamy problemu z archiwalnymi wersjami, jezeli ktos ma ochote i potrzebe potestowac wsteczne wersje - śmialo

https://drive.google.com/drive/folders/ ... VUza0lYQjA

ps. druk puscilem, zobacze i dam znac

Re: Zortrax M200 - problemy z drukiem

: 20 mar 2018, 11:54
autor: preak_zortrax
preak_zortrax pisze:Nie mamy problemu z archiwalnymi wersjami, jezeli ktos ma ochote i potrzebe potestowac wsteczne wersje - śmialo

https://drive.google.com/drive/folders/ ... VUza0lYQjA

ps. druk puscilem, zobacze i dam znac

Wyszlo prawie identycznie
IMG_20180320_110615.jpg
A tu chyba przyczyna:
Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg
Wysłałem do sprawdzenia, a na przyszlosc polecam BUGTRACKER - duzo szybciej do nas dotrze